آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
استاد جواب در خواست من ؟:confused:
سلام :
دوست عزيز درخواست شما {تايمر } پروژه اي هست كه كلي بايد رويش كار بشه و PCB و اطلاعات و درخواست هاي شما اماده بشه كه در حال حاضر فرصتي پيش نيومده در سر فرصت خدمت خواهم بود .
درخواست پست قبلي هم تكراري هست ميتونيد در بخش منابع تغذيه و همچنين تاپيك DC 2 DC انواع مدارات رگوله اي براي 220 به ولتاژ هاي كمتر را پيدا كنيد { اين مدارات به صورت PDF در يك مجموعه اپلود كرده ام }.
موفق باشيد .

jooly

کاربر
2009-05-16
125
141
با سلام
یک سوال در باره ی اینورتور 500وات که 6عدد ترانزیستور 2N3055داره داشتم
من ترانزیستور C1061رو پیدا نکردم به جاش H1061رو گذاشتم ایا کار میکنه ؟؟
اگر بخوام وات شو ببرم بالا ترانزیستور قدرت بالا تری معرفی کنید؟؟
با تشکر
سلام :
هر دو ترانزيستور { C1061,H1061 } فوق مشابه هستند و ميتوانيد بجاي هم استفاده كنيد . NPN
NPN Plastic Power Transistor
Low frequency power amplifier
براي افزايش توان اينورتر فوق تنها اضافه كردن ترانزيستور كافي نيست بايد ترانس خروجي نيز به نسبت توان تقويت {بزرگتر و پر توان } انتخاب كنيد .
موفق باشيد .

با سلام
من این انورتور رو ساختم ولی کارنمیکنه چند امپر میکشه من 4Aوصل کردم
ایا شما این انورتور رو ساختید و از درست بودن ودرست کار کردن این مدار مطمئن هستید
من فکر کنم همان H1060 کار خودرا کرده چون در موقع این که با اهم متر داشتم پایه ها رو تشخیص می دادم اصلا از همه طرف راه میداد ماکه نفهمیدیم بیس کدام
لطفا شما کمک کنید این پروژ ه رو با ید تا یک ماه دیگه تحویل بدم
توی عکس یک نکته ای نوشته اون چیه؟
با تشکر
http://www.diy-electronic-projects.com/projects/72/bigs/500w_220v_inverter_corrected__th.gif

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با سلام
من این انورتور رو ساختم ولی کارنمیکنه چند امپر میکشه من 4Aوصل کردم
ایا شما این انورتور رو ساختید و از درست بودن ودرست کار کردن این مدار مطمئن هستید
من فکر کنم همان H1060 کار خودرا کرده چون در موقع این که با اهم متر داشتم پایه ها رو تشخیص می دادم اصلا از همه طرف راه میداد ماکه نفهمیدیم بیس کدام
لطفا شما کمک کنید این پروژ ه رو با ید تا یک ماه دیگه تحویل بدم
توی عکس یک نکته ای نوشته اون چیه؟
با تشکر
سلام :
من اين اينورتر را نساخته ام ولي از نگاه شماتيك مشكلي نداره و بايد كار كنه نكته اشاره شده در عكس اين است كه اين دو ترانزيستور c1060 , 3055 در مرحله اول به صورت دارلينگتون بسته شده { به عنوان تقويت درايور خروجي } كه حتما بايد طبق نقشه باشه تا داغ نكنه و جريان زياد نكشه .
ترانزيستور c1060/h1060 مشابه هم ميباشند و شركت /كارخانه سازنده انها فرق بين حروف پيشوند انهاست {به نحوه كد گذاري قطعات در تاپيك مربوطه در بخش اموزش گام به گام مراجعه كنيد } وقتي همه پايه ها بهم راه ميده يعني اين قطعه سوخته و نبايد بكار بگيريد .
براي راهنمايي راه اندازي اين مدار :
ابتدا قسمت اول {اوسيلاتور} را بدين طريق تست كنيد :
روي پايه هاي 10 . 11 هر كدام يك ال اي دي با مقاومت سري شده 560 اهم با خط منفي و يك بار با خط مثبت بزنيد در صورت سالم بودن -- ال اي دي ها -- در هر دو حالت خط منفي و مثبت بايد روشن شوند براي اطمينان از صحت وجود پالس 50 هرتز بهتر است يك گوشي يا هد فون بجاي ال اي دي وصل كرده و صداي هوم 50 هرتز را بشنويد {اسيلوسكوپ داشتيد كار تان راحت تر بود } .
با اطمينان و سالم بودن از قسمت اوسيلاتور قسمت درايور را به مقاومت هاي پايه هاي 11.10 وصل كرده و گوشي يا هد فون را به خروجي هاي ايسي شكل دهي ماقبل درايور {قسمت شكل دهي موج } وصل كنيد در صورت سلامت اين قسمت بايد صداي قوي تري نسبت به مرحله قبلي داشته باشيد .
حال ترانزيستورهاي درايور {دارلينگتون } را وارد مدار كرده و يك لامپ 12 ولتي {لامپ راهنماي موتورسيكلت } را به خط منفي و خروجي اميتر هر طرف ترانزيستورها {يك به يك } وصل كنيد لامپ بايد با نور قابل قبولي روشن شود .
با اطمينان از سالم بودن مدار تا اين قسمت === نوبت تست خروجي هاست- ترانزيستورهاي خروجي به صورت موازي وصل شده ميتونيد يكي از اين را از هر طرف ازاد كرده و ترانس خروجي را فقط با يك ترانزيستور خروجي 3055 در هر طرف راه اندازي و ولتاژ را وصل كرده و به خروجي ترانس يك لامپ 100 واتي 220 ولتي وصل كنيد در صورت سالم بودن لامپ بايد به نور رضايت بخشي { قوي تر از برق شهر } روشن گردد .
با افزايش تعداد ترانزيستورهاي خروجي {هر طرف تا 4 عدد يا 5 عدد } ميتوانيد توان بيشتري از اينورتر بگيريد { البته ترانس را نيز بايد براي وات بيشتري تهيه كنيد ولي براي تست لحضه اي مشكلي نخواهيد داشت .
يك حسن اين مدار در -- تقريبا ثابت بودن سيكل خروجي --- ان است كه بعد از افت ولتاژ باتري بشدت كيفيت خود را از دست خواهد داد.
مدار فوق نسبت به بازده اش پر خرج ميباشد ميتوانستيد از شماتيك هاي ساده تري با همين توان ولي با هزينه كمتر ي انتخاب كنيد .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83

rismany

کاربر
2009-05-06
3
12
من یک منبع تغذیه سوئیچینگ 9.6 یا6.6یا3.3 یک آمپری برای led 1w میخواستم خیلی متشکرم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
من یک منبع تغذیه سوئیچینگ 9.6 یا6.6یا3.3 یک آمپری برای led 1w میخواستم خیلی متشکرم
سلام:
در تاپيك بخش منابع تغذيه تاپيك DC TO DC جستجو كنيد مدار درخواستي شما موجود هست .
موفق باشيد .

delta

کاربر vip
vip
کاربر
2006-10-06
225
2,237
اهواز
با سلام ودرود

استاد گرامی باتوجه به گرانی برق که در پیش داریم جهت کاهش مصرف به یک تایمر جهت روشن وخاموش نمودن لامپها نیاز دارم مثلا لامپ درب مغازه در ساعت 11 شب روشن ودر ساعت 6 صبح خاموش شود با تشکر از شما

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با سلام ودرود

استاد گرامی باتوجه به گرانی برق که در پیش داریم جهت کاهش مصرف به یک تایمر جهت روشن وخاموش نمودن لامپها نیاز دارم مثلا لامپ درب مغازه در ساعت 11 شب روشن ودر ساعت 6 صبح خاموش شود با تشکر از شما
سلام :
دوست عزيز چند راه داريد - سه روش مناسبي را تقديم ميكنم :
اول اينكه از طريق يك مدار ساده زير استفاده كنيد براي اين مدار نياز به باتري يا تغذيه جداگانه 9 ولتي لازم است .
دوم اينكه بدون نياز به باتري جداگانه و مستقيم از طريق برق شهر و استفاده از كنتاكت رله يا ترياك طبق نقشه زير .
سوم اينكه از مدار پيچيده اي مثل نقشه سوم كه امكانات اضافي { در نقشه مشخص هست } با رله و ... استفاده كنيد .
چهارم اينكه با استفاده از ميكروكنترل و .... كه انهم با توجه به سادگي مدار از دقت بيشتري برخوردار خواهد شد كه در صورت نياز براتون اپلود ميكنم ولي نياز به پروگرامر و .... دنگ و فنگ خودش ...
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 7.8 کیلوبایت بازدیدها: 149
  • 4.5 کیلوبایت بازدیدها: 147
  • 4.3 کیلوبایت بازدیدها: 159

delta

کاربر vip
vip
کاربر
2006-10-06
225
2,237
اهواز
سلام

ضمن تشکر از حضزتعالی در روشهای اول و دوم تایمر انها به چه شکل خواهد وایا صرفا باتغییر نور اطراف این مدار عمل می کند

اگر امکان دارد روش میکروکنترولر با فایل برنامه یا سورس انرا را نیز اپلود کنید که فکر می کنم خیلی دقیقتر وبهتر عمل کند

Amit13

کاربر
2010-12-11
3
1
ساعت ديجيتال بدون ميكروكنترلرها

سلام
ممن طرح مداري ميخوام كه يك ساعت ديجيتال باشه با كمترين هزينه ي ممكن در خريد گيتها و البته بدون ميكروكنترلرها
مثلا از فليپ فلاپها استفاده شده باشه.
ممنون ميشم اگه كمكم كنيد.

(من داخل انجمن تازه واردم،ازم خرده نگيريد اگه سوالم رو بدجا پرسيدم .يا اگه جايي ديگه از انجمن ميتونم به جواب سوالم برسم،لطفا راهنماييم كنيد)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: behnamp65
بالا