آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: روشن نشدن پاور گرین 330

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
عکس از پاور اپلود کنید .بین 2 تا هیت سینک معمولا 2 تا خازن 1 میکرو 50 ولت و یک خازن 10 میکرو 50 ولت و همچنین 2200میکرو 16 ولت هست که باید عوض بشه . خازن هایی که عرض کردم سمت هیت سینک دوم هستن و با خازن های کنار هیت سینک اول که باعث افزایش مقدار استندبای می شه ،اشتباه نشه .از سالم بودن ترانزیستورهای هیت سینک اول هم کاملا اطمینان حاصل کنید .
موفق باشید .

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
من یه پاور GP330 دارم فک کنم این بار پنجمه که تعمیرش کردم! عموم خرابی این پاور زیر سر خازن های بخش اولیه هست خصوصآ سه تا خازن الکترولیت نزدیک هیت سینک اول
4.7 50v
4.7 50v
10 50v
یه مقاومت یک کیلو R21 هم هست که همیشه میسوزه و خراب میشه. این سه تا خازن و مقاومت رو تعویض کنید عمومآ مشکل حل میشه. فقط دقت کنید که در هنگام تعویض خازن ها صرفآ به اندازه گیری ظرفیت خازن اکتفا نکنید چون ممکنه ظرفیت خازن تغییر زیادی نکرده باشه و شما به تصور سالم بودن برش گردونین سر جاش در حالی که اگه یه تست ESR ازش بگیرین میبینید که مقاومت داخلی خازن ده ها برابر شده!!

H Rashidi

کاربر
2021-11-01
14
2
سلام یه پاور 330 دارم روشن نمیشه ولتاژ استنبای هم نداره یکی ایسی tl494 رو زیرش یه پایه گذاشته که بتونه راحت عوض کنه یه دیود زنز قبل هتسینک اول سوخته بود و یه دیود که پشت ترانس استنبایه سوخته بود بنظرتون مشکل از کجا میتونه باشه هنوز اون دیود و دیود زنر رو تعویض نکردم میشه مشکل از اونا باشه یا ایسی و چیز های دیگه رو هم باید چک کنم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,039
2,857
32
سلام یه پاور 330 دارم روشن نمیشه ولتاژ استنبای هم نداره یکی ایسی tl494 رو زیرش یه پایه گذاشته که بتونه راحت عوض کنه یه دیود زنز قبل هتسینک اول سوخته بود و یه دیود که پشت ترانس استنبایه سوخته بود بنظرتون مشکل از کجا میتونه باشه هنوز اون دیود و دیود زنر رو تعویض نکردم میشه مشکل از اونا باشه یا ایسی و چیز های دیگه رو هم باید چک کنم
بله مدار استندبای سوئیچ نشده که ....ولتاژ استندبای رو داشته باشید لذا هر چه در مدار استندبای سوخته و مشکوک هستید تست بگیرید ....در صورت لزوم قطعات سوخته رو خارج کنید قطعات نو بزنید تا مدار بخش استندبای راه بیفته

H Rashidi

کاربر
2021-11-01
14
2
اگه بخش ااستنبای راه بیوفته بنظرتون پتور خروجی میده یا باید هتسینک اول رو کلا تعویض کنم بعد یه سوال ممنکنه که اپتوکوپلر هم سوخته باشه

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,039
2,857
32
اگه بخش ااستنبای راه بیوفته بنظرتون پتور خروجی میده یا باید هتسینک اول رو کلا تعویض کنم بعد یه سوال ممنکنه که اپتوکوپلر هم سوخته باشه
برای تست بخش استندبای فقط ماسفت مد نظر هست....ولی برای سوئیچ و استندبای باید هر دو مشکل حل شود ...تا امکان سوئیچ فراهم شود ...کوپلر خیلی به ندرت دچار مشکل می شود و میتوانید با تست اهم و تست دیود از 80% تست آفلاین باخبر باشید

H Rashidi

کاربر
2021-11-01
14
2
ممنون اپتوکوپلر رو تست کردم سالم بود ماسفت هم فکر میکنم سالم باشه ولی دقیق تر تست میکنم ترانس استنبای هم سوخته بود ایا ارزش تعمیر داره کسی تو قم گرین 330 اوراقی داره

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,039
2,857
32
ممنون اپتوکوپلر رو تست کردم سالم بود ماسفت هم فکر میکنم سالم باشه ولی دقیق تر تست میکنم ترانس استنبای هم سوخته بود ایا ارزش تعمیر داره کسی تو قم گرین 330 اوراقی داره
ترانس استندبای اکثرا پاورا شبیه به هم هست ...ترانس رو تست بگیرید نباید قطعی بوق در پایه های اولیه و ثانویه داشته باشید
تست ماسفت مراحل گوناگونی دارد باید از صحت ماسفت و قطعات بایاس اطمینان حاصل کنید سپس به مرحله بعدی از عیب یابی بروید

H Rashidi

کاربر
2021-11-01
14
2
سلام یه پاور گرین اوردن برام بخش استنبای کلا تعطیل بود ماسفت و اپتوکوپلر ترکیده بود ودیود زنر 6 مقاومت فیوزیها ترانس استنبای سلف کوچیکه استنبای سوخته بود اینهارو تعویض کردم ولتاژ سیم سبز و بنفش 5 ولت شدن ولی هنوز پاور استارت نمیشه ترانزیستور های قدرت هم سالم هستند

بالا