آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,167
گنبد کاووس
درود

اینو مونتاژ کن
ولوم ۵۰۰ اهمی زمان جوش را تعریف میکنه
و کلید s استارت جوش هست و باید نگهدارید تا عملیات کامل بشه
البته هر چه سریع عمل کنی نمیتونی زودتر از عملیات قطع کنی ولی طرز کارش اینه که باید کلید را نگهداری تا عملیات جوش به اتمام برسه و نگهداشتن بیش از حد لازم اشکالی نداره و پس از اتمام عملیات ، جریان متوقف میشه.

اما اگه بتونی کلید را قبل از اتمام عملیات قطع کنی دراینصورت جریان متوقف و جوش ناقص میشه .

سپاس
بالای کلید s مقاومتی که با قلم سبز 10k مشخص کردم ابتدا با 10k تست کن اگه قادر به فعال کردن باشه از جهاتی بهتر از 3k هست و اگر نشد همان 3k استفاده و تست کن ، اگه زمان کافی نبود مشخصه قطعه دیگری را اصلاح کنم .
RY1 رله کوچک ۱۲ ولتی است تقریبا هر رله ۱۲ ولتی به اندازه بند انگشت هم باشه اشکالی نداره

مشاهده فایل‌پیوست 171019
با درود
استاد غزال خیلی محبت کردید ممنون هستم

مدار رو آماده میکنم تصویر و گزارش رو ارائه میدم
فقط کم تجربه هستم یکی دو روز طول میکشه
نتیجه رو ارسال میکنم

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
با درود
استاد غزال خیلی محبت کردید ممنون هستم

مدار رو آماده میکنم تصویر و گزارش رو ارائه میدم
فقط کم تجربه هستم یکی دو روز طول میکشه
نتیجه رو ارسال میکنم

با تشکر

درود

ممنونم
من عجله ای ندارم.
برای شما طراحی کردم.
اتفاقا چند روز قبل هم فرصتی داشتم ولی تصور کردم در حال اجرای پیشنهاد جناب مهدی عزیز هستید و منصرف شدم .
هرچند تابحال تست نکردم ولی پاسخش قطعی است و فقط باید با تغییر مقاومت و ظرفیت خازن ، محدوده زمانی را منطبق با نیاز و بدلخواه شما آماده کنیم هرچند با احتمال بسیار زیاد نیاز به تغییر نداره.
مقاومت ولوم نباید بزرگتر از ۵۰۰ اهم باشه.
برای تست های نخستین ، ولتمتری به خروجی متصل کن
و ببینی بدر ستی عمل میکنه یا نه ؟
سپس ازمایشات نهایی را با نقطه جوش تست کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
درود

اینو مونتاژ کن
ولوم ۵۰۰ اهمی زمان جوش را تعریف میکنه
و کلید s استارت جوش هست و باید نگهدارید تا عملیات کامل بشه
البته هر چه سریع عمل کنی نمیتونی زودتر از عملیات قطع کنی ولی طرز کارش اینه که باید کلید را نگهداری تا عملیات جوش به اتمام برسه و نگهداشتن بیش از حد لازم اشکالی نداره و پس از اتمام عملیات ، جریان متوقف میشه.

اما اگه بتونی کلید را قبل از اتمام عملیات قطع کنی دراینصورت جریان متوقف و جوش ناقص میشه .

سپاس
ابتدا R2را با 10k تست کن اگه قادر به فعال کردن باشه از جهاتی بهتر از 3k هست و اگر نشد همان 3k که ابتدا تعیین کردم استفاده و تست کن ، اگه زمان کافی نبود مشخصه قطعه دیگری را اصلاح کنم .
RY1 رله کوچک ۱۲ ولتی است تقریبا هر رله ۱۲ ولتی به اندازه بند انگشت هم باشه اشکالی نداره
مشاهده فایل‌پیوست 171020

سلام
استاد عزیزم . میشه قطعات قسمت 220 ولت حذف کرد. ( ترایاک و دیاک و خازنها) فقط از یک رله 12 ولت آمپر بالا استفاده کنیم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام
استاد عزیزم . میشه قطعات قسمت 220 ولت حذف کرد. ( ترایاک و دیاک و خازنها) فقط از یک رله 12 ولت آمپر بالا استفاده کنیم.

درود

متوجه نشدم .
با چه هدفی حذف کنید و با رله چطور استفاده کنید.
نقشه مورد نظر را بکشید ببینم منظور شما چه مدار و راهکاری است.
یعنی بجای استفاده از ترایاک از رله استفاده کنیم ؟
دراینصورت اولا رله امپر بالا سرعت زیادی نداره و مقصود در زمان های کوتاه مورد نیاز حاصل نمیشه.

ثانیا در هر نوبت جریان در زمان های متفاوتی عبور میکنه که در نقطه جوش بسیار مهمه

ثالثا مهمترین حسن الکترونیک عمر طولانی آنست و رله آمپر بالا بسرعت مستهلک و خراب میشه .

اساسا هر مقصودی که با الکترونیک محقق بشه استفاده از ابزار الکتریکی و الکترومکانیکی عاقلانه و منطقی نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
درود

متوجه نشدم .
با چه هدفی حذف کنید و با رله چطور استفاده کنید.
نقشه مورد نظر را بکشید ببینم منظور شما چه مدار و راهکاری است.
یعنی بجای استفاده از ترایاک از رله استفاده کنیم ؟
دراینصورت اولا رله امپر بالا سرعت زیادی نداره و مقصود در زمان های کوتاه مورد نیاز حاصل نمیشه.

ثانیا در هر نوبت جریان در زمان های متفاوتی عبور میکنه که در نقطه جوش بسیار مهمه

ثالثا مهمترین حسن الکترونیک عمر طولانی آنست و رله آمپر بالا بسرعت مستهلک و خراب میشه .

اساسا هر مقصودی که با الکترونیک محقق بشه استفاده از ابزار الکتریکی و الکترومکانیکی عاقلانه و منطقی نیست.

سپاس

استاد مهربانم ممنونم بله منظورم استفاده از رله به جای ترایاک بود. ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود

مقاومت ۱۰ اهمی کلکتور T1 که اضافه کردم خیلی مهم و ضروری نیست اما موجب افزایش عمر این ترانزیستور میشه.

ابتدا بخش سمت راست نقشه که با قلم قرمز محو کردم نادیده بگیر و بخش فرمان یعنی سمت چپ نقشه را آماده کن.

سپس ولوم ۵۰۰ اهمی را بسمت ابتدا بچرخون حدود صفر اهم بشه.
حالا کلید s را وصل کن و نگهدار که باید رله فعال بشه و پس از زمان کوتاهی خودبخود قطع یا غیرفعال بشه ( تا زمانیکه رله قطع نکرده کلید s را رها نکن )

حالا ولوم را تا انتها بچرخون که حدود ۵۰۰ اهم بشه و دوباره تست کن که باید رله در زمان طولانی تری فعال بمونه .

برای اینکه براحتی از کار رله مطلع بشی مطابق قطعات قرمز شکل سوم یک led را با مقاومت ۱۰ کیلو و کنتاکت بازِ رله سری کن و به ۱۲ ولت متصل کن تا led مدت هدایت رله را نشون بده ؟

و اگه فعلا رله کوچیک‌ تهیه نکردی ، همون led و مقاومت سری ۱۰ کیلو را بجای بوبین رله نصب و تست کن .

سپاس

IMG_20201031_010123_010.jpg
IMG_20201027_234655_876_2_2_2_2_2_2_2.png

IMG_20201031_013404_842.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود

اگرچه نقشه مورد نظر با دقت طراحی شده و عاری از خطاست اما الکترونیک قبل از تست عملی قابل اطمینان نیست و ممکنه موردی و مشکلی دیده نشده باشه که باید در مقام عمل ، تجربه و اصلاح بشه ولی آنچه که قاطعانه قابل ادعاست پاسخ مثبت ایده است که حتما با دقت عالی قابل اجرا و استفاده است.

لذا اگه با مشکلی مواجه شدی مطلع کن برطرف کنم.

بسیار ساده است و با حذف موقت رله و بخش قدرت (سبز رنگ ) با ۳ ترانزیستور پاسخ بخش فرمان مشخص میشه.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 171063

مشاهده فایل‌پیوست 171065

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود

روشی که از نقشه قبلی هم ساده تر است بذهنم رسید که فقط باید فرصتی پیدا کنم بکشم و حتما امشب ارسال میکنم بطوریکه هر دو قابل اجراست اما نقشه جدید ساده تر است .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود

اینم ساده ترین نقطه جوش​

فقط با یک ترانزیستور و ترایاک
کلید از نوع دو حالته و شبیه کلید تبدیل الکتریکی بطوریکه کلید تبدیل الکتریکی ساختمان هم قابل استفاده است و از الکتریکی ها قابل تهیه است اما انواع کلنگی دو حالته و مینیاتوری و شکیل آنها هم وجود داره و انواعی که بصورت فشاری است و بحالت اول برمیگرده مناسب تره .

IMG_20201031_182058_304.png
سپاس

در این نقشه هم موقتا بخش قدرت حذف و بجای بوبین رله یک led با مقاومت سری ۱۰ کیلو نصب و تست کن
IMG_20201031_180826_339.jpg

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
درود

اینم ساده ترین نقطه جوش​

فقط با یک ترانزیستور و ترایاک
کلید از نوع دو حالته و شبیه کلید تبدیل الکتریکی بطوریکه کلید تبدیل الکتریکی ساختمان هم قابل استفاده است و از الکتریکی ها قابل تهیه است اما انواع کلنگی دو حالته و مینیاتوری و شکیل آنها هم وجود داره و انواعی که بصورت فشاری است و بحالت اول برمیگرده مناسب تره .

مشاهده فایل‌پیوست 171079
سپاس

در این نقشه هم موقتا بخش قدرت حذف و بجای بوبین رله یک led با مقاومت سری ۱۰ کیلو نصب و تست کن
مشاهده فایل‌پیوست 171077

سلام بر استاد مهربانم
استاد عزیزم یک سوالی داشتم. در قسمت مدار فرمان وظیفه مقاومت ثابت دو کیلو چیست.
اگر وظیفه این مقامت محافظت از مقاومت متغییر 2کیلو است . چرا از مقاومت متغییر وات بالا استفاده نمیکنیم .تا از مقاومت ثابت استفاده نکنیم.
متشکرم.

بالا