آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش راديو و اساس كار راديو و تعميرات

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
پاسخ : خودتان رادیو FM با قابلیت اسکن خودکار بسازید

با سلام :
قبلا نیز اشاره شد که در یک رادیوی سوپـــــرهترودین تقریبا همه طبقات مشابه هم و مشترک هستند به جزء طبقه RF & OSC و فرق بین این طبقات در فرکانس کاری انهاست که برای هر باند مقدار فرکانس ان تعریف شده میباشد در موج های کوتاه این مقدار از 3 مگاهرتز شروع شده و تا حدود 30 مگاهرتز ادامه می یابد با توجه به پهنای باند تقریبا وسیع در این موج معمولا تولید کنندگان دو روش بکار میگیرند .
کادر انتن موج کوتاه SW
الف : موج کوتاه در یک باند ب : با تقسیم کردن کل پهنای باند در چند موج بعنوان امواج کوتاه SW1 . SW2 .SW3 .. SW4 . …..
حال به جزییات این باند می پردازیم : هسته فریتی { کادر انتن } برای موج SW شامل 12 دور سیم از نمره 40 الی 45 که با فاصله کمی از هم در بین دورها طبق شرح موج AM روی مقوای موم اندودی که بتواند در حول میله فریت جابجا گردد { از شکلهای ضمیمه کمک بگیرید } طول این سیم پیچ با توجه به تعداد دور کم ان باید حدود 3.5 الی 4 سانتی متر باشد و در انتهای سیم پیچ اولیه تعداد 3 دور { معمولا بخاطر القای بهتر در انتهای سیم پیچ و طرف سر سیمی که باید به خازن واریابل وصل گردد روی سیم پیچ اولیه نیز می پیچند } موردی که میتونه حایز اهمیت داشته باشد اینکه : با توجه به اینکه یک رادیو همزمان نمی تواند روی چند باند کار کند لذا این سیم پیچ را میتوان در انتهای دیگر { خالی } میله فریت که طرف اول ان برای موج AM در نظر گرفته شده بود نیز استفاده کرد { میدانید که در صورتیکه اگر همزمان این امکان بود که از موج AM و SW همزمان استفاده کرد باید برای هر موج یک میله فریت مجزا انتخاب میشد تا اثر تداخل و تضعیف از بین می رفت .
- در صورتیکه بخواهید موج SW را به چند باند { 3 موج SW1 & SW2 & SW3} تقسیم کنید برای SW1 همینکه تشریح شد کافی و برای SW2 این تعداد اولیه 12 دور به 7 دور تقلیل می یافت و ثانویه هم همون 3 دور طبق شرح بالا و برای SW2/ SW3 تعداد اولیه به 5 دور ...

اما برای موجهای SW3 الی SW4 و.... با توجه نیاز به دور های کمتر از میله فریت صرف نظر و بجای ان از یک ترانس شبیه و اندازه ترانسهای IF بکار میگیرند که هم بازده خوبی خواهد داشت و همچنین فضای کمتر ... عیب این روش در استفاده از انتن خارجی جهت دریافت بهتر امواج رادیویی که وجود ان باید و حتمی میباشد هست که به نظر میرسد طراحان روش فوق را به استفاده از میله های فریت ترجیح میدهند .
[hide]
ترانس اوسیلاتور موج کوتاه نیز به شکل عمومی ترانس های IF اما به تعداد دور اولیه برای SW حدود 35 دور از سیم سه رشته ای تابیده با روپوش ابریشمی به قطر 0.25 میلیمتر و در صورت عدم دسترسی از سیم لاکی به شماره 0.12 الی 0.15 میلیمتر استفده میگردد . در صورت نیاز به تقسیم چند باندی !!! این 25 دور به تدریج که فرکانس بالاتر میگردد نیز کمتر و در نهایت در 12 دور برای 30 مگاهرتز ختم خواهد شد اما ثانویه در همه این باند و در همه ترانس ها شامل 3 الی 5 دور از همون سیم که برای اولیه انتخاب شده خواهد بود بعبارتی برای موج SW1 >> 35 و SW2 >> 25 و SW3 >> 15 و SW4 >> 7 و ..... دور تمام .
مسلما جهت ایجاد هماهنگی بهتر و نزدیک به فرکانس میانی در هر باند از SW یک عدد خازن کاغذی که از 47 پیکوفاراد شروع و در حدود 5 پیکوفاراد ختم میشود را با سیم پیچ اولیه موازی میکنند .
در مونتاژ چنین رادیویی ممکن هست بخاطر صرفه جویی و پاسخ فرکانسی بهتر این 35 دور را از ترانس SW1 شروع کرده و در ترانس SW4 تقسیم بندی میکنند یعنی مجموع تعداد دور های همه ترانس های اوسیلاتور SW1 ~ SW4 شامل 35 دور خواهد بود که در صورت استفاده از چنین ارایشی لازمه دیگر ان بهره گیری از کلید های پیچیده سلکتوری با گام بیشتر را محتمل میسازد .

