آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تکنیکهای عیب یابی بردهای الکترونیک

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
668
598
*** خیلی مهم ***

شما نیمتونید که ولتاژ داده شده از منبع به مین‌برد رو زیاد طول بدید چرا ؟؟

{ مگه خود این ترک و لاین از ۵ ولت استفاده نمیکنه پس چرا نباید زیاد لفطش داد و در چند مرحله اگه لازم شد باید انجامش بدیم؟}

چرایش هم از اون نکته‌هاس که باس درکش کنید یعنی ببنید شما وقتی میخوایید یه حرکتی رو بکنید همینجوری یرخی نپرید و دست‌به کار شدید اول خوب فکر کنید و از خودتون بپرسید که اگه این کارو کردن بعدش چی میشه ؟‌ آیا به قسمت دیگه‌ای از مدار یا قطعه‌ای فشاری وارد نمیشه ؟ خطرات احتمالی اینکار چیه ؟‌ از این قبیل سوالات یعنی میخام بگم تا جایی که ممکن است احتمالات رو در نظر بگیرید لطفا...

جوابش اینه که اگه زیاد این ولتاژ‌ تحمیلی رو بزارید اعمال بشه خطر این پیش میاد که قطعه اتصال کوتاه شده مدار باز بشه یعنی قطع بشه و بعدش چی میشه ؟؟ هیچی دیگه اتصال کوتاهی ندارید و درنتیجه دیگه قطعه داغی هم نمیمونه و شما میمونید و صدها قطعه‌ای که دیگه نمیتونید پیداش کنید چون مدار باز شد >> ولی هنوز فوت فن استادی در چنطه دارم که راحت پیداش کنم ولی متاسفم که بعد از این مرحله رو دیگه نمیتونم راهنماییتون کنم چون منم بالاخره باس یکی دوتا فن کوزه گری رو رواسه خودم بزارم نه >> البته نگران نباش شما هم درست فکر کنید میفهمید که بعد از اینکه سوتی دادید و قطعه داغ اتصال کوتاه شده باز شد و دیگه تو دردسر افتادید ( که نباس بزارید این اتفاق بیوفته ) چجوری بازم میتونید محدوده وقوع جرم رو کمتر و کمتر کنید .....

نتیجه گیری

با این روشی که یاد گرفتید مطمئن هستم از امروز به بعد شما مسلح به یک سلاح جدید شدید که در ایران تی کی یاد گرفتید و این روش رو نه فقط در بردهای پرینترهای تقطه‌ای بلکه در تمامی بردها میتونید انجام بدید فقط درست از منبع تغذیه استفاده کنید امروزه منابع تغذیه هوشمند شدند و به کاربر اجازه افزایش دستی امپر رو نمیدند مثل منبع تغذیه داژنگ که مطمئنم خیلیاتون اونو دارید این منابع هرچقدر قطعه و مدار آمپر بکشه بهش آمپر میدن و شما تنها کاری که باس بکنید اینه که به آرامی مقدار ولتاژ اعمالی رو اضافه کنید یعنی از ولوم سمت چپی ولتاژ استفاده کنید .

امیدوارم این مورد آموزشی براتون مفید بوده باشه لطفا در صورتیکه خوشتان آمد به بنده رای و امتیاز بدید تا برای کارهای بعدی تشویق بشم .

راستی دارم تعدادی ادوات اندازه گیری از جمله

• ESR میتر حرفه‌ای برای نه فقط خازنهای الکترولیت بلکه تمامی انواع خازن‌ها

• RING TESTER برای تست دیودهای ثانویه و البته ترانسهای سوییچینگ ( حتما میدونید که ترانسهای سوییچنگ با بازر تست نمیشن و اگه تا حالا تست کردید بدونید به نتیجش زیاد اکتفا نکن مگر اینکه شماتیک رو داشته باشید و بدونید که کدوم دو سر به هم راه میدن اگه فقط دوسر به هم وصل باشن اگه بیشتر از دوسر به هم وصل شده باشند که دیگه هیچی اصلا نمیتونید از تست بازر استفاده کنید )

• INSULATION TESTER تستر زیر بار بردن خازنهای الکترولیت جهت تست نشتی در زیر بار نه در تست با مولتی متر ۹ ولت که ممکنه درست
  • تشخیصش بده ولی قطعه در زیر بار یعنی بالاتر از ۹ ولت که قطعا روی مدار هیچی بهش وارد نشه ۵۰ ولت وارد میشه البته بستگی به طراحی مدار دارد.

• SUPER PROBE جهت تزریق سیگنال برای تست دریافت سیگنال - تشخیص وجود سیگنال - سلامت کریستال - تولید پالسهای مربعی و ....

• خازن سنج دقیق از پیکو فاراد تا چند میلی

• و یکسری ابزارهای دقیق دیگر برای تعمیرات حرفه‌ای
ایشالا درستشون که کردم ( الان در فاز طراحی هست ) به زودی اطلاع رسانی میشه که برای فروش به همکاران و تسریع عملیات عیب‌یابی استفاده میشه. حتما اگر فیلمهای کاربرد این ابزارها رو مشاهده کنید جای هیچ شکی نیست که سفارش خرید ندهید ایشالا به زودی به تولید عمده برسم . اطلاع رسانی میشه در همین سایت...

پاینده و پیروز باشید
مهدی کیهان - سوفیا

تشکر یادتون نره لطفا

:thanx:$ir@an::-iRanTK.iR-::​
سلام و عرض ادب
خداوند به شما توفیق و سلامتی عنایت فرماید پاینده باشید منتظر دیگر علوم ارزشمند شما هستیم

z3r0x

کاربر vip
کاربر
2017-08-21
156
1,435
ایلام - دهلران

تشریح کامل مدار پی اف سی در پکیج کامل را از دست ندهید​

2024-02-19_15-57-20.png

z3r0x

کاربر vip
کاربر
2017-08-21
156
1,435
ایلام - دهلران

سه تصویر آخر مربوط به تشریح عملکرد مدار پی اف سی است که بصورت مفصل در پکیج به همراه تکنیک‌های عیب یابی و تست قطعات و روش‌های سیگنال گیری و تفسیر علایم مدار و نتیجه گیری برای تشخیص عیب ارایه میشود.​

2024-02-19_15-58-24.png

z3r0x

کاربر vip
کاربر
2017-08-21
156
1,435
ایلام - دهلران

ارایه عکس‌های نمونه تا همینجا کافیه​

در پست های بعدی میریم سروقت ارایه ۳۰ تا ۵۰ درصد مطلب آموزشی تست و عیب یابی منابع تغذیه سوئیچینگی که در آنها مدار اصلاح ضریب قدرت بکار رفته و تکنیک‌های پیشرفته عیب‌یابی منابع تغذیه ال سی دی و ال ای دی و ....​

2024-02-19_19-30-44.png

z3r0x

کاربر vip
کاربر
2017-08-21
156
1,435
ایلام - دهلران
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: fatim
بالا