آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: راهنمایی تعمیر منبع تغذیه سویچینگ لوازم خانگی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

رنگ زرد - بنفش - نارنجی هم پیدا کردم . خوبه این؟

باید رنگ سوم زرد باشه
رنگ چهارم طلایی یا نقره ای است و لذا اگه زرد قبل از طلایی یا نقره ای باشد دراینصورت رنگ سوم زرده و خوبه ولی میدونم اینطور نیست چون تابحال 370 کیلو ندیدم

متاسفانه تصویر برد واضح نیست وگرنه شاید مقاومت مناسبی برای تست و استفاده موقت پیدا میکردم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

هرچند قصد داشتم در این تاپیک قطعات را تا کشف عیب در داخل مدار تست کنیم اما با توجه به اینکه اهم متر مطمئنی ندارید و با توجه به ولتاژهای متناقضی که اعلام فرمودید و لذا صحت ولتاژگیری مجدد شما هم قابل تردید است

معذالک با امید به صحت ولتاژگیری اخیر شما ، که صدمه دیدن مقاومت 560 کیلویی را قطعی میسازد لذا مقاومتی که به خازن بزرگ نزدیکتر است خارج کنید و تعویض فرمایید

با توجه به تاخیر شما و اینکه برای یکساعت کاری پیش آمده ، حدود یکساعت دیگه پاسخ را می بینم
سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

سلام همین الان از مدار در آوردم اصلا هیچ اهمی نشون نمی ده بر عکس هم امتحان کردم همینطور
الان مقاومت به این اندازه گیر نیاوردم چه کار کنم؟

تشکر ازشما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام همین الان از مدار در آوردم اصلا هیچ اهمی نشون نمی ده بر عکس هم امتحان کردم همینطور
الان مقاومت به این اندازه گیر نیاوردم چه کار کنم؟

تشکر ازشما

اگر برد اوراقی تغذیه کامپیوتر یا اوراقی هر وسیله دیگری خصوصا لامپ کم مصرف سوخته دارید که قطعا دارید از مقاومتش استفاده کن ( اگر خودت لامپ کم مصرف اوراقی نداری ولی اغلب فامیل و همسایه ها دارند و حدود این مقاومت داخلش هست )

درغیراینصورت فردا از بازار تهیه کن
حالا که مقاومت سوخته را خارج کردید ببین اون یکی مقاومت داخل مدار حدود 560 کیلو هست یا نه و اعلام کن
به احتمال زیاد فقط با تعویض همین مقاومت درست میشه.

بعد از تعویض مقاومت اصلا عجله نکن و کاملا چک کن که موردی از قلم نیافتاده باشد و با حوصله و پس از بررسی مکرر روشن کن چون معمولا پس از کشف عیب تعجیل در مشاهده نتیجه موجب اتصالات ناخواسته و خسارت میشود

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با تشکر وتقدیر فراوان از شما به محض عوض کردن مقاومت نتیجه را به شما اعلام خواهم کرد.

بازم تشکر

حتما قبل از تعویض مقاومت ابتدا از صحت مقدار آن با اهم متر مطمئن شوید زیرا ممکن است در قرائت رنگها خطایی حادث شود و زحماتت برباد شود

سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

با سلام خدمت شما
طبق فرمایش شما به راهنماییتان عمل کردم و یک مقاومت از بردهای اسقاطی برابر شماره خودش(560 کیلو) پیدا کردم و جایگزین نمودم و دستگاه را متصل نمودم وخوشبختانه دستگاه فعال شد از اینکه در این دو سه روزه مزاحمتان شدم عذر خواهی می کنم و از توجهات ویژه ای که به بنده تا برطرف شدن این مشکل داشتید بسیار سپاسگزارم امیدوارم همیشه موفق باشید.
یک سوال هم داشتم و اینکه بنده این دستگاه را 2 هفته است آکبند خریده ام که چند روز پیش این اتفاق برایش افتاد و یک دفعه در حال دیدن بودن که یکدفعه قطع شد . می خواستم بدانم دلیل اینکه چنین اتفاقی برای دستگاه افتاد نوسانات برق همچون جوشکاری و همچنین چه چیزهایی دیگر می تواند باشد و برای جلوگیری از این اتفاق چه راه حلی را شما پیشنهاد می کنید؟
بازهم از شما متشکرم وممنون هستم که مشکل بنده را حل نمودید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با سلام خدمت شما
طبق فرمایش شما به راهنماییتان عمل کردم و یک مقاومت از بردهای اسقاطی برابر شماره خودش(560 کیلو) پیدا کردم و جایگزین نمودم و دستگاه را متصل نمودم وخوشبختانه دستگاه فعال شد از اینکه در این دو سه روزه مزاحمتان شدم عذر خواهی می کنم و از توجهات ویژه ای که به بنده تا برطرف شدن این مشکل داشتید بسیار سپاسگزارم امیدوارم همیشه موفق باشید.
یک سوال هم داشتم و اینکه بنده این دستگاه را 2 هفته است آکبند خریده ام که چند روز پیش این اتفاق برایش افتاد و یک دفعه در حال دیدن بودن که یکدفعه قطع شد . می خواستم بدانم دلیل اینکه چنین اتفاقی برای دستگاه افتاد نوسانات برق همچون جوشکاری و همچنین چه چیزهایی دیگر می تواند باشد و برای جلوگیری از این اتفاق چه راه حلی را شما پیشنهاد می کنید؟
بازهم از شما متشکرم وممنون هستم که مشکل بنده را حل نمودید.

سلام
دوست عزیزم آفرین

حالا ایمان آوردی که اگر کمی توجه کنید بسرعت مقصود حاصل میشود
باوجودیکه شما از الفبای الکترونیک و حتی از تست قطعات اطلاع چندانی نداشتید
اما با روش تست داخل مدار قطعه معیوب را کشف کردید و اولین قطعه ای که خارج کردید سوخته بود
( البته شاید قبل از توصیه من ، آی سی و قطعاتی را خودتان خارج کرده باشید )

و تعداد پستها به این علت به درازا کشید که اشتباها صفر ولت را 180 ولت اعلام فرمودید و با اعلام ترک آی سی فرمودید افراد خبره ای فت و آی سی را تست کردند و با اطمینان کاملی فرمودید سوخته و قس علیهذا

لذا باوجودیکه عیب موصوف بدلیل بزرگی مقاومت 560 کیلو عیب ساده ای نیست و بسادگی در داخل مدار قابل تست نیست ولی با کلک ولتاژ گیری درداخل مدار کشف کردیم و چنانچه فقط به توصیه های این تاپیک توجه میفرمودید و پاسخ سوالات را بدون بازجویی میدادید در همان پستهای اولیه حل میشد

اما اعتماد بنفس فوق العاده و دقت قابل تحسین شما در انجام امور محوله مایه حیرت است چنانکه بدون تجربه و بدون اطلاعات کافی و درواقع صفرکیلومتر با شهامت شگفت انگیزی دستگاه صفر کیلومتر خود را تعمیر کردید و هیچگونه خسارتی هم وارد نکردید

[SUP][SUP]آفرین[/SUP][/SUP]

اما این سوال که مجددا دلیل سوختن دستگاه را مطرح فرمودید به این دلیل است که به پستها توجه نمیکنید من طی پیام خصوصی و پستهای اولیه پاسخ داده ام که افزایش ولتاژ برای دستگاههای الکترونیکی مضر و موجب صدمه و کاهش عمر آنها میشود ولی کاهش ولتاژ موجب افزایش طول عمر آنهاست و حتی اگر بگونه ای ولتاژ ، کاهش یابد که کیفیت کار دستگاه الکترونیکی هم مخدوش شود و مثلا تصویر تلویزیون کج و معوج بشود دراینحالت هم هیچگونه صدمه ای به دستگاه الکترونیکی وارد نمیشود

برخلاف موتور الکتریکی که داستان و دلایل دیگری دارد و با کاهش ولتاژ عمرشو میده به شما

بهمین دلیل با کاهش ولتاژ ، یخچالها و کولر ها از نفس می افتند ولی دستگاههای الکترونیکی بیشتر عمر میکنند

بنابرین ازآنجاکه هرگونه شوک جریان (مثلا ناشی از جوشکاری ) هم موجب کاهش و هم موجب افزایش ناگهانی ولتاژ میشوند لذا دراینصورت هم موتور های الکتریکی و هم دستگاههای الکترونیکی عمرشونو میدن به شما

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا