آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

یه راه ساده و کار آمد و سریع برای تعمیر هشبرد

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
با سلام خدمت همه عزیزان و اساتید گلم
بنده دیروز با یک روش سریع و عالی تونستم یه هش برد T2T رو تعمیر کنم که نه احتیاجی به ماژول شناسایی چیپ خراب بود ، نه کامپیوتر و نه حتی پاور خود ماینر.
قبل از اینکه بگم چکار کردم باید اینو عرض کنم نمیدونم این روش تا چه اندازه کار آمده یا اینکه چه مواقعی ممکنه جواب نده ولی دیروز که من تونستم با این کار یه هش برد T2T رو سریع عیب یابی کنم و تعمیر شد.و قصدم از نوشتن این موضوع اینه که شاید کمکی به دوستان عزیز بشه.

اول: همه ی هیت سینگهای روی چیپ ها رو باز کردم ( هر چهار عدد ) . کاری به هیت سینگ پشت برد نداشته باشید. چون اگر اون رو باز کنین احتمال اینکه قطعات لحیم سردی پیدا کنه هست ، کافیه برد یه خورده خم بشه.حالا بگرد دنبال قلع مردگی.
پس چون باید بعد از در آوردن هیت سینگ ها برد رو کاملا بشورید و مابین پایه ها رو قشنگ مسواک بکشید اصلا هیت سینگ پشتی رو باز نکنید.

دوم : یه ولتاژ شش با تغذیه کارگاهیتون به ورودی هش برد متصل کنید و آمپرش رو تا آخر باز کنید . بزارید هر چقدر دلش میخواد آمپر بکشه . چون تا آمپر نکشه شما کارت راه نمیفته.

سوم : حالا دستت رو آهسته بکش رو چیپ ها . مسلما هر کدوم از بقیه داغ تر بود یعنی باید تعویض بشه.تمام شدو رفت.ضمنا اگه ترمومتر لیزری دم دستتون بود انجام این کار خیلی راحتتر میشه و تشخیص دقیق تره.

واسه اطمینان تو همین حالت با مولتی متر ، ولتاژ دیود مجاورش رو هم بگیری تابلو ه که از اونجایی که چیپ خرابه دیگه ولتاژ با یک ضریب مشخص تغییر نکرده. اما قبل از اون هر خط که پایین میای ولتاژ دیود سریع مجاور چیپ ها با یک مقدار مساوی و مشخص در حال افزایشه.

امیدوارم تونسته باشم کمکی به دوستان ارجمندم کرده باشم.

Mjwst

کاربر
2021-02-01
29
40
26
با سلام و ممنون از مطلب.
این روش تست کرما اتفاقا یکی از روش های تست ایسی هستش.
اما متاسفانه اینطور نیست که بتونیم کلا رو این مورد تمرکز کنیم
چون من تو این کار حتی دیدم کنترل بردب که زینک حسابی داغ میکرد اما هنوز اختلال ایجاد نشده بود و کار کنترل برد درست بود!( البته این میتونه ب خاطر اتصالی باشه که با ریبال و یه سرویس و یه سری حرکتا حل بشه اما اکثرا به خاطر خرابیه.
که حتی اگر مثل دو موردی که دیدم، اگر همون موقع هم اوکی باشه، دیر یا زود کرما باعث خرابی میشه....

و همونطور در مواردی بوده که ایسی اصلا داغ نمیکرده اما انصال بوده، نیم‌سوز بوده یا اختلال داشته ، موارد خیلی زیادی هست

روش های تست ایسی زیاده، اما هیچکدوم به اندازه چک کردن و تحلیل کار ایسی روی‌مدار و براورده شدن توقع ما از اون بخش یا ایسی معتبر نیست
به ترتیب بگیم اول تست روی مدار.
دوم تست با اسیلوسکوپ
سوم تست ولتاژی
چهارم چک کردن ولوم و اهم مدار (تست دیود و مقاومت)
و پنجم تست اتصال کوتاه یه ایسی که مثلا یک یادو گراند داره رو خودش اکر روش ۳ تا گراند ببینید، قائدتا ایسی بخشی ازش خراب یا نیمسوز شده و عملکرد مختل هست

این موردی که پایین میگم توی هشبرد خیلی کارایی نداره (که البته شاید اطراف پی آی سی یا سنسور دما یا رکولاتور ها یاحتی ماسفت ها قطعه ای اتصال کوتاه شده باشه (دلایل مختلفی هم میتونه باشه که مهندسی هست و طولانی حاش نیست بگم، مثلا یه مقاومت بار بسوزه، ولتاژ کلا به ایسی‌ نرسه، مدارش قطع بشه ، یا یه مقاومت یا خازن اس ام دی (بسته به نوع کار اون ایسی و طراحیش باید ببینید اونحا چه کار می‌کنه و به چه دلیل کذاشته شده سری هست یا موازی و و پس از اون با موارد محاسباتی یا تقلب از برد دیکه یا استفاده از اپ های مربوط به الکترونیک یا استفاده از تحربیات همکاران و علم اونها. طولانی شد پاسخ بعدی بقیه رو میگم

Mjwst

کاربر
2021-02-01
29
40
26
تو هشبرد هم ممکنه خیلی اتفاقا بیوفته ممکنه عین این بار که شما کار کردی با کرما قابل تشخیص باشه، ممکنه با ولناژ قابل تشخیص باشه ممکنه با چشم قابل تشخیص باشه ممکنه با وصل شدن کنترل برد مشکلش نشون داده بشه و ممکنه ماسفت های ورودی اتصال بشه یا بسوزه و هشبرد کلا راه نیوفته ممکنه ترانزیستور راه انداز ماسفتاباشه و و و و و
خیلی عیوب مختلف هست و خیلی داستان ها و خیلی قلق ها.
حتی بعضا به خاطر اینکه یه قطعه نزدیک کانکتور دیتا کنده بشه عملکرد اختلال دار باشه یا کلا شناسایی نشه حتی! و کلا به خاطر بی تپجهی مشتری اتفاق پیش اومده باشه!
ممکنه از کانکتورها باشه و و و و

به نظرم یه شمارش و روش و راه حل تعمیراتی برای خودتون ردیف کنین
پیشنهاد من به تمام کاراموزا و تازه واردا اینه
حتی اساتید حرفه ای...
مثلا من خودم اولین حرکت که میزنم هشبردارو یه نکاه احمالی میندازم ببینم هیت سینکی حابه حا شده قطعهای کنده شده یا انصالی میبینم یانه
دوم با منبع تغذیه ولتاژ وارد میکنم که اکه مشکل حاد نباشه ولتاژ کاهش پیدا نمیکنه.
سوم تصمیم برای شروع از کجا (مثلا چیزی که امکان داره از کنترل برد باشه ترجیحا با برد سالم مقایسه میکنم یا حتی در صورت نیاز کلا با برد سالم تست میکنم و تفاوت هارو میبینم ، اکر فاحش باشه خوب کنترل برد اختلال داره و درسا کار نمیکنه!نباشه از هشبرداس(موارد زیادی بوده که مثلاهشبرد وسطی خراب شده و باعث شده هشبرد سوم هم کار نکنه ! در حالی که اگر برد وسط که دومه رو سوکت جابه جا کنم، برد. سومیه که صفر بود میاد بالا، پس میفهمم اختلال انداخته رو اون یکی برد
یا مثال اگر هیچ هشبردی کار‌نکنه اول ولتاژ پاور‌رو می***م دوم ولتاژای کنترل برد سوم تست با برد دیکه و اکر هیچکدوم حواب ندادمطمئن میشمهشبرداست و میرم سراغ عیب یابیش!
بسته با نوع عیب دستکاه و تست های اولیه با دستگاه رفتار‌کنید و برید جلو خیلی میوفتید جلو
و بعد که هشبرد فهمیدیم خرابه، اول ولتاژ ورودی چک میشه دوم ولتاژ ماسفت ها سوم قطعات پشت و کنار ایسی ها از نظر ظاهری چک میشه و و به ترتیب ولتاژ های ماسفت ها و ایسی ها و بعداسیک هارو میگیرم
اگر نشون نده میبرم زیر بار ولتاژ میگیرم یا با اسیلوسکوپ کار میکنم!
دیکه باید خودتونیه برنامه ای بچینید و برید جلو
چ اصلا به یه روش قانع نباشید
ایسی جوریه که ممکنه سه تست مختلف خرابی نبینی ازش ولی تست چهارم خرابی یا اختلال بده
به همین دلیل لازمه صفر تا صد هرمدل تستی که میتونین و بلدیم انحام بدیم.

Mc2_1365

کاربر
2020-05-30
20
18
آقا ممنون.تست ای سیک ها از طریق ولتاژ چطوره؟مثلا اینکه اگه من بخام ی ایسیک جایگزین کنم از کجا بفهمم اون ایسیک (دست دوم) سالمه.تو یوتیوپ ی کلیپ دیدم طرف به ایسیک ولتاژ ۱ولتی میداد بعد جریان از حدی بالا تر میرفت میگفت این ایسیک مشکل داره

hooman15

کاربر
2014-01-21
64
94
tehran
روش مناسبی نیست وغیر حرفه ای هست ودر عین حال احتمال آسیب دیدن بیشتر به قطعات دیگر

Mc2_1365

کاربر
2020-05-30
20
18
سلام.ی هشبرد t2t 37 ترا دارم ،همه چیپ ها سیگنال کلاک رو دارن جز ردیف آخر که کلاک ندارن.چک کردم ولتاژ ورودی رگلاتور بجای اینکه حدودا ۳ ولت باشه ۵/. ولته.چیپها رو جابجا کردم با ردیف دیگه تغییر نکرد.رگلاتور رو تعویض کردم بازم تاثیر نداشت.دوستان عزیز اگه کسی نظری داره لطفا راهنمایی کنه.

پیوست‌ها

• 2.7 مگابایت بازدیدها: 436
آخرین ویرایش:
بالا