1.jpgمشاهده فایل‌پیوست CADR FRIT.rar [/hide]
خسته نباشید .

ادامه دارد .

alma7

کاربر vip
کاربر
2012-11-19
15
40

استاد جان سلام
من یه جوان 25 ساله ام که از بچگی علاقه وافری به رادیو داشتم و دارم و همیشه به علت علاقه شدیدم به رادیو پیگیر چگونگی کار این دستاه بودم ولی به جهت موقعیت و محل سکونت این امکان برایم میسر نشد که بصورت اصولی تعمیر رادیو رو یاد بگیرم . در این راستا همیشه بصورت تجربی اقدام به باز کردن رادیو و ضبط و ناخنک زدن به اونا بودم. اخیرا یه دستگاه رادیو معیوب و کوچیک بدستم افتاد که دارای دو موج fm/am هست و قصد دارم با راهنمایی شما اونو تعمیر کنم. من خیلی باهاش کار کردم ولی درست نشد و فقط خش خش داره. و گاهی اوقات هم از باند اف ام اون یه ایستگاهی رو دریافت میکنه . خش خش در موج اف ام زیاد هست ولی در موج am خیلی کم هست بنحوی که وقتی ولوم رو تا اخر بالا میبرم یه کم صدای خش خش داره. من سیمهای دور هسته زغالی رو جابجا کردم و احتمالا اشتباهی وصل کردم. . به ای سی اون دست زدم و اونو تعویض کردم ولی درست نشد لطفا راهنمایی کنید. عکس هم از بورد اون گرفتم که خدمتتون ارسال میکنم. مجددا از زحمات شما تشکر میکنم.

آخرین ویرایش:

sam21

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-10-06
1,373
12,602
World eye
www.rasa-shop.blogfa.com

استاد جان سلام
من یه جوان 25 ساله ام که از بچگی علاقه وافری به رادیو داشتم و دارم و همیشه به علت علاقه شدیدم به رادیو پیگیر چگونگی کار این دستاه بودم ولی به جهت موقعیت و محل سکونت این امکان برایم میسر نشد که بصورت اصولی تعمیر رادیو رو یاد بگیرم . در این راستا همیشه بصورت تجربی اقدام به باز کردن رادیو و ضبط و ناخنک زدن به اونا بودم. اخیرا یه دستگاه رادیو معیوب و کوچیک بدستم افتاد که دارای دو موج fm/am هست و قصد دارم با راهنمایی شما اونو تعمیر کنم. من خیلی باهاش کار کردم ولی درست نشد و فقط خش خش داره. و گاهی اوقات هم از باند اف ام اون یه ایستگاهی رو دریافت میکنه . خش خش در موج اف ام زیاد هست ولی در موج am خیلی کم هست بنحوی که وقتی ولوم رو تا اخر بالا میبرم یه کم صدای خش خش داره. من سیمهای دور هسته زغالی رو جابجا کردم و احتمالا اشتباهی وصل کردم. . به ای سی اون دست زدم و اونو تعویض کردم ولی درست نشد لطفا راهنمایی کنید. عکس هم از بورد اون گرفتم که خدمتتون ارسال میکنم. مجددا از زحمات شما تشکر میکنم.

سلام

دوست عزیز

رادیوی اف ام با آنتن کار میکنه بهش آنتن وصل کنید خش خش قطع میشه

alma7

کاربر vip
کاربر
2012-11-19
15
40

دوست عزیز من میخوام عکس بفرستم روش آپلود عکس تو سایت چطوره؟

alma7

کاربر vip
کاربر
2012-11-19
15
40

بالا