آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
مادربرد ECS MCP73T-MS چند مورد داشتم که با وجود داشتن تمام ولتاژها سی پی یو رو نمیشناخت و ایراد no-CPU روی دیباگر بود.
توسط امیلاتور مشخص شد که قطعی پینهای سوکت سی پی یو داره و با Resold کردن چیپ شمالی مشکل برطرف شد.
یا حق...

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
سلام امروز یک مادربرد الایت G41 برام اورده بودن که کد FFFF میداد روشن کردم و دیدم سی پی یو سرد هست و چراغ ریست خاموش چون چراغ ریست خاموش بود شکم رفت به سی پی یو بعد از باز کردن فن سی پی یو دیدم خمیر سیلیکون رفته تو پایه های سوکت و نمی زاره برق به سی پی یو برسه
با تینر سوکت سی پی یو رو تمیز کردم و اروم خیلی اروم مسواکو کشیدم روش و تینر کلا خمیرو شست
بعد از این کار سی پی یو رو گذاشتم دیدم همه چی اوکی شد و سیستم اماده مصرف

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
asus P4S800-MX : در 90 درصد موارد ریگلاتور RAM خراب میشود در این مدل من به مواردی برخوردم که این ریگلاتور سالم به نظر میرسید ولی با تعویض درست شد

جناب مهدی رگیلاتور رم در چه قسمتی است و اگر خراب شود آیا ممکن است ولتاژ VRAM رو نتونیم بگیریم؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت شما
دوست بسیار گلم ، برای هر سوال باید تاپیک جدید ایجاد کنید
لینک زیر را مطالعه فرمایید تمام قوانین و آموزش های ایجاد تاپیک و ویرایش قرار دارد
http://www.irantk.ir/forumdisplay.php?f=2
با سپاس

yaser-n

کاربر vip
کاربر
2010-11-29
76
248
باسلام
در مادربردها مخصوصا گیگا وقتی روشن نمیشود و در روی پنل سویچ ولتاژ نداریم یا ولتاژ کم شده مثلا بجای 3.3V شده باشد 1.5 در صورتی که فت های اطراف سوکت ATXنسوخته باشد یک ای سی 6پایه SMD هست که میسوزه که کاره فیوز رو انجام میده و با اتصال پایه ها به هم برد درست میشه
امیدوارم مفید باشه براتون.باتشکر

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
موضوع مهم
مادربردهای که برای تعمیر می آیند و در کف کیت زیر چیپ شمالی و جنوبی قطعات SMD وجود دارد را خوب بررسی کنید که کنده یا دچار آسیب نشده باشد
اگر آسیب دیده باشد دچار اختلال جدی در مادربرد میشود
مثلا موردی داشتم که تصویر آنبرد در مادربردی خرآب بود که با بررسی متوجه شدم یکی از قطعات smd کف کیت زیر چیپ شمالی کنده شده است که با تعویض درست شد
البته این مثال بود خیلی ایرادهای دیگر ممکن است ایجاد شود
موفق باشید

reza_hori

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-19
441
1,255
با سلام خدمت مدیر بخش و دوستان گلم :

من یه مین giga-p31-es3g رسید دستم اول که تصویر نمیداد که با دیباگر که کد c1 داد متوجه ایراد رم شدم اشکال رو با شست و شو با تینر 10000 بر طرف کردم رو چند بار جا زدم و در اوردم تا کاملا تمیز بشه.

اما وقتی که میخواستم ویندوز نصب کنم تا ویندوز ستاپ همش هنگ میکرد و هیچ ویندوزی رو نمیگرفت
پس تمام قطعات روی مین رو یکی یکی چک کردم همه سالم بودن
پس باید ایراد از مین می بود اما کجای مین؟
تمام خازن ها رو چک کردم اونهای که دور رم و گرافیک بود
تمام فت ها رو چک کردم
روی هر دو چیپ هیت گرفتم

بازم جواب نداد

بعد از گذاشت
1ماه در اخر با رفتن به محیط بوت مین و بازدن دستور دسیبل شبکه مین یا همون لاین رو از کار انداختم
و به راحتی ویندوز روی هارد نصب شد

farzad_yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-02-01
829
4,580
سراسیاب ملارد(کرج)
اقایان shn و online_on اینجا بخش تجربیات هست نه بخش تعمیرات شما در بخش تعمیرات و سپس در بخش مادربرد گیگا یا ایسوس یا هر برد دیگه ای سوالتونو مطرح کنید

http://www.irantk.ir/forumdisplay.php?f=148

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
یه مادربورد گیگا برام آورده بودن که یه لحظه استارت میزد و روشن نمیشد.یه جایی از مادبورد شورت شده بود.2روز بهش ور رفتم انواع خازن ها رو درآوردم.چندتا فت تست کردم.دست آخر رسیدم به یه فیوز!که اونم میرفت به پورت usb. مشکل از اتصالی پورت usb بود

نتیجه اخلاقی:همیشه در مواردی که شورتی داریم پورت ها رو چک کنیم

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
باسلام
در مادربردها مخصوصا گیگا وقتی روشن نمیشود و در روی پنل سویچ ولتاژ نداریم یا ولتاژ کم شده مثلا بجای 3.3V شده باشد 1.5 در صورتی که فت های اطراف سوکت ATXنسوخته باشد یک ای سی 6پایه SMD هست که میسوزه که کاره فیوز رو انجام میده و با اتصال پایه ها به هم برد درست میشه
امیدوارم مفید باشه براتون.باتشکر

سلام اگه امکان داره لطفا شماره این ای سی وجای این ای سی رو برام مشخص کنید با تشکر از شما

بالا