آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آيا امکان انتقال برق از يک کنتور 15 آمپر تک فاز با مصرف حدود 400 متر سيم به يک زمین کشاورزی وجود دارد ؟

m_shr

کاربر
2007-05-11
11
34
با سلام من میخوام از کنتور 15 آمپر تک فاز حدود 400 متر انتقال بدم 1-روش هوایی بهتره یا زمینی(ولی میگن افت داره)؟2-آیا ترانس هم میخواد؟3-چون هزینه کابلش بالاست بهتر نیست ژنراتور خورشیدی بخرم؟(البته مزایا و معایبش رو نمیدونم
ممنونم

مصطفی رحمانیان

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
با سلام من میخوام از کنتور 15 آمپر تک فاز حدود 400 متر انتقال بدم 1-روش هوایی بهتره یا زمینی(ولی میگن افت داره)؟2-آیا ترانس هم میخواد؟3-چون هزینه کابلش بالاست بهتر نیست ژنراتور خورشیدی بخرم؟(البته مزایا و معایبش رو نمیدونم
ممنونم
قطعا افت داره ولی نه اونقدر که بخواهی نگرانش باشی
البته بستگی به سیم هم داره اگر سیم شما قطرش زیاد باشه افت آمپر شما خیلی کم و نامحسوس می شه ولی اگر بدلیل هزینه بالا قطر سیم رو کم کنید احتمالا لحظه ای که 25 آمپر فول را از کنتور می کشید کم میآورد
راستش من خودم برق 3 فاز را تا 300 متر تست زدم و خیلی عالی جواب داده

راجع به ژنراتور خورشیدی من اطلاعاتی ندارم اما گمان نکنم ژنراتور خورشیدی وجود داشته باشد که 25 آمپر خروجی بدهد

اگر از ژنراتور بنزینی یا گازوئیلی هم استفاده کنید باز هم هزینه خرید و نگهداری آن ها خیلی بالاتر است و تازه ثبات برق شهر را هم ندارد
من جای شما بودم به همان کشیدن کابل فکر می کردم و اگر بعد از کشیدن کابل افت ولتاژ محسوسی داشتم از یک ترانس تقویت استفاده می کردم و مشکلم را حل می کردم
تا نظر سایر دوستان چه باشد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
ممنونم
سلام :
يك راه معقولانه و استاندارد در اين موارد اينست كه شما با تهيه يا خريد دو دستگاه ترانسفورماتور { قدرت بستگي به مصرف و نيازتان معمولا 1000 ولت } ابتدا در مبدا برق شهر را به ولتاژ بالاتري تبديل كرده (مقدار تبديل نيز بستگي به هزينه و نياز شما ) و با كابل هاي معمولي كه تا حدود 1000 عايق دارند به محل مقصد انتقال و در همونجا توسط ترانس دوم به ولتاژ استاندار 220 ولت تبديل و بدون دغدغه استفاده كنيد .
مسلما ترانس هاي روغني براتون گران تمام ميشود و نيازي به اين مدل نداريد ميتونيد از نوع هوا خنك كه نسبتا ارزان هم هستند و بازده انها حتي 95 در صد ميباشد {هوايي نيستند و قابل نصب اسان روي پايه زميني در محل } .
مقدار مصرف و يا توان مصرفي لازم را بزاريد تا با جزييات در خدمت باشم .
موفق باشيد .

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,794
25,747
ممنونم
با درود ////دوست گرامی شما در صورتی که از یک کابل یا دو رشته سیم 3 استفاده کنی در هر 100 متر افتی حدود 2/ امپر خواهید داشت (این رقم بسته به نوع سیم هم بستگی دارد)در کل افت بسیار ناچیز میباشد هزینه ان هم به مراتب کمتر از استفاده از ژنراتور یا ترانسها میباشد////بدرود

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
با درود.
ژنراتور خورشیدی اگر منظورتون سلولهای فتو الکتریک هست نوع ایرانی اون طوری که من حساب کردم برای هر 100 وات در میاد 600 هزار تومن.
35 سال ضمانت داره و میتونین ضد ضربه هم سفارش بدین.
اما اصلا مقرون به صرفه نیست.
البته اطلاعات دقیق را از سایت شرکت صنایع کابل شهید قندی یزد میتونین بگیرین.
ببخشید در حضور اساتید دخالت کردم.
سپاس بدرود.

rooz_beh42

کاربر vip
کاربر
2009-06-09
25
54
دوست عزیز سلام

برای انتقال جریان برق در این فاصله چند راهکار داری یکی استفاده از سیم با قطر بالا که به نوبه خود هزینه رو افزایش میده ولی میتونی از سیم نمره 4 استفاده کنی که جریات مجازش در حدود 27 آمپر میانگین میزنند ولی چند موضوع دیگر رو باید در نظر داشته باشی که به قطر سیم را افزایش میدهد 1-نوع سیم 1-1ا(فشان /مفتولی )2-1(سیم تک رشته یا کابل روکش دار) 2-شرایط دمایی محیط (نوع دمای هوا از نظر گرم سیری یا سرد سیر) 3- روش سیم کشی (انتقال هوای/ زمینی /زیر زمینی) 4-نوع مصرف کننده (اهمی یا سلفی مثل موتر الکتریکی)
ولی چند پیشنهاد :میتونی از یک کابل دو رشته فقط فاز رو انتقال بدی .نول رو هم میتونی از یه جای همون اطراف پدا کنی یا یک چاه ارت درست کنی /برای کم کردن افت ولتاژ یک خازن 30 میکروفاراد روغنی رو در انتهای خط موازی مدار قرار بده (تذکر :خازن حتما روغنی باشد نه الکترولیتی)اونو هم میتونی از فروشگاهای موتورهای اکتریکی تهیه کنی .موفق باشید

hamed-67

کاربر
2013-04-01
12
23
باسلام
نه احتیاج به ترانس هست نه به دیزل ژنراتور نه فتو الکتریک نه اختراع جدید
زیاد وسواس به خرج نده عزیز
یه کابل دو در شش بخر از زیر خاک جایی که لودر قطعش نکنه بکش بره فقط برای اتصالات حتما از کلمپ و کابلشو استفاده ***
من به شخصه برق یه کارگاه ساختمانی که تو یه کارگاه جهارتا بلوک بیست واحدی هست را زیر خاک با کابل میکشم میره تازه سه فازم هست وتمام بالابر ها و دستگاهها برش ومیلگرد خم *** و.... سه فاز هست مصافتم که همیشه بیش از 500 متر هست (البته این کار به صورت موقت تا زمانی که کارگاه کامل بشه و اداره برق برق بهشون بده)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
ازآنجاکه هزینه مصرف بصورت تصاعدی و اخیرا نجومی شده لذا
از یکسو افت ولتاژ ناشی از قطر سیم موجب اتلاف انرژی قابل توجهی بصورت حرارت میگردد
از دیگر سو افت ولتاژ در موتورهای الکتریکی موجب کاهش گشتاور و افزایش شدید جریان میشود یعنی درحالیکه انرژی بیشتری مصرف میکند با این وجود بازدهی کمتری دارد و اگر افت ولتاژ به مرز بحرانی برسد (20 الی 30 ولت )

دراینصورت بگونه ای موجب افزایش جریان و کاهش بازدهی میگردد که سیستمهای حفاظتی را فعال میکند
بهمین علت کمپرسور کولر و یخچال و امثالهم با کاهش ولتاژ از نفس می افتد و موجب قطع فیوز میشود

بنابمراتب بنظر حقیر اگرچه کلیه پاسخ ها در مواردی در جای خودش علمی و ایده آل است و اگرچه درقبال نظر صاحبنظران و اساتید برجسته بویژه دانشمند گرامی جناب آقای رجبی حدیث گفتنی و قابل تاملی وجود ندارد و تنها گزینش ایده آل میسر است لذا بنظر قاطعانه حقیر ، برای جریان بالاتر از 10 آمپر ، ایده آلترین روش مقرون بصرفه با تفاوت مزیت چشمگیر ، نظر دور اندیش و پر فراز استاد رجبی ( استفاده از دو ترانس ) است .

سپاس

آخرین ویرایش:

احمدی فر

کاربر
2012-01-30
3
11
سلام . ضمن تشکر از دیگر دوستان که راهنمایی کردند .
باتوجه به نوع مصرف و ماکزیمم جریان شما بهتر است که از کابل الومنیوم با مقطع 16 استفاده کنید تا در این فاصله (400 متر ) افت کمتر از 3 درصد داشته باشید .

بالا