آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با سلام و عرض ادب خدمت اساتید و بزرگواران

در این منبع تغذیه همونطور که گفته شده به ازای موازی کردن هر مقاومت 0.68 اهم می توان 3 آمپر به آمپر دهی منبع تغذیه بیافزاییم

این کار را تا چند آمپر می شود ادامه داد مثلا 30 آمپر یا ...؟ نیازی به تعویض چه قطعات دیگری هست که نسوزند

و اینکه برای افزایش ولتاز هم می شه کاری انجام داد /

من می خوام این منبع را به 100 ولت با 20 آمپر تغییر دهم چه تمهیداتی و تغییرات چه قطعاتی نیاز هست ؟

متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

با سلام و عرض ادب خدمت اساتید و بزرگواران

در این منبع تغذیه همونطور که گفته شده به ازای موازی کردن هر مقاومت 0.68 اهم می توان 3 آمپر به آمپر دهی منبع تغذیه بیافزاییم

این کار را تا چند آمپر می شود ادامه داد مثلا 30 آمپر یا ...؟ نیازی به تعویض چه قطعات دیگری هست که نسوزند

و اینکه برای افزایش ولتاز هم می شه کاری انجام داد /

من می خوام این منبع را به 100 ولت با 20 آمپر تغییر دهم چه تمهیداتی و تغییرات چه قطعاتی نیاز هست ؟

متشکرم

درود

بیشتر از ۳۰ ولت باید تغذیه آی سی بنحو مستقلی تامین بشه که نسوزه
و بیشتر از ۱۵ آمپر باید از ترانزیستور درایور قویتر و تعداد بیشتر ترانزیستور قدرت استفاده کنی‌.

البته مدتی از این تاپیک سپری شده و باوجودیکه خودم طراحی کردم اما بیشتر از شبه در ذهنم نمونده و باید بررسی کنم و ممکنه بسادگی ۱۰۰ ولت ۳۰ آمپر هم مقدور باشه اما الان نظر قاطعی ندارم هرچند برای ۱۰۰ ولت نیاز به رله برای پله ای شدن ولتاژ ورودی هم ضروری است

۳۰ امپر برای چه کاری میخوای؟
برای روز مبادا یا واقعا نیاز داری؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28

درود

بیشتر از ۳۰ ولت باید تغذیه آی سی بنحو مستقلی تامین بشه که نسوزه
منظورتون LM317 هست؟ چطور اینکار رو انجام بدیم؟ اگر ممکنه تو نقشه اعمال بفرمایید
و بیشتر از ۱۵ آمپر باید از ترانزیستور درایور قویتر و تعداد بیشتر ترانزیستور قدرت استفاده کنی‌.
با همین ترانزیستور ۱۵ آمپر رو جواب می ده ؟
برای آمپر بیشتر منظورتون به صورت زوج دارلینگتون هست؟
البته مدتی از این تاپیک سپری شده و باوجودیکه خودم طراحی کردم اما بیشتر از شبه در ذهنم نمونده و باید بررسی کنم و ممکنه بسادگی ۱۰۰ ولت ۳۰ آمپر هم مقدور باشه اما الان نظر قاطعی ندارم هرچند برای ۱۰۰ ولت نیاز به رله برای پله ای شدن ولتاژ ورودی هم ضروری است

۳۰ امپر برای چه کاری میخوای؟
برای روز مبادا یا واقعا نیاز داری؟

سپاس
فعلا برای ۲۰ آمپر می خوام ببندم ولی دستگاه هایی داریم که ۴۰ آمپر هم مصرف می کنند که بعدا ممکنه برای اونها هم لازم بشه

از توجهتان سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

منظورتون LM317 هست؟ چطور اینکار رو انجام بدیم؟ اگر ممکنه تو نقشه اعمال بفرمایید

با همین ترانزیستور ۱۵ آمپر رو جواب می ده ؟
برای آمپر بیشتر منظورتون به صورت زوج دارلینگتون هست؟

فعلا برای ۲۰ آمپر می خوام ببندم ولی دستگاه هایی داریم که ۴۰ آمپر هم مصرف می کنند که بعدا ممکنه برای اونها هم لازم بشه

از توجهتان سپاسگزارم

با سلام خدمت شما کاربر گرامی

با توجه به تشابه آمپر درخواستی مورد نیاز شما که خواهان آمپر بالایی برای مدار مورد نیاز خود میباشید
میتونید به این تاپیک مراجعه نمایید استاد غزال بزرگوار اطلاعات بسیار کاربردی در این تاپیک ارائه نمودند
https://www.irantk.ir/threads/103442-منبع-تغذیه-0-تا-300-ولت-DC?p=590493&viewfull=1#post590493

پایدار باشید

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28

با سلام خدمت دوست گرامی
از توجهتان سپاسگزارم
اون تاپیک رو کامل خوندم ولی متاسفانه بسته شده و نمی شه تو اون مساله رو ادامه داد در ضمن اون تاپیک به نتیجه نرسیده بنابراین اصلا مشخص نیست که دقت اون مدار در چه وضعیتی باشه
این تاپیک از آنجا که دقت بی نظیری داره مد نظرم شد و اینکه چند کاربر گرامی مدار رو بسته اند و نتیجه گرفته اند و من هم امید وارم این مدار برای منظورم گسترش پیدا کنه و مدار کاربردی در رنج وسیعتری بشه
ممنونم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

با سلام خدمت دوست گرامی
از توجهتان سپاسگزارم
اون تاپیک رو کامل خوندم ولی متاسفانه بسته شده و نمی شه تو اون مساله رو ادامه داد در ضمن اون تاپیک به نتیجه نرسیده بنابراین اصلا مشخص نیست که دقت اون مدار در چه وضعیتی باشه
این تاپیک از آنجا که دقت بی نظیری داره مد نظرم شد و اینکه چند کاربر گرامی مدار رو بسته اند و نتیجه گرفته اند و من هم امید وارم این مدار برای منظورم گسترش پیدا کنه و مدار کاربردی در رنج وسیعتری بشه
ممنونم

خواهش میکنم
اون تاپیک بابت کوتاهی آغاز کننده بسته شده که بسیار کم لطف بودند و در تاپیک دیگری نیز بسیار گستاخانه استاد رو مورد نکوهش قرار دادند که حرکت ایشان واقعا تاسف آور بود
البته استاد غزال بعدها متوجه تاپیک ( گستاخی شخص مورد اشاره )
شدند لذا در تاپیک دیگری پاسخ گستاخی ایشان را دادند
اگر مایل بودید میتونم آدرس ها رو در خصوصی برای شما پست نمایم
علی ایحال
به نظر بنده همون آدرس که لینکش رو قرار دادم بلکل مشکل شما رو برطرف میکنه
در ضمن اون تاپیک به نتیجه نرسیده بنابراین اصلا مشخص نیست که دقت اون مدار در چه وضعیتی باشه
قطعا اگر بی نتیجه میبود استاد پیگیری نمی نمودند و این همه زحمت و وقت صرف اون تاپیک نمیکردند
نقشه در ابتدا کلا مردود و پوچ بود ولی استاد غزال توسط اصلاحیه ای که انجام دادند نقشه کاملا مورد تایید قرار گرفت و صرفا بابت کوتاهی و کم کاری و ضعف اطلاعات فنی استارتر مدار کامل نگردید
وگرنه نقشه هیچگونه ایرادی ندارد

فقط کافیه مونتاژ و استفاده نمایید
بخصوص که صفر الی ۳۰۰ ولت را به راحتی در اختیار شما قرار خواهد داد با آمپر مورد دلخواهتون
تمامی توضیحات نیز مو به مو در طول همان تاپیک توسط استاد داده شده و بسیار شفاف میباشد

موفق و پیروز باشید

Nader13

کاربر
2020-01-28
18
28

با سلام
ممنون از پاسختان
اون مدار هم ممکنه به نتیجه برسه
اما تا اونجایی که متوجه شدم تغییرات زیادی در نقشه اولیه صورت نگرفته و در ضمن اینکه اون مدار اگر هم راه بیافته نیازمند تمهیدات دیگری هست مثلا مدار کنترل جریان نداره و ولتاژ اون با تغییر جریان تغییر می کنه و هنوز ثباتی نداره و اگر بخوام روی اون کار کنم نیازمند زدن یک تاپیک مجزا و تستهای فراوان و همراهی اساتید خواهد بود

اما اجازه بدید ببینیم جناب غزال چه نظری در این مدار دارند و همونطور که گفتند ممکنه با بررسی اجمالی راهی ساده برای حل این مساله روی این مدار داشته باشند
در هرصورت اگر این مدار نتوانست نیاز من رو برطرف کنه و راهی برای گسترش محدوده عملکرد پیدا نشد می توانیم در تاپیکی مجزا به سراغ اون مدار برویم البته اگر جناب غزال کار روی اون مدار را بهتر بدانند واز لحاظ دقت به این دقت مدار برسد روی اون کار خواهیم کرد
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

با سلام
ممنون از پاسختان
اون مدار هم ممکنه به نتیجه برسه
اما تا اونجایی که متوجه شدم تغییرات زیادی در نقشه اولیه صورت نگرفته و در ضمن اینکه اون مدار اگر هم راه بیافته نیازمند تمهیدات دیگری هست مثلا مدار کنترل جریان نداره و ولتاژ اون با تغییر جریان تغییر می کنه و هنوز ثباتی نداره و اگر بخوام روی اون کار کنم نیازمند زدن یک تاپیک مجزا و تستهای فراوان و همراهی اساتید خواهد بود

اما اجازه بدید ببینیم جناب غزال چه نظری در این مدار دارند و همونطور که گفتند ممکنه با بررسی اجمالی راهی ساده برای حل این مساله روی این مدار داشته باشند
در هرصورت اگر این مدار نتوانست نیاز من رو برطرف کنه و راهی برای گسترش محدوده عملکرد پیدا نشد می توانیم در تاپیکی مجزا به سراغ اون مدار برویم البته اگر جناب غزال کار روی اون مدار را بهتر بدانند واز لحاظ دقت به این دقت مدار برسد روی اون کار خواهیم کرد
ممنون

