آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

قطع و وصل شدن محافظ برق

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
149
146
فرق میکنه
بنده خیلی از محافظهایی رو که تعمیر کردم و این مشکل رو داشتن مشکلشون با تعویض خازن حل شد
ولتاژ ورودی آی سی lm324 رو در دو حالت قبل و بعد از تایمر چک کنید
مثلا توی یه محافظ قبل رله کردن بیست ولته رله که میکنه میشه پونزده ولت یکی توی حالت قبل رله چهارده ولته بعد رله میشه ده ولت

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
149
146
با درود
جلل مخلوق. اگر فقط موقع پلاگین (زدن دوشاخ) اینطور میشه واقعا مشکل عجیب و پیچیده ای هست. چون
اصلا اون دو قسمت رله از هم مجرا هستند. یعنی در واقع نباید قسمت قدرت روی فرمان اثر بذاره. اما منم یه نمونه داشتم بعضی چیزای خاص رو می زدی اپ امپ میسوخت
تمام خازن ها روی برد رو تعویض کنید. شاید نویز ناشی از اتصال دوشاخه باشه. امکان داره پلاتین رله هم خراب باشه نویز بندازه (یک اهنربا کوچیک کنار قسمت پلاتین ها بزار ببین چطور میشه یک بار رله ضد نویز دیدم که یه اهنربا داخلش داشت )
در هر صورت مشکل جالبیه حتما مارو در جریان بذارید
سلام
زنده باشید
مهندس جان از این ایراد زیاد دیدم دیگه دادم رفتن حالا شاید دوستان فکر کنن بنده مبتدی هستم همچین سوالاتی میکنم الان حدود ده سال هست در زمینه تعمیرات کار میکنم چندصد محافظ یخچال تا بحال تعمیر کردم اغراق نباشه هزارتا ضبط و پخش مختلف رو فلشخور کردم صدها و صدها تعمیرات دیگه
ولی این ایراد در محافظ ها با یک ایراد دیگه که اونم برام زیاد پیش اومده منو به چالش کشیدن ایراد دوم از این قراره که غالب محافظای برق یعنی قریب به نود در صدشون اگر لحظه پلاگین کردن یا همون به برق زدنشون دوشاخه لق بخوره توی پریز و فیت قرار نگیره سه چهار بار سریع در ثانیه لق لق بخوره و قطع و وصل بشه سریع آیسی رو میسوزه اصلا ایراد ترسناکی شده میدی مشتری میبره با دست لرزون میبره میزنه تو پریز زارت ایسی رو میسوزه دوباره برمیگرده هر خازنی چیزی هم بگی تعویض میکنیم خازن صافی با ظرفیت بالاتر هیچ فرقی نمیکنه

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
434
1/154
خوزستان
ب

بله روشن میشه و عادی کار میکنه یهو لامپ کم مصرف میزنی داخل پریز تق رله قطع میشه و میره روی تایمر و دوباره حرکت از نو
درودی دیگر :
با این حال شک نکن مشکل این مدل ایراد نشتی پایه کاتُد دیودی هست حالا یا دیود و یا زنرهم میتونه باشه عوض کنید غیر از این نمیتونه چیز دیگری باشه با توجه به اظهاراتی که داشتید چی چی بود عوض کردید درست نشدن در آخر حتی میتونه رله مورد دار باشه صد در صد.

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
149
146
درودی دیگر :
با این حال شک نکن مشکل این مدل ایراد نشتی پایه کاتُد دیودی هست حالا یا دیود و یا زنرهم میتونه باشه عوض کنید غیر از این نمیتونه چیز دیگری باشه با توجه به اظهاراتی که داشتید چی چی بود عوض کردید درست نشدن در آخر حتی میتونه رله مورد دار باشه صد در صد.
متشکر از پاسخ شما
دیگه حالا نشتی پایه دیود رو کجای دلمون بذاریم دیود توی تست مولتی متری سالمه حالا اگر توی مدار زیر بار رفتارش عوض بشه این دیگه اخر حال گیری در تعمیرات هست البته که پیش اومده ولی واقعا بعضی ایرادات اخر مسخره بازی هستن

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
512
317
سلام دوست عزیز این ایراد ۹۰درصد از خازن پلی استر و ۵ درصدهم ایراد از ارله هست و بقیه هم از الی دی سبز و ترانزیستور میتونه باشه .موفق باشید

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
505
1/004
درودی دیگر :
چرا؟ فکر میکنید مربوط به دیود یا رله هست؟ دلیل علمی یا عملیشو میخوام بدونم
مورد عجیبی هست واقعا چون مدار عمل کرده ولی بعد از زدن دوشاخه مصرف کننده مشکل پیدا میکنه. یعنی قطعات مدار کارشون رو درست انجام میدن دیود هرز گرد که 100% کارش رو انجام داده و مشکل اون نیست. دیود زنر هم ولتاژ رو صاف کرده و مدار روشن شده. حالا چی باعث میشه که قسمت قدرت که یجورایی ایزوله ست (یجورایی چون تغذیه ی خازنی واقعا ایزوله نیست) زدن دوشاخه نباید تاثیر بذاره چون تامین کنندش رله هست نه مدار فرمان.
منم تقریبا این مشکل رو داشتم با این تفاوت که (با زدن (دقیقا مثل ایشون) یک مدل ارزان لامپ ال ای دی) ایسی کلا می سوخت و تقریبا به جز مقاومت ها همه اجزا مدار رو تعویض کرده بودم و صرفا برای پیدا کردن دلیلش کلی وقت گذاشتم مدارش رو هم کشیدم و با کمک استاد غزال مدار و اصلاح کردم و کلی مقاومت 100 اهم روی پایه های ورودی ایسی گذاشتم و ... جالب این بود که با وسایل خودم هیچ مشکلی نداشت برای بار دوم هم لامپ رشته ای 100 وات رو طوری متصل کردم که در ثانیه چند بار روشن خاموش بشه و جرقه بزنه که مشکلش رو ببینم اما نشد. اما مشتری میرفت و به سادگی اونو می سوزوند

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
512
317
مورد عجیبی هست واقعا چون مدار عمل کرده ولی بعد از زدن دوشاخه مصرف کننده مشکل پیدا میکنه. یعنی قطعات مدار کارشون رو درست انجام میدن دیود هرز گرد که 100% کارش رو انجام داده و مشکل اون نیست. دیود زنر هم ولتاژ رو صاف کرده و مدار روشن شده. حالا چی باعث میشه که قسمت قدرت که یجورایی ایزوله ست (یجورایی چون تغذیه ی خازنی واقعا ایزوله نیست) زدن دوشاخه نباید تاثیر بذاره چون تامین کنندش رله هست نه مدار فرمان.
منم تقریبا این مشکل رو داشتم با این تفاوت که (با زدن (دقیقا مثل ایشون) یک مدل ارزان لامپ ال ای دی) ایسی کلا می سوخت و تقریبا به جز مقاومت ها همه اجزا مدار رو تعویض کرده بودم و صرفا برای پیدا کردن دلیلش کلی وقت گذاشتم مدارش رو هم کشیدم و با کمک استاد غزال مدار و اصلاح کردم و کلی مقاومت 100 اهم روی پایه های ورودی ایسی گذاشتم و ... جالب این بود که با وسایل خودم هیچ مشکلی نداشت برای بار دوم هم لامپ رشته ای 100 وات رو طوری متصل کردم که در ثانیه چند بار روشن خاموش بشه و جرقه بزنه که مشکلش رو ببینم اما نشد. اما مشتری میرفت و به سادگی اونو می سوزوند
دوست اگر ایراد از دیود دو سر رله به که باید به محض سبز شدن چراغ دوباره میرفت تایمر و فرصتی هم برای اتصال لامپ نمی ماند اگر هم ایراد از خازن پلی استر باشه اونوقت به دلیل اینکه در هنگام وصل رله مدار جریان زیادی میکشه و خازن پلی استر هم به دلیل کاهش ظرفیت نمیتونه ولتاژ مدنظر را ایجاد کنه در نتیجه مدار به حالت قبل بر میگرده در بعضی مواقع به دلیل اینکه مثلا با کار کردن یخچال ولتاژ منزل افت میکنه ودر نتیجه مدار به حالت قبل برمیگرده و این ایراد با تعویض خازن پلی استر رفع میگردد اما در بعضی مواقع که خیلی نادر است خود رله خراب میشه که نمیتونه در موقعی که جریانی از پلاتین ان عبور میکنه تحمل کنه و به حالت اول مدار را برمیگردونه شاید هم دلیل دیگری باشد که رله قاطی میکنه اما در هرحال در بعضی موارد این ایراد فقط با تعوض رله حل میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jjn1375

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
434
1/154
خوزستان
درود به شما دوست عزیز
دلیل علمی یا عملیشو میخوام بدونم
توضیح کلی مقوله محافظ مدار محافظ اتصال کوتاه یا محافظت اضافه جریان و یا عکسش طوری که تعرف شده در واقع از سیستم شما در برابر جریان به هر دلیلی محافظت می کند با توجه به اظهارات دوستمون که چیزی نمونده که عوض نکرده باشه و ظاهراً کارشون کاملاً علمی هم بوده چیزی نمونده برای علت از نظر خودم البته که علت اصلی نوع پرتکت شدن جریان جز این سه قلم نمیتونه باشه ،همینطور که میدونیم یکی از شایعترین مشکلات در بردهای الکترونیکی اتصال کوتاه یا Short circuit می باشد به خاطر جریان کشی ابزارآلات بیش از حد مصرف کننده روی محافظ اولین شوک که وارد میشه به محافظ بعد رله خود دیودها هست لذا دلیل علمی عملی از این پیشنهاد این بود.

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
505
1/004
دوست اگر ایراد از دیود دو سر رله به که باید به محض سبز شدن چراغ دوباره میرفت تایمر و فرصتی هم برای اتصال لامپ نمی ماند اگر هم ایراد از خازن پلی استر باشه اونوقت به دلیل اینکه در هنگام وصل رله مدار جریان زیادی میکشه و خازن پلی استر هم به دلیل کاهش ظرفیت نمیتونه ولتاژ مدنظر را ایجاد کنه در نتیجه مدار به حالت قبل بر میگرده در بعضی مواقع به دلیل اینکه مثلا با کار کردن یخچال ولتاژ منزل افت میکنه ودر نتیجه مدار به حالت قبل برمیگرده و این ایراد با تعویض خازن پلی استر رفع میگردد اما در بعضی مواقع که خیلی نادر است خود رله خراب میشه که نمیتونه در موقعی که جریانی از پلاتین ان عبور میکنه تحمل کنه و به حالت اول مدار را برمیگردونه شاید هم دلیل دیگری باشد که رله قاطی میکنه اما در هرحال در بعضی موارد این ایراد فقط با تعوض رله حل میشه
درست متوجه منظورتون نشدم کلا. ربط بندها و نتیجه گیری های سه خط اول رو متوجه نشدم.
رله قاطی کنه؟! مگه میشه رله مکانیکیه ایسی نیست که قاطی کنه.
قسمت پلاتین هم کلا ایزوله ست و نمیتونه روی بوبین تاثیر بزاره

توضیح کلی مقوله محافظ مدار محافظ اتصال کوتاه یا محافظت اضافه جریان و یا عکسش طوری که تعرف شده در واقع از سیستم شما در برابر جریان به هر دلیلی محافظت می کند
نه. محافظ ولتاژ هست هیچ المانی وجود نداره که جریان رو اندازه بگیره. و روی جعبه ی بعضی برند ها هم نوشته محافظ ولتاژ
قسمت دوم هم به نظرم اشتباه فرمودید که به خاطر جریان کشی این اتفاق می افته چون ایشون به وضوح گفته زمان اتصال لامپ کم مصرف که جریان کشی خاصی نداره این اتفاق میفته

hafezmohamad

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-20
434
1/154
خوزستان
درست متوجه منظورتون نشدم کلا. ربط بندها و نتیجه گیری های سه خط اول رو متوجه نشدم.
رله قاطی کنه؟! مگه میشه رله مکانیکیه ایسی نیست که قاطی کنه.
قسمت پلاتین هم کلا ایزوله ست و نمیتونه روی بوبین تاثیر بزاره

نه. محافظ ولتاژ هست هیچ المانی وجود نداره که جریان رو اندازه بگیره. و روی جعبه ی بعضی برند ها هم نوشته محافظ ولتاژ
قسمت دوم هم به نظرم اشتباه فرمودید که به خاطر جریان کشی این اتفاق می افته چون ایشون به وضوح گفته زمان اتصال لامپ کم مصرف که جریان کشی خاصی نداره این اتفاق میفته
مهندس، اون قطعاتی که عرض شد دیگه مورد دار شدن ببینید دارن حتی با کمترین اتصال واکنش نشون میدن .

بالا