آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود استاد غزال عزیز

فکر کردم انقدر سوال پیچتون کردم از دستم آسی شدین :icon26: (البته به شوخی میگم احساس کردم که مطلب رو ندیدین)

استاد الآن 2-3 روزه یه led فسقلی سرکارمون گذاشته بود

همونجور که تو پستهای قبلی عارض شدم بریدگی لبه led گولم زده بود بعد از راهنمایی و تستی که فرمودین (مقاومت 1 اهم سری) و مطالبی از اینترنت درمورد

جهت های led و غیره که در مقابل نور از شکلشون هم میشه تشخیص داد و ... (جهت لاغر + و جهت چاق -) بالاخره led رو بصورت صحیح گذاشتم سرجاش

و قبل از اتصال به مدار هم طبق دستور شما تست کردم که روشن میشد ولی حالا دوباره تو مدار به هر دلیلی led سوخته و بنده هم هی مزاحم شما میشدم

امروز که led در آوردم تا تستهایی که فرمودین رو روش اجرا کنم دیدم led با ولتاژ 20 هم به هیچ عنوان روشن نمیشه

و گشتم تو خرت و پرت های مغازه چندتا وسیله اوراقی پیدا کردم که led داشته باشن

و تست هایی که فرمودین رو روش پیاده کردم

1- با ولتاژ 8 و مقاومت 1 کیلو سری روشن کردم که پایه های led ولتاژ 1.845 داشتند

همین led رو گذاشتم تو مدار و نتیجه عالی بود و اینسری خیلی راحت روشن میشد

و طبق راهنمای پست شماره یک تاپیک تست جریان رو انجام دادم و مدار تکمیل شد

خیلی ممنونم ازتون که اینهمه مزاحمتون شدم استاد

سایه تون مستدام

[][/SIZE4]

درود بر شما

یکی از مزایای این منبع تغذیه اینه که مبتدی ترین افراد هم در جریان مونتاژ با مشکلی مواجه نمیشن .
و این مزیت هم بدلیل سادگی سیستم حاصل شده که بروز خطا را بسیار ضعیف و بعید میسازد
همانطور که تجربه کردید درواقع شما هم بدرستی مونتاژ فرمودید و اگه از دیود سوخته و جهت معگوس استفاده نمیکردید پس از مونتاژ قابل استفاده بوده.
بطوریکه اگر دیود در جهت معگوس نصب شود قطعه ای صدمه نمی بینه و فقط محدود کننده جریان کار نمیکنه.

ضمنا باوجودیکه فرمودید درحال دستکاری دودی از تغذیه مشاهده فرمودید اما با احتمال ۹۰ درصد حدس میزنم قطعه ای ازجمله آپ امپ که فوق العاده حساسه نسوخته
زیرا تا جایی که ذهنم یاری کرد و مقدورم بود علاوه بر کیفیت تغذیه ، حوادث احتمالی و ناخواسته و پیشگیری از ناهنجاری و جلوگیری از صدمه قطعات را پیش بینی کردم.

و بهمین دلیل به استناد توفیقات مطروحه در این تاپیک ، جملگی علاقمندان بسرعت موفق به مونتاژ و استفاده از آن شدند.

و اگرچه توفیق سهل الوصول جملگی علاقمندان موجب افزایش اطمینانم شده و به اطمینان کامل و قطعی نزدیک شدم اما دوست تر داشتم نقاط ضعف احتمالی مورد چالش و مورد بررسی واقع گردد تا در صورت وجود ضعف و نقصی نسبت به رفع آنها اقدام کنم
بویژه که جناب zizu.zmr عزیز برای جریان بالاتر از ۳ آمپر نیز مونتاژ فرمودند ولی گزارشی در خصوص استفاده از جریان بالاتر مطرح نفرمودند

از کلیه دوستانی که مونتاژ فرمودند بابت ارزشی که قبل از مونتاژ برای صحت طراحی و صحت ادعا قائل شدند و با مونتاژ و گزارش نتیجه ، نقش تعیین کننده
و موثر و ارزشمندی در جلب اعتماد علاقمندان ایفا نمودند و بخصوص جناب poomm عزیز که نقش مازاد و زحمات ویژه و ارزنده تری تقبل فرمودند ، بینهایت سپاسگزار و ممنون و مدیونم .

