آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با تشکر از شما
این کلیپ رو بنا به درخواست یکی از کاربران که تمایل زیادی به ساخت تغدیه فوق دارد تهیه نمودم
البته بنده در تعمیرات موبایل هیچگونه تجربه و سررشته ای ندارم و اتصال سوکت و نوع گوشی را بنا به درخواست همان دوست عزیز انجام دادم
و اولین بار بود که گوشی را با این شیوه روشن نمودم
لذا اگر تست دیگری نیز مورد نیاز میباشد همین جا اعلام نمایند بنده در خدمت می باشم

ضمنا در رابطه با بیزر در پست آخر فرمودید

بنده این این بخش رو درست متوجه نشدم

آیا منظور شما کلکتور آمیتر کوپلر میباشد که فرمودید به جای کلید متصل نماییم ؟
در کل حالا که به این نقطه رسیده برای اتمام کار چه باید کرد که همزمان با روشن شدن led صدای بیزر هم در بیاید ؟

متشکرم

سلام بر استاد غزال و همکاران خوبم .
استاد میشه با تغییر زنر DZ2 ولت 2.2 جریان بیشتر بکشیم بدون اضافه کردن مقاومت 0/68 اهم ویا جریان کمتر از سه آمپر تنظیم کنیم.مشاهده فایل‌پیوست 167131

درود

آفرین ثابت کردی تحلیل را متوجه شدی .
بله با افزایش ولتاژ زینر مورد اشاره ماکزیمم جریانی که میتونیم انتخاب کنیم بالاتر میره اما دو اشکال کوچیک داره.

۱- در جریان بالاتر افت ولتاژ روی مقاومت R1 نمونه گیر زیادتر میشه و علاوه بر اینکه افت قابل توجه ولتاژ ، عیب محسوب میشه ضمنا همین مقاومت بدلیل افزایش جریان عبوری توان بالاتری نیاز داره و در هر صورت ناگزیر به افزایش توان و تعویض آن با توان بالاتر هستیم ( در صورت تعویض زینر باید حتما مقاومت هم عوض بشه زیرا افزودن مقاومت موجب کاهش اهمش و افزایش بیشترتر جریان میشه )

۲- افزودن یک قطعه راحت تر از تعویض قطعه هست.

لذا بمنظور پیش بینی جریان های بالاتر ، بدلایل فوق ، نقاطی برای افزودن مقاومت پیش بینی کردم تا اولا نیاز به تعویض نباشه و راحت تر میسر بشه

ثانیا افزایش تعداد مقاومت ، علاوه بر افزایش توان ، تهویه و تبادل گرما با محیط را هم تسهیل میکنه و عمر طولانی تری می بخشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

ضمنا در رابطه با بیزر در پست آخر فرمودید

بنده این این بخش رو درست متوجه نشدم

آیا منظور شما کلکتور آمیتر کوپلر میباشد که فرمودید به جای کلید متصل نماییم ؟
در کل حالا که به این نقطه رسیده برای اتمام کار چه باید کرد که همزمان با روشن شدن led صدای بیزر هم در بیاید ؟

متشکرم

تکمیل پاسخ پست ۴۱۴

اگر روش زیر که گفتم؛
فقط بجای کلیدی که کنار بیزر کشیدم کلکتور امیتر کوپلر بگذار که امیتر کوپلر به بیزر متصل بشه و کلکتور کوپلر به پتانسیومتر یا مثبت خازن ۱۰۰ میکرو متصل بشه .

دیود کوپلر هم با یک مقاومت ۴۷ یا ۱۰۰ اهمی سری بشه و در جهت صحیح با led موازی بشه ( یعنی کاتد دیود کوپلر به کاتد led متصل بشه )

چنانچه کوپلر بخوبی روشن نمیشه تا بعنوان کلید عمل کنه و صدای مطلوبی از زینر شنیده نمیشه
دراینصورت

روش ۱- از کاتد دیود بجای کاتد led استفاده کنید یعنی مجموعه دیود و کوپلر و مقاومت ۴۷ اهمی که با کاتد و آند led موازی بود حالا با آند ledو کاتد دیود موازی بشه( نه کاتد led)
و اگر باز هم رضایتبخش نبود ، مقاومت ۴۷ یا ۱۰۰ اهمی را کوچکتر انتخاب کن

روش ۲- بجای دیودی که با led سری هست از دیود کوپلر استفاده کنید یعنی بجای دیود ، میتونی دیود کوپلر را بدون مقاومت سری جایگزین کنی و درواقع دیود کوپلر با led سری بشه و دیود حذف بشه
.

البته ممکنه نواقصی داشته باشه که اگه پس از تست دیده بشه قابل اصلاح است.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود

قبل از پاسخگویی به سوال لازم به ذکر است.
تلفن گرانقیمت را بدون اطلاعات قبلی مورد کنکاش قرار ندین و خصوصا در ولتاژ بالاتر از ولتاژ نرمال تست نکنید.

من تجربه زیادی در گوشی ندارم اما زمانیکه هر ولتاژی توسط شارژر به موبایلی که دارای باطری هست متصل کنید باطری مانع افزایش غیرمجاز ولتاژ میشه و لذا بعنوان دلیل محسوب نمیشه که همین ولتاژ را به گوشی فاقد باطری متصل کنید زیرا دراینصورت باطری جهت تعدیل ولتاژ وجود نداره و در این حالت با ولتاژ غیرمجاز فورا صدمه می بینه

این نکته در خصوص تمامی لوازم باطری دار دیگه مانند ریموت کنترل هم صادق هست و دلیل یاد شده موجب صدمه میشه.

اما نمایش جریان قبل از روشن کردن گوشی و بعد از خاموش کردن به این دلیله که اگه هیچ بخشی از گوشی فعال نباشه دراینصورت قادر به اجرای فرمان الکترونیکی نیست .

در گوشی ها باید فرمان الکترونیکی صادر کنید نه الکتریکی زیرا کلید مکانیکی نداره که با فرمان الکتریکی روشنش کنید .
یعنی اگه کلید الکتریکی میداشت که باطری را قطع و وصل کنه دراینصورت نیاز به مدار الکترونیکی جهت اجرای فرمان نداشت و هیچ جریانی نیاز نداشت.

لذا نه تنها زمانیکه در حالت خواب است و میتونه با صفحه خاموش پیام ها را دریافت و باخبرتون کنه بلکه حتی زمانیکه گوشی را بکلی خاموش میکنید بخشی از گوشی باید فعال باشه تا قادر به تشخیص فرمان الکترونیکی باشه.
و به همین دلایل صاحبنظران گوشی به وفور تاکید کردن تا زمانیکه باطری روی گوشی نصب هست و باوجودیکه گوشی را بکلی خاموش کرده باشید هرگونه استخراج و دریافت اطلاعات از گوشی شما مقدوره .

اما اینکه جریان سه صدم بیش از جریان نرمال هست یا نه ؟
با توجه به اطمینان از صحت گوشی و با اطمینان از اینکه هیچ تغذیه ای قادر نیست زورکی جریان بیشتری تزریق کنه لذا هرگونه خطای نمایش جریان مربوط به آمپر متر هست و ارتباطی با تغذیه نداره
اما ۳۰ میلی آمپر جریانی محسوب نمیشه و تصور نمیکنم آمپرمتر هم خطای قابل توجهی داشته باشه و اگر خطایی داشته باشه خطای قابل اغماضی هست و اتفاقا چنین دقتی در آمپرمتر های پنلی کوچک موجود بازار مایه حیرتم شد.

