آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

آفرین

اغلب منابع تغذیه دستگاههای الکترونیکی مجهز به محدود کننده جریان هستند و البته فقط یک محدود کننده برای جریان کلی دستگاه
اما اگر به هر بخشی توجه کنید حتما از بزرگترین مقاومت سری که خللی بر عملکرد سیستم وارد نکنه استفاده شده زیرا به این ترتیب درسته که یک مقاومت ، محدود کننده دقیقی نیست و کمی بیشتر از جریان غیر مجاز هم میتونه ازش عبور کنه اما بنحو قابل قبولی موجب محدودیت جریان میشه و بسیار موثر و مفیده .

و بهمین دلیل باوجودیکه در طراحی تغذیه وجود مقاومت سری کوچک برای نمونه گیری از جریان ضروری است و باوجودیکه ساختار متفاوت این تغذیه بگونه ای است که نیاز به مقاومت سری ۶۸،. اهم جهت نمونه گیری از جریان نداشت و میتونستم در این تغذیه بکلی مقاومت سری را حذف کنم و نمونه گیری از جریان توسط مقاومت ۸۲ اهمی انجام بشه که دراینصورت به منبع ایده آل هم نزدیکتر میشد اما با این وجود یکی از دلایلی که وجود ۶۸،. سری را ضروری دانستم مزیت حضور آن آنست زیرا بدلایلی از جمله صدمات احتمالی اگه محدود کننده از کار بیافته و مقاومت سری نداشته باشیم دراینصورت احتمال بروز خسارات سنگین زیاد میشد .
بهمین دلیل باوجودیکه نیاز چندانی به ۶۸،. اهمی نبود اما با پیش بینی حوادث احتمالی و بمنظور پیشگیری از خسارت از مقاومت ۶۸،. سری استفاده کردم.

سپاس

درود

بدلیل مورد اشاره پست فوق الذکر که مهمترین دلیل نیاز به مقاومت سری را اعلام کردم از ۶۸،. سری با منبع تغذیه استفاده کردم (که البته مزایای دیگری هم داره )

چرا فیوز نمیتونه بجای مقاومت سری فوق الاشاره انجام وظیفه کنه؟

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام استاد با تشکر از شما بابت اشتراک تغذیه فوق خدا شاهد هر بلایی سرش اوردم اخ نمیگه و در مقایسه با تغذیه ۳ اپ امپ و تغذیه صفر تا پنجاه ولت که از قبل داشتم بسیار عالی و کم هزینه هست
تغذیه های ۳ اپ امپ و صفر تا ۵۰ ولت در اول که بار بهشون وصل میشود حدود نیم ولت افت و دوباره ولتاژ بالا میاد ولی در این تغذیه ولت متر هیچ گونه تغییر نمیکنه به گونه ای که انگار بار در خروجی نداره بار ۱/۵ امپر هم وصل شده (اگر دلیل ش رو هم بگید ممنون میشم ) البته اگر برایتان مقدور هست)
با ترانزیستور های قدرت که در منابع تغذیه سویچینگ استفاده میشه به جای tip35 استفاده کردم و به خوبی کار میکنه
با 2sc3320 حدود ۴ امپر هم جریان کشیدم حدود ده دقیقه یا بیشتر .افت ولتاژ هم نداشتم
اپ امپ خارج بوده
۱۳۰۰۷ هم ۱/۵امپر
اگر از این ترانزیستور ها استفاده بشه آیا ایراد داره؟
در مورد سوال
ب نظر م فیوز دقت مقاومت نمونه گیر رو نداره و باز هم بنظرم احتمال عبور جریان بیشتر از جریان دلخواه رو داشته باشه و باعث صدمه به دستگاه متصل به تغذیه هم بشه و اینکه اگر جریان بیشتر از جریان نامی فیوز عبور کنه قط میکنه
از زحمات شما بینهات سپاسگزارم آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد با تشکر از شما بابت اشتراک تغذیه فوق خدا شاهد هر بلایی سرش اوردم اخ نمیگه و در مقایسه با تغذیه ۳ اپ امپ و تغذیه صفر تا پنجاه ولت که از قبل داشتم بسیار عالی و کم هزینه هست
تغذیه های ۳ اپ امپ و صفر تا ۵۰ ولت در اول که بار بهشون وصل میشود حدود نیم ولت افت و دوباره ولتاژ بالا میاد ولی در این تغذیه ولت متر هیچ گونه تغییر نمیکنه به گونه ای که انگار بار در خروجی نداره بار ۱/۵ امپر هم وصل شده (اگر دلیل ش رو هم بگید ممنون میشم ) البته اگر برایتان مقدور هست)
با ترانزیستور های قدرت که در منابع تغذیه سویچینگ استفاده میشه به جای tip35 استفاده کردم و به خوبی کار میکنه
با 2sc3320 حدود ۴ امپر هم جریان کشیدم حدود ده دقیقه یا بیشتر .افت ولتاژ هم نداشتم
اپ امپ خارج بوده
۱۳۰۰۷ هم ۱/۵امپر
اگر از این ترانزیستور ها استفاده بشه آیا ایراد داره؟
در مورد سوال
ب نظر م فیوز دقت مقاومت نمونه گیر رو نداره و باز هم بنظرم احتمال عبور جریان بیشتر از جریان دلخواه رو داشته باشه و باعث صدمه به دستگاه متصل به تغذیه هم بشه و اینکه اگر جریان بیشتر از جریان نامی فیوز عبور کنه قط میکنه
از زحمات شما بینهات سپاسگزارم آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای شما