سپاس و همچنان سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم

با عرض سلام‌ خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید محترم خصوصا استاد معزز جناب غزال

ضمن ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان
از حضور اساتید و استاد غزال یک سوال داشتم

سوال ایا میشود بجای ترانزیستور tip3055 از یک ترانزیستور دیگر به شماره 2sc5200 در مدار مذکور بهره برد!؟؟

پیوست‌ها

• 202.8 کیلوبایت بازدیدها: 20
آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر شما

یکی از مزایای این منبع تغذیه اینه که مبتدی ترین افراد هم در جریان مونتاژ با مشکلی مواجه نمیشن .
و این مزیت هم بدلیل سادگی سیستم حاصل شده که بروز خطا را بسیار ضعیف و بعید میسازد
همانطور که تجربه کردید درواقع شما هم بدرستی مونتاژ فرمودید و اگه از دیود سوخته و جهت معگوس استفاده نمیکردید پس از مونتاژ قابل استفاده بوده.
بطوریکه اگر دیود در جهت معگوس نصب شود قطعه ای صدمه نمی بینه و فقط محدود کننده جریان کار نمیکنه.

ضمنا باوجودیکه فرمودید درحال دستکاری دودی از تغذیه مشاهده فرمودید اما با احتمال ۹۰ درصد حدس میزنم قطعه ای ازجمله آپ امپ که فوق العاده حساسه نسوخته
زیرا تا جایی که ذهنم یاری کرد و مقدورم بود علاوه بر کیفیت تغذیه ، حوادث احتمالی و ناخواسته و پیشگیری از ناهنجاری و جلوگیری از صدمه قطعات را پیش بینی کردم.

و بهمین دلیل به استناد توفیقات مطروحه در این تاپیک ، جملگی علاقمندان بسرعت موفق به مونتاژ و استفاده از آن شدند.

و اگرچه توفیق سهل الوصول جملگی علاقمندان موجب افزایش اطمینانم شده و به اطمینان کامل و قطعی نزدیک شدم اما دوست تر داشتم نقاط ضعف احتمالی مورد چالش و مورد بررسی واقع گردد تا در صورت وجود ضعف و نقصی نسبت به رفع آنها اقدام کنم
بویژه که جناب zizu.zmr عزیز برای جریان بالاتر از ۳ آمپر نیز مونتاژ فرمودند ولی گزارشی در خصوص استفاده از جریان بالاتر مطرح نفرمودند

از کلیه دوستانی که مونتاژ فرمودند بابت ارزشی که قبل از مونتاژ برای صحت طراحی و صحت ادعا قائل شدند و با مونتاژ و گزارش نتیجه ، نقش تعیین کننده
و موثر و ارزشمندی در جلب اعتماد علاقمندان ایفا نمودند و بخصوص جناب poomm عزیز که نقش مازاد و زحمات ویژه و ارزنده تری تقبل فرمودند ، بینهایت سپاسگزار و ممنون و مدیونم .

سپاس و همچنان سپاس و تقدیر

درود بر استاد عزیز
من مدار رو با شرایطی که مونتاژ کرده بودم یعنی در دو هیت سینگ مجزا و بدون مقاومت سری با پایه امیتر ترانزیستورها ، که فرمودید در این شرایط به یکی از ترانزیستورهای موازی شده بیشتر از بقیه فشار میاد با اینحال در حدود ۸ آمپر جریان در حدود ۱۰ دقیقه کشیدم و هیچ مشکلی رخ نداد. خیلی ناچیز ترانزیستورها گرم شدن فقط. لازم دونستم با تذکری که دادید این نکته رو اعلام کنم

ضمنا استاد بنده مقاومت ۰.۲ اهم رو پیدا نکردم. میتونم بجاش از مقاومتهای ۰.۱ اهم برای پایه های امیتر استفاده کنم؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با عرض سلام‌ خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید محترم خصوصا استاد معزز جناب غزال

ضمن ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان
از حضور اساتید و استاد غزال یک سوال داشتم

سوال ایا میشود بجای ترانزیستور tip3055 از یک ترانزیستور دیگر به شماره 2sc5200 در مدار مذکور بهره برد!؟؟

درود

آفرین
بابت رعایت اوقات پاسخگو که فایل دیتاشیت پیوست فرمودید سپاسگزارم
سوال باید اینگونه مطرح بشه ، خوب و بی نقص و شفاف و کامل همراه با لوازم مقدور
بازم آفرین
البته پس از پاسخگویی ، فایل پیوست را دیدم لذا لازم دیدم تشکر ویژه خود را ابلاغ کنم.

2sc5200 مخصوص همین امور پرقدرت است و در فرکانس صوتی و در جریان بالا قابل استفاده است و لذا در این تغذیه بخوبی انجام وظیفه میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

hoseyn1258

مدیر بخش سخت افزار لپ تاپ
مدیر تالار
2012-03-28
678
2,228
شهرستان قم

درود

بله 2sc5200 مخصوص همین امور پرقدرت است و در فرکانس صوتی و در جریان بالا قابل استفاده است و لذا در این تغذیه بخوبی انجام وظیفه میکنه.

سپاس
تشکر از شما استاد عزیز

جایی هستم که این ترانزیستور به فور پیدا میشود هم ارزان هم اصل توشیبا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود بر استاد عزیز
من مدار رو با شرایطی که مونتاژ کرده بودم یعنی در دو هیت سینگ مجزا و بدون مقاومت سری با پایه امیتر ترانزیستورها ، که فرمودید در این شرایط به یکی از ترانزیستورهای موازی شده بیشتر از بقیه فشار میاد با اینحال در حدود ۸ آمپر جریان در حدود ۱۰ دقیقه کشیدم و هیچ مشکلی رخ نداد. خیلی ناچیز ترانزیستورها گرم شدن فقط. لازم دونستم با تذکری که دادید این نکته رو اعلام کنم

ضمنا استاد بنده مقاومت ۰.۲ اهم رو پیدا نکردم. میتونم بجاش از مقاومتهای ۰.۱ اهم برای پایه های امیتر استفاده کنم؟
سپاس

درود

بابت گزارش بسیار ارزنده و تکمیلی در خصوص جریان ۸ آمپر که مطرح فرمودید بینهایت سپاسگزارم و عالی بود

بله مقاومت یکدهم هم بلااشکال است اما مقاومت بزرگتر در صورت تفاوت فاحش ترانزیستورها موثر تر است
اگر مشخصات ترانزیستورها دقیقا یکسان باشه نیاز به مقاومت امیتر نیست اما دو ترانزیستوری که دقیقا مشابه باشند وجود نداره

البته این امکان هست که ترانزیستورهای خریداری شده از یک فروشگاه که ‌مارک مشابهی دارند مشخصات بسیار نزدیک بهم داشته باشند
که دراینصورت جریان آنها با مقاومت کمتر از یکدهم هم بصورت مساوی تقسیم میشه.

من حیث المجموع مقاومت یکدهم مانعی نداره
ضمنا مشکل تقسیم جریان زمانی بروز میکنه که ترانزیستور داغ بشه و اینجاست که عدم تساوی
جریان ها هر لحظه بدتر میشه و اگه یکی از آنها بیشتر داغ کنه حرارتش بیشتر و بیشتر میشه و بقیه خنک تر میشه تا گندش درمیاد.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

khebreh

کاربر vip
کاربر
2007-11-06
145
461

با تشکر از استاد غزال عزیز که همیشه دوستان و علاقه مندان را با طرح ها و راهنمایی های ارزشمند خود شکفت زده می نمایند !!

خوشبختانه توانستم با اطلاعات موجود این تغذیه بسیار کارامد را مونتاژ کنم تنها مشکلی که هنگام مونتاژ برایم پیش آمد این بود که متاسفانه ترانزیستور bc640 که تهیه کرده بودم پایه بیس ترانزیستور بغل آن بود و همین مورد باعث عدم کارکرد مطلوب مدار می شد . این مطلب را یرای این منظور عنوان کردم که شاید بعضی از علاقه مندان که در صدد ساخت این پروژه هستند به مشکل من برخورد ننمایند .

استاد گرامی تنها نکته ی که برایم بوجود آمده این است که پتانسیومتر تنظیم ولتاژ صفر خیلی حساس است به گونه ای که به سختی میتوان آن را روی 0 ولت ثابت نگه داشت ؟؟
با سپاس
IMG_20190523_111710.jpgIMG_20190523_111655.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با تشکر از استاد غزال عزیز که همیشه دوستان و علاقه مندان را با طرح ها و راهنمایی های ارزشمند خود شکفت زده می نمایند !!

خوشبختانه توانستم با اطلاعات موجود این تغذیه بسیار کارامد را مونتاژ کنم تنها مشکلی که هنگام مونتاژ برایم پیش آمد این بود که متاسفانه ترانزیستور bc640 که تهیه کرده بودم پایه بیس ترانزیستور بغل آن بود و همین مورد باعث عدم کارکرد مطلوب مدار می شد . این مطلب را یرای این منظور عنوان کردم که شاید بعضی از علاقه مندان که در صدد ساخت این پروژه هستند به مشکل من برخورد ننمایند .

استاد گرامی تنها نکته ی که برایم بوجود آمده این است که پتانسیومتر تنظیم ولتاژ صفر خیلی حساس است به گونه ای که به سختی میتوان آن را روی 0 ولت ثابت نگه داشت ؟؟
با سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 156551مشاهده فایل‌پیوست 156552

درود

ضمن تشکر و تقدیر بابت گزارش مطروحه و اظهار لطف حضرت عالی

اساسا bc640 که زوج منفی آن bc639 هست بسیار کار آمد است و تا آنجاکه من دیدم مانند اغلب ترانزیستورهایی که
دارای چنین حجمی هستند همیشه بیس آن پایه شماره ۳ یعنی سمت راست است و دراینصورت همیشه پایه کلکتور وسط است.
و حتی یک ترانزیستور bc640 با پایه های متفاوت ندیدم و بهمین دلیل در pcb هم رعایت شده و اگر بخواهید مطابق pcb نصب نفرمایید ناگزیر به جابجایی غیرمتعارف پایه ها خواهید شد

اما در خصوص تنظیم صفر ولت اگر قطعات مطابق نقشه نصب شود دراینصورت صفر ولت بسادگی تنظیم میشود و لذا اگر بسادگی قادر
به تنظیم صفر ولت نیستید یکی از دو حالت زیر اتفاق افتاده.
۱- اگر پتانسیومتر خیلی بزرگتر از ۲ کیلو باشه مثلا از ۵۰ کیلو استفاده کنید بسادگی قابل تنظیم نیست
۲- اگر پتانسیومتر معیوب باشد و کنتاکت متحرک پتانسیومتر تماس ناقصی با بخش ثابت داشته باشه دراینصورت نیز تنظیم صفر ولت بسادگی حاصل نمیشه که با نصب پتانسیومتر سالم ۲ کیلو درست میشه
بنحوی که بلافاصله قابل تنظیم میشه.

ضمنا با توجه به اینکه از ترانس حلقوی استفاده فرمودید اگر در این خصوص هم اطلاعات خود را مطرح فرمایید استفاده خواهیم کرد .
که قطعا حجم کوچکتری داره و اتفاقا زمانی قصد داشتم ترانس کروی بسازم که حجم ترانس را بشدت و بسیار بیشتر از حلقوی کاهش میده اما این آرزو نیز محقق نگردید و فرصت لازم حاصل نشد.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

با سلام خدمت جناب غزال
فرصتی پیش آمد تا ضمن تشکر از حضرتعالی ، pcb ارایه شده را اندکی اصلاح نمایم.
از آنجا که بعضی موارد موجود ممکن است باعث سردرگمی کاربرانی شود که به تازگی این تاپیک را مشاهده میکنند (و فرصت خواندن کامل صفحات آنرا ندارند تا در جریان تغییرات تدریجی طراحی بورد قرار بگیرند) و باعث سوالات مکرر ایشان و توضیحات اصلاحی جنابعالی و احتمالا خستگی و اتلاف وقت شما و دیگر عزیزان شود.
مواردی را اصلاح و اضافه نمودم :

محل نصب دیودهای قدرت بزرگتر شد
محل نصب خازن صافی تغذیه ، بزرگتر شد
امکان نصب مقاومت 0.68 اهم 10 وات فراهم شد ، با پدهای اضافه برای تعداد مقاومت بیشتر
رگولاتور کوچک اضافی حذف شد
مقاومت R6 به 220 اهم تغییر داده شد
توضیحات اضافی روی pcb حذف شد
کلید وسط بورد حذف شد
پایه های ترانزیستور bc640 روی pcb مشخص شد
مسیرهای جریان اصلی تا حد ممکن ضخیم شد

تقاضا دارد فایلهای پیوست را ملاحظه فرموده و در صورت تایید جایگزین فرمایید.
با احترام

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام خدمت جناب غزال
فرصتی پیش آمد تا ضمن تشکر از حضرتعالی ، pcb ارایه شده را اندکی اصلاح نمایم.
از آنجا که بعضی موارد موجود ممکن است باعث سردرگمی کاربرانی شود که به تازگی این تاپیک را مشاهده میکنند (و فرصت خواندن کامل صفحات آنرا ندارند تا در جریان تغییرات تدریجی طراحی بورد قرار بگیرند) و باعث سوالات مکرر ایشان و توضیحات اصلاحی جنابعالی و احتمالا خستگی و اتلاف وقت شما و دیگر عزیزان شود.
مواردی را اصلاح و اضافه نمودم :
محل نصب دیودهای قدرت بزرگتر شد
محل نصب خازن صافی تغذیه ، بزرگتر شد
امکان نصب مقاومت 0.68 اهم 10 وات فراهم شد
رگولاتور کوچک اضافی حذف شد
توضیحات تکمیلی در خصوص کلید روشن و خاموش و جامپر مربوطه و سایر موارد اضافه شد

تقاضا دارد فایلهای پیوست را ملاحظه فرموده و در صورت تایید جایگزین فرمایید.
با احترام
3_c.pdf.html[/url]

درود و بلکه هزار درود

بابت توجه و تعقیب تاپیک و گلی که کاشتید بینهایت سپاسگزارم و زحمات ارزنده حضرت عالی به بار سنگینی نشسته و تشکر و تقدیر شایسته میطلبد.
حقیقت اینکه زحمات تکمیلی حضرت عالی بسیار ضروری بود .
اکنون که تقبل زحمت فرمودید جهت پیشگیری از ابهامات موارد زیر در آخرین نقشه و و PCB که در پست اخیر ارسال فرمودید اصلاح گردد.

۱- مقاومت R6 به مقدار ۲۲۰ اهم تغییر کرده و اصلاح فرمایید.
۲- توضیحات مربوط به محافظ ولتمتر آمپرمتر حذف گردد و اساسا محافظ ولتمتر آمپرمتر را ویرایش و حذف میکنم و لذا همین زینر و مقاومت روی برد که منظور فرمودید کافی است و توضیحات موجب شلوغی و آشفتگی میشه.

۳- ۶۸/. اهم فقط یکعدد با توان ۶ وات در pcb و نقشه باشد ولی پایه های اضافی برای افزودن این مقاومت بتعداد بیشتر که پیش بینی فرمودید ، حتی بیشتر از ۲ عدد ( تا ۳ یا ۴ عدد) خوبه و اگر دوستانی مایل به افزایش جریان باشند از توضیحات متن پست ، جهت افزایش این مقاومت بتعداد لازم استفاده میکنند و لذا توضیحات این مقاومت را حذف فرمایید.

۴- کلید وسط برد حذف و فقط یک کلید قسمت جلو بماند زیرا وسط برد کاربردی ندارد و موجب شلوغی بیمورد توضیحات pcb میشه و به این ترتیب توضیحات کلید وسط هم لازم نیست.

۵- پایه bc640 در PCB مشخص بشه بهتره ( فقط پایه بیس هم که به R3=4.7k متصله کافی است ولی درصورت امکان اگه ۲ یا ۳ پایه مشخص بشه بهتره بطوریکه پایه وسط کلکتوره)

۶- این مورد ضرورت چندانی نداره اما هرچقدر پهنای مسیرهای جریان اصلی مستقیم و متناوب ، پهن تر باشه مزیت قابل توجهی محسوب میشه ( بویژه در جریان های بالاتر) رعایت پهنای مساوی لازم نیست و حتی بشکل غیرهندسی و غیرمتعارف و نامنظم نیز هرجایی اجازه میده پهن تر بشه بسیار موثر و مفیده . (تاکید میکنم چندان ضروری نیست و همین PCB هم عالیه.)

بینهایت شرمنده فرمودید و مجددا سپاس و تقدیر شایسته

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:
بالا