آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

از لطف شما سپاسگزارم.
هرچند دقیقا عیب را متوجه نشدم اما تصور میکنم ولتاژ منفی را در محدوده غیرمجاز براش درست کردی
لذا ولتاژ منفی را با یک منبع تغذیه و معادل نقشه تست کن ببین درست میشه ؟

سپاس

درود بیکران بر شما

استاد متاسفانه من متوجه فرمایش حضرتعالی نشدم که بگزارید به حساب کاستیِ دانش بنده

بگذارید مجدد مشکل رو مطرح کنم

ببینید در منبع تغذیه خودم که الان هم بدرستی کار میکنه به این شکل هست که اگر ولوم جریان بسته باشه به هیچ عنوان با باز کردن ولوم ولتاژ خروجی و افزایش ولتاژ نخواهیم داشت. باید قدری ولوم جریان را باز کنیم تا کم کم ولتاژ هم در صورت باز بودن ولوم ولتاژ افزایش پیدا کنه که طبیعی هم هست. اما در این مدار که مونتاژ کردم ولوم جریان باید تا انتها باز بشه تا ولتاژ در خروجی داشته باشم.

یعنی عملا ولوم جریان بدون استفاده هست و طیف کاری اون فقط زمانی بکار می افته که کاملا باز باشه.

حالا چرا اینطور میشه چون فقط زمانی میشه با پتانسیومتر vr1 ولتاز رو صفر کرد که ولوم جریان تا انتها باز باشه. امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

و اما در مورد توضیح حضرتعالی متوجه نشدم که محدوده غیر مجاز برای ولتاژ منفی یعنی چه؟
و همینطور ادامه فرمایشتون رو که بازم متوجه نشدم. عذرخواهی بنده رو بپذیرید. منتظر راهنمایی شما هستم استاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بیکران بر شما

استاد متاسفانه من متوجه فرمایش حضرتعالی نشدم که بگزارید به حساب کاستیِ دانش بنده

بگذارید مجدد مشکل رو مطرح کنم

ببینید در منبع تغذیه خودم که الان هم بدرستی کار میکنه به این شکل هست که اگر ولوم جریان بسته باشه به هیچ عنوان با باز کردن ولوم ولتاژ خروجی و افزایش ولتاژ نخواهیم داشت. باید قدری ولوم جریان را باز کنیم تا کم کم ولتاژ هم در صورت باز بودن ولوم ولتاژ افزایش پیدا کنه که طبیعی هم هست. اما در این مدار که مونتاژ کردم ولوم جریان باید تا انتها باز بشه تا ولتاژ در خروجی داشته باشم.

یعنی عملا ولوم جریان بدون استفاده هست و طیف کاری اون فقط زمانی بکار می افته که کاملا باز باشه.

حالا چرا اینطور میشه چون فقط زمانی میشه با پتانسیومتر vr1 ولتاز رو صفر کرد که ولوم جریان تا انتها باز باشه. امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

و اما در مورد توضیح حضرتعالی متوجه نشدم که محدوده غیر مجاز برای ولتاژ منفی یعنی چه؟
و همینطور ادامه فرمایشتون رو که بازم متوجه نشدم. عذرخواهی بنده رو بپذیرید. منتظر راهنمایی شما هستم استاد.

درود

در تحلیل تغذیه ثابت کردم ولتاژ منفی را برای چه منظوری استفاده کردم زیرا اگر ولتاژ منفی استفاده نشه ولتاژ خروجی کمتر از حدود ۲ ولت نمیشه و بالاتر از ۲ ولت قابل استفاده میشه.
حالا اگه ولتاژ منفی بیش از مقدار لازم باشه اساسا تا محدوده ای از ولوم ولتاژ هیچ ولتاژی نداری و ولتاژ تا ماکزیمم قابل استفاده نمیشه.

اما با توضیحات جدید ، ایراد شما در محدود کننده جریان است که خطایی در مونتاژ یا قطعات مناسب بویژه مقدار ولتاژ زینر و یا سوختن قطعات اتفاق افتاده و موجب اختلال شده .

ابتدا محدود کننده را غیر فعال کن ( خروجی آپ امپ یعنی d3 را ازاد کن ) و مراحل تنظیم ولتاژ را انجام بده تا اشکال محدود کننده را پیدا کنیم و البته خودت هم جستجو کن شاید آپ امپ سوخته و خطایی در مونتاژ ببینی .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

در تحلیل تغذیه ثابت کردم ولتاژ منفی را برای چه منظوری استفاده کردم زیرا اگر ولتاژ منفی استفاده نشه ولتاژ خروجی کمتر از حدود ۲ ولت نمیشه و بالاتر از ۲ ولت قابل استفاده میشه.
حالا اگه ولتاژ منفی بیش از مقدار لازم باشه اساسا تا محدوده ای از ولوم ولتاژ هیچ ولتاژی نداری و ولتاژ تا ماکزیمم قابل استفاده نمیشه.

اما با توضیحات جدید ، ایراد شما در محدود کننده جریان است که خطایی در مونتاژ یا قطعات مناسب بویژه مقدار ولتاژ زینر و یا سوختن قطعات اتفاق افتاده و موجب اختلال شده .

ابتدا محدود کننده را غیر فعال کن ( خروجی آپ امپ یعنی d3 را ازاد کن ) و مراحل تنظیم ولتاژ را انجام بده تا اشکال محدود کننده را پیدا کنیم و البته خودت هم جستجو کن شاید آپ امپ سوخته و خطایی در مونتاژ ببینی .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

درود بر شما

استاد با خارج کردن دیود D3 مشکل برطرف شد و ولوم ولتاژ رو کامل بستم. با مقاومت vr1 ولتاژ رو صفر کردم. با چرخاندن ولوم ولتاژ از 0 تا 24 ولت قابل تغییر شد.

حالا باید چکار کنم؟

در ضمن تنها مشکلی که در مدار یافتم دیود زنر DZ2 هست که متاسفانه 2.2 ولت پیدا نکردم. و از 2 ولت استفاده کردم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر شما

استاد با خارج کردن دیود D3 مشکل برطرف شد و ولوم ولتاژ رو کامل بستم. با مقاومت vr1 ولتاژ رو صفر کردم. با چرخاندن ولوم ولتاژ از 0 تا 24 ولت قابل تغییر شد.

حالا باید چکار کنم؟

در ضمن تنها مشکلی که در مدار یافتم دیود زنر DZ2 هست که متاسفانه 2.2 ولت پیدا نکردم. و از 2 ولت استفاده کردم

درود
زینر دو ولتی اشکال نداره ولی دو سر زینر چند ولته ؟
d3 را نصب کن
پتانسیومتر جریان را از ابتدا تا انتها بچرخون ببین پایه ۲ آی سی از چند ولت تا چند ولت تغییر میکنه ؟
اگه قطعات و مونتاژ اشکالی نداشته باشه آپ امپ خرابه
و پایه ۳ و ۴ چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود
زینر دو ولتی اشکال نداره ولی دو سر زینر چند ولته ؟
d3 را نصب کن
پتانسیومتر جریان را از ابتدا تا انتها بچرخون ببین پایه ۲ آی سی از چند ولت تا چند ولت تغییر میکنه ؟
اگه قطعات و مونتاژ اشکالی نداشته باشه آپ امپ خرابه
و پایه ۳ و ۴ چند ولته ؟

سپاس

درود بر استاد عزیزمان

با اشاره حضرتعالی به دیود زنر و ولتاژ گیری اون متوجه شدم که دیود سوخته و با تعویضش تمام مشکل حل شد و مدار به خوبی راه افتاد

سپاس فراوان بابت پیگیری ها رهنمودها و توجه حضرتعالی به تمامی دوستان در انجمن. سایه حضرتعالی مستدام باشه. آمین

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

علاقمندانی که از ولتمتر آمپرمتر پنلی کوچک استفاده کرده اند و ولتاژی که ولتمتر نمایش میدهد غیرواقعی است .
دراینصورت اگر قطعات یک گوشه برد آن مشابه تصویر زیر است بنحوی که گوشه برد و کنار پتانسیومتر کوچک تنظیم ولتاژ ، دو مقاومت smd به مقادیر 270k. و 8,2k یعنی با شماره های 274 و 822 قرار دارد

جهت اصلاح خطای ولتاژ
چنانچه مقاومتی با مقاومت 822 موازی کنید مقادیر ولتاژ کمتر خواهد شد بطوریکه من یک نمونه را با موازی کردن مقاوممت ۴۰ کیلو اصلاح کردم
و اگر مقاومتی با 274 موازی کنید ولتاژ بیشتری نمایش میدهد.

بعبارتی اگر بیشتر از مقدار واقعی نشان میدهد باید مقاومت مناسبی با 822 موازی کنید که مقدار کمتر و واقعی نمایش دهد (میتوانید بجای مقاومت ثابت از پتانسیومتر 100k استفاده کنید تا قادر به تنظیم دقیق آن باشید)

و اگر کمتر از مقدار واقعی نشان میدهد باید مقاومتی با 274 موازی کنید که مقدار بیشتر و واقعی نمایش دهد ( میتوانید بجای مقاومت ثابت از پتانسیومتر حدود 1 مگا استفاده کنید تا قادر به تنظیم دقیق آن باشید.)

دراینصورت قادر به اصلاح دقیق خطای ولتاژ خواهید بود.
با احتمال زیاد طراح مربوطه با قطعاتی تست کرده و پتانسیومتری نصب کرده که خطای حدود 5/. ولت قابل اصلاح گردد اما تلرانس قطعات را پیش بینی نکرده یعنی چنانچه از دو مقاومت کوچکتر و یا از پتانسیومتری با مقاومت بزرگتر استفاده میکرد خطای ۱۰ ولت هم قابل اصلاح بود ( احتمالا دسته گل برادران وطنی است که به پای چین نوشته میشه )
سپاس

همانطور که در تصویر ملاحظه میفرمایید در نمونه ای که اصلاح کردم مقاومت ۴۰ کیلو را با 822 موازی کردم
و بجهت سهولت لحیمکاری یک پایه مقاومت که به قطعه مجاور متصل است را به قطعه مجاور و پایه دیگر را به مقاومت و خازن مجاور لحیم کردم تا استحکام بیشتری داشته باشد.

مشاهده فایل‌پیوست 155494

مشاهده فایل‌پیوست 158166

مشاهده فایل‌پیوست 158165

درود بر استاد غزال عزیز.

دو سئوال داشتم از محضرتون

اولی مربوط هست به مطلبی که نقل قول کردم از حضرتعالی

من دو نمونه از این ماژول پنلی دارم که مطابق گفته شما نمایش ولتاژ اون با خطا مواجه هست. من ابتدا مطابق توصیه شما با یک مولتی ترن مقدار خطا رو محاسبه کردم و بعد از اندازه گیری مقدار مولتی ترن متوجه شدم که نیاز به یک مقاومت 49 کیلو هست. مقاومت مربوطه رو پیدا کردم و بعد از جدا کردن مولتی ترن اون رو جایگزین کردم و بدرستی مشکل ولتاژ حل شد و دقیق و فیکس نمایش میده مطابق مولتی متر خودم

اما یک مشکلی ایجاد شد. بعد از انجام این کار مقدار جریان و نمایشگر آمپر دچار ایراد شده و مقدارش افزایش پیدا کرده. با اینکه پتانسیومتر مربوط به جریان ماژول رو تا انتها بستم اما بازم از حد واقعی بیشتر نشون داده میشه. آیا راهکاری هم برای تنظیم اون مطابق کاری که برای ولتاژ انجام دادید وجود داره یا خیر.

و اما سئوال دوم

از اونجایی که در پست اول فرموده بودید خودتان نیز از این منبع به عنوان یک منبع آزمایشگاهی چند وقتی هست بهره میبرید

این سئوال رو خواستم بپرسم که

من ولتاژ منبع را روی 24 تنظیم میکنم. یک لامپ 12 ولت 55 وات را به خروجی متصل میکنم. در شرایط ایده آل ( یعنی منبع و ترانس ورودی بقدری مناسب باشد که بتوان تا 3 آمپر جریان از منبع کشید ) چه مقدار افت ولتاژ طبیعی می باشد؟

پیشاپیش از راهنمایی حضرتعالی کمال تشکر را دارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر استاد غزال عزیز.

من دو نمونه از این ماژول پنلی دارم که مطابق گفته شما نمایش ولتاژ اون با خطا مواجه هست. من ابتدا مطابق توصیه شما با یک مولتی ترن مقدار خطا رو محاسبه کردم و بعد از اندازه گیری مقدار مولتی ترن متوجه شدم که نیاز به یک مقاومت 49 کیلو هست. مقاومت مربوطه رو پیدا کردم و بعد از جدا کردن مولتی ترن اون رو جایگزین کردم و بدرستی مشکل ولتاژ حل شد و دقیق و فیکس نمایش میده مطابق مولتی متر خودم

اما یک مشکلی ایجاد شد. بعد از انجام این کار مقدار جریان و نمایشگر آمپر دچار ایراد شده و مقدارش افزایش پیدا کرده. با اینکه پتانسیومتر مربوط به جریان ماژول رو تا انتها بستم اما بازم از حد واقعی بیشتر نشون داده میشه. آیا راهکاری هم برای تنظیم اون مطابق کاری که برای ولتاژ انجام دادید وجود داره یا خیر.

و اما سئوال دوم

از اونجایی که در پست اول فرموده بودید خودتان نیز از این منبع به عنوان یک منبع آزمایشگاهی چند وقتی هست بهره میبرید

من ولتاژ منبع را روی 24 تنظیم میکنم. یک لامپ 12 ولت 55 وات را به خروجی متصل میکنم. در شرایط ایده آل ( یعنی منبع و ترانس ورودی بقدری مناسب باشد که بتوان تا 3 آمپر جریان از منبع کشید ) چه مقدار افت ولتاژ طبیعی می باشد؟

درود

در مورد کالیبره کردن جریان هم با همون شیوه قابل اصلاح است
اما اینکه پس از رفع مشکل ولتاژ این عیب ظاهر شده اشتباه میکنی
و احتمالا پتانسیومتر جریان را برعگس چرخوندی و یا پتانسیومتر خراب و بی اثر شده.

اما در مورد افت ولتاژ منبع ، هیچ افتی نداره و اگه افتی مشاهده میکنید قطعا در جریان بالا و بواسطه ناتوانی منبع ورودی است و یا بار نامناسب است و نیاز به جریان غیر مجاز داره که نمیده و هیچ ارتباطی با سیستم الکترونیکی منبع تغذیه نداره .

بنابرین اگه تغذیه را برای بیش از ۹ آمپر ساخته باشی و منبع ورودی شما توانایی کافی نداشته باشه در بارهای سبک مثلا تا ۱ آمپر بدرستی کار میکنه اما در جریان های بالاتر با افت ورودی و بتبع آن با افت ولتاژخروجی مواجه میشی.
و دراینصورت از ترانس ضعیفی استفاده کردی که خروجی ۲۴ ولت را به لامپ ۱۲ ولت متصل کردی و نسوخته.

اما اگه این منبع را برای ۳ آمپر مونتاژ کردی
دراینصورت طبیعی است که لامپ ۱۲ ولتی ۵۵ وات که ۲،۶ اهمی هست موجب افت ولتاژ شدید خروجی بشه و ولتاژ خروجی حدود 8 ولت بشه چرا ؟
زیرا با ۱۲ ولت نیاز به ۴،۵ آمپر داره و با ۲۴ ولت بیش از ۹ آمپر نیاز داره و لذا ازآنجاکه اگر این منبع را برای ۳ آمپر ساخته باشی مانع عبور جریان بیش از ۳ آمپر میشه لذا برای این لامپ ۲،۶ اهمی بشدت افت میکنه و ولتاژ خروجی حدود 8 ولت میشه زیرا اجازه عبور بیش از ۳ امپر را نمیده و لذا قادر به تامین جریان غیر مجاز ۹ آمپر و حتی ۴ آمپر هم نشده و دراینصورت نیز با ولتاژ خروجی ۲۴ ولت هم ، لامپ نسوخته.
اما اگه برای ۹ آمپر مونتاژ میکردی و ترانس هم مناسب بود بمحضی که لامپ را به ۲۴ ولت خروجی متصل میکردی هیچ افتی اتفاق نمی افتاد و لذا فقط یک فلش میدیدی و عمرشو بشما میداد و تمام
چرا ۲۴ ولت را به لامپ ۱۲ ولتی متصل کردی ؟

حقیقتا این منبع بیشتر از انتظارم رو سفیدم کرد و رضایت کاملم را جلب کرد ، بطوریکه باور نمیکنم تابحال کسی با این سادگی و تعداد ناچیز قطعات و فقط با یک آپ امپ به این دقت و ظرافت رسیده باشه و حتی خودم باوجودیکه در تئوری و ایده مشکلی نمی دیدم اما اطمینان کامل نداشتم که چنین پاسخی بده .
چون تصور میکردم این ایده ، ضعفی داره که تابحال استفاده نشده و لذا تا آخرین لحظه هم تصور میکردم احتمالا مشکلی داشته باشه و غافل شده باشم و بهمین دلیل در جریان مونتاژهای اولیه علاقمندان ، اظهار تردید میکردم تا بیشتر و دقیق تر مورد ازمایش و ارزیابی علاقمندان قرار بگیره اما جملگی تایید فرمودند و هیچگونه ضعفی مشاهده و گزارش نشد .

البته در خصوص افت ولتاژ نیاز به گزارش متقاضیان نیست چون از امور و اهداف اولیه و مهمترین و اساسی ترین قابلیت منبع هست که باید مورد ارزیابی خود طراح قرار بگیره و لذا شخصا آزمایشات مفصلی از این حیث انجام دادم .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر استاد غزال عزیز.

و اما سئوال دوم

درود

اگه موفق نشدی جریان را کالیبره کنی ، قطعات متصل به پتانسیومتر جریان را بکش تا تغییرات لازم را مشخص کنم.
ضمنا تغذیه را برای چند آمپر مونتاژ کردی ؟

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
227
466
قم

درود

اما اگه این منبع را برای ۳ آمپر مونتاژ کردی
دراینصورت طبیعی است که لامپ ۱۲ ولتی ۵۵ وات که ۲،۶ اهمی هست موجب افت ولتاژ شدید خروجی بشه و ولتاژ خروجی حدود 8 ولت بشه چرا ؟
زیرا با ۱۲ ولت نیاز به ۴،۵ آمپر داره و با ۲۴ ولت بیش از ۹ آمپر نیاز داره و لذا ازآنجاکه اگر این منبع را برای ۳ آمپر ساخته باشی مانع عبور جریان بیش از ۳ آمپر میشه لذا برای این لامپ ۲،۶ اهمی بشدت افت میکنه و ولتاژ خروجی حدود 8 ولت میشه زیرا اجازه عبور بیش از ۳ امپر را نمیده و لذا قادر به تامین جریان غیر مجاز ۹ آمپر و حتی ۴ آمپر هم نشده و دراینصورت نیز با ولتاژ خروجی ۲۴ ولت هم ، لامپ نسوخته.
اما اگه برای ۹ آمپر مونتاژ میکردی و ترانس هم مناسب بود بمحضی که لامپ را به ۲۴ ولت خروجی متصل میکردی هیچ افتی اتفاق نمی افتاد و لذا فقط یک فلش میدیدی و عمرشو بشما میداد و تمام

درود بر استاد عزیزم

استاد در رابطه با توضیحات حضرتعالی نیاز به این دارم که بنده رو کمی راهنمایی کنید لذا سئوالاتی در ذهنم ایجاد شده ممنون میشم باز هم راهنمایی بفرمایید

اول اینکه فرمودید یک لامپ 12 ولتی 55 وات 2.6 اهم است. اهم این لامپ را چگونه محابسه کردید

نکته دوم اینه که مشکل اصلی من با این منبع تغذیه عالی و بی نقص؛ منبع ورودی اون یعنی ترانسش هست. با اینکه از محاسبات ترانس سر در میارم اما نمیدونم چرا هرطور محاسبه میکنم یه جای کار میلنگه

وقتی ما میگیم یک منبع 0 تا 24 ولت و 0 تا 3 آمپر ؛ یعنی باید از ولتاژ 1 تا 24 ولت هر رِنجی را انتخاب کردیم سه آمپر قابل دریافت باشد. با توجه به این گفته، ترانس ما باید چه خصوصیاتی داشته باشه؟ یک ترانس

24 ولت سه آمپر باشد؟ ( از طرفی در پست اول تاپیک فرمودید : " برای این تغذیه ، ترانس سه سر ۹ ولت موجود در بازار پیشنهاد میکنم که از سر وسط استفاده نمیشود و در واقع ۱۸ ولت متناوب به ورودی تغذیه متصل میگردد و خروجی آن با دقت بی نظیری معادل گرانترین و مجهزترین تغذیه ها ولتاژ صفر الی ۲۰ ولت و جریان صفر الی ۳ آمپر قابل استفاده است" ؛ در حالی که وقتی از دو سر کناری یک ترانس استفاده شود بدون استفاده از سر وسط نصف جریان نامی ترانس را در اختیاز خواهیم داشت )

با این حساب باید یک ترانس 3 سر 6 آمپر داشته باشیم که اگر از دو سر کنار استفاده کردیم در نهایت 3 آمپر را داشته باشیم؟!

تمام این مباحث به کنار و البته مسلما همیشه بعد از راهنمایی ها و توضیحات حضرتعالی مشکلات ما حل خواهد شد. اما در نهایت بفرمایید ما برای این منبع اگر بخواهیم برای ولتاژ 0 تا 24 ولت و 0 تا 3 آمپر ترانس دو سری تهیه کنیم که در ولتاژ 24 ولتِ ان اگر 3 آمپر جریان کشیدیم افت ولتاژی نداشته باشیم چه ترانسی و با چه مشخصاتی باید تهیه کنیم؟

چون میخوام ترانس رو خودم بپیچم. ترانس از بازار آماده خریدم به اسم ترانس دو سر 24 ولت 3 آمپر. با توجه به اینکه به هیچ وجه به محصولات وطنی اعتمادی ندارم ترانس را باز کردم. با کمال تعجب باید گفت قطر سیم ثانویه بعد از محاسبه با میکرومتر معادل 0.75 بود. طبق جدول سطح مقطع سیم ها ( البته از نوع خارجی ) این سیم با عنوان سیم " Gauge 21 " تنها قادر به دریافت 1.6 آمپر می باشد.

لذا برآن شدم که پس از کسب راهنمایی از حضرتعالی خودم ترانسی مناسب جهت استفاده مطلوب از این منبع بینظیر و بی نقص را بپیچم و بسازم.

نسبت به این سئوال حضرتعالی که فرمودید

باید عرض کنم تصوری دارم گویا به ظاهر غلط؛ که اگر در یک مصرف کننده مثلا 12 ولتی ما بخواهیم ضعف جریان را جبران کنیم اگر ولتاژ را بالا ببریم ضعف جریان را جبران خواهیم کرد.

در تحلیل های برخی منابع زیاد این جمله را خوندم که مثلا آی سی ضعف جریان خروجی را تشخیص داده و لذا مثلا با فلان راهکار ولتاژ افت پیدا کرده را در خروجی تقویت میکند
به گمانم این نظر در ذهنم اینگونه نمود پیدا کرده است. در این رابطه هم بنده ی کم دانش را راهنمایی بفرمایید.

درود

اگه موفق نشدی جریان را کالیبره کنی ، قطعات متصل به پتانسیومتر جریان را بکش تا تغییرات لازم را مشخص کنم.
ضمنا تغذیه را برای چند آمپر مونتاژ کردی ؟

سپاس

استاد تصاویر رو سعی کردم تا جایی که میشه مفهوم بگیرم. چیزی که با ذره بین ملاحظه کردم و دیدم رو هم رسم کردم. فقط یه نکته در مورد پتاسیومتر که اولا دو عدد 2 و 4 در طرفینش نوشته شده حالا مقدارش چند میشه رو متوجه نشدم. دوما اینکه پایه وسط و یکی از پایه های کنار اگر ملاحظه کنید به دو سوراخ منتهی میشه که حالا از پشت بُرد به چه چیزی متصل هستند دیگه نتونستم بفهمم. برای گرفتن عکس ها هم مجبور شدم دو پایه فیش جریان رو کمی گرم کنم تا بتونم پلاستیک ِ پایه ی اون رو خارج کنم

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B7%DB%B2%DB%B2.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9%DB%B0%DB%B9.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B3%DB%B1%DB%B4%DB%B6.jpg

استاد محبت بفرمایید عکس ها رو به صورت مجزا با کپی کردن لینک در سایز اصلی مشاهده کنید چون در اندازه های بزرگ تصویربرداری کردم.

نکته دوم پرسش حضرتعالی رو هم که در بخش اول عرائضم توضیح مفصل دادم که پیشاپیش محبت میکنید و بنده رو راهنمایی میکنید
با سپاس فراوان :icon26:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765

درود بر استاد عزیزم

استاد در رابطه با توضیحات حضرتعالی نیاز به این دارم که بنده رو کمی راهنمایی کنید لذا سئوالاتی در ذهنم ایجاد شده ممنون میشم باز هم راهنمایی بفرمایید

اول اینکه فرمودید یک لامپ 12 ولتی 55 وات 2.6 اهم است. اهم این لامپ را چگونه محابسه کردید

نکته دوم اینه که مشکل اصلی من با این منبع تغذیه عالی و بی نقص؛ منبع ورودی اون یعنی ترانسش هست. با اینکه از محاسبات ترانس سر در میارم اما نمیدونم چرا هرطور محاسبه میکنم یه جای کار میلنگه

وقتی ما میگیم یک منبع 0 تا 24 ولت و 0 تا 3 آمپر ؛ یعنی باید از ولتاژ 1 تا 24 ولت هر رِنجی را انتخاب کردیم سه آمپر قابل دریافت باشد. با توجه به این گفته، ترانس ما باید چه خصوصیاتی داشته باشه؟ یک ترانس

24 ولت سه آمپر باشد؟ ( از طرفی در پست اول تاپیک فرمودید : " برای این تغذیه ، ترانس سه سر ۹ ولت موجود در بازار پیشنهاد میکنم که از سر وسط استفاده نمیشود و در واقع ۱۸ ولت متناوب به ورودی تغذیه متصل میگردد و خروجی آن با دقت بی نظیری معادل گرانترین و مجهزترین تغذیه ها ولتاژ صفر الی ۲۰ ولت و جریان صفر الی ۳ آمپر قابل استفاده است" ؛ در حالی که وقتی از دو سر کناری یک ترانس استفاده شود بدون استفاده از سر وسط نصف جریان نامی ترانس را در اختیاز خواهیم داشت )

با این حساب باید یک ترانس 3 سر 6 آمپر داشته باشیم که اگر از دو سر کنار استفاده کردیم در نهایت 3 آمپر را داشته باشیم؟!

تمام این مباحث به کنار و البته مسلما همیشه بعد از راهنمایی ها و توضیحات حضرتعالی مشکلات ما حل خواهد شد. اما در نهایت بفرمایید ما برای این منبع اگر بخواهیم برای ولتاژ 0 تا 24 ولت و 0 تا 3 آمپر ترانس دو سری تهیه کنیم که در ولتاژ 24 ولتِ ان اگر 3 آمپر جریان کشیدیم افت ولتاژی نداشته باشیم چه ترانسی و با چه مشخصاتی باید تهیه کنیم؟

چون میخوام ترانس رو خودم بپیچم. ترانس از بازار آماده خریدم به اسم ترانس دو سر 24 ولت 3 آمپر. با توجه به اینکه به هیچ وجه به محصولات وطنی اعتمادی ندارم ترانس را باز کردم. با کمال تعجب باید گفت قطر سیم ثانویه بعد از محاسبه با میکرومتر معادل 0.75 بود. طبق جدول سطح مقطع سیم ها ( البته از نوع خارجی ) این سیم با عنوان سیم " Gauge 21 " تنها قادر به دریافت 1.6 آمپر می باشد.

لذا برآن شدم که پس از کسب راهنمایی از حضرتعالی خودم ترانسی مناسب جهت استفاده مطلوب از این منبع بینظیر و بی نقص را بپیچم و بسازم.

نسبت به این سئوال حضرتعالی که فرمودید

باید عرض کنم تصوری دارم گویا به ظاهر غلط؛ که اگر در یک مصرف کننده مثلا 12 ولتی ما بخواهیم ضعف جریان را جبران کنیم اگر ولتاژ را بالا ببریم ضعف جریان را جبران خواهیم کرد.

در تحلیل های برخی منابع زیاد این جمله را خوندم که مثلا آی سی ضعف جریان خروجی را تشخیص داده و لذا مثلا با فلان راهکار ولتاژ افت پیدا کرده را در خروجی تقویت میکند
به گمانم این نظر در ذهنم اینگونه نمود پیدا کرده است. در این رابطه هم بنده ی کم دانش را راهنمایی بفرمایید.

استاد تصاویر رو سعی کردم تا جایی که میشه مفهوم بگیرم. چیزی که با ذره بین ملاحظه کردم و دیدم رو هم رسم کردم. فقط یه نکته در مورد پتاسیومتر که اولا دو عدد 2 و 4 در طرفینش نوشته شده حالا مقدارش چند میشه رو متوجه نشدم. دوما اینکه پایه وسط و یکی از پایه های کنار اگر ملاحظه کنید به دو سوراخ منتهی میشه که حالا از پشت بُرد به چه چیزی متصل هستند دیگه نتونستم بفهمم. برای گرفتن عکس ها هم مجبور شدم دو پایه فیش جریان رو کمی گرم کنم تا بتونم پلاستیک ِ پایه ی اون رو خارج کنم

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B7%DB%B2%DB%B2.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B2%DB%B9%DB%B0%DB%B9.jpg

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B3%DB%B1%DB%B6_%DB%B0%DB%B5%DB%B3%DB%B1%DB%B4%DB%B6.jpg

استاد محبت بفرمایید عکس ها رو به صورت مجزا با کپی کردن لینک در سایز اصلی مشاهده کنید چون در اندازه های بزرگ تصویربرداری کردم.

نکته دوم پرسش حضرتعالی رو هم که در بخش اول عرائضم توضیح مفصل دادم که پیشاپیش محبت میکنید و بنده رو راهنمایی میکنید
با سپاس فراوان :icon26:

درود

بهتر بود سوال ها را در چند پست مطرح میکردی.
برای محاسبه مقاومت کلیه مصرف کننده های اهمی مانند لامپ های فیلامانی یا تنگستنی .

روی همه مصرف کننده ها توان w و همچنین ولتاژ V را مشخص میکنند
R= V² ÷ w
یعنی برای محاسبه مقاومت لامپ باید ولتاژ را در خودش ضرب کنی و نتیجه را بر توانش تقسیم کنی
و چون لامپ شما ۵۵ وات و ۱۲ ولت است .
پس باید ۱۴۴ را تقسیم بر ۵۵ کنی که ۲،۶ اهم میشه

برای انتخاب ترانس ، ملاک بازار که ترانس را بر اساس آمپر میفروشند اشتباهه چون همانطور که ایراد کردی در هر ولتاژی توانایی جریاندهی متفاوت است لذا باید با مشخصهٔ توان معرفی بشه که جریاندهی در هر ولتاژی بدقت قابل محاسبه باشه.

البته منظور فروشنده جریاندهی در یک ولتاژ خاص است مثلا اگه ترانس ۹ ولت ۳ آمپر میخری یعنی قدرت این ترانس ۲۷ وات است و لذا برای دریافت ۱۸ ولت قادر به دریافت ۱،۵ آمپر هستیم .
بنابرین ترانسی خریداری کن که در ولتاژ دلخواه قادر به دریافت جریان دلخواه باشی و برای دریافت ۲۴ ولت ۳ آمپر باید ترانس ۷۲ وات یا قویتر تهیه کنی و یا ترانس ۱۲ ولت سه سر ۶ آمپر تهیه کن.

برای سیم پیچی شخصی ترانس میتونستی ترانس سوخته ای تهیه و از هسته آن استفاده کنی چرا ترانس سالم را باز کردی ؟
در هر صورت برای محاسبه قطر سیم در تاپیک ترانس توضیح مفصل و کامل دادم و باید تا جایی که هسته و فضا اجازه میده از ضخیم ترین سیم ممکن استفاده کنی ( تعداد دور تفاوتی نداره )

در خصوص ۲۴ ولت که به لامپ ۱۲ولتی متصل کردی .
لامپ ۱۲ ولت قادر به تحمل ۱۳ ولت هم نیست و میسوزه چه رسد به ۲۴ ولت مگر بدلیل ناتوانی و ضعف منبع ، ولتاژ ۲۴ ولت بمقدار کمتر از ۱۲ ولت افت کنه .

درخصوص اصلاح آمپرمتر و پتانسیومتر آمپرمتر ، عدد ۴ و ۲ معنی نداره
و برای تعقیب پایه های آن باید از اهم متر استفاده کنی یعنی یک پروب را به یک پایه پتانسیومتر متصل کن و پروب دیگر را به نقاط و پایه قطعات مختلف متصل کن . اگه صفر اهم نشون داد یعنی به هم متصل هستند

اما ارتباط با مقاومت ۱۸۴ خیلی بعیده و با اینحال در حالیکه حدود ۱ آمپر یا کمتر ، از منبع مصرف میکنی ، مقاومت های مختلف حدود ۵۰ کیلو با همین ۱۸۴ موازی کن ببین آمپری که نشون میده کمتر یا بیشتر میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا