آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن آی سی LM324 در محافظ برق جهان کنترل به علت ولتاژ تغذیه بالا

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
با سلام خدمت اساتید محترم . محافظ برق مذکور به طور کامل از کار افتاده بود.با بررسی ولتاژ تغذیه آی سی LM324 ولتاژ تغذیه 28.3 ولت بود.آی سی تعویض شد و جهت ثابت بودن ولتاژ ، زنر 28 ولت در ورودی تغذیه قرار دادم.محافظ بعد از تایم مشخص روشن شد و خروجی هم داشت.ولی به محض اینکه زیر بار میره چراغ سبز خاموش میشه و قرمز (مربوط به ولتاژ غیر نرمال) روشن میشه. اگه محافظو تو همین وضعیت خاموش کنم و مجدداً روشن کنم مثل اول میشه(یعنی کلا کار نمیکنه).چک که میکنم میبینم آی سی سوخته (پایه 4 و 11 شورت میشه).از اساتید محترم خواهشمندم لطفاً راهنمایی بفرمایند که چجوری میتونم ولتاژ تغذیه آی سی رو کم کنم و برسونم به حدود 18 ولت.به نظر شما مشکل از ولتاژ بالای تغذیه نیست؟تا حالا دو تا آی سی سوزوندم.خازن صافی 22 میکرو 35 ولته.
سپاس فراوان

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,860
10,548
سلام
فقط lm324 اصلی استفاده کنید. نوع معمولی به محض اینکه کمی ولتاژ بالا به میسوزه
من یک مورد منبع تغذیه خراب داشتم که lm324 خراب شده بود و به محض اینکه ولتاژ بالاتر از 18 ولت می شد دوباره lm324 می سوخت. یکی از دوستان نوع قدیمی ان را داشت از ان استفاده کردم و بعد از دو سال هنوز خراب نشده

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
سلام
فقط lm324 اصلی استفاده کنید. نوع معمولی به محض اینکه کمی ولتاژ بالا به میسوزه
من یک مورد منبع تغذیه خراب داشتم که lm324 خراب شده بود و به محض اینکه ولتاژ بالاتر از 18 ولت می شد دوباره lm324 می سوخت. یکی از دوستان نوع قدیمی ان را داشت از ان استفاده کردم و بعد از دو سال هنوز خراب نشده

درود.با تشکر از لطف شما.فعلا فقط از این نوع ای سی دارم.هدف بنده راهنمایی دوستان در مورد نحوه پایین اوردن ولتاژ تغذیه است.ولی واقعیتش نمیدونستم که اصلی بودن ای سی تا این حد مهمه.ممنونم از راهنمایی ارزنده حضرتعالی

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
اگه میخوای دیگه ای سی نسوزونی روی پایه 4به مثبت خازن و یازده منفی خازن یک خازن ۳۵ ۱۰۰۰ وصل کن مشگل ولتاژ یا ای سی نیست بلکه خرابی خازن صافی هست

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,825
7,757
جنت شهر

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
سلام
لینک زیر را مطالعه بفرمائید هم مشکلتان حل میشود و هم به نوعی کلاس آموزشی بسیار ارزشمند است در تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

https://www.irantk.ir/threads/79913-تحلیل-و-عیب-یابی-محافظ-یخچال
با سلام و تشکر از شما.این تاپیک رو قبلاً به طور کامل مطالعه کردم و بر همین اساس از یک زنر در ورودی تغذیه جهت ثابت ماندن ولتاژ و یک مقاومت 100 اهم 1 وات قبل از خازن پلی استر اولیه استفاده کردم ولی باز هم آی سی سوخت.در تاپیک مذکور ولتاژ تغذیه نهایتاً 20 ولت بود ولی مدار بنده 28.3 ولت هست که به نظرم خیلی زیاده.از این جهت از دوستان راهنمایی خواستم تا روش کاهش ولتاژ تغدیه آی سی رو اعلام بفرمایند.سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
اگه میخوای دیگه ای سی نسوزونی روی پایه 4به مثبت خازن و یازده منفی خازن یک خازن ۳۵ ۱۰۰۰ وصل کن مشگل ولتاژ یا ای سی نیست بلکه خرابی خازن صافی هست
درود.با تشکر از حضرتعالی.من اطلاعاتم خیلی محدوده ولی جسارتاً یکی از دوستان به بنده اعلام کرده اگه طرفیت خازن صافی را طبق فرمایش شما بالا ببریم (1000 میکرو 35 ولت) فقط ریپل ولتاژ کم خواهد شد و تاثیری در مقدار ولتاژ نخواهد داشت که صد البته صاف بودن ولتاژ خروجی تأثیر ویژه ای بر تغذیه آی سی خواهد داشت ولی بعید میدونم مشکل رو حل کنه .فکر میکنم مشکل مدار بنده بالا بودن ولتاژ تغذیه آی سی هست.سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
من با استفاده از اسیلوسکوپ متوجه شدم تنها عامل سوختن ای سی در محافظ ریپل ولتاژ برق هست الان وضعیت تغذیه دستگاه شما تقریبا حالت ac دارد باید به این موضوع توجه کنی که دستگاه برای کار در این ولتاژ شاید سالها مشکلی نداشته اما وقتی در این ولتاژ برق حالت ac پیدا میکنه مشگل ظاهر میشه بعضی از ایراد ها ساده تر از اونیه که بنظر میاد و من اطمینان دارم با این کار ای سی نخواهد سوخت

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
من با استفاده از اسیلوسکوپ متوجه شدم تنها عامل سوختن ای سی در محافظ ریپل ولتاژ برق هست الان وضعیت تغذیه دستگاه شما تقریبا حالت ac دارد باید به این موضوع توجه کنی که دستگاه برای کار در این ولتاژ شاید سالها مشکلی نداشته اما وقتی در این ولتاژ برق حالت ac پیدا میکنه مشگل ظاهر میشه بعضی از ایراد ها ساده تر از اونیه که بنظر میاد و من اطمینان دارم با این کار ای سی نخواهد سوخت
بسیار ممنونم.حق با شماست و بنده در اولین فرصت خازنو تهیه میکنم و فرمایشات حضرتعالی را اجرا خواهم کرد.از لطف شما بی نهایت سپاسگزارم

• Like

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام این ریپل توسط اسیلوسکوپ چگونه نمایش داده میشود ؟یعنی خط صاف که نشانه دی سی کامل هست با اعوجاج در نمایشگر دستگاه نمایان میشود ؟ عکسی دارین؟
مدل اسیلوسکوپ شما چیه که اینقدر دقیقه ؟

• Like
بالا