آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزش تهیه فیبر مدار چاپی بوسیله چاپگر لیزری و اتو بصورت pdf

GABRIEL

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-13
73
212
یزد
با سلام و سپاس به خاطر لطف دوستان و در اختیار قراردادن اطلاعات مفیدشان : در مورد روشی که من در چاپ اتو از آن استفاده میکنم چند نکته را باید رعایت کرد: 1-در زمان چاپ برد روی کاغذ، المنت حرارتی که بعد از تونر وجود دارد را خارج کنید . 2- از همان کاغذ برچسب دار استفاده میشود منتها این بار طرح در سمت گلاسه کاغذ چاپ شود بدون جدا کردن قسمت زرد کاغذ 3- با دقت کاغذ را بر روی فیبر خام چسبانده و با اتو حرارت میدهیم مقدار و مدت حرارت مانند روش قیلی است 4: بعد از اتو کاری و خنک شدن برد آن را با آب ( شیر آب را به مقدار کم باز کنید ( صرفه جوئی فراموش نشود)) و اسکاچ ابری می شوئیم بعد از 5 تا 10 دقیقه بر اثر تماس آب با کاغذ ، لایه کاغذ روی برد به تدریج از بین میرود . فقط حوصله به خرج دهید و آرام آرام با دست و یا اسکاچ نرم برد را میشوئیم . در ابتدا لایه زرد رنگ کاغذ از بین رفته و با زمان بیشتری لایه سفید رنگ نیز شسته میشود. در این مرحله دقت کنید که خطوط چاپ شده حساس بوده و دیگر از اسکاچ استفاده نکنید . 5- لایه های کاغذی روی برد از بین رفته و سپس اسید کاری کرده و ما بقی قضایا را که همه میدونید فقط اینو بگم که برای بار اول یک برد نمونه را با این روش تست کنید تا همه چی دستتون بیاد .

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
697
ایران
با سلام روش چاپ مدار به طریق لامینت. لامینت ماده ایست ژلاتینی و حساس به نور که بین دو لایه پلاستیک زر ورق مانند طلقی قرار گرفته و برای تهیه فیبر های مدار چاپی کارهای خیلی ظریف و پیچیده و دقیق میتوان از آن استفاده کرد. فیبر هایی که با روش لامینت تهیه میشوند صدها بار از روشهای دیگر مانند ماژیک لتراست سیلک اسکرین و حتی پزتیو 20 دقیقتر و با کیفیت بالاتر هستنداصولا لامینت به دلیل داشتن کیفیت بالا و دقت فوق العاده زیاد برای کارهای حرفه ای و ظریف نمونه سازی و یا تعداد انبوه مناسب ترین و حتی در برخی موارد تنها روش چاپ خواهد بود. روش کار بطور خلاصه چنین است که ابتدا فیبر را توسط لامینت حساس به نور کرده و سپس فیلم نگاتیو مورد نظر خود را روی فیبر حساس شده با لامینت قرار داده و نور می دهیم سپس آن را در محلول مخصوص ظهور و ثبوط کرده و در نهایت اسیدکاری و سوراخ کاری شود مراحل کار: مرحله اول :حساس کردن فیبر به کمک لامینت ابتدا در تاریک خانه (اتاق تاریک میتواند دارای نور خفیف زرد باشد) به اندازه سطح فیبر مدار چاپی کار مورد نظر خود از لامینت به کمک قیچی ببرید فیبر مدر چاپی باید کاملا تمیز و صاف و عاری از هرگونه چربی و کثیفی باشد ماده حساس به نور (لامینت در میان دو ورق طلقی قرار گرفته است که یکی از این لایه ها ی پلاستیکی نازکتر و نرمتر از دیگری می باشد(لایه طرف داخل رول)ابتدا آن را شناسایی کرده و سپس لایه فوق را به آرامی از یک گوشه لامینت شروع به برداشتن نمایید و در همان زمان لامینت را از همان طرفی که به لایه فوق چسبیده بوده روی سطح مسی فیبر مدار چاپی به آرامی و با دقت قرار داده و با دست آن را خوب ماساژ دهید تا هیچ حباب زیر آن باقی نماند و هم با حرارت مالش دست لامینت بطور کامل و یک دست به سطح مسی فیبر مدار چاپی بچسبد البته برای چسباندن یکنواخت می توان پارچه نخی و تیره رنگی روی آن قرار داده و با اتوی ولرم (داغ نباشد) (کمی گرم) اتو کنید. فیبر مدار چاپی اکنون توسط لامینت حساس به نور شده و آماده مرحله بعدی کار می باشد( تمام مراحل فوق در همان تاریکخانه انجام می گیردو فیبر همچنان در تاریکخانه باشد). مرحله دوم: نوردهی حال یک نسخه از نگاتیو طرح خود را تهیه کنید( اگر طرح را خودتان توسط نرم افزار تهیه کردید از خروجی نگاتیو پرینت تهیه کنید در غیر اینصورت میتوانید اصل طرح را به لیتو گرافی برده و درخواست نمایید. حال فیلم نگاتیو تهیه شده را روی فیبری که قبلا به کمک لامینت حساس کرده اید قرار داده و پس از گذاردن یک شیشه تمیز رو فیلم شیشه و فیلم و فیبر را بطور یکه هیچ تکانی نخورد از تایکخانه خارج کرده و با نور مستقیم خورشید در ظهر فقط به مدت 2 الی 5 دقیقه نوردهی کنید و سپس مجددا به تاریکخانه ببرید توضیح اینکه نوردهی علاوه بر نور خورشید توسط لامپهای فلورسنت مخصوص از نوع پرتو ماورای بنفش نیز امکان پذیر می باشد.البته متناسب با هر شدت نوری،میزان دقیق زمان نوردهی و همچنین فاصله تالامپ را باید شخصا تجربه کنید چراکه میزان کم نوردهی باعث پاک شدن کل طرح در مرحله ظهور و یا نوردهی بیش از حد و زیاد باعث کم شدن کیفیت سایه دار شدن آن و یا ظاهر نشدن در مرحله ظهور می گردد بطور کلی قسمتهایی از لامینت که نور نخورده باشند در هنگام ظهور پاک شده و از بین می روند و برعکس قسمتهایی که در مقابل پرتو نور قرار داشته باشند در هنگام ظهور از بین نرفته و بلکه ثابت می شوند حال شیشه و فیلم را از روی فیبر بردارید سپس لایه طلقی دوم را که روی لامینت قرار داشت و هنوز هم روی آن است باید برداشته شود این کار براحتی با ناخن انکشت امکان پذیر است پس از برداشتن این لایه که از لایه قبلی کمی ضخیم تر و بسیار شفافتر است باید اکنون فیبر حساس شده و نور داده، در مرحله بعدی ظاهر شود همچنان آن را در تاریک خانه نگه داری نمایید مرحله سوم: ظهور برای ظاهر کردن طرح روی فیبر مدار چاپی باید از پودر سفید رنگ مخصوص ظهور لامینت استفاده کنید. مقدار 10 گرم از پودر سفید رنگ را ( حدودا یک قاشق غذا خوری پر) در یک لیتر آب سرد ریخته و خوب بهم بزنید سپس در تاریکخانه فیبر نور داده شده در مرحله قبل را درون این محلول ظهور غوطه ور کرده و به آرامی مرتبا تکان دهید تا کم کم شاهد ظاهر شدن تدریجی طرح مورد نظر خود روی فیبر مدار چاپی باشید به محض اینکه طرح شما بطور کامل و واضح ظاهر شد یعنی لامینت در قسمتها و نقاط خارج از خطوط مدار شما بطور کلی پاک شد فیبر را از محلول ظهور بیرون آورده و سریعا آن را با آب فراوان بشوئید و با دست به آرامی روی فیبر بکشید تا محلول ظهور و لیزی آن کاملا از روی سطحفیبر و از روی طرح ظاهر شده، پاک شود و سپس فیبر را بطور کامل خشک کنید تا هیچگونه قطره آب و یا رطوبتی روی طرح باقی نماند حال فیبر شما آماده چاپ است ( مدت زمان تقریبی لازم برای ظهور کمتر از 1 دقیقه می باشد) مرحله چهارم: چاپ و اسید کاری و پاک کرد ن لامینت برای چاپ کردن فیبر مدار چاپی یعنی حل کردن مس های اضافی از اسید مخصوص مدار چاپی یعنی محلول پر کلورو دوفر و آب جوش استفاده کنید.به این شکل که ابتدا ظروف غیر فلزی کوچکی متناسب با ابعاد فیبر خود تهیه کرده و سپس مقداری کم آب جوش در کف ظروف بریزید و بعد به اندازه حدودا نصف حجم آب موجود در ضرف اسید را کم کم به آن اضافه کنید و خوب بهم بزنید سپس فیبر مدار چاپی ظاهر شده را در درون محلول اسید انداخته و به آرامی تکان دهید تا به تدریج تمام مسهای اضافی از بین بروند پس از اتمام کار فیبر را از محلول اسید بیرون آورده و با آب بشوئید. (مدت زمان تقریبی حل شدن مسهای اضافی در اسید کمتر از 15 دقیقه است) حال باید مواد لامینت را نیز از روی سطح خطوط مسی فیبر پاک کنید این کار با کمک محلول غلیظ سود سوز آور امکان پذیر است بطوریکه کافیست حدود 20 تا 30 گرم سود را ( حدود 3 قاشق غذا خوری ) در یک لیتر آب سرد ریخته و پس از حل کردن کامل سود در آب فیبر چاپ شده خود را درون محلول فوق بیندازید . پس از گذشت 5 تا 15 دقیقه که بستگی به غلظت محلول سود شما دارد کلیه مواد لامینت از روی فیبر مدار چاپی جدا میشوند اکنون پس از شستشوی مجدد فیبر با اب فراوان فیبر شما آماده سوراخ کردن و مونتاژ است لامینت( 1- مات 2-ماده حساس- 3- شفاف)(1- مات برداشته شود2 ماده حساس چسبانده شود3- بعد از نور دادن شفاف کنده شود) موفق باشید.

GABRIEL

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-13
73
212
یزد
باسلام

دوست عزیز GABRIEL
1- توضیح کامل و راهنمایی در مورد خارج کردن المنت حرارتی در زمان چاپ باعکس
2- کاغذ برچسب دار که دارای قسمت زرد است توضیح با عکس
خدمت دوست عزیز عرض کنم که من از یک پرینتر لیزری سیاه و سفید سامسونگ استفاده میکنم samsung ML-1610 که در جواب سوال شماره یک توضیح ان این است که برای خارج کردن المنت حرارتی باید کاور روی پرینتر را دراورید با در آوردن کاور تقریبا بردهای الکترونیکی و المنت حرارتی نمایان میشوند . المنت به شکل یک استوانه لاستیکی است که بر روی یک استوانه دیگر مماس می باشد و تقریبا مانند یک نورد بر روی هم قرار گرفته اند و این مجموعه در این نوع پرینتر توسط 2 پیچ به بدنه دستگاه متصل شده و با 2 زوج سیم توسط سوکت به برد پرینتر وصل شده اند. کافی است که پیچهای المنت را باز کرده و بدون دست زدن به اتصالات الکتریکی و باز نمودن آنها ، المنت را در کنار پرینتر قرار دهید. در اینجا یک عدد میکروسوئیچ دیده میشود که با برداشتن المنت آزاد میشود که باید آنرا با نوار چسب فعال کنید. همچنین زمانی که کاور را باز میکنید یک میکروسوئیچ دیگر در کنار درب زیرین پرینتر وجود دارد که باید مراقب باشید که آزاد نشود و گرنه این 2 میکروسوئیچ که گفتم باعث میشوند پرینتر error بدهد.
و اما جواب سوال 2 : من امکانات عکس گرفتن را فعلا ندارم ولی اسم این کاغذ ، کاغذ برچسب دار است که در روش اتو از آن استفاده میشود به طور کلی بگم که تقریبا تمام کاغذهائی که سطحشون گلاسه است قابل استفاده هستند حتی کاغذ مجله

البته علت اینکه من المنت حرارتی را برداشتم این بود که اولا در روش معمولی شما 2 مرحله جوهر پودری پرینتر را حرارت میدادید که این خود باعث کاهش کیفیت کار میشد چون مقداری از تونر بر روی همون المنته میچسبید و بر روی کاغذ نمی اومد که با برداشتن اون المنت دیگر این اتفاق نمی افتد و ثانیا به دلیل اینکه یک مرحله تونر بر روی کاغذ ذوب شده بود مقداری از تونر بر روی خود کاغذ جذب میشد که در مرحله اتو کشی به برد منتقل نمیشد . ولی در این روش یکبار تونر ذوب میشود ان هم در مرحله اتو کشی و کیفیت کار در کل 50 درصد بیشتر میشود.
این را هم بگم که شما میتونید المنت حرارتی را برندارید ( اگر چاره ای نداشتید مثلا دادید بیرون براتون پرینت بگیرند) ولی با این حال نیز اون طرح به برد منتقل میشه .
این از حسنهای این روشه که کیفیت کار شما وابسته به پرینترتون نیست .چون در روش قبل بعضی از جاها نمیتونستند روی اون طرف زرد کاغذها پرینت بگیرند یا اینکه در اکثر مواقع پرینت خراب میشد و مجبور میشد از یه پرینتر با کیفیت و با تونر اصلی استفاده کنید و در روشی که براتون گفتم دیگه این مشکلات وجود ندارد.
باز هم اگه سوالی بود در خدمتم

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,985
اصفهان
با عرض سلام

با استفاده از کاغذ های روغنی که در پشت جلد های آماده کتاب استفاده شده براحتی و با کیفیت بسیار خوب ( پلیسه هایی که در بین نقاط ایجاد میشود ( کاغذ های کلاسه و ..) )میتوان ساخت

پیوست‌ها

• 45 کیلوبایت بازدیدها: 229

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,686
61,985
اصفهان
باسلام

دوست گرامی farah676 در اصل همان کاغذ نقشه کشی و یا الگو خیاطی منظورت هست من از آن نمونه یکبار استفاده کردم کاغذ در داخل پرینتر جمع شده و گیر کرد
با عرض سلام
نه ، جلد های آماده کتاب ( سلوفون مات ) که در اکثر کتاب فروشی ها موجود است و دانش آموزان برای جلد کردن کتاب استفاده می کنند و کاغذ ی برچسب بر روی آن قرار دارد منظور من است ، شما میتوانید به بر چشب فروشی ها مراجعه کنید و مقدار سلفون که برای مات کردن شیشه نیز استفاده میشود ، خریداری کنید و کاغذ روغنی باقی مانده ، برای چاپ فیبر بسیار مناسب است ، با کاغد های دیگر من امتحان کرده ام و در موقع کندن کاغذ که در آب گذاشته اید مقدار پلیسه بین خطوط و یا پد ها باقی میماند ، ولی با این نمونه به هیچ عنوان لکه و یا .... بغیر از طرح مدار ، چیزی باقی نمی ماند و بسیار چاپ خوبی به شما تحویل میدهد ، من جهت کاهش هزینه خرید سلفون ، از باقیمانده کاغذ های زائد جلد هایی که فرزندانم برای جلد کردن استفاده کرده بودند ، استفاده کردم

بالا