آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود
داری اشتباه میکنی
با ولتاژ معگوس هم تست و گزارش کن
کلیه اعداد سون سگمنت ها را بخون
مگه ممکنه بیشتر از ۹ نشون نده
قطعا با برد قبلی فرق داره زیرا اگه مستقیما و فقط با یک مقاومت سری به ۳۰ و ۳۱ متصل باشه بیشتر از ۵ ولت یعنی بیشتر از ولتاژ تغذیه بی معنی میشه لذا حتما با روشی ولتاژ کمتری به ورودی آی سی داده و یا سالم نیست.
ببین گراند تغذیه به گراند ورودی متصله ؟

سپاس

سلام
استاد دوباره چک کردم در حالت معکوس بیشتر از ۳ ولت نشون نداد چه با یک ولت چه یا ۱۲ ولت
در حالت درست وصل کردن سیم های ورودی اعداد همون های که در پست قبل اعلام کردم هستن تو دو دستگاه با چند ای سی سالم هم تست کردم همین طوری بود
یک مدل چینی هم دارم اون ها تا یک ولت بیشتر نشون نمیدم طرز کارشون هم برام سوال شده دیگه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام
استاد دوباره چک کردم در حالت معکوس بیشتر از ۳ ولت نشون نداد چه با یک ولت چه یا ۱۲ ولت
در حالت درست وصل کردن سیم های ورودی اعداد همون های که در پست قبل اعلام کردم هستن تو دو دستگاه با چند ای سی سالم هم تست کردم همین طوری بود
یک مدل چینی هم دارم اون ها تا یک ولت بیشتر نشون نمیدم طرز کارشون هم برام سوال شده دیگه

درود

گزارش ناقصه و قابل ارزیابی نیست
عرض کردم اعداد سون سگمنت ها را بخون
مگه فقط یک سون سگمنت داره که یک عدد اعلام میکنی؟
صراحتا سوال میکنم آیا یک سون سگمنت داره ؟
چرا یکعدد اعلام میکنی؟

ضمنا باید از ولتاژی که تغبیرات شروع میشه ولتاژ ورودی و اعداد سون سگمنت را اعلام کنی

مثلا از ۳-. تغییرات شروع میشه
ورودی ۳- سون سگمنت ۴۸۵
ورودی ۴- سون سگمنت ۴۹۰
.
.
.ورودی صفر سون سگمنت ۵۲۰
ورودی ۲ ولت سون سگمنت ۵۴۱
.
.
.
.تا جایی که تغییر میکنه کلیه اعداد را اعلام کن

فرمودی در حالت معگوس بیشتر از ۳ ولت نشون نداد
من چطور بفهمم ۲ ولت هم نشون میده یا نه
چطور بفهمم صفر ولت هم نشون میده یا نه
چطور بفهمم با چند ولت ورودی این اعداد را نشون میده ؟

آیا روی دستگاه تست کردی و درسته
اگه درسته حداقل و حداکثر عددی که روی دستگاه نشون میده چیه ؟
مجددا سوال میکنم آیا با برد قبلی متفاوته ؟

فرمودی مدل دیگه داری تا یک ولت نشون میده ، مگه ولتمتره ؟ قبلا گفتی آمپرمتره
وقتی میگی تا یک ولت نشون میده یعنی چند سون سگمنت داره لذا چرا فقط عدد یک سون سگمنت را اعلام میکنی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

سلام آقای غزال خسته نباشید
یک سوال داشتم از خدمت شما استاد بزرگوار
تو گوگل خیلی سرچ کردم ولی توضیحات شما خیلی شیواتر هست
ترانس اشباع میشه یعنی چی؟
چه موقع این اتفاق میفته و اینکه وقتی اشباع میشه چه پیامدی داره؟
آیا ترانس های هسته آهنی فقط اشباع میشند یا خیر هسته فریتی هم این اتفاق میفته
ممنون از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام آقای غزال خسته نباشید
یک سوال داشتم از خدمت شما استاد بزرگوار
تو گوگل خیلی سرچ کردم ولی توضیحات شما خیلی شیواتر هست
ترانس اشباع میشه یعنی چی؟
چه موقع این اتفاق میفته و اینکه وقتی اشباع میشه چه پیامدی داره؟
آیا ترانس های هسته آهنی فقط اشباع میشند یا خیر هسته فریتی هم این اتفاق میفته
ممنون از شما

درود

هرچند محل مناسبی برای این سوال انتخاب نفرمودی اما پاسخ بشرح زیر است.

اشباع از مشتقات فعل عربی شبع بمعنی سیر شدن است
و لذا اشباع در یک پدیده حاکی از تکمیل ظرفیت است و به این ترتیب کلیه پدیده های عالم هستی قابل اشباع هستند.
بنحوی که اگه از غذا سیر شوید درواقع معده شما اشباع شده و تغذیه مازاد ، نه تنها اثر مفیدی نداره بلکه موجب تهوع و بروز ناهنجاری هم میشه.

اگه کامیونی از نظر میزان بار اشباع شد بارهای مازاد ، عامل بروز حوادث ناهنجار و ورود خسارت به کامیون میشه .
وقتی در ناحیه فعال ترانزیستور ، جریان بیس را بیشتر و بیشتر میکنیم جریان کلکتور هم با ضریب مشخصی بشدت بالاتر و بالاتر میره ولی به نقطه ای میرسیم که از آن پس ، هر چه جریان بیس را زیاد میکنیم دیگه اثری روی جریان کلکتور نداره و با همان حالت استُپ میکنه و هیچگونه تغییری نمی بینیم لذا آستانه این بی ثمری نقطه اشباع است

به همین صورت هسته ترانس هم قابل اشباعه
بطوریکه چه فریت و چه آهنی باشه یک از عوامل اشباع ان ، شار مغنلاطیسی است زیرا قادر به تحمل مقدار مشخصی از شار مغناطیسی است
و لذا قبل از اشباع ، هر چه جریان سیم پیچ اولیه و بتبع ان شار حاصله بیشتر و بیشتر میشه تغییرات و اثرات مفید و افزایش القاء را در ثانویه مشاهده میکنیم اما وقتی باحاظ شار ، اشباع میشه دیگه شکمش سیر شده و جایی برای شار بیشتر نداره لذا بعد از این مرحله فقط انرژی و شار را حروم میکنیم و الکی مترصد تولید شار بیشتری هستیم غافل از آنکه اشباع شده و حاصلی نداره مضافا که مانند معده ، تحت فشار هم قرار میگیره و ناهنجاری ها بروز میکنه بطوریکه در معده بصورت درد و در هسته ترانس بصورت حرارت شدید ظاهر میشه.

ضمنا یک پدیده ممکنه از جهات مختلف قابل اشباع باشه
مثلا یک کامیون فقط از نظر حجم بار قابل اشباع نیست بلکه از حیث وزن بار و سرعت و شتاب و میزان سوخت و غیره هم قابل اشباع است.

و هسته های ترانس از نظر فرکانس هم قابل اشباع هستند و اساسا استفاده از هسته فریت در فرکانس بالا به همین دلیله که هسته آهنی در فرکانس بالا ، اشباع و ناکارامد میشه.

بنابرین پیامد اشباع ترانس ، اتلاف بیهوده انرژی و تولید حرارت شدید است و همانطور که تاکید شد ، هیچ پدیده ای از جمله هسته آهنی یا فریت ، مصون از اشباع نیست.

اما مثال ملموس و عملی ترانس اشباع
درواقع میخواهیم ببینیم ماهیت و عملکرد ترانس اشباع چگونه تغییر میکنه .
فرض کنید یک ترانس ۱۰ ولتی ۲ آمپری یعنی ۲۰ واتی داریم و به این معناست که مجازیم تا ۲ آمپر دریافت کنیم چرا؟
چون حجم هسته بمقداری است که شار قابل تحمل قادر به تولید ۲۰ وات انرژی است بنحوی که هر چقدر جریان بیشتری از ثانویه دریافت کنیم ، جریان سیم پیچ اولیه هم بیشتر میشه تا شار بیشتری متناسب با جریان دریافتی در هسته جاری بشه.

اما گر از ثانویه جریان بیشتر از ۲ آمپر مثلا ۴ آمپر دریافت کنیم بدیهی است که باید جریان اولیه و بتبع آن شار مغناطیسی هسته نیز افزایش یابد اما متاسفانه قبلا هسته در ۲ امپر اشباع شده و فقط جریان الکی در اولیه را افزایش داده ایم لذا برای حفظ توان ۲۰ وات راهی نداره جز اینکه ولتاژ کاهش یابد

البته در نظر داشته باشید که مباحث نظری در خصوص شرایط ایده آل مطرح میشه و درواقع اشباع ایده آل را تعریف کردیم مثلا در ترانس درصورت دریافت ۴ آمپر باید ولتاژ ثانویه بمقدار ۵ ولت تنزل کنه اما عملا کمی متفاوته و در ناحیه اشباع هم تغییرات ناچیزی خواهیم داشت و بجای ۵ ولت که مورد انتظار است مثلا ۶ ولت دریافت میکنیم اما ازانجاکه بازدهی ترانس در نواحی پس از اشباع بسیار ناچیز و تولید حرارت بسیار زیاد و بروز خسارت قطعی است لذا از ترانس در نواحی پس از اشباع استفاده نمیشه.

