آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

داغ شدن موتور گیربکس ۵ ولت در حالت بی باری

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
سلام دوستان
یه دوربین چرخشی داریم که برد تغذیه‌اش سوخته و بجاش یه شارژر ۵ ولت وصل کردم دوربین روشن میشه تصویر میده و چرخش عمودی و افقی هم توسط دوتا موتور گیربکس ۵ ولت دی‌سی مدل w-24BYJ RoHS انجام میشه، تنها مشکلی که هست این دوتا موتور در زمان بی باری به شدت داغ میشن، یعنی زمانیکه دوربین بصورت ثابت روشنه و چرخشی انجام نمیشه این موتورها داغ میشن طوریکه با لمسش دست میسوزه
اگر ممکنه راهنمایی کنید مشکل از چی میتونه باشه ممنون میشم

پیوست‌ها

• 647.6 کیلوبایت بازدیدها: 19
  • 387.2 کیلوبایت بازدیدها: 22
  • 583.4 کیلوبایت بازدیدها: 16

amookhteh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-17
815
1,024
قطعات داخل گیربکس موتور رو درارید سرویس کنید شاید گریساش چسبناک شده با گریس جدید جمش کنید نتیجه رو اعلام کنید.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
795
1,339
سلام
۱- هیچ اطلاعاتی راجع به مدل دوربین در اختیار نذاشتید تا به تحلیل کمک کنه.
مدل دوربین رو بفرمایید.

برد تغذیه‌اش سوخته و بجاش یه شارژر ۵ ولت وصل کردم

۲- تصویر واضح از پشت و رو برد تغذیه دوربین، نحوه سیم‌بندی کانکتورها از برد تغذیه به برد اصلی و استپ موتورها قرار بدید.

۳- آیا اطمینان دارید دوربین فقط با ۵ ولت تغذیه میشه؟

بجاش یه شارژر ۵ ولت وصل کردم

۴- از چه منبع تغذیه‌ای برای راه‌اندازی دوربین استفاده ‌کردید؟ تصویر و مشخصات اونو قرار بدید.

چرخش عمودی و افقی هم توسط دوتا موتور گیربکس ۵ ولت دی‌سی مدل w-24BYJ RoHS انجام میشه،

۵- 28BYJ-48 در اصطلاح، استپ موتور ۴ فاز هست (موتور پله‌ای).

Screenshot_۲۰۲۴۰۴۱۲-۰۲۰۵۰۴_Chrome.jpg

تنها مشکلی که هست این دوتا موتور در زمان بی باری به شدت داغ میشن، یعنی زمانیکه دوربین بصورت ثابت روشنه و چرخشی انجام نمیشه این موتورها داغ میشن طوریکه با لمسش دست میسوزه

قطعا اطلاع دارید که نحوه کار استپ موتور با موتور DC معمولی متفاوت هست و در این نوع از موتور، چهار کوئل وجود داره که برای حرکت در جهت عقربه‌های ساعت، 5V+ دائما در یک سر کوئلها وجود داره و منفی به تناسب و با ترتیب خاصی به کوئلها اعمال میشه و با اعمال منفی، موتور مقدار خاصِ مشخصی به جلو حرکت میکنه؛ که به هر حرکت یک پله یا استپ گفته میشه و اگر این ترتیب بهم بخوره، باعث داغ شدن غیر عادی و نهایتا سوختن موتور خواهد شد.
از اینرو به نظر میرسه عیب سیستم شما نه مکانیکی، بلکه احتمالا مربوط به درایور استپ موتورها هست.

لذا مطالب درخواستی رو ارایه بفرمایید تا راحت‌تر بشه در خصوص ایراد کار نظر داد.

فایل PDF پیوست شده، اقتباس از یه سایت هست درخصوص نحوه کارکرد این استپ‌موتور.

آخرین ویرایش:

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
هیچ اطلاعاتی راجع به مدل دوربین در اختیار نذاشتید
دوربین لامپی هستش که با نرم‌افزار v380 pro کار میکنه
تصویر واضح از پشت و رو برد تغذیه دوربین، نحوه سیم‌بندی کانکتورها از برد تغذیه به برد اصلی و استپ موتورها قرار بدید.
متاسفانه برد تغذیه خودشو ندارم و از یه شارژر نوکیا استفاده کردم که داخل تصویر مشخصه

پیوست‌ها

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
نحوه سیم‌بندی کانکتورها از برد تغذیه به برد اصلی و استپ موتورها قرار بدید.
استپ موتورها هر کدوم 5 رشته سیم داره که با سوکت به برد اصلی متصل شده

پیوست‌ها

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
آیا اطمینان دارید دوربین فقط با ۵ ولت تغذیه میشه
اینکه تغذیه اصلی دوربین چند ولت یا چند آمپر بوده اطلاع ندارم، اما برچسب روی استپ موتورها ۵ ولت دی‌سی نوشته
به همین خاطر از 5 ولت استفاده کردم
حالا دوست عزیز امکان داره این ایجاد حرارت بخاطر بالا یا پایین بودن ولتاژ یا آمپر باشه؟

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
795
1,339
سلام
هرچند کلیت کار دوربینها یکسان است؛ لیکن از اونجا که تا بحال با این مدل دوربین کار نکردم؛ از آرایش داخلی قطعات و ولتاژ مورد نیاز اون اطلاع ندارم. لذا به دو روش می‌توان عمل کرد:
الف- همکارانی که اشرافیت روی این مدل دارند محبت کرده و راهنمایی کنند.
ب- اطلاعات کافی برای راهنمایی در اختیارم قرار دهید.

لذا ابتدا اجازه دهید همکارانی که با این مدل دوربین کار کردند نظر دهند؛ در غیر اینصورت تا جایی که امکان داشته باشد همراهی خواهم کرد.

البته برای هر دو روش، نیاز به اطلاعات زیر می‌باشد؛ لذا لازم است به سوالات اولیه پاسخ دهید:
۱- مشخص شدن مدل دقیق دوربین ابتدایی ترین نیاز هر تعمیرکاری است.
متاسفانه مدل دقیق دوربین را مشخص نکردید. اگر دوربین همانند تصویر زیر دارای برچسب است، تصویر آنرا قرار دهید.

Screenshot_۲۰۲۴۰۴۱۲-۲۱۱۵۵۴_Chrome.jpg

۲- منظورتون از برد تغذیه اونو در اختیار ندارم چیه؟ برد تغذیه که وسیله‌ی جدا از این نوع دوربین نیست: بلکه قائدتا بخشی از دوربین است که ولتاژ ۱۱۰ تا ۲۲۰ ولت را به ولتاژ مورد نیاز دوربین تبدیل می‌کند.

۳- از وسایل تعمیرگاهی چه ابزاری در اختیار دارید؟ اهمتر، منبع تغذیه، اسکوپ و ...

از یه شارژر نوکیا استفاده کردم

۴- بطور طبیعی استفاده از منبع تغذیه غیر استاندارد، روش مناسبی برای تغذیه دوربین و تجهیزات امنیتی نیست.

۵- تغذیه ۵ ولت را از طریق کدام یک از سیمها به دوربین اعمال کردید؟ روی تصویر مشخص فرمایید.

۶- قرار شد تصویر الف- واضح باشد. ب- از پشت و رو برد باشد تا بتوان مسیر ترک‌ها را دنبال کرد. ولی تصویر نه واضح است و نه از پشت برد تصویری قرار دادید.

ضمنا چون نام فایل pdf که در پست ۳ قرار دادم طولانی بود و باعث می‌شد تصاویر در صفحات گوشی همراه درست دیده نشه؛ فایل رو حذف و با کوتاه کردن نام اون ذیل همین پست بازنشر می‌کنم. امیدوارم مفید باشه.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

dds1

کاربر vip
کاربر
2018-01-21
395
446
اراک
سلام.
دوربین های چرخشی که من تابحال تعمیر کردم دارای سنسور اپتوکانتر برای تشخیص یک دور کامل در محور افقی و محور عمودی بوده و مورد داشتم که به دلیل خرابی مدار فرمان، تغذیه موتور قطع نمیشده‌ و باعث داغ شدنش میشد.
مدل های ارزانتری با میکرو سوئیچ هم دیدم.

سوای این مورد بالا که گفتم شاید گفتنش خالی از لطف نباشه، استفاده از شارژ اساساً در تغذیه چنین دستگاهی اشتباهه، شما باید از سوئیچینگ جریان ثابت استفاده کنید نه شارژر.

دوربین شما با این موتورها و ... بعید میدونم زیر ۱ آمپر (واقعی) باشه در حالیکه این شارژر زیر یک آمپره.

آخرین ویرایش:
بالا