آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود
خیر استاد قبل از استفاده از دو ال ای دی تنها مشکلی که داشت کار نکردن بیزر بود
بیزرهایی که تهیه کردم چه نو و چه اوراقی همگی با ولتاژ خروجی منبع چک کردم از ولتاژ ۱.۸ ولت شروع بکار میکنن و با ولتاژ ۲ ولت صدای خوبی دارن و تا ولتاژ ۵ ولت صداشون کامل میشه و از ۵ ولت به بالا هرچه ولتاژ بیشتر بشه صداشون بریده بریده میشه
ال ای دی نو تهیه کردم قرمز خود رنگ
با یک ال ای دی تست کردم و بعد از چند لحظه که محدود کننده جریان فعال بود مقاومت r7 ۲۲ اهمی دودش در اومد و سوخت با تعویض مقاومت ایندفعه فوری سوخت
ایسی که در اوردم دیگه نسوخت الان ولتاژ خروجی با چرخاندن ولوم ولتاژ تعقیر میکنه ولی محدود کننده ندارم دیگه

درود

مداری که من طراحی کنم اولین اولویتم اینه که باید سگ جون باشه و بسادگی نسوزه و لذا اگه سوزوندی تردید ندارم از شرایط نقشه تجاوز و تخطی کردی و آی سی رو سوزوندی .
سوختن این آی سی دو حالت داره
۱- اتصالی نا خواسته و ناصحیح
۲- ولتاژ بالای ورودی
احتمال دومی ییشتره چون غالبا حرص میزنیم و دوست داریم اگه بشه از صفر تا ۱۰۰۰ ولت داشته باشیم درحالیکه اولا هیچ کاربردی نداره و ثانیا احتمال خطاهای خطرناکتر حاصل میشه.

ولتاژ خازن بزرگ در بی باری چند ولته ؟
با چه منبع تغذیه ای بیزرها رو تست کردی و فهمیدی با این ولتاژها کار میکنه ؟
احتمالا بیزر را با آداپتور تست کردی و زمانیکه بیزر متصل به ولتاژ بوده ولتاژ را اندازه گیری کردی.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با درود
استاد بزرگوار
در پستی که با اصرار زیادی تمایل داشتید بدانید بنده led رو چطور تست نموده ام و بنده نیز متوجه حساسیت و اصرار بالای شما نبودم

الان کاملا متوجه اون حساسیت بسیار بالای شما شدم
و با تست led های مختلف کاملا لمس نمودم که وقتی led بدون مقاومت به منبع تغذیه متصل گردد چه مشکلاتی را میتواند بوجود بیاورد
اینکه میفرمودید led ممکنه سالم باشد و روشن هم بشود
ولی جریان بالایی میکشد رو اصلا درک نمیکردم
ولی اخیرا با تست روی led های مختلف این موضوع کاملا برایم مفهوم گردید
و دبگه هبچ موقع led رو بدون مقاومت سری تست نخواهم نمود

در رابطه با بیزر
بنده نیز اصلا نتونستم بیزر 3 ولتی پیدا کنم چه رسد به جریان پایین و صدای بیزر 5 ولتی هم بسیار ضعیف میباشد طوری که از متصل نمودنش کلا منصرف شدم
لذا اگر توسط تمهیدی بشود صدای بیزر 5ولتی با قدرت داشته باشیم خیلی خوب میشود

ضمنا جهت اطلاع دنبال کنندگان
تعذیه فوق رو با بیرحمی تمام ، زیر بار با جریان بالا تست نمودم و در تایمی نسبتا طولانی هر جور بلایی سرش آوردم
گویی این منبع اصلا چیزی به نام سوختن قطعات در مرامش نمیباشد
هیت سینگ زیر فشار بار زیاد از شدت حرارت توسط قطره آب جیز میکند و در همین شرایط نیز به کار خود ادامه میدهد ولی تغذیه آخ نمیگوید
هر چی تقلا کردم بسوزونم،،، نسوخت

البته ممکنه توسط تزریق ولتازهای بالا به تغدیه آسیب وارد گردد که دیگر نامردی بود و تست ننمودم

دسخوش و مرحبا به این طراحی

با سپاس بیکران

درود

تغذیه ای که من طراحی و تست کردم اساسا بیزر نداشت و بیزر را تست نکردم و نهایتا با اصرار متقاضیان با ساده ترین وجهی پیشنهاد کردم و ازانجاکه تابحال اعلام نشده بود که بیزر ۳ ولتی بسختی پیدا میشه و ازآنجاکه خودم بیزر ۳ ولتی دیدم و در بین ابزارم دارم نیازی به بررسی و اصلاح ندیدم.
اما اگه بیزر ۳ ولتی در بعضی مناطق بسختی پیدا میشه با یک کوپلر میتونی بشرح زیر از هر بیزر دم دست استفاده کنی که نقشه هم پیوست میکنم.

