آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: mainboard abit IP35 با لمس کریستال 32mhz سوییچ میشه و کد E1 میده

jamejam1

کاربر vip
کاربر
2013-05-01
6
2
حدود 12 تا خاذن باد کرده بود تعویض شد مین سوییچ نمیشه ولی با لمس کریستال 32mhz البته باید دست روی کریستال بمونه اگه سری برداریم کد همونجا قطع میشه کریستال رو عوض کردم بازم نشد اگه رم نباشه بوق رم میزنه و E0 میده ولی رم که میزاری شناسایی میشه ولی نه کاملا چون E1 میده که باز هم مربوط به رم میشهV=RAM و V=TT هم ولتاژش درسته 1.8 و 0.9 چیپ جنوبی رو هم با bga ریوورک کردم که مشکل سوییچ بدون لمس حل شه اما نشد شمالی رو هم ریوورک کردم چون VTT و VRAM اگه باشه و بازهم کد رم بده به شمالی مربوط میشه ولی باز هم نشد تنها کاری که نکردم تعویض بایوسه چون پروگرمرم سوخته و سفارش دادم که هنوز نرسیده به نظرتون مشکل چیه؟

پیوست‌ها

• 471.1 کیلوبایت بازدیدها: 167
آخرین ویرایش:

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
به نام خدا
سلام دوست عزیز.
تجربه شخصی بنده در مواردی که با لمس فیزیکی کریستال مادربرد سوییچ میشده و با پین پاور فرمان نمی گرفته است:
1-خرابی خود کریستال
2-خرابی چیپ جنوبی که با تعویض ایراد رفع گردیده است.
3-لحیم سردی و یا خرابی I/O
قطعا" پروگرام بایوس قبل از هر کار سخت افزاری روی برد باید اولویت داشته باشد پس تا پروگرامر نرسیده برد را دستکاری ننمایید.
اگر اسیلوسکوپ در اختیار دارید شکل موج روی پایه های کریستال چیپ جنوبی را رویت نموده و فرکانس آنرا اندازه گیری نمایید.
موفق باشید.

jamejam1

کاربر vip
کاربر
2013-05-01
6
2
ممنون آره صبر میکنم تا پروگرمر برسه ولی یه مورد دیگه روش پیدا کردم یه پایه کریستل 0.6 داره و اون یکی نداره یعنی فک کنم جنوبی باید ورودیشو تامین کنه که نمیکنه بازم i/o رو لحیم سردی میگیرم و بایوس میزنم اگه نشد جنوبی رو تعویض میکنم مین برام مهم نیست تجربش مهمه روز خوش.

بالا