سپاس

با تشکر از اضهار نظر و پاسخ شما

قبل از پاسخگویی به سوال لازم به ذکر است.
تلفن گرانقیمت را بدون اطلاعات قبلی مورد کنکاش قرار ندین و خصوصا در ولتاژ بالاتر از ولتاژ نرمال تست نکنید.
بنده در ابتدا حتی با ولتاژ کمتر از استاندارد خودش یعنی 3.5 ولت تست نمودم به خوبی پاسخگو بود و واقعا نیازی به اضافه نمودن ولتاژ نبود
ولی با توجه به اطمینان همکار محترم که تاکید داشتند روی 4.2 ولت تنظیم نمایم بنده نیز در تست بعدی روی 4.2 ولت تنظیم نمودم
هر چند دلم چرکین بود ولی خوشبختانه مشکلی به وجود نیاورد

در رابطه با جریان بسیار ناچیز آمپرمتر در حالت خاموش و استندبای نیز فرمایش شما کاملا متین و درست و معقول میباشد
لذا گوشی موبایل طبق توضیحاتی که منظور فرمودید باید این جریان ناچیز را مصرف نماید و طبیعی میباشد
البته ایشان تاکید داشتند در بازار منبع تغذیه هایی وجود دارند که در این حالت ، جریان کشی صفر میباشد
بنده منبع سوییچینگ دیگری هم توسط همین مدل ولتمتر و امپرمتر پنلی روی تغذیه تابلوی روان نصب کرده ام خواستم جریان کشی را روی اون هم تست نمایم که یادم افتاد متاسفانه زیر 5 ولت نمایشگر خاموش میگردد
تغذیه ولتمتر آمپرمتر رو از خروجی تامین کرده ام بابت همین زیر 5ولت خاموش میگردد
البته زیر 5ولت خروجی داره فقط ولت متر امپرمتر خاموش میگردد

با سپاس از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با تشکر از اضهار نظر و پاسخ شما

بنده در ابتدا حتی با ولتاژ کمتر از استاندارد خودش یعنی 3.5 ولت تست نمودم به خوبی پاسخگو بود و واقعا نیازی به اضافه نمودن ولتاژ نبود
ولی با توجه به اطمینان همکار محترم که تاکید داشتند روی 4.2 ولت تنظیم نمایم بنده نیز در تست بعدی روی 4.2 ولت تنظیم نمودم
هر چند دلم چرکین بود ولی خوشبختانه مشکلی به وجود نیاورد

در رابطه با جریان بسیار ناچیز آمپرمتر در حالت خاموش و استندبای نیز فرمایش شما کاملا متین و درست و معقول میباشد
لذا گوشی موبایل طبق توضیحاتی که منظور فرمودید باید این جریان ناچیز را مصرف نماید و طبیعی میباشد
البته ایشان تاکید داشتند در بازار منبع تغذیه هایی وجود دارند که در این حالت ، جریان کشی صفر میباشد
بنده منبع سوییچینگ دیگری هم توسط همین مدل ولتمتر و امپرمتر پنلی روی تغذیه تابلوی روان نصب کرده ام خواستم جریان کشی را روی اون هم تست نمایم که یادم افتاد متاسفانه زیر 5 ولت نمایشگر خاموش میگردد
تغذیه ولتمتر آمپرمتر رو از خروجی تامین کرده ام بابت همین زیر 5ولت خاموش میگردد
البته زیر 5ولت خروجی داره فقط ولت متر امپرمتر خاموش میگردد

با سپاس از شما

درود

برای تست دستگاه ها در شرایط غیرمتعارف ، توصیه دوستان مجرب درواقع اطلاعات و اطمینان قبلی محس‌وب میشه و لذا اجرای آنها اشکالی نداره و منم تاکید کردم بدون اطلاعات قبلی در شرایط غیر عادی تست نکنید زیرا با اطلاعات قبلی حادثه زیانباری اتفاق نمیافته.

درخصوص تغذیه ولتمتر آمپرمتر
تصور میکنم ولتمتر آمپر متر پنلی کوچک با ۳ ولت هم کار میکنه اما جهت رفع مشکل

۱- میتونی چند دور سیم برای تغذیه ولتمتر آمپرمتر اضافه کنی تا تغذیه ولتمتر آمپرمتر مستقل بشه اما بنظر من چندان ضروری نیست

۲- با توجه به جریان ناچیز مورد نیاز ، میتونی قبل از یکسوسازی از دو برابر کننده ولتاژ برای ولتمتر امپرمتر استفاده کنی.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
Re: ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

اگه هیچ بخشی از گوشی فعال نباشه دراینصورت قادر به اجرای فرمان الکترونیکی نیست .
سلام این مطلب صحیح است اما جریان مصرفی در حد چند میکرو آمپر است که اکثر منبع تغذیه ها به دلیل مقدار بسیار ناچیز جریان و حساس نبودن به این مقدار آن را صفر نشان می دهند.