درود
بابت آزمایشات فراوان و تایید ارزنده و قاطعانه و نیز بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم .
B]آفرین

پاسخ سوال را ، بدرستی مطرح فرمودید
کلیه فیوزها قادرند در زمان بسیار بسیار ناچیزی کل جریان منبع را هدایت کنند یعنی حتی از فیوز ۱ میلی آمپری در زمان بسیار ناچیزی میتونه ۱۰۰۰ آمپر عبور کنه زیرا قطع شدن فیوز ، نیازمند زمان است و ازآنجاکه مقاومت فیوز تا قبل از قطع شدن ، صفر اهمه ، لذا موجب محدودیت جریان نمیشه و بینهایت نسبی جریان در زمان بسیار ناچیز از آن عبور میکنه و همین زمان بسیار بسیار ناچیز برای صدمه زدن به قطعات الکترونیکی کافیه.
اما مقاومت اجازه نمیده مثلا اگه یک مقاومت ۱ اهمی با منبع ۱۰ ولتی یک مگا آمپری هم سری کنید در بدترین شرایط و با اتصال کوتاه و بدون کوچکترین محافظتی نیز ، فقط ۱۰ آمپر میتونه ازش عبور کنه ( صرفنظر از اینکه بعنوان فیوز هم عمل میکنه )

اصولا طراحی ارزنده و خوب طرحی است که طیف گسترده تری از حوادث نامطلوب و ناهنجاری های احتمالی را پیش بینی کرده باشه که در اینصورت بسیار بندرت صدمه می بینه.

هر ترانزیستوری ازجمله ۱۳۰۰۷ در بخش قدرت قابل استفاده است اما این ترانزیستور توانایی خوبی نداره و البته در جریان تا ۱ آمپر با رادیاتور مناسب بخوبی کار میکنه.
C3320 بهتر از. 2n3055 هست.

یکی از دلایل جون سختی این تغذیه سادگی آنست البته بنحوی که سادگی آن نه تنها موجب کاهش کیفیتش نشده بلکه همانطورکه ملاحظه فرمودید با دقت خارق العاده و باورنکردنی کار میکنه و شبیه غولی است که زیر هیچ بار سنگینی کم نمیاره و بهمین دلیل بسادگی برای بارهای بیش از ۱۰ آمپر هم قابل ارتقاء است.

در این خصوص مثالی میزنم که اتفاقا بعنوان ایده ای در علم دندانپزشکی مطرح کردم
یکی از دوستان نزدیکم دندانپزشکه و ازآنجاکه می دیدم دندانی که اطرافش آزاده هیچوقت خراب نمیشه لذا این ایده را مطرح کردم که پس از رویش دندان های اصلی باید دندان های اضافه کشیده بشه تا باتمهیداتی فاصله مناسبی بین دندان ها ایجاد کرد.
تا اولا فشردگی دندان ها بیکدیگر رفع بشه و آزاد بشن و به این ترتیب فاصله دندان ها استاندارد و مناسب میشه و لذا این موضوع که بخشی از غذا که با فشار بین دندان ها محکم میشوند و با مسواک هم بسادگی خارج نمیشه در صورت فاصله مناسب و ناچیز دندان ها اتفاق نمی افته
ولذا مهمترین عامل پوسیدگی دندان ها منتفی میشه بطوریکه دیگه نیاز به مسواک کردن هم نیست زیرا غذاهای جدید موجب جابجایی و خارج شدن غذاهای قبلی از بین دندان ها میشه و لذا مواد غذایی بیش از چند ساعت بین دندان ها نمی مونه و غذای جدید و تازه جایگزین میشه و لذا مواد غذایی ، فرصت کافی برای فاسد و اسیدی شدن نداره که بتونه عامل تخریب دندان ها بشه.

و ثانیا کشیدن دندان های زائد و اضافه که ثمری جز خراب کردن کلیه دندان ها نداره امکان خرابی و پوسیدگی خود آنها را نیز منتفی میکنه زیرا دندانی که کشیده شده و وجود نداره دیگه خراب و موجب آزار نمیشه.
خلاصه دوست دندانپزشکم با شنیدن این ایده گفت ترو خدا جایی مطرح نکن ، نون ما آجر میشه
.

لذا قطعاتی که بدلیل سادگی در این تغذیه حذف شده و وجود نداره هیچوقت صدمه نمی بینه و یکی از دلایل جون سختی آنست.
از سوی دیگر ازآنجاکه عمده عمرم را صرف تحقیق درخصوص افزایش طول عمر دستگاهها و ساده سازی سیستم ها کردم ، لذا مهمترین مهارتم در این خصوصه
و لذا هرچند وقت کافی صرف طراحی این تغذیه نکردم اما ازش راضی هستم.

درخصوص پاسخ این سوال که چرا ولتاژ خروجی با هر بار سنگینی هم کوچکترین افتی نمیکنه ؟ ( البته تا جایی که ترانس کم نیاره )

اگر ما فرمان هر سیستمی را به خروجی خودش وابسته کنیم این سیستم اتوماتیک میشه و میتونیم پایدارش کنیم بنحوی که خروجی همیشه ثابت باشه .
شناور ساده کولر آبی با همین روش کار میکنه و در عین سادگی سطح آب مخزن را ثابت میکنه
بنحوی که اگر سطح آب بالا باشه یک حباب پلاستیکی بالا میاد و توسط اهرمی به دریچه شیر فشار میاره و شیر بسته میشه .

و بالعگس اگه سطح آب پایین باشه فشار اهرم روی شیر کم میشه و لذا شیر بازتر میشه و آب به مخزن جاری میشه تا به سطح مناسب برسه
بنابرین بمحضی که سطح آب ذره ای پایین تر یا بالاتر از مقدار تعریف شده باشه به ورودی خودش فرمان مناسب را صادر میکنه .

حالا میتونیم این سیستم را نسبت به ۱ سانتیمتر حساس کنیم که اگه ۱ سانتیمتر پایین تر یا بالاتر از سطح مورد نظر شد عمل کنه
و یا میتونیم بقدری حساس کتیم که با ۱ نانو متر بالاتر یا پایین تر از سطح مورد نظر عمل کنه که دراینصورت بسیار بسیار دقیق تر خواهد شد.

در این تغذیه هم از این شیوه با گین بسیار زیاد استفاده کردم بطوریکه وقتی ولتاژ خروجی را توسط رگلاتور تعیین و انتخاب کردیم ، از این به بعد ، خروجی tip35 توسط اهرم الکترونیکی به شیر ورودی ( یعنی بیس) فرمان مناسب میده بطوریکه مقاومت ۸۲ اهمی و ترانزیستور BC640 درواقع اهرم الکترونیکی است که کوچکترین تغییرات خروجی را دقیقا شبیه اهرم مکانیکی بصورت معگوس به بیس tip35 منعکس و منتقل میکنه یعنی اگه ولتاژ خروجی ذره ای پایین تر بره شیر بیس را بازتر میکنه و اگه ولتاژ خروجی ذره ای بالاتر بره شیر بیس را بسته تر میکنه

و به این ترتیب اهرم بسیار ساده الکترونیکی دقیق تر از آپ امپ و مقایسه کننده وظیفه تثبیت ولتاژ را بعهده دارد و در قبال ناچیزترین افزایش یا کاهش ولتاژی حساس است بطوریکه دستگاه اندازه گیری ساده و معمولی قادر به تشخیص تغییرات ولتاژ آن نیست.
و لذا علیرغم حذف تعدادی از قطعات ازجمله آپ امپ که بسیار آسیب پذیرتر است و حذف آن موجب افزایش طول عمر تغذیه میشود ، به دقت بالاتری نیز دست می یابیم

تحلیل علمی این پدیده را در پست های اولیه تقدیم کردم.

سپاس و تقدیر فراوان
[/B]

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

یکی از علاقمندان از طریق تلگرام نکته ای را مطرح فرمودند که خالی از لطف نیست.
ایشان فرمودند بخش قدرت این تغذیه دقیقا بهمین صورت قبلا استفاده شده.

بخشی از این موضوع که صورت ظاهری بخش قدرت این تغذیه مشابه برخی از نقشه هاست از نظر ظاهری کاملا درسته
اما کلیه تغذیه هایی که بخش قدرت آنها دارای ظاهر مشابهی هستند صرفا از این بخش ، جهت تقویت جریان استفاده کرده اند و بهمین دلیل قادر به حذف آپ امپ های مهم و سادگی نقشه نشده اند .

درحالیکه از بخش قدرت این تغذیه ، استفاده سه گانه شده بطوریکه علاوه بر تقویت جریان ، نقش بسیار مهمی در تثبیت ولتاژ و تولید ولتاژ مرجع بسیار دقیق دارد که اگرچه در تحلیل تغذیه طی پست های اولیه بعنوان دلایل سادگی تغذیه تشریح کردم
و اگرچه محکم ترین دلیل تازگی نقشه آنست که چنین تغذیه ساده ای گه دارای دقت خارق العاده و مشابه این تغذیه باشد وجود نداشته و گویای روش ابتکاری و متفاوت است معذالک نظر به اینکه از حیث کپی برداری مورد بررسی قرار نگرفته ادله مورد نظر را تقدیم میدارم.

چنانکه بشرح زیر حذف دو آپ امپ مهم و ضروری تغذیه میسر شده و با این وجود نه تنها موجب کاهش دقت و کیفیت نشده بلکه بشکل حیرت انگیزی موجب افزایش دقت و کیفت هم شده است .
زیرا:
از یکسو همانطور که در نقشه ملاحظه میکنید اثری از آپ امپ تثبیت کننده ولتاژ نیست و با وجود حذف این آپ امپ ، افزایش دقت آن طی نمونه هایی که تاکنون از سوی علاقمندان مونتاژ شده مورد تاکید و تایید قرار گرفته
از سوی دیگر ازآنجاکه امکان استفاده از رگلاتور را در محدوده ناچیزی از جریان میسر ساخته لذا وجود آپ امپ دیگری که وظیفه تولید ولتاژ مرجع بسیار دقیق را بعهده داشته نیز منتفی گردیده و موضوعیت نداشته.

بنابمراتب و بدلایل فوق ، استفاده سه گانه از تقویت کننده جریان منجر به حذف دو آپ امپ حیاتی و سادگی نقشه و افزایش دقت آن شده و لذا مطمئنم چنین روشی قبل از این تغذیه استفاده نشده زیرا درغیراینصورت شایع میگردید و جایگزین روش های رایج و معمول میشد.

سپاس

IMG_20190406_022504_482.png

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj

نصب ولتمتر آمپر متر
ولتمتر آمپرمتر دیجیتال موجود در بازار غالبا دارای ۵ سیم است ( که ۳ سیم نازک مشکی و زرد و قرمز و ۲ سیم ضخیم مشکی و قرمز )

افزودن دلخواه محافظ ولتمتر آمپرمتر
یک زینر ۵ ولت بین دو سیم نازک مشکی و قرمز متصل کنید که کاتد آن به قرمز و آند به مشکی متصل شود ( دراینصورت اگر تغذیه ولتمتر آمپرمتر به هر ولتاژی متصل شود محافظت میشود)

مشکی نازک = گراند است و در نقشه pcb به محل VM_ در جدیدترین برد (پیوست زیر) که درواقع آند زینر DZ3 است متصل میشود که درواقع گراند تغذیه هم هست .
قرمز نازک = تغذیه ۵ ولتی ولتمتر آمپرمتر است که به محل VM+ ( در جدیدترین برد پیوست زیر ) که کاتد زینر Dz3 است متصل کنید .
زرد نازک = به محل S/VM در جدیدترین برد ( پیوست زیر ) متصل کنید که درواقع به امیتر tip35 متصل میشود.
مشکی ضخیم = به محل AM _ (در جدیدترین برد پیوست زیر) که درواقع گراند تغذیه است متصل کنید.
قرمز ضخیم = به محل AM+ (در جدیدترین برد پیوست زیر) که در واقع خروجی منفی تغذیه است متصل کنید

درود استاد غزال ارجمند

بابت طراحی هوشمندانه، ساده و دقیق مدار فوق العاده تون بینهایت سپاسگذارم و خدمتتون خسته نباشید عرض میکنم

و چندتا سوال دارم ازتون، ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

بنده شروع به مونتاژ این مدار کردم و الآن تقریبا به آخرای کار رسیدم

سوال اولم اینه که توضیحاتی که روی راهنمای این مدار هست و توی عکس پیوستی مشخص کردم رو دقیقا متوجه نشدم

که اگر ولتمتر و نصب کنیم حتما باید R13 و DZ3 رو باید از مدار خارج کنیم یا اجباری نیست؟ (خودتون فرمودین که بودن DZ3 باعث محافظت از ولتمتر میشه)

ولی توضیحات راهنما رو متوجه نشدم

سوال دوم هم بابت رگولاتور LM317 هست که توی راهنما 2 تا زده که یکیش به موقعیت ic3 با نماد TO-92 مشخص شده

و دومی به موقعیت ic2 با نماد TO-220 مشخص شده که متوجه نیستم اصلیش کدومه و آیا باهم توی آمپرهای بالا مواضی میشن و بصورت آپشن حساب میشه؟

و سوم اینکه با توجه به اینکه بنده ولوم 5 کیلو کلید دار تهیه کردم وجود سوئیچ
on/off به موقعیت s1 (پشت رگولاتور LM317 ) ضروری هست

و یا جامپ پایه های مربوط به سوئیچ on/off کفایت میکنه؟ (چون توی لیست قطعات مورد نیاز اشاره ای بهش نشده بنده هم بعداً دیدم و خرید نکردم )

silk3-1.png

این هم مدار مونتاژ شده بنده هست و منتظر 3 سوال بالا هستم تا طبق راهنمای راه اندازی مدار شروع کنم

20190520_124024.jpg

(توضیحات اینکه پتانسیومتر 2 کیلو نداشتم فعلا 5 کیلو نصب کردم و علامت میزنم که از 2 کیلو بیشتر پیچ نخوره
دیودهای پل هم باید 10a10 میشد که طرف 6a10 گذاشته و چیزی نگفته که فعلا با آمپر پایین تست میکنم
و سر فرصت با 10 آمپر تعویض میکنم چون مسیرم دوره
و اینکه مقاومت 2 کیلو هر جا گشتم نبود مجبور شدم 2 تا 1 کیلو بصورت سری ببندم)

ترانس9 ولتی 3 سر هم پیدا نکردم و دادم یه ترانس 18 ولتی برام پیچیدن

بجای زینر های 7 و 5 چون گشتم هیچ جا نبود بترتیب 7.5 و 5.1 گذاشتم که توی یکی از پستها فکر کنم فرمودین ایرادی نداره

20190520_132747.jpg

سپاسگذارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد غزال ارجمند

بابت طراحی هوشمندانه، ساده و دقیق مدار فوق العاده تون بینهایت سپاسگذارم و خدمتتون خسته نباشید عرض میکنم

و چندتا سوال دارم ازتون، ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

بنده شروع به مونتاژ این مدار کردم و الآن تقریبا به آخرای کار رسیدم

سوال اولم اینه که توضیحاتی که روی راهنمای این مدار هست و توی عکس پیوستی مشخص کردم رو دقیقا متوجه نشدم

که اگر ولتمتر و نصب کنیم حتما باید R13 و DZ3 رو باید از مدار خارج کنیم یا اجباری نیست؟ (خودتون فرمودین که بودن DZ3 باعث محافظت از ولتمتر میشه)

ولی توضیحات راهنما رو متوجه نشدم

سوال دوم هم بابت رگولاتور LM317 هست که توی راهنما 2 تا زده که یکیش به موقعیت ic3 با نماد TO-92 مشخص شده

و دومی به موقعیت ic2 با نماد TO-220 مشخص شده که متوجه نیستم اصلیش کدومه و آیا باهم توی آمپرهای بالا مواضی میشن و بصورت آپشن حساب میشه؟

و سوم اینکه با توجه به اینکه بنده ولوم 5 کیلو کلید دار تهیه کردم وجود سوئیچ
on/off به موقعیت s1 (پشت رگولاتور LM317 ) ضروری هست

و یا جامپ پایه های مربوط به سوئیچ on/off کفایت میکنه؟ (چون توی لیست قطعات مورد نیاز اشاره ای بهش نشده بنده هم بعداً دیدم و خرید نکردم )

مشاهده فایل‌پیوست 156489

این هم مدار مونتاژ شده بنده هست و منتظر 3 سوال بالا هستم تا طبق راهنمای راه اندازی مدار شروع کنم

مشاهده فایل‌پیوست 156490

(توضیحات اینکه پتانسیومتر 2 کیلو نداشتم فعلا 5 کیلو نصب کردم و علامت میزنم که از 2 کیلو بیشتر پیچ نخوره
دیودهای پل هم باید 10a10 میشد که طرف 6a10 گذاشته و چیزی نگفته که فعلا با آمپر پایین تست میکنم
و سر فرصت با 10 آمپر تعویض میکنم چون مسیرم دوره
و اینکه مقاومت 2 کیلو هر جا گشتم نبود مجبور شدم 2 تا 1 کیلو بصورت سری ببندم)

ترانس9 ولتی 3 سر هم پیدا نکردم و دادم یه ترانس 18 ولتی برام پیچیدن

بجای زینر های 7 و 5 چون گشتم هیچ جا نبود بترتیب 7.5 و 5.1 گذاشتم که توی یکی از پستها فکر کنم فرمودین ایرادی نداره

مشاهده فایل‌پیوست 156491

سپاسگذارم

درود بر شما

پاسخ ۱
اگر DZ3 و R13 روی برد را نصب کردید دیگه قطعه ای روی کابل ولتمتر و خارج از مدار و یا جای دیگه لازم نیست ولی دراینصورت که این قطعات را روی برد نصب کردید سیم قرمز نازک را به کاتد زینر DZ3 متصل کنید و مشکی نازک هم همونجاکه مشخص شده یعنی آند همین زینر و زرد هم نازک هم مشخص شده .

پاسخ ۲
سوال مفهومم نشد ولی رگلاتوری که از بازار تهیه کنید قطعا به این صورته که اگر شماره رگلاتور جلوی چشم شما باشه و قادر به خواندن آن باشید دراینصورت سمت چپ که پایه ۱ هست پایه adj و پایه سمت راست که پایه ۳ هست ورودی رگلاتوره و به کلید متصل میشه و بدیهی است که پایه وسط یا پایه ۲ هم پایه خروجی است که به خروجی تغذیه و یا امیتر ترانزیستور قدرت متصل شده

پاسخ۳
اگر ولوم شما کلید داره از همین کلید بجای کلیدی که داخل برد است استفاده کنید یعنی باید فقط دو سیم یا دو پین کلید داخل برد را به دو پین کلید ولوم متصل کنید
دو خط موازی به این منظوره که از سیم کشی یا جمپر کوتاه تری استفاده کنید و لذا میتونی استفاده نکنی و مستقیما با دو تکه سیم پین کلید داخل برد را به کلید ولوم متصل کنید.

ضمنا هیچیک از مواردی که مطرح فرمودید اشکالی نداره و نیاز به تعویض هیچ قطعه ای ندارید همین قطعات خوبه
پتانسیومتر ۵ کیلو هم نیاز به علامت زدن نداره چون مجبور به تنظیم دقیق هستید و اگه بدرستی تنظیم نباشه حداقل ولتاژ هم صفر ولت نمیشه لذا با همین قطعات خوبه و هیچ اشکالی نداره
فقط رادیاتور رگلاتور نیاز نیست ولی رادیاتور ترانزیستور خیلی کوچیکه و در جریان قابل توجه در زمان طولانی موجب حرارت شدید میشه و این رادیاتور قادر به دفع حرارت نیست و موجب صدمه ترانزیستور میشه البته برای چند لحظه که شدیدا داغ نشه عبور بالاتر از ۳ آمپر هم مانعی نداره.
هرچند تصویر ترانس در کنار حجم مشخصی نیست و لذا دقیقا قابل ارزیابی نیست اما بنظر میرسه ، ترانس شما هم ضعیفه و در ولتاژ های بالاتر از ۱۲ ولت قادر به دریافت جریان حدود ۱ آمپر هستید و آمپر قابل توجهی در بالاتر از ۱۲ ولت نمیده ولی مطمئنم نیاز ندارید و همین ترانس برای شما کافیه .

سپاس

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj

درود بر شما

پاسخ ۱
اگر DZ3 و R13 روی برد را نصب کردید دیگه قطعه ای روی کابل ولتمتر و خارج از مدار و یا جای دیگه لازم نیست ولی دراینصورت که این قطعات را روی برد نصب کردید سیم قرمز نازک را به کاتد زینر DZ3 متصل کنید و مشکی نازک هم همونجاکه مشخص شده یعنی آند همین زینر و زرد هم نازک هم مشخص شده .

پاسخ ۲
سوال مفهومم نشد ولی رگلاتوری که از بازار تهیه کنید قطعا به این صورته که اگر شماره رگلاتور جلوی چشم شما باشه و قادر به خواندن آن باشید دراینصورت سمت چپ که پایه ۱ هست پایه adj و پایه سمت راست که پایه ۳ هست ورودی رگلاتوره و به کلید متصل میشه و بدیهی است که پایه وسط یا پایه ۲ هم پایه خروجی است که به خروجی تغذیه و یا امیتر ترانزیستور قدرت متصل شده

پاسخ۳
اگر ولوم شما کلید داره از همین کلید بجای کلیدی که داخل برد است استفاده کنید یعنی باید فقط دو سیم یا دو پین کلید داخل برد را به دو پین کلید ولوم متصل کنید
دو خط موازی به این منظوره که از سیم کشی یا جمپر کوتاه تری استفاده کنید و لذا میتونی استفاده نکنی و مستقیما با دو تکه سیم پین کلید داخل برد را به کلید ولوم متصل کنید.

ضمنا هیچیک از مواردی که مطرح فرمودید اشکالی نداره و نیاز به تعویض هیچ قطعه ای ندارید همین قطعات خوبه
پتانسیومتر ۵ کیلو هم نیاز به علامت زدن نداره چون مجبور به تنظیم دقیق هستید و اگه بدرستی تنظیم نباشه حداقل ولتاژ هم صفر ولت نمیشه لذا با همین قطعات خوبه و هیچ اشکالی نداره
فقط رادیاتور رگلاتور نیاز نیست ولی رادیاتور ترانزیستور خیلی کوچیکه و در جریان قابل توجه در زمان طولانی موجب حرارت شدید میشه و این رادیاتور قادر به دفع حرارت نیست و موجب صدمه ترانزیستور میشه البته برای چند لحظه که شدیدا داغ نشه عبور بالاتر از ۳ آمپر هم مانعی نداره.
هرچند تصویر ترانس در کنار حجم مشخصی نیست و لذا دقیقا قابل ارزیابی نیست اما بنظر میرسه ، ترانس شما هم ضعیفه و در ولتاژ های بالاتر از ۱۲ ولت قادر به دریافت جریان حدود ۱ آمپر هستید و آمپر قابل توجهی در بالاتر از ۱۲ ولت نمیده ولی مطمئنم نیاز ندارید و همین ترانس برای شما کافیه .

سپاس

درود استاد غرال
منظورم از سوال دوم اینه که تو لیست قطعات مورد نیاز رگولاتور یک عدد قید شده ولی توی مدار 2 تا جا برای رگولاتور lm317 تعبیه شده
عرضم اینه که 2 تا رگولاتور باید نصب بکنیم یا یدونه کافیه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد غرال
منظورم از سوال دوم اینه که تو لیست قطعات مورد نیاز رگولاتور یک عدد قید شده ولی توی مدار 2 تا جا برای رگولاتور lm317 تعبیه شده
عرضم اینه که 2 تا رگولاتور باید نصب بکنیم یا یدونه کافیه ؟

درود

فقط یک رگلاتور نیازه
برای هر دو نوع پیش بینی شده که هر نوعی خریداری فرمودید براحتی قابل نصب باشه
ولی تا جایی که اطلاع دارم انواع موجود در بازار ایران به همون صورتی است که عرض کردم.
یعنی در محل IC2 نصب بشه و پایه ۱ با نقطه سیاه در نقشه PCB مشخص شده

سپاس

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj

ممنونم حتما بعد از راه اندازی و کالیبره کردن مدار و تست
نتیجه رو اعلام میکنم
ضمنا ترانس مذکور تقریبا حجم بزرگ و وزن حدودا بالای نیم کیلوگرم داره که پیچنده اش گفت این تا 2 الی 2.5 آمپر باید بده...
[/B]

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر استاد غزال عزیز و گرانقدرمون

بنده مدار رو به صورت نهایی تکمیل و درون باکس یه پاور کامپیوتر که دارای فن بزرگ در بالای باکس هست قرار دادم.

دوتا سئوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

برای تامین ولتاژ 12 ولت فن آیا راهی هست که بشه این ولتاژ ثابت رو از خود مدار تهیه کرد؟ اگر هست راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم

سئوال دوم اینکه من برای تامین برخی از احتیاجاتی که دارم نیاز به جریان بیشتری دارم. آیا میشه با مونتاژ دو یا سه عدد از این مدار اونها رو موازی کرد؟ همچنین در مورد سری کردن دو مدار مشابه چی آیا امکانش هست؟

بالا