آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

با توجه به کیفیت و دقت و سادگی این تغذیه که مورد تایید جملگی علاقمندانی که مونتاژ فرمودند قرار گرفته،
لذا دوستانی که در زمینه تولید pcb ماشینی فعالیت دارند( که لوکیشن قطعات نیز روی برد چاپ گردد ) اعلام فرمایند تا
هزینه مربوطه را جهت تولید حدود ۵۰ عدد یا بیشتر تقدیم کنم و یا در صورت تمایل نسبت به تقبل شخصی هزینه و عرضه به علاقمندان اقدام فرمایند.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود
۱- مقاومت R6 به مقدار ۲۲۰ اهم تغییر کرده و اصلاح فرمایید.

۲- توضیحات مربوط به محافظ ولتمتر آمپرمتر حذف گردد و اساسا محافظ ولتمتر آمپرمتر را ویرایش و حذف میکنم و لذا همین زینر و مقاومت روی برد که منظور فرمودید کافی است و توضیحات موجب شلوغی و آشفتگی میشه.

۳- ۶۸/. اهم فقط یکعدد با توان ۶ وات در pcb و نقشه باشد ولی پایه های اضافی برای افزودن این مقاومت بتعداد بیشتر که پیش بینی فرمودید ، حتی بیشتر از ۲ عدد ( تا ۳ یا ۴ عدد) خوبه و اگر دوستانی مایل به افزایش جریان باشند از توضیحات متن پست ، جهت افزایش این مقاومت بتعداد لازم استفاده میکنند و لذا توضیحات این مقاومت را حذف فرمایید.

۴- کلید وسط برد حذف و فقط یک کلید قسمت جلو بماند زیرا وسط برد کاربردی ندارد و موجب شلوغی بیمورد توضیحات pcb میشه و به این ترتیب توضیحات کلید وسط هم لازم نیست.

۵- پایه bc640 در PCB مشخص بشه بهتره ( فقط پایه بیس هم که به R3=4.7k متصله کافی است ولی درصورت امکان اگه ۲ یا ۳ پایه مشخص بشه بهتره بطوریکه پایه وسط کلکتوره)

۶- این مورد ضرورت چندانی نداره اما هرچقدر پهنای مسیرهای جریان اصلی مستقیم و متناوب ، پهن تر باشه مزیت قابل توجهی محسوب میشه ( بویژه در جریان های بالاتر) رعایت پهنای مساوی لازم نیست و حتی بشکل غیرهندسی و غیرمتعارف و نامنظم نیز هرجایی اجازه میده پهن تر بشه بسیار موثر و مفیده . (تاکید میکنم چندان ضروری نیست و همین PCB هم عالیه.)

با سلام و تشکر از توضیحات جنابعالی
فرمایشات و توضیحات تکمیلی حضرتعالی را تا حد توان ، منظور نمودم و فایلهای جدید جایگزین شد ( پست شماره 259 )
امید است موردی را از قلم نیانداخته باشم
با احترام

khebreh

کاربر vip
کاربر
2007-11-06
145
461

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت گزارش مطروحه و اظهار لطف حضرت عالی

اساسا bc640 که زوج منفی آن bc639 هست بسیار کار آمد است و تا آنجاکه من دیدم مانند اغلب ترانزیستورهایی که
دارای چنین حجمی هستند همیشه بیس آن پایه شماره ۳ یعنی سمت راست است و دراینصورت همیشه پایه کلکتور وسط است.
و حتی یک ترانزیستور bc640 با پایه های متفاوت ندیدم و بهمین دلیل در pcb هم رعایت شده و اگر بخواهید مطابق pcb نصب نفرمایید ناگزیر به جابجایی غیرمتعارف پایه ها خواهید شد

اما در خصوص تنظیم صفر ولت اگر قطعات مطابق نقشه نصب شود دراینصورت صفر ولت بسادگی تنظیم میشود و لذا اگر بسادگی قادر
به تنظیم صفر ولت نیستید یکی از دو حالت زیر اتفاق افتاده.
۱- اگر پتانسیومتر خیلی بزرگتر از ۲ کیلو باشه مثلا از ۵۰ کیلو استفاده کنید بسادگی قابل تنظیم نیست
۲- اگر پتانسیومتر معیوب باشد و کنتاکت متحرک پتانسیومتر تماس ناقصی با بخش ثابت داشته باشه دراینصورت نیز تنظیم صفر ولت بسادگی حاصل نمیشه که با نصب پتانسیومتر سالم ۲ کیلو درست میشه
بنحوی که بلافاصله قابل تنظیم میشه.