درود

پاسخ شما رو دادم ولی دقت نفرمودید و دوباره عرض میکنم.
برای اینکه نقشه این تاپیک برای مقاصد شما یعنی برای جریان و ولتاژ بالا آماده و اصلاح بشه ، نیاز به تغییراتی داره که صرفنظر از زمانی که برای اعمال تغییرات لازم است مستلزم مطالعه عمقی و مجدد نقشه است که فعلا توانایی کافی ندارم

کلیه اطلاعات لازم برای استفاده از نقشه این تاپیک در تحلیل نقشه وجود داره و لذا کلیه سوالات شما یا تکراری است یا فعلا خارج از توانایی منه.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود بر استاد غزال عزیز و گرامی

جناب استاد من چندی پیش این مدار رو مونتاژ کردم و منبع اصلی آزمایشگاهی خودم قرار دادم و همیشه دعاگوی حضرتعالی هستیم. به قول یکی از دوستان هر بلایی سر این منبع بشه تصور کرد میاریم و شکر خدا آخ نمیگه :;:

مجدد قصد داشتم برای یکی از دوستان مدار رو مونتاژ کنم و بسازم

همه چیز خوب هست و بدرستی کار مونتاژ انجام شد با توجه به تجربه سابقی که در مونتاژ مدار داشتم

اما یک مشکل وجود داره که هرچی فکر میکنم دلیلی براش پیدا نمیکنم جز یک چیز که عرض میکنم

متاسفانه مطابق توضیح حضرتعالی ولوم ولتاژ رو کامل میبندم ولی با پتانسیومتر داخلی مدار یعنی vr1 اصلا ولتاژ به مقدار صفر نمیرسه. چیزی متغیر در حدود 0.655 تا 0.765
باید ولوم جریان را کامل باز کنم تا انتها تا عملا پتانسیومتر vr1 وارد کار بشه و بتونم ولتاژ رو روی صفر تنظیم کنم. و وقتی اینکارو میکنم دیگه ولتاژ از صفر تا 20 ولت قابل تغییر هست اما در این حالت ولوم جریان کلا بلا استفاده هست و هنگامی که کاملا باز هست چراغ جریان خاموش میشه و مدار جهت استفاده فعال میشه

تمامی موارد رو یک به یک بارها و بارها چک کردم اما هیچ مشکلی در مدار ندیدم. تنها حدس خودم این هست که مدار خودم رو که سابقا مونتاژ کردم با مقاومت های 0.1% مونتاژ کردم اما در این مدار مقاومت ها رو با تلورانس 0.5% مونتاژ کردم. آیا ممکنه اینها در طیف کاری ولوم جریان تاثیر گذار بوده باشه؟

لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید. سپاس از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود بر استاد غزال عزیز و گرامی

جناب استاد من چندی پیش این مدار رو مونتاژ کردم و منبع اصلی آزمایشگاهی خودم قرار دادم و همیشه دعاگوی حضرتعالی هستیم. به قول یکی از دوستان هر بلایی سر این منبع بشه تصور کرد میاریم و شکر خدا آخ نمیگه :;:

مجدد قصد داشتم برای یکی از دوستان مدار رو مونتاژ کنم و بسازم

همه چیز خوب هست و بدرستی کار مونتاژ انجام شد با توجه به تجربه سابقی که در مونتاژ مدار داشتم

اما یک مشکل وجود داره که هرچی فکر میکنم دلیلی براش پیدا نمیکنم جز یک چیز که عرض میکنم

متاسفانه مطابق توضیح حضرتعالی ولوم ولتاژ رو کامل میبندم ولی با پتانسیومتر داخلی مدار یعنی vr1 اصلا ولتاژ به مقدار صفر نمیرسه. چیزی متغیر در حدود 0.655 تا 0.765
باید ولوم جریان را کامل باز کنم تا انتها تا عملا پتانسیومتر vr1 وارد کار بشه و بتونم ولتاژ رو روی صفر تنظیم کنم. و وقتی اینکارو میکنم دیگه ولتاژ از صفر تا 20 ولت قابل تغییر هست اما در این حالت ولوم جریان کلا بلا استفاده هست و هنگامی که کاملا باز هست چراغ جریان خاموش میشه و مدار جهت استفاده فعال میشه

تمامی موارد رو یک به یک بارها و بارها چک کردم اما هیچ مشکلی در مدار ندیدم. تنها حدس خودم این هست که مدار خودم رو که سابقا مونتاژ کردم با مقاومت های 0.1% مونتاژ کردم اما در این مدار مقاومت ها رو با تلورانس 0.5% مونتاژ کردم. آیا ممکنه اینها در طیف کاری ولوم جریان تاثیر گذار بوده باشه؟

لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید. سپاس از شما

درود

از لطف شما سپاسگزارم.
هرچند دقیقا عیب را متوجه نشدم اما تصور میکنم ولتاژ منفی را در محدوده غیرمجاز براش درست کردی
لذا ولتاژ منفی را با یک منبع تغذیه و معادل نقشه تست کن ببین درست میشه ؟

سپاس

بالا