۱_ بجای بیزر دیود کوپلر را در جهت صحیح متصل کن ( یعنی کاتد دیود کوپلر باید به کاتد led مدار متصل باشه )

۲_ کلکتور امیتر کوپلر را با بیزر و یک مقاومت حدود ۲۰۰ اهم و یک منبع ولتاژ با ولتاژ کمی بالاتر از ولتاژ بیزر همگی را در جهت صحیح سری کن ( یعنی کلکتور کوپلر به مثبت تغذیه متصل باشه و مثبت بیزر به امیتر کوپلر متصل باشه )

حالا هر بیزری دوست داری مدت قابل توجهی استفاده کن و البته اگه بیزر ، جریان قابل توجهی نیاز داشته باشه و متناسب با توانایی کوپلر نباشه دراینصورت کوپلر میسوزه و باید یک ترانزیستور هم اضافه بشه تا هر بیزر قوی که سهله با بوق و آژیر آتش نشانی هم کار کنه .

سپاس

فقط قطعات قرمز را به led تغذیه و خازن بزرگ تغذیه ( C1 ) که با مداد کشیدم متصل کنید و پتانسیومتر ۱۰ کیلو برای تنظیم ولتاژ و صدای بیزر است که متناسب با هر بیزری که دارید تنظیم کنید .
تاکید میکنم در نقشه پیوست زیر led و خازنی که با مداد کشیدم متعلق به تغذیه است و نباید اضافه کنید و فقط به این جهت کشیدم که بخش قرمز نقشه را به پایه های آن متصل کنید .
یعنی فرض کند led و خازن C1 در نقشه اصلی تغذیه است .

IMG_20200531_075344_895.jpg

مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

ضمنا دوست گرامی جناب 144287928 در صورت ممکن تصویری از مدار خود نیز ارسال نمایید
تا ببینیم شما چه کردید
آیا ولت متر و آمپرمتر نیز تهیه نموده اید؟
اگر تهیه نکردید حتما دورنگش رو بگیرید که بسیار زیباتر میباشد
بنده دو تا 100 ولتی 10 آمپر تهیه نمودم ولی جالب اینکه توسط آمپرمترش تا 15 آمپر رو هم از نمایشگرش دریافت نمودم

اتفاقا در حال طراحی باکسی برای منبع میباشم
یک جعبه اسپیکر اوراقی از یکی از همکاران تهیه نمودم میخواهم متعدقات را داخل ان انتقال دهم
ابعاد جعبه ۱۵×۲۰ ارتفاعش هم ۲۰ میباشد
جعبه به این صورت میباشد
دوستان عزیز هم اگر محبت نمایند و در جایگذاری ولوم و خروجی ها و یا هر چیز دیگری نظر خودشون رو عنوان نمایند
سپاسگزار خواهم گردید
چیدمان تغریبی بنده به این صورت میباشد
( فصای خالی زیر نمایشگر پوشانیده میگردد )

مشاهده فایل‌پیوست 166891

با سپاس

درود
والا تصویر مدارو که روم نمیشه ارسال کنم از بس داغونه و قاطی پاتی
ولتمتر امپر متر انالوگ استفاده کردم ولتمتر ۳۰ ولتی و امپر متر ۳ امپری
جعبه هم باکس اماده یه منبع قدیمیه یه جعبه پلاستیکی البته چون الان مغازه نیستم و بهش دسترسی ندارم نمیتونم عکسشو بزارم انشالله بعداز ظهر
البته نا گفته نماند چون بعضی وقتا نیاز دارم میلی امپر خروجی منبع رو داشته باشم نمیتونم از مدارای اماده استفاده کنم چون اینایی که توی بازارن دقتشون ۱۰۰ میلی امپره و گاهی مواقع توی تعمیر بردای خاص نیاز دارم میزان دقیق مصرفی رو داشته باشم
که با این درصد خطا ممکن نیست و الان همیشه از امپر متر مولتی متر استفاده میکنم که تقریبا دقیقه

آخرین ویرایش:

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

مداری که من طراحی کنم اولین اولویتم اینه که باید سگ جون باشه و بسادگی نسوزه و لذا اگه سوزوندی تردید ندارم از شرایط نقشه تجاوز و تخطی کردی و آی سی رو سوزوندی .
سوختن این آی سی دو حالت داره
۱- اتصالی نا خواسته و ناصحیح
۲- ولتاژ بالای ورودی
احتمال دومی ییشتره چون غالبا حرص میزنیم و دوست داریم اگه بشه از صفر تا ۱۰۰۰ ولت داشته باشیم درحالیکه اولا هیچ کاربردی نداره و ثانیا احتمال خطاهای خطرناکتر حاصل میشه.

ولتاژ خازن بزرگ در بی باری چند ولته ؟
با چه منبع تغذیه ای بیزرها رو تست کردی و فهمیدی با این ولتاژها کار میکنه ؟
احتمالا بیزر را با آداپتور تست کردی و زمانیکه بیزر متصل به ولتاژ بوده ولتاژ را اندازه گیری کردی.

سپاس

درود
استاد برای ورودی از ترانسی که موجود داشتم استفاده کردم ۱۲ ولت دوبل با حذف سر وسط
الان به منبع دسترسی ندارم و بعداز ظهر مقدار ولتاژ دقیقشو اطلاع میدم
بیزر ها با همین منبع تست شدن و برای اطمینان بیشتر با ولتمتر انالوگی که روی منبع نصب کردم و مولتی متر خروجی رو گرفتم چه موقعی که بیزر متصل بود و چه موقعی که متصل نبود

اخ استاد گفتی چی میشد اگه ولتاژش یخورده بیشتر بود چون خیلی از وقتا با همین منابع باطری ۱۲ ولتی شارژ میکنم و چون تعدادشون زیاده و همیشه نیاز دارم موقع شارژ ولتاژ باطری هارو به صورت سری اندازه بگیرم و همیشه تعداد باطری ها مشخص نیست یخورده به مشکل بر میخورم چون بعضی وقتا که چهار باطری دارم نیاز به ولتاژ خروجی ۵۸ ولتی دارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود
استاد برای ورودی از ترانسی که موجود داشتم استفاده کردم ۱۲ ولت دوبل با حذف سر وسط
الان به منبع دسترسی ندارم و بعداز ظهر مقدار ولتاژ دقیقشو اطلاع میدم
بیزر ها با همین منبع تست شدن و برای اطمینان بیشتر با ولتمتر انالوگی که روی منبع نصب کردم و مولتی متر خروجی رو گرفتم چه موقعی که بیزر متصل بود و چه موقعی که متصل نبود

اخ استاد گفتی چی میشد اگه ولتاژش یخورده بیشتر بود چون خیلی از وقتا با همین منابع باطری ۱۲ ولتی شارژ میکنم و چون تعدادشون زیاده و همیشه نیاز دارم موقع شارژ ولتاژ باطری هارو به صورت سری اندازه بگیرم و همیشه تعداد باطری ها مشخص نیست یخورده به مشکل بر میخورم چون بعضی وقتا که چهار باطری دارم نیاز به ولتاژ خروجی ۵۸ ولتی دارم

درود

همانطور که حدس زدم ولتاژ ورودی که تاکید کردم بالا نباشه حدود ۳۳ ولت انتخاب کردی و بهمین دلیل ای سی سوخته در غیراینصورت بابت اغلب اتصالی های ناخواسته هم مقاومه و بسادگی نمیسوزه.

بابت شارژ باطری
اشتباه فوق العاده بزرگی است که با این تغذیه باطری ماشین شارژ کنی
برای شارژ فقط یک دیود و ترانس کافیه

گفتی میخوای با منبع تغذیه ولتاژ باطری ها رو اندازه گیری کنی ؟
مگه تغذیه برای اندازه گیری ولتاژ باطری هست ؟

اگه میخوای این تغذیه یک عمر کار کنه ولتاژ ورودی را پایین بیار .

سپاس

zoro1r

کاربر vip
کاربر

با دورد و سپاس خدمت دوستان به ویژه استاد عزیز جناب غزال بابت زحمات و پیگیری های بی دریغ

بنده منبع تغذیه رو به لطف عزیزان ساختم و با روشن کردن و پنج شیش درجه تنظیم ولتاژ 0 شد و دستگاه بدون مشکل کار کرد چند مورد هم تست ازش گرفتم مشکلی نبود
متاسفانه دو روز بعد که باکس رو اماده کردم و دستگاه رو تو باکس گذاشتم که دیگه با خیال راحت از دستگاه استفاده کنم بدون هیچ دلیلی پتانسیومتر 5 کیلو سوخت و ولتاژ روی حداکثر توان دستگاه ثابت موند .بعد از تعویض دوباره دستگاه برای دقایقی خوب بود ولی دوباره سوخت .اینرو هم یادآوری کنم که هر دوبار دستگاه بدون بار بوده و با جایی از بدنه هم اتصالی نداشته.
ممنون میشم راهنمایی کنید تا علتی که باعث سوختن پتانسیومتر میشه رو پیدا کنیم.با تشکر

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

با دورد و سپاس خدمت دوستان به ویژه استاد عزیز جناب غزال بابت زحمات و پیگیری های بی دریغ

بنده منبع تغذیه رو به لطف عزیزان ساختم و با روشن کردن و پنج شیش درجه تنظیم ولتاژ 0 شد و دستگاه بدون مشکل کار کرد چند مورد هم تست ازش گرفتم مشکلی نبود
متاسفانه دو روز بعد که باکس رو اماده کردم و دستگاه رو تو باکس گذاشتم که دیگه با خیال راحت از دستگاه استفاده کنم بدون هیچ دلیلی پتانسیومتر 5 کیلو سوخت و ولتاژ روی حداکثر توان دستگاه ثابت موند .بعد از تعویض دوباره دستگاه برای دقایقی خوب بود ولی دوباره سوخت .اینرو هم یادآوری کنم که هر دوبار دستگاه بدون بار بوده و با جایی از بدنه هم اتصالی نداشته.
ممنون میشم راهنمایی کنید تا علتی که باعث سوختن پتانسیومتر میشه رو پیدا کنیم.با تشکر

آفرین بر شما دوست گرامی
خیلی تمیز و با دقت جمع کردی با اجازه تا استاد تشریف بیاورند

ولتاژ ترانس چند ولت میباشد ؟
اگر آیسی رو از مدار جدا نمایید محدود کننده از کار می افتدذ

ببینید در این حالت آیا ولوم ولتاژ از صفر الی ماکزیمم کم و زیاد میگردد ( بدون آی سی ) ؟

zoro1r

کاربر vip
کاربر

آفرین بر شما دوست گرامی
خیلی تمیز و با دقت جمع کردی با اجازه تا استاد تشریف بیاورند

ولتاژ ترانس چند ولت میباشد ؟
اگر آیسی رو از مدار جدا نمایید محدود کننده از کار می افتدذ

ببینید در این حالت آیا ولوم ولتاژ از صفر الی ماکزیمم کم و زیاد میگردد ( بدون آی سی ) ؟

درود .ممنون و مچکر
ولتاژ ورودی از ترانس ۱۶.۷۵~ هست
با توجه به قطع شدن پایه وسط پتانسیومتر در آوردن آیسی ، هیچ گونه تغییری در ولتاژ با چرخوندن ولوم ایجاد نمیکنه.:uncomfortableness:

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

درود .ممنون و مچکر
ولتاژ ورودی از ترانس ۱۶.۷۵~ هست
با توجه به قطع شدن پایه وسط پتانسیومتر در آوردن آیسی ، هیچ گونه تغییری در ولتاژ با چرخوندن ولوم ایجاد نمیکنه.:uncomfortableness:

اگر سوکت داسته باشه خیلی راحت ای سی جدا میشه و میتونید تست بفرمایید

بدون آی سی ولتاز از صفر الی... کم و زیاد میشه فقط محدود کننده از کار می افتد یا ولوم جریان غیرفعال میشه
یا لا اقل مدار بنده اینگونه میباشد
شما نیز تست بفرمایید

zoro1r

کاربر vip
کاربر

اگر سوکت داسته باشه خیلی راحت ای سی جدا میشه و میتونید تست بفرمایید

بدون آی سی ولتاز از صفر الی... کم و زیاد میشه فقط محدود کننده از کار می افتد یا ولوم جریان غیرفعال میشه
یا لا اقل مدار بنده اینگونه میباشد
شما نیز تست بفرمایید
خوب من ولوم 5 کیلو رو تعویض کردم ، آیسی بدون سوکت بود ولی خارجش کردم ..همونطور که قبلا گفته بودم ولتاژ هیچ تغییری نمیکنه.ضمنا شما فرموده بودین ولوم جریان از کار می افته درست ، منتها مشکل ما الان ولوم تغییر ولتاژ هست و من فکر میکنم تا ازپایه 6 خروجی نداشته باشیم جریانی برای کنترل ولتاژ وجود نداره.
مورد دیگه هم اینکه بار اول که مشکل پیش امد من آیسی رو به دلیل محکم کاری تعویض کردم یه مطلب دیگه اینکه من تو پایه 4 آیسی 7.5- و پایه 7 مقدار 5- رو دارم آیا این درسته؟

آخرین ویرایش:
بالا