بنابمراتب برای تشخیص اشباع هر پدیده ای کافیه به پاسخ هر سیستمی توجه کنید و براحتی تشخیص دهید ، در ناحیه اشباع قرار گرفته یا در نواحی فعال .

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

درود

و لذا اشباع در یک پدیده حاکی از تکمیل ظرفیت است و به این ترتیب کلیه پدیده های عالم هستی قابل اشباع هستند.
بنحوی که اگه از غذا سیر شوید درواقع معده شما اشباع شده و تغذیه مازاد ، نه تنها اثر مفیدی نداره بلکه موجب تهوع و بروز ناهنجاری هم میشه.

اگه کامیونی از نظر میزان بار اشباع شد بارهای مازاد ، عامل بروز حوادث ناهنجار و ورود خسارت به کامیون میشه .
وقتی در ناحیه فعال ترانزیستور ، جریان بیس را بیشتر و بیشتر میکنیم جریان کلکتور هم با ضریب مشخصی بشدت بالاتر و بالاتر میره ولی به نقطه ای میرسیم که از آن پس ، هر چه جریان بیس را زیاد میکنیم دیگه اثری روی جریان کلکتور نداره و با همان حالت استُپ میکنه و هیچگونه تغییری نمی بینیم لذا آستانه این بی ثمری نقطه اشباع است

بطوریکه چه فریت و چه آهنی باشه یک از عوامل اشباع ان ، شار مغنلاطیسی است زیرا قادر به تحمل مقدار مشخصی از شار مغناطیسی است
و لذا قبل از اشباع ، هر چه جریان سیم پیچ اولیه و بتبع ان شار حاصله بیشتر و بیشتر میشه تغییرات و اثرات مفید و افزایش القاء را در ثانویه مشاهده میکنیم اما وقتی باحاظ شار ، اشباع میشه دیگه شکمش سیر شده و جایی برای شار بیشتر نداره لذا بعد از این مرحله فقط انرژی و شار را حروم میکنیم و الکی مترصد تولید شار بیشتری هستیم غافل از آنکه اشباع شده و حاصلی نداره مضافا که مانند معده ، تحت فشار هم قرار میگیره و ناهنجاری ها بروز میکنه بطوریکه در معده بصورت درد و در هسته ترانس بصورت حرارت شدید ظاهر میشه.

مثلا یک کامیون فقط از نظر حجم بار قابل اشباع نیست بلکه از حیث وزن بار و سرعت و شتاب و میزان سوخت و غیره هم قابل اشباع است.

و هسته های ترانس از نظر فرکانس هم قابل اشباع هستند و اساسا استفاده از هسته فریت در فرکانس بالا به همین دلیله که هسته آهنی در فرکانس بالا ، اشباع و ناکارامد میشه.

بنابرین پیامد اشباع ترانس ، اتلاف بیهوده انرژی و تولید حرارت شدید است و همانطور که تاکید شد ، هیچ پدیده ای از جمله هسته آهنی یا فریت ، مصون از اشباع نیست.

فرض کنید یک ترانس ۱۰ ولتی ۲ آمپری یعنی ۲۰ واتی داریم و به این معناست که مجازیم تا ۲ آمپر دریافت کنیم چرا؟
چون حجم هسته بمقداری است که شار قابل تحمل قادر به تولید ۲۰ وات انرژی است بنحوی که هر چقدر جریان بیشتری از ثانویه دریافت کنیم ، جریان سیم پیچ اولیه هم بیشتر میشه تا شار بیشتری متناسب با جریان دریافتی در هسته جاری بشه.

اما گر از ثانویه جریان بیشتر از ۲ آمپر مثلا ۴ آمپر دریافت کنیم بدیهی است که باید جریان اولیه و بتبع آن شار مغناطیسی هسته نیز افزایش یابد اما متاسفانه قبلا هسته در ۲ امپر اشباع شده و فقط جریان الکی در اولیه را افزایش داده ایم لذا برای حفظ توان ۲۰ وات راهی نداره جز اینکه ولتاژ کاهش یابد

البته در نظر داشته باشید که مباحث نظری در خصوص شرایط ایده آل مطرح میشه و درواقع اشباع ایده آل را تعریف کردیم مثلا در ترانس درصورت دریافت ۴ آمپر باید ولتاژ ثانویه بمقدار ۵ ولت تنزل کنه اما عملا کمی متفاوته و در ناحیه اشباع هم تغییرات ناچیزی خواهیم داشت و بجای ۵ ولت که مورد انتظار است مثلا ۶ ولت دریافت میکنیم اما ازانجاکه بازدهی ترانس در نواحی پس از اشباع بسیار ناچیز و تولید حرارت بسیار زیاد و بروز خسارت قطعی است لذا از ترانس در نواحی پس از اشباع استفاده نمیشه.

بنابمراتب برای تشخیص اشباع هر پدیده ای کافیه به پاسخ هر سیستمی توجه کنید و براحتی تشخیص دهید ، در ناحیه اشباع قرار گرفته یا در نواحی فعال .

سپاس

استاد خدا عمرتون بده که اینقدر ساده و روان پاسخم را دادید ممنون
پس اگر توی یک منبع سوئیچینگ هم زمان هدایت ترانزیستور حساب شده نباشه و بیشتر باشه که موجب ایجاد شار بیشتر از توان ترانس باشه پدیده اشباع اتفاق میفته
که به موجب‌ش هم ترانزیستور ممکنه بسوزه به خاطر جریان زیادی که ازش عبور میکنه و هم ترانس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

استاد خدا عمرتون بده که اینقدر ساده و روان پاسخم را دادید ممنون
پس اگر توی یک منبع سوئیچینگ هم زمان هدایت ترانزیستور یا فت حساب شده نباشه و بیشتر باشه که موجب ایجاد شار بیشتر از توان ترانس باشه پدیده اشباع اتفاق میفته
که به موجب‌ش هم فت ممکنه بسوزه به خاطر جریان زیادی که ازش عبور میکنه و هم ترانس

درود

آفرین
درواقع حالت دیگری از اشباع ترانس را فرمودید که این بار فت و ترانس از طریق جریان زورکی و جریان بیش از حد اولیه ، در ناحیه پس از اشباع واقع میشوند که توانایی تحمل انرا ندارند و خواهند سوخت.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

گزارش ناقصه و قابل ارزیابی نیست
عرض کردم اعداد سون سگمنت ها را بخون
مگه فقط یک سون سگمنت داره که یک عدد اعلام میکنی؟
صراحتا سوال میکنم آیا یک سون سگمنت داره ؟
چرا یکعدد اعلام میکنی؟

ضمنا باید از ولتاژی که تغبیرات شروع میشه ولتاژ ورودی و اعداد سون سگمنت را اعلام کنی

مثلا از ۳-. تغییرات شروع میشه
ورودی ۳- سون سگمنت ۴۸۵
ورودی ۴- سون سگمنت ۴۹۰
.
.
.ورودی صفر سون سگمنت ۵۲۰
ورودی ۲ ولت سون سگمنت ۵۴۱
.
.
.
.تا جایی که تغییر میکنه کلیه اعداد را اعلام کن

فرمودی در حالت معگوس بیشتر از ۳ ولت نشون نداد
من چطور بفهمم ۲ ولت هم نشون میده یا نه
چطور بفهمم صفر ولت هم نشون میده یا نه
چطور بفهمم با چند ولت ورودی این اعداد را نشون میده ؟

آیا روی دستگاه تست کردی و درسته
اگه درسته حداقل و حداکثر عددی که روی دستگاه نشون میده چیه ؟
مجددا سوال میکنم آیا با برد قبلی متفاوته ؟

فرمودی مدل دیگه داری تا یک ولت نشون میده ، مگه ولتمتره ؟ قبلا گفتی آمپرمتره
وقتی میگی تا یک ولت نشون میده یعنی چند سون سگمنت داره لذا چرا فقط عدد یک سون سگمنت را اعلام میکنی ؟

سپاس

سلام بر شما استاد عزیزم بابت بی پاسخ گذاشتن عذر خواهی میکنم چند وقت پیش همزمان چند تن از بستگان م رو از دست دادم در واقع شرایط روحی مناسبی نداشتم با سپاس فراوان از شما استاد گرامی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام بر شما استاد عزیزم بابت بی پاسخ گذاشتن عذر خواهی میکنم چند وقت پیش همزمان چند تن از بستگان م رو از دست دادم در واقع شرایط روحی مناسبی نداشتم با سپاس فراوان از شما استاد گرامی

درود بر شما
استدعا دارم.

ضمن عرض تسلیت و تعزیت
امید است درشتی دیار و غم ایام به آخر و
آنچه نکوتر است مقدر و
پایمردی یاران ، تناور گردد.​

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

سپاس

خیلی عالی بود استاد
واقعاً استفاده کردم و ممنونم.
دلم نیومد فقط کلمه تشکر رو فشار بدم و لاجرم بایستی متنی برای تشکر مینوشتم.
بازهم
متشکر و ممنونم

بالا