آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ایراد در بخش تغذیه گیرنده ۴ کانال لوستر

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
سلام و عرض احترام خدمت عزیزان

برد گیرنده ۴ کانال لوستر هستش که در اثر نوسان برق شهر از کار افتاد، چک کردم متوجه شدم رگولاتور 78L05 که ولتاژ ۵ ولت رو برای قسمت گیرنده رادیویی تأمین میکنه در اثر ولتاژ بالا سوخته، ولتاژ روی پایه ورودی ۱۸ بود و تمام قطعات‌رو در مسیر چک کردم تا رسیدم به مقاومت در مسیر ورودی فاز برق ۲۲۰ ولت قبل از یکسوساز که طبق کد رنگ‌ها مقدارش ۴/۶کیلواهم بود ولی در تست با مولتی‌متر چیزی در حدود ۳ تا ۴ اهم مقاومت داشت. هر مقاومتی که به جاش میذارم بمحض اتصال برق شروع میکنه دود کردن، مقاومت خودشو که میذارم مشکلی نداره فقط ولتاژ بالاتر وارد مدار میشه و باعث سوختن قطعات مثل رگولاتور میشه، لطفا راهنمایی کنید با تشکر

پیوست‌ها

• 242.4 کیلوبایت بازدیدها: 16
  • 225.3 کیلوبایت بازدیدها: 16
  • 223.8 کیلوبایت بازدیدها: 13

amookhteh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-17
815
1,024
خازن شکلاتی و مقاومت زیرشو عوض کنید

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,900
10,597
سلام
زینرها و مقاومت متصل بهش را بررسی کنید ممکنه ایراد داشته باشه و ولتاژ را تثبیت نکنه

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,349
سلام
چند تا نکته:

رسیدم به مقاومت در مسیر ورودی فاز برق ۲۲۰ ولت قبل از یکسوساز که طبق کد رنگ‌ها مقدارش ۴/۶کیلواهم بود ولی در تست با مولتی‌متر چیزی در حدود ۳ تا ۴ اهم مقاومت داشت.

۱- تصویر واضحی از مقاومت مد نظر قرار بدید که رنگها کاملا مشخص باشه.

رگولاتور 78L05 که ولتاژ ۵ ولت رو برای قسمت گیرنده رادیویی تأمین میکنه در اثر ولتاژ بالا سوخته، ولتاژ روی پایه ورودی ۱۸ بود

۲- طبق دیتاشیتِ چند برند مختلف از 78L05 ، ولتاژ ورودی تا 30V می‌تونه باشه؛ پس قاعدتا ۱۸ ولت نباید علت سوختن رگولاتور باشه:

Screenshot_۲۰۲۴۰۴۲۳-۰۱۵۵۳۸.jpg

Screenshot_۲۰۲۴۰۴۲۳-۰۱۵۳۳۴_Office.jpg

۳- اگر درست متوجه شده باشم؛ ۳ تا دیود زنر دارید که هر یک با مقاومت ۶۸ اهم ۱/۲ وات سری شدن و مجموع این سه دیود نیز بعد از خروجی پل دیود، با هم موازی هستن؛ لذا:
الف- پارت‌نامبر دیود ها رو اعلام بفرمایید.
ب- لازم هست حداقل یک پایه‌ از هر سه دیود رو از برد خارج و اونها رو تست کنید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
بنده هم فقط یک نکته تکمیلی رو میگم
رگولاتور 7805 برای تامین 5 ولت نیاز به 7 ولت داره و اگر بیشتر از 7 ولت به ورودی رگولاتور بدید، به صورت گرما تلف میشه، هر چقدر جریان بیشتری از رگولاتور بکشید حرارت بیشتری در پشت رگولاتور ایجاد میشه. اگر بدون روشن شدن رله ها رگولاتور میسوزه ولتاژ بسیار زیادی به رگولاتور وارد میشه
در ضمن بجای 78L05 از 7805 استفاده کنید.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,349
بنده هم فقط یک نکته تکمیلی رو میگم
رگولاتور 7805 برای تامین 5 ولت نیاز به 7 ولت داره و اگر بیشتر از 7 ولت به ورودی رگولاتور بدید، به صورت گرما تلف میشه، هر چقدر جریان بیشتری از رگولاتور بکشید حرارت بیشتری در پشت رگولاتور ایجاد میشه. اگر بدون روشن شدن رله ها رگولاتور میسوزه ولتاژ بسیار زیادی به رگولاتور وارد میشه
در ضمن بجای 78L05 از 7805 استفاده کنید.

سلام
از نظر عملی فرمایش شما کاملا درسته؛ و ولتاژ بیش از حد بصورت تلفات گرما خودش رو روی رگولاتور نشون میده؛ اما نکته‌ای که در این مدار وجود داره اینه که رله‌ها 12V هست و اگر ولتاژ، پایین‌تر از حد خاصی باشه؛ بوبین رله‌ها به درستی عمل نمیکنه‌.
از جهتی چون ۴ تا رله تو مدار بکار رفته که احتمالا بصورت همزمان هم می‌تونه عمل کنه؛ نیاز به آمپر مناسب داره و به نظر میرسه موازی کردن سه تا دیود زنر ۱ وات، برای تامین چنین آمپری باشه. هرچند شک دارم خازن پلی‌استر در دراز مدت بتونه تامین کننده خوبی برای چنین مداری باشه.
لذا تصور می‌کنم فرمایش جناب amookhteh جهت تعویض خازن پلی‌استر کاملا منطقی باشه.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
737
1,436
استان گلستان
سلام و عرض احترام خدمت عزیزان

برد گیرنده ۴ کانال لوستر هستش که در اثر نوسان برق شهر از کار افتاد، چک کردم متوجه شدم رگولاتور 78L05 که ولتاژ ۵ ولت رو برای قسمت گیرنده رادیویی تأمین میکنه در اثر ولتاژ بالا سوخته، ولتاژ روی پایه ورودی ۱۸ بود و تمام قطعات‌رو در مسیر چک کردم تا رسیدم به مقاومت در مسیر ورودی فاز برق ۲۲۰ ولت قبل از یکسوساز که طبق کد رنگ‌ها مقدارش ۴/۶کیلواهم بود ولی در تست با مولتی‌متر چیزی در حدود ۳ تا ۴ اهم مقاومت داشت. هر مقاومتی که به جاش میذارم بمحض اتصال برق شروع میکنه دود کردن، مقاومت خودشو که میذارم مشکلی نداره فقط ولتاژ بالاتر وارد مدار میشه و باعث سوختن قطعات مثل رگولاتور میشه، لطفا راهنمایی کنید با تشکر
سلام ، قطعه مورد نظر مقاومت نیست و سلف هست.
مسلما 18 ولت هم باعث سوختن رگولاتور 78L05 هم نمیشه. رگولاتور مد نظر صرفا وظیفه تامین تغذیه بخش گیرنده رادیویی و میکروکنترلر رو داره و جریانی که ازش کشیده میشه شاید به 10 میلی آمپر هم نرسه.
در این مدار دیود زنر ها با مقاومت های 68 اهمی سری شدن که این به نوعی عیب طراحی هست.

5541553

کاربر vip
کاربر
2016-07-11
20
9
درود بر شما درست فرمودید من اصلا حواسم به سلف و امکان تشابه با مقاومت نبود و به همین خاطر در زمان جایگزینی مقاومت سوخت

بالا