آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش تعميرات لپ تاپ (گام به گام)

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
سلام،اقای mehdiomnia می شه در مورد کارکرد led های امولاتور مانند slp,vcca,icnnne,reset,sw1,stpclk,pwrgd,a20m,init چیست و خاموش بودن انها چه معنایی می دهد؟
در ضمن اگه ممکنه در مورد انواع امولاتور و اینکه چه امولاتوری بهتره توضیح بدید.پیشاپیش ممنون.

kami_in2000

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-02-04
558
2,880
QOM
با سلام و عرض تشکر از دوست وهمکار عزیزمون آقای mehdiomnia بابت مطالب مفیدشون ، بنده خواهشی که از دوستان دارم اینه که بین پست ها ، هنگام آموزش سوال مطرح نکنید چون اینطوری مطالب پراکنده خواهد شد.
و اجازه بدید که یا مطالب آموزشی تمام شود یا اگر خیلی عجله دارید یه تاپیک باز کنید (در صورتی که قبلا ایجاد نشده باشد) و سوالات خود را آنجا مطرح کنید .

با تشکر .

sara62

Banned
2009-03-05
48
75
سلام
استاد من lcd لپ تاپی دارم ک روشن ک میکنم نور داره و لی صفحه پره از خطهای افقی سفید و بعد خطها میرن بالا و صفحهسیاه میشه.فقط قسمت بالای صفحه خطهای افقی میمونن
ممنون از توجهتون

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
سلام
استاد من lcd لپ تاپی دارم ک روشن ک میکنم نور داره و لی صفحه پره از خطهای افقی سفید و بعد خطها میرن بالا و صفحهسیاه میشه.فقط قسمت بالای صفحه خطهای افقی میمونن
ممنون از توجهتون
با سلام ما شاگرديم اين حرفا چيه
1. هنوز آموزش صفحه نذاشتم كمي صبر ميكرديد شايد به جواب ميرسيديد اما خوب مشكلي نيست
2. ميشه يه عكس بذاريد از صفحه هم زمانيكه خط ها هستند هم بعدش كه صفحه سياه ميشه
اگر اين مشكل در يك رديف صفحه نمايشگر هست ميشه تعميرش كرد كافيه صفحه باز بشه و كليه خازن هاي اون رديف تست و عوض بشن اگر نه در كل صفحه هست بازم بايد يكسري از خازن هاي فيوزي تست بشه در آخر البته اينكار خيلي كم ميشه چونمعمولا اي سي هاي صفحه در بازار نيست مگر از يكي باز كنند بذارن روش ولي بايد اي سي برد عوض بشه به شرطيكه
بشرطيكه كريستال مايعش اسيب نبينه اولا
دوما اگر درست متوجه شده باشم و مشكل از نئون هاي يا خوده صفحه كريستال مايع نباشه

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
با سلام و عرض تشکر از دوست وهمکار عزیزمون آقای mehdiomnia بابت مطالب مفیدشون ، بنده خواهشی که از دوستان دارم اینه که بین پست ها ، هنگام آموزش سوال مطرح نکنید چون اینطوری مطالب پراکنده خواهد شد.
و اجازه بدید که یا مطالب آموزشی تمام شود یا اگر خیلی عجله دارید یه تاپیک باز کنید (در صورتی که قبلا ایجاد نشده باشد) و سوالات خود را آنجا مطرح کنید .

با تشکر .

من هم از شما ممنونم من مهدي شمس هستم
فكر كنم اگر محبت كنيد پست دوم همين تايپيك كه فقط يك كلمه سلام نوشته را پاك كنيد بهتر بشه و آموزش پيوشته بشه
در ضمن براي درج مطالب تايپيك هارو قبلا رزور كردم و نيازي به ابجاد تايپيك جدا فكر نكنم باشه و دوستان ديگه راحت بپرسن سوالاتشون رو ولي بازم هرچي صلاحديد شما مدير گرامي باشه

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
سلام،اقای mehdiomnia می شه در مورد کارکرد led های امولاتور مانند slp,vcca,icnnne,reset,sw1,stpclk,pwrgd,a20m,init چیست و خاموش بودن انها چه معنایی می دهد؟
در ضمن اگه ممکنه در مورد انواع امولاتور و اینکه چه امولاتوری بهتره توضیح بدید.پیشاپیش ممنون.
چه سوال خوبي تو همون پستي كه نوشتن رزرو براي ادامه مباحث آموزشي در مورد همين موارد مفصل توضيح ميدم مهربون

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
درس هشتم : عيب يابي ( مشكلات صدا )
ic صدا و خازن هاي اطراف آن بايد چك شود اگر يكبارشناخت و يكبار نشناخت كارت صدا را بايد با تعويض ويندوز مشكل حل بشه همچنين خازن smd نزديك خازن هاي صداست اول بايد خازن صدا را تعويض بعد سراغ ic sound ميريم و در نهايت io اگر باز مشكل داشتيم قطعا از s.b ميباشد.
سلام،باز هم از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می دهید تشکر می کنم و بی صبرانه منتظر update شدن مطالبتون هستم.
در مورد مطلب بالا می شه بگید چطوری می شه ic صدا رو چک کرد؟در ضمن اگه ممکنه در مورد تست خازن و خازنهای smd اگه ممکنه مختصری توضیح بدید.

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
درس ششم : عيب يابي ( مشكلات گرافيك)
أ‌) تست d-sub كه در صورت وجودمشكل درمانيتورديگرمشكل از gpu است در غير اينصورت از lcd
عدم كاركرد d-sub : ابتدا مقاومت هاي پشت انرا اهمگيري ميكنيم كه سالم باشند در مرحله بعد ترانزيستورهاراچك ميكنيم-فتها را چك ميكنيم اما ممكن است مشكل از gpu باشد در نهايت مشكل ميتواند از n.b است.
ب‌) با تعويض gpu اگر مشكل حل نشد حتما از n.b است
می شه بگید از کجا می شه فهمید که ایراد از گرافیک سیستم هست.چون همانطور که می دونید مشکل گرافیک هم یکی از انواع ایرادهای no boot می باشد.در ضمن تو قسمت no boot نوشتید ولتاژ vga=1.5 می شه بگید از کجا بگیریم؟

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
سلام،باز هم از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می دهید تشکر می کنم و بی صبرانه منتظر update شدن مطالبتون هستم.
در مورد مطلب بالا می شه بگید چطوری می شه ic صدا رو چک کرد؟در ضمن اگه ممکنه در مورد تست خازن و خازنهای smd اگه ممکنه مختصری توضیح بدید.
سلام خوب من از شما اينبار يه سوال بپرسم جسارتا ؟
اطلاعات شما در چه سطحي هست در اين زمينه اين وسالي كه كرديد خيلي مبتدي هست و سوال بعديتون كه در زيره اصلا به مبتدي ها نميخوره ميشه بفرماييد حالا
خوب اما جواب شما
آي سي نزديك جك خروجي صدا هست البته هر آي سي اونجا بود متعلق به صدا نيست و بايد از روي شمارش يا برندش متوجه شد كه مربوط به چيه گاها كنارشونم نوشته در اين مواقع نقشه برد لپ تاپ داشته باشيد بسيار كمك ميكنه براي چك كردنش هم بايد نقشه اي سي باشه بعدش بايد ولتاژ در پايه input و out آن وجود داشته باشه
خازن هاي smd براي تستشون يه اهمتر يا مولتيمتر كافيه داشته باشيد و با پراپ ( همون دوتا سيم مولتي متر يا اهمتر) به دو طرفش ميزنيد و تستسش ميكنيد فكر كنم اينا در بخش اموزش الكترونيك براي مبتديان سايت باشه

می شه بگید از کجا می شه فهمید که ایراد از گرافیک سیستم هست.چون همانطور که می دونید مشکل گرافیک هم یکی از انواع ایرادهای no boot می باشد.در ضمن تو قسمت no boot نوشتید ولتاژ vga=1.5 می شه بگید از کجا بگیریم؟
مشكلات gpu يا كارت گرافيك معمولا از مشكلات مشاهده شده روي تصوير مشخص ميشه و با كمك تستر بايد رفعشون كرد پس بعد از نصب تستر اول بايوس رو چك ميكنه بعد سي پي يو بعد رم و بعد گرافيك اگر گفت گرافيك مشكل داره خوب ميريم سراغ اون
براي عيب يابي گرافيك بايد Vddq رو كه مقدار ان برابر 1.5 و بر روي فت كناري اسلات vga وجود داره بايد چك كنيم وظيفه اين فت تامين ولتاژ كارت گرافيك اگر ولتاژ تا اينجا بود يعني 100% كارت گرافيكه مشكلات داره و بايد عوض بشه در سيستم هايي كه كارت گرافيك ندارند هسته گرافيكي در n.b وجود دارد و بايد سراغ تعويض انها رفت

آخرین ویرایش:

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
اقا چرا عصبانی می شی،در مورد تست خازن کاملا حق با شماست سوال ساده ای هست ولی راستش من تو تست خازن خیلی مطمئن نیستم ولی در مورد تست ای سی صدا کاملا می دونم کدوم ای سی هست فقط می خواستم بدونم ولتاژی در پایه هاش وجود نداره که نشون از سالم بودن ای سی بده و یا حتما باید با دیتا شیت چک بشه؟

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا