آی پی امداد
abtahi

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
سلام استاد عزیز امیدوارم در سلامتی کامل به سر ببرید اگه میشه کاملترین لیست قطعه و و ورژن نهایی پی سی بی را بزارید من کاملا گیج شدم
دوست بزرگوار
لطفا به پست یک مراجعه کنید و طبق راهنمایی همان پست جلو برید

استاد غزال عزیز تمامی اطلاعات تکمیلی و همچنین نقشه کامل شده و آخرین آبدیت را به پست اول منتقل کردن تا کاربرهای جدید دچار سردرگمی نشوند
موفق باشید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
کلیک نمایید و به این پست که منتقل میکنم مراجعه نمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Poomm

J1375

کاربر
2021-03-26
209
376
زیر سایه خدا
سلام به همه
بالاخره با رفع مشکلات فراوان تغذیه رو بدون ایراد بستم
ساده ترین کار مونتاژ مدار بود و در مراتب بعدی پیچیدن ترانس با سیم 1.5، طراحی ولت متر آمپرمتر با آیسی 7107، کالیبره کردن آمپرمتر، تهیه تغذیه برای ولت متر آمپرمتر، تهیه تغذیه برای بیزر قرار دارند.
اگر کسی از عزیزان سؤالی داشت در خدمتم. بنده با توجه به اینکه از این انجمن و این تاپیک استفاده کردم خودم رو موظف دونستم که بیام نتیجه کار رو قرار بدم.

چنتا نکته:
پشت تغذیه ترانزیستور قدرت و سلکتور ولتاژ قرار داره و 12 - 20 - 28 ولت قابل انتخابه تا تلفات حرارتی بخاطر اختلاف ولتاژ با خروجی در جریان های بالا کم بشه
تغذیه ولت متر آمپر متر با سیم پیچ جدا تأمین شده و 7.5 ولت به رگولاتور 7805 دادم تا تلفات حرارتیش حداقل باشه
بیزر با سیم پیچ جداگانه تغذیه شده و زودتر از LED واکنش نشون میده
قطعات ولتمتر آمپرمتر برعکس نصب شده تا سون سگمنت ها محکم نصب بشوند و تکان خوردن باعث کنده شدن مس نشه
اولیه ترانس هم دو تا سیم داره که ظاهرا یکدوم برای 220 و یکی برای 240 ولته حذفش نکردم تا بتونم در موقع دلخواه خروجی ترانس رو تغییر بدم
دوتا مقاومت 0.68 و بیزر 2.2 ولت هم نصب شده
به جهت اینکه این موضوع کامل باشه اومدم این نکته رو گوشزد بکنم
وقتی شما طبق توصیه استاد در پست 1779 با تغذیه ایزوله، بیزر رو آماده میکنید، دوتا اتفاق می افته: 1. بیزر به شدت حساسه و با اندک جریان در بیس ترانزیستور، بیزر زودتر از LED صدا میده و تحریک میشه. 2.اگر مداری که نویز و فرکانس بالا ایجاد میکنه رو به تغذیه وصل بکنید، بدون اینکه جریان بکشه، بیزر صدا میده، مثلا چند وقت پیش یه کنترل ماشین کنترلی رو با تغذیه روشن کردم، موقع فشردن دکمه ها، بعد چند ثانیه بیزر نیز شروع به وز وز میکرد

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,365
گنبد کاووس
به جهت اینکه این موضوع کامل باشه اومدم این نکته رو گوشزد بکنم
وقتی شما طبق توصیه استاد در پست 1779 با تغذیه ایزوله، بیزر رو آماده میکنید، دوتا اتفاق می افته: 1. بیزر به شدت حساسه و با اندک جریان در بیس ترانزیستور، بیزر زودتر از LED صدا میده و تحریک میشه. 2.اگر مداری که نویز و فرکانس بالا ایجاد میکنه رو به تغذیه وصل بکنید، بدون اینکه جریان بکشه، بیزر صدا میده، مثلا چند وقت پیش یه کنترل ماشین کنترلی رو با تغذیه روشن کردم، موقع فشردن دکمه ها، بعد چند ثانیه بیزر نیز شروع به وز وز میکرد
با درود
دوست عزیز ممنون از توضیحاتت
بیش از 90 درصد دوستانی که منبع را ساختن تصویر تکمیلی را هم پست کردن درخیلی جاها از همدیگه الگو گرفتیم وقطعا مفید خواهد بود

گرچه مدتی از تکمیل شدن تغذیهشما گذشته و میدونم براتون ایجاد دردسر میکنه
ولی اگر احیانا بنا به دلایلی خواستید تغذیه را باز کنید محبت کنید شما هم چند تصویر پیوست کنید خصوصا که ولتمتر و آمپرمتر هم گویا خودتون مستقل ساخته بودید
متشکرم

J1375

کاربر
2021-03-26
209
376
زیر سایه خدا
با درود
دوست عزیز ممنون از توضیحاتت
بیش از 90 درصد دوستانی که منبع را ساختن تصویر تکمیلی را هم پست کردن درخیلی جاها از همدیگه الگو گرفتیم وقطعا مفید خواهد بود

گرچه مدتی از تکمیل شدن تغذیهشما گذشته و میدونم براتون ایجاد دردسر میکنه
ولی اگر احیانا بنا به دلایلی خواستید تغذیه را باز کنید محبت کنید شما هم چند تصویر پیوست کنید خصوصا که ولتمتر و آمپرمتر هم گویا خودتون مستقل ساخته بودید
متشکرم
فقط به خاطر ادب شما و حقی که استاد و انجمن گردن بنده داره وقت میگذارم و این ها رو مینویسم
به قدری داخل جعبه همه چیز فشرده کنار هم قرار دارند که اگر بخوام یه عکس بدرد بخور برای شما قرار بدم، بجز ضلع بالایی، باید از چهارطرف هم جعبه رو باز کنم تا بشه عکس خوبی گرفت. یه ترانس بزرگ، مدار تغذیه با PCB بزرگ، ترانزیستور TIP35روی رگولاتور، سلکتور رادیوی قدیمی برای تنظیم ورودی مدار تغذیه، رگولاتور 7805 روی هیتسینک و پل دیود برای تغذیه ولتمتر، دوتا خازن صافی بزرگ برای مدار تغذیه، یه پل دیود و خازن برای تغذیه ترانزیستور و بیزر، ولتمتر آمپر متر داخل این جعبه هستند.
ولت متر آمپر متر رو از اینجا ساختم منتهی یک سری تغییراتی درش ایجاد کردم و به همین دلیل نکاتی که یادمه رو گوشزد میکنم:
1. برای تغذیه اش باید از 7805 استفاده کرد نه 78L05 چون مدار آمپر زیادی میکشه و 78L05 تا دو سه ثانیه جواب میده.
2. من تغذیه ولتمتر رو با پیچیدن سیم های جدا دور هسته ترانس از سیم پیچ اصلی ایزوله کردم. چرا؟ چون اگر ترانس منبع تغذیه شما بیشتر از 7 ولت مستقیم تحویل میده، بیشتر از 7 ولت به صورت گرما تلف میشه و باید ورودی رگولاتور 7805 رو به 7 ولت برسونید تا تلفات حرارتی نداشته باشه. چون مدار ولتمتر آمپرمتر تا جایی که یادمه بیشتر از 1 آمپر مصرف داره و اگر حتی شما 12 ولت به ورودی رگولاتور وصل کنید باعث میشه که به شدت داغ بشه و حتی هیتسنک هم از پسش بر نیاد و بعد چند ثانیه بخاطر شدت حرارت خروجی 7805 ناپایدار میشه. با ناپایداری تغذیه هم نباید انتظار داشته باشید که درست ولت و آمپر رو نشون بده. البته توی دیتاشیت 7805 نوشته بین 7 تا 35 ولت میشه به ورودیش اعمال کرد ولی با تغذیه 15-30 ولت مستقیم اصلا نمیشه از 7805 در این مدار استفاده کرد. شما با یه سیم پیچی جدا 5 ولت متناوب تهیه کنید که بعد پل دیود 7 ولت میشه و منفی اون پل دیود رو باید به منفی مدار تغذیه وصل کنید و مثبتش رو به ورودی رگولاتور. همین!!!
3. برای اینکه سون سگمنت ها نسوزند و عمر بیشتری داشته باشند در مسیر کاتد مشترک مقاومت 100 یا 220 اهم قرار دادم.
4. توی طراحی PCB با استفاده از جامپ های متعدد مدار رو فشرده کردم. برای جامپ هم از سیم های روکش دار هدفون استفاده کردم. فایل رو با Proteus 8 باز کنید.
5. برای شنت آمپرمتر از مقاومت آجری 5 وات 1 اهم استفاده کردم. حتما از سیم های مسی ضخیم برای اتصال شنت آمپرمتر استفاده کنید و سیم رو مستقمیا به مقاومت وصل کنید.
6. برای اینکه سون سگمنت ها محکم باشند، مدارچاپی رو بر عکس کردم و قطعات روی سمت مسی لحیم کردم و فقط سون سگمنت ها رو از فیبر عبور دادم. اینطوری تکان خوردن سون سگمنت ها و جازدنشون باعث کنده شدن مس ها نمیشه.
7. برای دقت ولتمتر و آمپرمتر حتما از مولتی ترن استفاده کنید و برای کالیبره کردن آمپرمتر، درحالی که محدود کننده جریان رو برای حدود 1 آمپر تنظیم کردید، خروجی رو اتصال کوتاه کنید و به سرعت آمپرمتر رو کالیبره کنید. ناگفته نماند که باید یک آمپرمتر که به دقتش اطمینان دارید در مسیر تغذیه به طور سری قرار بدید تا بتونید آمپرمتر رو کالیبره کنید.

برای ترانس هم چهارتا سیم پیچ 11 دوری با ضخامت 1.5 به صورت جداگانه پیچیدم و به سلکتور رادیو وصل کردم تا بتونم ورودی رو بین 14-20-30 ولت تغییر بدم تا بخاطر اختلاف بین خروجی و ورودی، حرارت زیادی روی TIP35 ایجاد نشه.

خروجی رو هم با مادگی یه مولتی متر اوراقی و سیم بلندش و گیره سوسماری ردیف کردم.

بالا