آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: راهنمایی تعمیر منبع تغذیه سویچینگ لوازم خانگی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

با سلام
دیود شیشه ای را با اهم اندازه که گرفتم حدود 49.2 اهم بود . بعد با تست دیود نیز اندازه گرفتم 54 نشان می داد .
سه مقامت را نیز اندازه گرفتم مقاومت rp4 حدود 40.2 اهم بود . مقاومت rp9 حدود 385 اهم بود . مقاومت rp5 حدود 10.4 اهم بود .
ولتاژ پایه 2 آیسی را که متصل به دیود dp7 بود اندازه گرفتم با سه تا از پایه ها چیزی حدود 0.22 تا 0.28 نشان می داد . پایه 2 را با بقیه پایه ها اندازه گرفتم حدودا 0.3 تا 0.5 بود.
پایه های فت را نیز من اینطوری اندازه گرفتم : 1- پایه درین با سورس 645 اهم - 2- پایه گیت با سورس 360 اهم - 3- پایه درین با گیت صفر(اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 4- پایه گیت با درین صفر(اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 5- پایه سورس با درین صفر (اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 6-پایه سورس با گیت 140 اهم
شماره قطعات را هم یک عکس جدید در زیر گذاشتم که شماره مقاومت ها پیدا باشه
http://www.uploadax.com/images/54154796779322452832.jpg
با تشکر

سلام
پاسخها خیلی بهتر شده
اما فرمودید اهم متر شما دیجیتال است و لذا اینکه فرمودید بعضی مقاومتهای پایه فت صفر است و اهم متر حرکت نمیکند مقصود شما چیست آیا منظور اینست که عددی نشان نمیدهد یا صفر اهم نشان میدهد

ضمنا مقاومت دیود شیشه ای را در دوحالت ممکن اندازه گیری و اعلام کنید ( مقاومت حالت معگوس آنرا اعلام نکردید )
و همچنین شماره ای که روی دیود نوشته اعلام کنید (احتمالا 1n4148 است )

دو مقاومت 560 کیلو ( سبز - آبی - زرد ) جلوی هیت سینک است که این دو مقاومت سری هستند شما ولتاژ پایه وسط این دو مقاومت را اعلام کنید

جهت یادآوری : اگر شماره فت را جلوی خود بگیرید که در حال خواندن شماره آن باشید ، سمت راست سورس است - وسط درین - و سمت چپ گیت است
سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

بله اهمترم دیجیتال است منظورم این هست که وقتی که اهمتر را وصل می کنم هیچی نشان نمی دهد (روی عدد 1 که هست می ماند وهیچ عکس العملی ندارد)
مقاومت دیود شیشه ای هم در دوحالت ممکن 49.5 می باشد.
شماره روی دیود هم همانی که فرمودید است (1n4148) .
ولتاژ پایه وسط دو مقاومت هیچ ولتاژی ندارد ولی مقاومتی که ( منظورم همان مقاومت 560 کیلو می باشد) مستقیم از پایه خازن بزرگ می آید 180 ولت برق دارد ولی مقاومت بعدی هیچ ولتاژی به تنهایی نشون نمی دهد مگر اینکه به یکی از پایه های مقاومت اولی و یکی هم به پایه مقاومت دومی وصل کنی . من اینطوری متوجه شدم. اگر جایی اشتباه می کنم راهنماییم کنید .
در ضمن ولتاژ خازن cp9 را هم اندازه گرفتم 2.53 بود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

بله اهمترم دیجیتال است منظورم این هست که وقتی که اهمتر را وصل می کنم هیچی نشان نمی دهد (روی عدد 1 که هست می ماند وهیچ عکس العملی ندارد)
مقاومت دیود شیشه ای هم در دوحالت ممکن 49.5 می باشد.
شماره روی دیود هم همانی که فرمودید است (1n4148) .
ولتاژ پایه وسط دو مقاومتهیچ ولتاژی ندارد ولی مقاومتی که( منظورم همان مقاومت 560 کیلو می باشد) مستقیم از پایه خازن بزرگ می آید 180 ولت برق دارد ولی مقاومت بعدی هیچ ولتاژی به تنهایی نشون نمی دهد مگر اینکه به یکی از پایه های مقاومت اولی و یکی هم به پایه مقاومت دومی وصل کنی . من اینطوری متوجه شدم. اگر جایی اشتباه می کنم راهنماییم کنید .
در ضمن ولتاژ خازن cp9 را هم اندازه گرفتم 2.53 بود.

سلام
پاسخ ها بازم بهتر شد
من هم اوایل کارم اینگونه اشتباهات را داشتم که عدم عکس العمل اهم متر را بمنزله صفر اهم تلقی میکردم اما وقتی اهم متر عکس العملی ندارد یعنی مقاومت بینهایت است نه صفر

یک پروب اهم متر را به بدنه یا منفی خازن بزرگ وصل کن و پروب دیگر را به پایه 2 آی سی و مقدار مقاومتش را اندازه گیری کن و یکبار هم جای پروب ها را عوض کن و مقاومت هر دو حالت را اعلام کن

مقاومت دیود چاق و مشکی dp7 را هم در دو حالت اعلام کنید (داخل مدار)

ضمنا برای اندازه گیری ولتاژ ها باید پروب منفی ولتمتر را به شاسی یا بدنه متصل کنید که در این آزمایشات بدنه درواقع پایه منفی خازن بزرگ تغذیه است حالا پروب مثبت را به هر نقطه ای متصل کنید ولتاژ آن نقطه را اندازه گیری کرده اید

مثلا اگر می خواهیم ولتاژ پایه 2 را اندازه گیری کنیم باید پروب منفی به منفی خازن بزرگ و پروب مثبت را به پایه 2 متصل کنیم و قس علیهذا

ضمنا در اعلام ولتاژ سر وسط دو مقاومت 560 کیلو اشتباه کردید و 180 ولت است یعنی اگر پروب منفی را به منفی خازن بزرگ و پروب مثبت را به وسط دو مقاومت متصل کنید ( یکی از دو پایه وسط که با مدار چاپی بهم متصل شده اند ) دراینصورت 180 ولت است که با ولتمتر دقیق و اندازه گیری دقیق حدود 155 ولت صحیح است زیرا فرمودید اگر پروب های ولتمتر را یکی به پایه های مقاومت اولی و یکی هم به پایه مقاومت دومی وصل کنی 180 ولت است که اگر اشتباه نکرده باشی دراینصورت سر وسط دو مقاومت 180 ولت است نه حدود صفر
ولی مهم نیست درصورت صحت ولتاژ 180 ولت هردو مقاومت 560 کیلو (راه انداز) سالمه
سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

سلام
یکبار پروب منفی را به پایه منفی خازن گذاشتم و پروب مثبت را به پایه 2 آیسی مقاومت بینهایت بود.
یکبار هم پروب مثبت را به منفی خازن گذاشتم و پروب منفی را به پایه 2 آیسی گذاشتم 678 اهم داشت.
دیود dp7 را اندازگیری کردم فقط از یک طرف 678 اهم نشان می دهد ولی از طرف دیگر بینهایت است.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

سلام
یکبار پروب منفی را به پایه منفی خازن گذاشتم و پروب مثبت را به پایه 2 آیسی مقاومت بینهایت بود.
یکبار هم پروب مثبت را به منفی خازن گذاشتم و پروب منفی را به پایه 2 آیسی گذاشتم 678 اهم داشت.

این پاسخ احتمال سالم بودن آی سی را بیشتر کرد اما
این پاسخ مغایر با ولتاژ 180 ولت (سر وسط دو مقاومت 560 کیلویی ) است که دراینصورت احتمال صدمه دیدن آی سی زیاد است
لذا یکی از دو پاسخ فوق اشتباه است یا مقاومت پایه 2 و یا 180 ولت بین دو مقاومت اشتباه است

سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

دیود dp7 را اندازگیری کردم فقط از یک طرف 678 اهم نشان می دهد ولی از طرف دیگر بینهایت است.
اینطوری که شما می گویید برای تست ولتاژ من اینکار را کردم ولی پایه های وسط بین دو مقاومت ها برق ندارد یا چیزی حدود 0.5 به من نشان می دهد
همین کار را با پایه 2 آیسی هم کردم که آیسی 0.2 بیشتر نداشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

اینطوری که شما می گویید برای تست ولتاژ من اینکار را کردم ولی پایه های وسط بین دو مقاومت ها برق ندارد یا چیزی حدود 0.5 به من نشان می دهد
همین کار را با پایه 2 آیسی هم کردم که آیسی 0.2 بیشتر نداشت.

سلام
شما فرمودید درحالیکه پروب مشکی را به مقاومت دیگر میزنید 180 ولت دارید پس اگر واقعا پروب مشکی یا منفی را به منفی خازن بزرگ متصل کرده اید و پروب مثبت را به سر وسط دو مقاومت 560 کیلو و حدود صفر ولت است دراینصورت مقاومت 560 کیلویی که به خازن بزرگ نزدیکتر است سوخته

اما جهت اطمینان بیشتر یک پروب ولت متر را به یک پایه 560 کیلویی (که به خازن بزرگ نزدیکتر است ) متصل و پروب دیگر را به پایه دیگر همان مقاومت متصل کنید اگر حدود 310 ولت است سوخته

اگر مطمئن هستید که در پاسخ نهایی اشتباه نکردید یک مقاومت حدود 560 کیلو بجای آن بگذار و هر تغییر دیگری را بحالت اول برگردان و روشن کن ببین درست شد

اگر 100 کیلو هم کمتر یا بیشتر از 560 کیلو باشد ایرادی ندارد مثلا 470 کیلو هم خوبه
ببین چه مقاومتهایی دم دست داری تا بگویم چکار کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

سلام
بله مطمئن هستم چون الان دوباره تست کردم هیچ برقی بین دوپایه مقاومت 560 کیلو نیست.
الان میروم چند تا مقاومت پیدا کنم خبرتان می کنم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798

سلام
3 تا مقاومت به رنگهای قهوه ای - مشکی- نارنجی
نارنجی - نارنجی - قهوه ای
زرد - بنفش - قهوه ای پیدا کردم
کدام به درد بخور است؟

باید رنگ سوم زرد یا سبز باشد