ضمنا با توجه به اینکه از ترانس حلقوی استفاده فرمودید اگر در این خصوص هم اطلاعات خود را مطرح فرمایید استفاده خواهیم کرد .
که قطعا حجم کوچکتری داره و اتفاقا زمانی قصد داشتم ترانس کروی بسازم که حجم ترانس را بشدت و بسیار بیشتر از حلقوی کاهش میده اما این آرزو نیز محقق نگردید و فرصت لازم حاصل نشد.

سپاس و تقدیر

با تشکر از راهنمایی های شما استاد گرامی !
احتراما در خصوص ترانزیستور bc640 استنادم به دیتا شیت این ترانزیستور بود که به اشتباه دانلود کرده بودم که با عنایت شما استاد گرامی پی به اشتباهم بردم
پتانسیومتر تنظیم 0 ولت هیچ مشکلی نداشت ! فقط من برای تنظیم کردن مدار از مولتی متر دیجیتال استفاده می کردم که خیلی حساسیت داشت و با استفاده از ولتمتر آمپر متر پنلی روی 0 تنظیم شد .
ترانس حلقوی را که فرمودید متاسفانه خودم درست نکردم از یک اوراقی به صورت دست دوم خریدم 17V 6A

با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام و تشکر از توضیحات جنابعالی
فرمایشات و توضیحات تکمیلی حضرتعالی را تا حد توان ، منظور نمودم و فایلهای جدید جایگزین شد ( پست شماره 259 )
امید است موردی را از قلم نیانداخته باشم
با احترام

درود

هزار آفرین
عالی عالی عالی
واقعا محشر شده
خیلی محبت فرمودید امیدوارم جبران مافات مقدورم باشه

سپاس و تقدیر و تکریم

board3_d.png
silk3_d.png
schematic3_c-1.png

مشاهده فایل‌پیوست 156457

SIZE=6] H] مشاهده فایل‌پیوست board3_d.pdfفایل اصیل نهایی pcb[/SIZE]

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با تشکر از راهنمایی های شما استاد گرامی !
احتراما در خصوص ترانزیستور bc640 استنادم به دیتا شیت این ترانزیستور بود که به اشتباه دانلود کرده بودم که با عنایت شما استاد گرامی پی به اشتباهم بردم
پتانسیومتر تنظیم 0 ولت هیچ مشکلی نداشت ! فقط من برای تنظیم کردن مدار از مولتی متر دیجیتال استفاده می کردم که خیلی حساسیت داشت و با استفاده از ولتمتر آمپر متر پنلی روی 0 تنظیم شد .
ترانس حلقوی را که فرمودید متاسفانه خودم درست نکردم از یک اوراقی به صورت دست دوم خریدم 17V 6A

با سپاس

درود بر شما

اساسا ولتمتر دیجیتال با نمونه گیری های متوالی و اعمال تقریب ، ثبات نداره یعنی اگه به یک باطری هم متصل کنی که ولتاژش کاملا ثابته باز هم احتمال بازی کردن اعشارش هست چه رسد به مداری که حامل نوسان برق و نویز است و با توجه به حساسیت شدید ولتمتر دیجیتال بسادگی پایدار نمیشه
با ترانس حلقوی بسادگی آب خوردن میتونی ولتاژهای مختلف هم بسازی و میتونی آنقدر سیم بپیچی و ولتاژ های مختلف بگیری که فضای خالی پر بشه.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

رفع خطای ولتمتر
ابتدا به نکات نیز دقت کنید.
۱- با مشاهده و استنباط خطای ولتمتر بلافاصله اقدام به اصلاح و دستکاری پتانسیومترهای پشت ولتمتر نکنید
بلکه حتی المقدور به صحت ولتمتر شک نکنید و ابتدا ولتمتر را با منبع مشخص و معلوم مانند باطری تست کنید و مطمئن شوید ولتمتر دارای خطا است

۲- پس از اطمینان کامل به خطای ولتمتر ، از پتانسیومتر پشت ولتمتر جهت اصلاح خطا استفاده کنید

۳- پس از آنکه گاملا مطمئن شدید خطای وثبت ولتمتر قابل اصلاح نیست ، پتانسیومتر را در بهترین وضعیت قرار دهید
که خطای ولتمتر در کمترین مقدار ممکن باشه و سپس از روش زیر جهت تنظیم دقیق ولتمتر استفاده کنید.

با توجه به ولتمتر های موجود بازار که ممکنه دارای کیفیت و دقت کافی نباشه لذا
دوستانی که قادر به کالیبره کردن ولتمتر نشدند و با توجه به مواردی که جملگی خطاها
بگونه ای بوده که بیش از ولتاژ واقعی نمایش داده لذا در صورتیکه با چنین ولتمتری مواجه شدید
که قابل تنظیم نبود دراینصورت بسادگی فقط با یک پتانسیومتر مطابق شکل زیر قادر به اصلاح دقیق خطای مثبت ولتمتر خواهید بود.
یعنی دو سر پتانسیومتر به محل قبلی ولتمتر ( خروجی تغذیه) متصل میشه و
سیم زرد ولتمتر به سر وسط پتانسیومتر متصل میشه و با پتانسیومتر اقدام به تنظیم ولتمتر کنید

توضیخ اینکه این شیوه ، خطای مثبت ولتمتر را اصلاح میکند و لذا اگه کمتر از ولتاژ واقعی نشون
میده که هرچند تابحال مشاهده و یا گزارش نشده اما دراینصورت تمهید متفاوتی میطلبد.

سپاس

IMG_20190525_130541_573.jpg

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj

درود

رفع خطای ولتمتر
ابتدا به نکات نیز دقت کنید.
۱- با مشاهده و استنباط خطای ولتمتر بلافاصله اقدام به اصلاح و دستکاری پتانسیومترهای پشت ولتمتر نکنید
بلکه حتی المقدور به صحت ولتمتر شک نکنید و ابتدا ولتمتر را با منبع مشخص و معلوم مانند باطری تست کنید و مطمئن شوید ولتمتر دارای خطا است

۲- پس از اطمینان کامل به خطای ولتمتر ، از پتانسیومتر پشت ولتمتر جهت اصلاح خطا استفاده کنید

۳- پس از آنکه گاملا مطمئن شدید خطای وثبت ولتمتر قابل اصلاح نیست ، پتانسیومتر را در بهترین وضعیت قرار دهید
که خطای ولتمتر در کمترین مقدار ممکن باشه و سپس از روش زیر جهت تنظیم دقیق ولتمتر استفاده کنید.

با توجه به ولتمتر های موجود بازار که ممکنه دارای کیفیت و دقت کافی نباشه لذا
دوستانی که قادر به کالیبره کردن ولتمتر نشدند و با توجه به مواردی که جملگی خطاها
بگونه ای بوده که بیش از ولتاژ واقعی نمایش داده لذا در صورتیکه با چنین ولتمتری مواجه شدید
که قابل تنظیم نبود دراینصورت بسادگی فقط با یک پتانسیومتر مطابق شکل زیر قادر به اصلاح دقیق خطای مثبت ولتمتر خواهید بود.
یعنی دو سر پتانسیومتر به محل قبلی ولتمتر ( خروجی تغذیه) متصل میشه و
سیم زرد ولتمتر به سر وسط پتانسیومتر متصل میشه و با پتانسیومتر اقدام به تنظیم ولتمتر کنید

توضیخ اینکه این شیوه ، خطای مثبت ولتمتر را اصلاح میکند و لذا اگه کمتر از ولتاژ واقعی نشون
میده که هرچند تابحال مشاهده و یا گزارش نشده اما دراینصورت تمهید متفاوتی میطلبد.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156613

درود استاد غزال عزیز

بنده هم با پتانسیومتر خود ولتمتر به نتیجه دلخواه نرسیده بودم

ولی دیگه دوباره مطرح نکردم تا مصدی اوقات نشم

این روشی که فرمودین رو سر فرصت تست و گزارش میدم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد غزال عزیز

بنده هم با پتانسیومتر خود ولتمتر به نتیجه دلخواه نرسیده بودم

ولی دیگه دوباره مطرح نکردم تا مصدی اوقات نشم

این روشی که فرمودین رو سر فرصت تست و گزارش میدم

سپاس

درود

ابتدا به ولتمتر شک نکن
دو سیم آمپرمتر را جدا کن ببین بازم ولتاژ واقعی نشون نمیده ؟
آیا بیشتر از ولتاژ واقعی نشون میده ؟ دراینصورت بدون شک با همین پتانسیومتر رفع میشه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj

درود

ابتدا به ولتمتر شک نکن
دو سیم آمپرمتر را جدا کن ببین بازم ولتاژ واقعی نشون نمیده ؟
آیا بیشتر از ولتاژ واقعی نشون میده ؟ دراینصورت بدون شک با همین پتانسیومتر رفع میشه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

چشم استاد

حتما تست میکنم

بالا