۳۰ میلی آمپر جریانی محسوب نمیشه و تصور نمیکنم آمپرمتر هم خطای قابل توجهی داشته باشه و اگر خطایی داشته باشه خطای قابل اغماضی هست و اتفاقا چنین دقتی در آمپرمتر های پنلی کوچک موجود بازار مایه حیرتم شد.
مطمئن هستم که خطا از امپر متر است آیا داخل امپر متر قطعه ای جهت کالیبره کردن آن وجود دارد؟
این جریان در وسایلی مثل موبایل و وسایل مشابه نشونه نقص است و خیلی از تعمیرکارهای موبایل برا رفع این عیب ساعت ها وقت می ذارن و در مواردی هم موفق به کشف عیب نمی شوند یا اینکه رفع آن برای مشتری به صرفه نیست.

با توجه به اطمینان همکار محترم که تاکید داشتند روی 4.2 ولت تنظیم نمایم
چون در منبع پایه ای به نام bsi وجود ندارد و ما برای روشن کردن گوشی مجبوریم پایه منفی و بی اس ای رو یکی کنیم معمولا باید ولتاژ رو هم کمی بالاتر از ولتاژ باتری)4.2( تنظیم کنیم که مشکلی هم پیش نمیاره ولی بهتر آمپر از 1000 میلی امپر تجاوز نکنه البته تنظیم آمپر بستگی به نوع گوشی هم داره.
ممنون

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
پاسخ : Re: ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام این مطلب صحیح است اما جریان مصرفی در حد چند میکرو آمپر است که اکثر منبع تغذیه ها به دلیل مقدار بسیار ناچیز جریان و حساس نبودن به این مقدار آن را صفر نشان می دهند.

مطمئن هستم که خطا از امپر متر است آیا داخل امپر متر قطعه ای جهت کالیبره کردن آن وجود دارد؟
این جریان در وسایلی مثل موبایل و وسایل مشابه نشونه نقص است و خیلی از تعمیرکارهای موبایل برا رفع این عیب ساعت ها وقت می ذارن و در مواردی هم موفق به کشف عیب نمی شوند یا اینکه رفع آن برای مشتری به صرفه نیست.

چون در منبع پایه ای به نام bsi وجود ندارد و ما برای روشن کردن گوشی مجبوریم پایه منفی و بی اس ای رو یکی کنیم معمولا باید ولتاژ رو هم کمی بالاتر از ولتاژ باتری)4.2( تنظیم کنیم که مشکلی هم پیش نمیاره ولی بهتر آمپر از 1000 میلی امپر تجاوز نکنه البته تنظیم آمپر بستگی به نوع گوشی هم داره.
ممنون

جناب محسن لطفا در مورد پایه bsi بفرمایید بعنی چی
من در این مورد چیزی نمیدونم
در پیغامی هم که دادید گفتید به bsi متصل کنم ولی نمیدونستم کدوم پایه میباشد

از اونجاییکه پایه فوق رو نمیسناختم به علامت منفی و مثبت روی باطری توجه و دقت کردم و دقیقا همان پایه ای که روی _ + باطری میخوابید رو انتخاب نمودم و کابل منبع رو با رعابت پلاربته به پایه مربوطه متصل نمودم
bsi ممکنه بنده اتصال نابجایی وارد کرده باشم ودلیل جریان کشی چند صدم هم همین باشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

ممنون

درود

باوجودیکه تجربه ای در خصوص گوشی ندارم اما جریان میکرو آمپر بعیده زیرا علاوه بر ضرورت دریافت فرمان الکترونیکی احتمالا بخش های دیگری از گوشی از جمله ساعت فعاله.
خصوصا که ولتاژ تغذیه بالاتر از ولتاژ باطری باشه که موجب فعال شدن محافظ ها هم میشه.

در هر صورت ولتمتر آمپرمتر پنلی خطای قابل توجهی داره .
البته توسط پتانسیومتر میتونی کالیبره کنی اما تعدادی که من تجزبه کردم خطای زبسیار بالاتری داشته .

احتمالا تعمیرکارهای گوشی که با شما ارتباط دارند همگی از یک نوع و مدل تغذیه استفاده میکنند و ممکنه نسبت به جریان پایین عکس العملی نشون نمیده.

و این خواسته که با تنظیم آمپرمتری مثلا تا ۵۰ میلی آمپر را صفر آمپر نشون بده ، ساده است.
اما برای اطمینان از دقت امپرمتر و اطلاع دقیق از جریان گوشی باید با آمپرمتر دقیقی اندازه گیری و مقایسه بشه.

سپاس

علی اشرف

کاربر
2013-04-13
238
1,939

جناب محسن لطفا در مورد پایه bsi بفرمایید بعنی چی
من در این مورد چیزی نمیدونم
در پیغامی هم که دادید گفتید به bsi متصل کنم ولی نمیدونستم کدوم پایه میباشد

از اونجاییکه پایه فوق رو نمیسناختم به علامت منفی و مثبت روی باطری توجه و دقت کردم و دقیقا همان پایه ای که روی _ + باطری میخوابید رو انتخاب نمودم و کابل منبع رو با رعابت پلاربته به پایه مربوطه متصل نمودم
bsi ممکنه بنده اتصال نابجایی وارد کرده باشم ودلیل جریان کشی چند صدم هم همین باشد

سلام
پایه
bsi همون پایه وسطیه که گوشی از طریق این پایه بودن یانبودن باطری رو تشخیص میده در صورتیکه بخواهیم گوشی رو از طریق منبع خارجی غیر باطری روشن کنیم باید این پایه رو نیز به خط منفی اتصال بدیم

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

سلام من دلم میخواد اینو بسازم:yes:
کلا هزینش بازار الان چند در میاد
بوردشو بدم چاپ کنن گرون میشه؟تهران هستم
میخوام باکس فلزی براش بخرم یه فن کوچیک با ترموستات بزارم توش
http://bazaarbargh.ir/ترانس-وآداپتور/2708-ترانس-دوبل-سه-سر-99-ولت-1-آمپر.html این ترانس خوبه براش
کسی ساخته خوب هست ایا عکس بزارین دیگه
وای دلم خواست:boxing:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام من دلم میخواد اینو بسازم:yes:
کلا هزینش بازار الان چند در میاد
بوردشو بدم چاپ کنن گرون میشه؟تهران هستم
میخوام باکس فلزی براش بخرم یه فن کوچیک با ترموستات بزارم توش
http://bazaarbargh.ir/ترانس-وآداپتور/2708-ترانس-دوبل-سه-سر-99-ولت-1-آمپر.html این ترانس خوبه براش
کسی ساخته خوب هست ایا عکس بزارین دیگه
وای دلم خواست:boxing:

درود

ترانس یک آمپری بچه ترانسه و البته اشکالی نداره ولی نمیتونی آمپر قابل توجهی ازش بگیری .
اگه آمپر بالا نیاز نداری خوبه.
ضمنا در تاپیکی سوال کردی کسی ساخته یا نه ، که تعداد قابل توجهی از علاقمندان مونتاژ کرده اند و نتیجه را هم گزارش فرمودند.

و اینکه میخوای براش فن نصب کنی ، با این آمپر نیاز نداره .
بهترین راه برای تهیه ترانس ، استفاده از وسایل اوراقی است مثلا یک تلویزیون سیاه و سفید ۱۲ یا ۱۴ اینچ اوراقی تهیه کنی که فراوونه مشکل ترانس حل میشه.
نگران ولتاژ نامناسب ترانس نباش براحتی اصلاح میشه و در این خصوص تجربه هم میکنی.

و اگه نمیتونی با اسید ، مدار چاپی برد را درست کنی میتونی از برد سوراخدار استفاده کنی.
فعلا از باکس هم صرفنظر کن و خودشو بساز و روی شاسی کوچیک و فلزی تغذیه همون تلوزیون سوار کن تا بعد.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا