آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

نوسان شدید خروجی در پاور گیرنده دیجیتال

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
394
811
درود. این بوردی که عکسش را گذاشتید اصلا ترانزیستور ندارد. فقط یک TL431ACDBZR SMD زیر بورد هست که همان TL431 مدار فیدبک در سایز بسیار کوچک هست. علاوه بر خازن ها که تست و تعویض کردید، تمامی مقاومت های SMD را هم با اهمتر چک کنید و ببینید قطع شدگی پیدا نکرده باشند و یا تغییر اهم نداده باشند(بر روی مقاومت ها کد مقادیر هست و با کمک جدول به راحتی می توان آنها را خواند). دیودهای مختلف را هم در حالت تست دیود مولتی متر چک کنید. ایرادی که بعضی وقتها پیش میاد و به چشم نمیاد قطع شدگی پایه سلف بشکه ای خروجی هست.
چون مشکلی که توصیف کردین روی چند بورد مشابه تکرار شده، احتمالا مشکل طراحی وجود داره یا حتی مشکل از ترانسفورمر هم می تونه باشه.

نکته مهم: پایه پنجم آی سی به قطعات فیدبک ولتاژ و پایه ششم به مقاومت نمونه بردار جریان (R3 در شماتیک) متصل میشه. و خرابی قطعات هر بخش باعث ناپایداری خروجی میشه. طبق دیتاشت یک مقاومت بلیدر (R10 در شماتیک) هم در خروجی استفاده میشه که ممکنه مشابهش روی بورد پاور شما(به احتمال زیاد مقاومت ده کیلو اهم اس ام دی R1=103) معیوب شده باشه و باعث شبه اتصال کوتاه و ناپایداری شده.

اگر نهایتا نتیجه نگرفتین، بورد مشابه رو می تونید از اینجا تهیه کنید.

پیوست‌ها

• 130.2 کیلوبایت بازدیدها: 30
  • 120.6 کیلوبایت بازدیدها: 27
  • 175.9 کیلوبایت بازدیدها: 20
  • 151.6 کیلوبایت بازدیدها: 19
  • 171.6 کیلوبایت بازدیدها: 26
  • 370.7 کیلوبایت بازدیدها: 5
آخرین ویرایش:

Morteza_444

کاربر
2024-04-29
18
9
زاهدان
درود. این بوردی که عکسش را گذاشتید اصلا ترانزیستور ندارد. فقط یک TL431ACDBZR SMD زیر بورد هست که همان TL431 مدار فیدبک در سایز بسیار کوچک هست. علاوه بر خازن ها که تست و تعویض کردید، تمامی مقاومت های SMD را هم با اهمتر چک کنید و ببینید قطع شدگی پیدا نکرده باشند و یا تغییر اهم نداده باشند. دیودهای مختلف را هم چک کنید. یک ایرادی که بعضی وقتها پیش میاد و به چشم نمیاد قطع شدگی پایه سلف بشکه ای خروجی هست. چون ایراد روی چند بورد مشابه تکرار شده احتمالا مشکل طراحی وجود داره یا حتی مشکل از ترانسفورمر هم می تونه باشه. بورد مشابه رو می تونید از اینجا تهیه کنید و انقدر وقت و هزینه نکنید.
از این بردها خودم دارم میخوام مشکل این سه تا را حل کنم tlc431خود تعمیر کار عوض کردفقط شک کردم به مقاومتها باید یک برد سالم داشته باشم مقاومتها را با برد سالم چک کنم

Morteza_444

کاربر
2024-04-29
18
9
زاهدان
از این بردها خودم دارم میخوام مشکل این سه تا را حل کنم tlc431خود تعمیر کار عوض کردفقط شک کردم به مقاومتها باید یک برد سالم داشته باشم مقاومتها را با برد سالم چک کنم
سلف بشکه ای راعوض کردم بازم مشکل پابرجاست

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
751
1,475
استان گلستان
سلام خذمت بزرگان

سه عدد پاور با ای سی SD6830

بیرون مدار ولتاژها درسته داخل مدار وصل میکنم ولتاژها نوسان پیدا میکنه BOOTچشمک زن میشه یک صدای تیک تیک هم از پاور میاد
برد بزرگ را بایک پاور سالم چک کردم دستگاه بالا میاد
خازن ها کامل عوض شده خازن 47 میکرو 50ولت عوض شده
ای سی از چند شرکت متفاوت گرفتم
دادم تعمیرکار نتونست راه بندازه
اپتوکوپلر وترانزیستور عوض شده
ممنون میشم اگه کسی بتونه مشکل ما راحل کنه
سلام و درود، موقتا R10 رو اتصال کوتاه کنید.
احتمالا مشکل حل بشه.

Morteza_444

کاربر
2024-04-29
18
9
زاهدان
مم
سلام مقاومت سطحی r4 کنار ای سی رو در بیار دو تا 1.5 اهم با همون سایز براش نصب کن اگر درست نشد خازن های سطحی رو چک کن مخصوصا خازن سطحی c10
سلام ممنون خود مقاومت r4بوددوتا مقاومت راجازدم یکی از پاورهادرست شد دستگاه امد بالا برای بقیه مقاومتsmdنداشتم برم بگیرم تست کنم خبر میدم

بالا