آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك مدارات ساده الكترونيكي براي مبتديان

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
بازم سلام خدمت آقای رجبی عزیز. من 2 رسیور دارم که میخوام توسط 3 النبی و یک سویچ از هر دو رسیور بطور همزمان استفاده کنم خواستم بپرسم اصلا میشه توسط النبی تک سوزنه اینکاررو کرد یا نه اگه میشه پس مدار خاصی میخواد لطف کنید راهنماییهای لازمه رامبذول فرمایید باتشکر از صبر و شکیباییتان.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
بازم سلام خدمت آقای رجبی عزیز. من 2 رسیور دارم که میخوام توسط 3 النبی و یک سویچ از هر دو رسیور بطور همزمان استفاده کنم خواستم بپرسم اصلا میشه توسط النبی تک سوزنه اینکاررو کرد یا نه اگه میشه پس مدار خاصی میخواد لطف کنید راهنماییهای لازمه رامبذول فرمایید باتشکر از صبر و شکیباییتان.
با سلام :
دوست عزیز بهتر است مشکل خود را در بخش مربوطه در لینک زیر {سایت دوم ایران تیکی } http://forum.ir3at.net/index.php
مطرح نمایید .
با تشکر .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
باسلامی مجدد اینم مشخصات کامل کولرم اگه ناقصه دستور فرمایید اصلاحش کنم.
http://i45.tinypic.com/2j2yt5i.jpg
با سلام :
دوست عزیز از اهم سیم پیچ رله های مصرفی اطلاعاتی نگذاشتین !!
به هر حال اگر از نوع سیم پیچ ac {کنتاکتور ac } استفاده میکنید میتونید از مدار قسمت تغذیه لینک زیر کمک بگیرید و مستقیما از برق شهر برای تغذیه کل مدار استفاده کنید { توجه کنید که از برق شهر ایزوله نیست و احتیاط شوک و خطر برق گرفتگی به همراه دارد } ولی به مقرون به صرف بودنش می ارزه :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=7720
در مدارات فوق رله های ac توسط یک تریستور کوچک ولتاژ بالا تحریک شده و از کنتاکت های انها برای فرمان به موتور و کولر و.... استفاده کنید .
جایگزین کردن تریستور یا تریاک بجای کنتاکتور یا رله با توجه به جریان بالای مصرفی مدارتان {طبق کاتالوگی که اپ کردین } توصیه نمیشود .
چنانکه از برق dc برای تحریک رله های مصرفی بهره میبرید مدار تغذیه بدون ترانس با توجه به جریان رله ها نیز توصیه نمیشود و به دردسر ش نمی ارزه .
موفق باشید .

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
بازم سلام خدمت جناب آقای رجبی عزیز . در مورد فرستنده 35 مگاهرتزی سوالی داشتم . من وقتی رسیورم رو روشن میکنم ارتباط بین فرستنده و گیرنده برقرار میشه ولی گیرنده بطور کامل یا اصلا هیچ فرمانی رو اجرا نمیکنه ولی وقتی به ترانزیستور 2314 دست میزنم فوقالعاده داغ میکنه تا حدی که بلافاصله دست رو میسوزونه . به نظر شما بخاطر این ترانزیستور که فرامین اجرا نمیشن یا نه مشکل جای دیگست . البته لازم به ذکر که یه شب تا صبح حواسم نبود و فرستنده رو با آنتن کاملا پایین حدود 12 . 13 ساعت روشن گذاشته بودم که دیدم دیگه باطری فرستندم به انتهاش رسیده و بعد یه مدت سیستمم رو که چک کردم به این مشکل برخوردم البته نمیدونم دقیقا بخاطر این موضوع بوده یا نه مسعله از جای دیگه آب میخوره لطفا راهنماییم کنید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
بازم سلام خدمت جناب آقای رجبی عزیز . در مورد فرستنده 35 مگاهرتزی سوالی داشتم . من وقتی رسیورم رو روشن میکنم ارتباط بین فرستنده و گیرنده برقرار میشه ولی گیرنده بطور کامل یا اصلا هیچ فرمانی رو اجرا نمیکنه ولی وقتی به ترانزیستور 2314 دست میزنم فوقالعاده داغ میکنه تا حدی که بلافاصله دست رو میسوزونه . به نظر شما بخاطر این ترانزیستور که فرامین اجرا نمیشن یا نه مشکل جای دیگست . البته لازم به ذکر که یه شب تا صبح حواسم نبود و فرستنده رو با آنتن کاملا پایین حدود 12 . 13 ساعت روشن گذاشته بودم که دیدم دیگه باطری فرستندم به انتهاش رسیده و بعد یه مدت سیستمم رو که چک کردم به این مشکل برخوردم البته نمیدونم دقیقا بخاطر این موضوع بوده یا نه مسعله از جای دیگه آب میخوره لطفا راهنماییم کنید .
با سلام :
متاسفانه فرستنده هاي با قدرت متوسط و بالاتر در صورتيكه انتن با خروجي فرستنده مچينگ {به هر دليلي } نباشد علاوه بر افت قدرت فرستنده و با توليد هارمونيك هاي ناخواسته ايجاد مزاحمت فركانسي و همچنين حتما طبقه اخر { ديودهاي swr و ترانزيستور ها } سريعا و بشدت اسيب خواهند ديد قسمت خروجي فرستنده را دقيقا بايد چك كنيد .
موفق باشيد .

reyha

کاربر
2010-05-26
75
131
منظورتون از دیودهای swr کدوم دیودها هستند و ترانزیستور هم همینc2314 هست که ولتاژشم تست گرفتم که پایه وسط 18 ولت داشت . باتشکر.البته من سواد الکتونیکیم خیلی پایین هستش اگه فکر میکنید توضیحش خیلی مفصله بیخیال قیدش و میزنم .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
منظورتون از دیودهای swr کدوم دیودها هستند و ترانزیستور هم همینc2314 هست که ولتاژشم تست گرفتم که پایه وسط 18 ولت داشت . باتشکر.البته من سواد الکتونیکیم خیلی پایین هستش اگه فکر میکنید توضیحش خیلی مفصله بیخیال قیدش و میزنم .
با سلام :
معمولا در خروجي فرستنده ها مداري {و يا يك طبقه اي } براي اطمينان از وضعيت خروجي فرستنده و انتن قرار ميدهند كه بين فرستنده و انتن ميباشد كه علاوه بر سيم پيچ هاي صافي {فيل ترينگ } ديودهاي حاملي دارد كه مقدار { لول } امواج برگشتي از انتن را اشكار ميكند كه به دستگاه swr مشهور هست .
در تست چنين ترانزيستورهايي ولتاژ پين وسط {كلكتور } حامل موج ميباشد كه داراي انرژي با مولفه ac {اشعه } همراه است كه ولتاژ گيري ان با اهم متر يا ولتمتر معمولي درست نيست و انچه نشانگر ان نشان ميدهد دقيق نخواهد بود .
براي تست ترانزيستور خروجي بايد ولتاژ بين اميتر و بايس را با اسكوپ بگيريد كه هم شكل موج را ببينيد {اعم از اعوجاج و هارمونيك و.... } و همچنين دامنه انرا ثبت كرده و روي ان محاسبه و ملاك قرار دهيد .
موفق باشيد .

reza32

کاربر
2009-05-20
92
161
با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان

مشهد کیت یه مدار ساده داشت که 3 تا مقاومت داشت

با 2 تا خازن عدسی که یه سرش به ضبط و یه سرش به

تلفن وصل میشد وقتی گوشی رو بر می داشتیم شروع

میکرد به ضبط کردن اگه میشه اون مدار رو بذارید چند روزی

سایتش باز نمیشه اگه چیز مشابه هم هست ایراد نداره فقط