آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

ولت متر و بار رو ب هم وصل کردم سیم ک ب خروجی تغذیه وصل کردم حدود ده سانت هست ولی زیاد زخیم نیست
ولوم جریان تا آخر باز هست با بار ۲۱وات تست کردم ک شیش ولت افت میکنه در بی باری خروجی ۲۰ ولت هست
مقاومت هم از ۶۸ صدم اهم ۱۰ وات اجری استفاده کردم
ولتاژ رو هم از پایه های ۸و۹و۱۰ ترانس گرفتم
احتمال داره بخاطر نصب نکردن هیت سینک باشه افت ولتاژ
تست ها رو انجام میدم و یک هیت سینک مناسب نصب میکنم و گزارش میدم با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

ولت متر و بار رو ب هم وصل کردم سیم ک ب خروجی تغذیه وصل کردم حدود ده سانت هست ولی زیاد زخیم نیست
ولوم جریان تا آخر باز هست با بار ۲۱وات تست کردم ک شیش ولت افت میکنه در بی باری خروجی ۲۰ ولت هست
مقاومت هم از ۶۸ صدم اهم ۱۰ وات اجری استفاده کردم
ولتاژ رو هم از پایه های ۸و۹و۱۰ ترانس گرفتم
احتمال داره بخاطر نصب نکردن هیت سینک باشه افت ولتاژ
تست ها رو انجام میدم و یک هیت سینک مناسب نصب میکنم و گزارش میدم با تشکر

درود
تست لحظه ای نیاز به هیت سینک نداره
پاسخ ها را ندادی
ولتمتر را طبق توصیه نصب کن و اشتباه نصب کردی
گفتی ولتاژ متناوب ۱۶.۵ ولته ولی با توجه به ۲۰ ولت بی باری ولتاژ متناوب ۱۴ ولته نه ۱۶.۵ ولت و لذا برای استفاده از جریان بالا حتی باید از خازن بزرگتر از ۳۳۰۰ نیز استفاده کنی و ۱۰۰۰ میکرو کوچیکه
ولی با همین شرایط میتونی دو لامپ را موازی کنی و با ولتاژ ۶ ولت تست کنی که همون جریان میشه ولی در این حالت مشکل ظرفیت کم خازن رفع میشه و باید با همین خازن بدون افت ولتاژ کار کنه

کلیه سیم های مسیر اصلی جریان باید ضخیم باشه و قطعا کلکتور نیز اتصال خوبی نداره و با گیره متصل کردی که موجب افت میشه و برای یک آمپر هم باید با سیم ضخیم کاملا محکم روی کلکتور پیچ بشه چه رسد به جریان بالاتر
بقیه سوال ها رو هم بترتیب و کامل پاسخ بده .

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود

هر یک از علاقمندانی که نسبت به تهیه برد خام اقدام میکند میتواند در همین تاپیک با هماهنگی قبلی و اطلاع از نیاز متقاضیان ، با قیمت مناسب تر و ارزان تری تهیه نماید و اولین متقاضی خودم هستم و تعداد ۳ برد نیاز دارم.

لیست ۳۴ قطعه مورد نیاز بشرح زیر است .

رگلاتور

1 عدد LM317

آی سی
1 عدد UA741

ترانزیستورها
1عدد TIP35
1عدد BC640

دیودها
4 عدد. 6A10 ( در pcb دیود 1N5404 پیشنهاد شده که اشکالی نداره ولی ۳ آمپری است و توصیه نمیکنم ) اما 6A10 دیود ۶ آمپری ۱۰۰ ولتی است و اگر قصد غرتقاء جریان را در آینده دارید 10A10 که ۱۰
. . آمپری است استفاده کنید
5عدد 1N4007
1عدد LED

زینرها
1عدد 2,2 ولت
1عدد 7 ولت

خازن ها همگی ۵۰ ولتی
1عدد 3300mf
2عدد 47mf
1عدد 100mf

مقاومت ها

یکچهارم وات ها ( وات بالاتر اشکالی نداره)
1عدد 22
1عدد 82
1عدد 470
1عدد 560
1عدد 1k
2عدد 4،7k
1عدد 10k

یک وات ها
1عدد. 1k /1w
1عدد. 2,2k /1w

۶ وات یا بالاتر از ۶ وات

1عدد. 68, 0

1عدد پتانسیومتر 2k
1عدد ولوم 2k
1عدد ولوم و یا ولوم کلیددار 5k ( در صورتیکه ولوم کلیددار استفاده کنید ناحیه ابتدای ولوم یعنی در محل صفر ولت ، پاور را قطع میکند و دراینصورت نیاز به کلید مجزا ندارد و ساده تر و شکیل تر است)

مشاهده فایل‌پیوست 155303

درود
استاد فرمودید در صورت نیاز بابت تهیه برد خام تو همین این تاپیک اعلام کنیم؟
آیا امکانش هست قطعات رو هم به همراه برد خام ارسال فرمایند البته این در حد یک پیشنهاده
اگه مقدوره لطفا قیمت برد و در نهایت برد به همراه قطعات رو اعلام فرمایند

سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060

به نام خدا
استاد عزیز یک سوال
تغذیه بازار چند مدلی که من تست کردم مشکلی که دارند این بود مثلا
شما میای جریان روی 100 میلی امپر قرار میدی ولی لحظه اول حداقل‌2 امپر جریان میده که اگر اشتباهی کنی در وصل سیم های وردی برق دستگاه امکان سوختن برد وجود دارد
آیا به این موضوع برخورد کرده اید
حتی لحظه ای سیم های مثبت و منفی
رو بهم میزنی جرقه خیلی زیادی میزنه ولی روی دستگاه اصولی اینجوری نیست اگر میزاری روی امپر کم جرقه خیلی خیلی ضعیف می باشد

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود
تست لحظه ای نیاز به هیت سینک نداره
پاسخ ها را ندادی
ولتمتر را طبق توصیه نصب کن و اشتباه نصب کردی
گفتی ولتاژ متناوب ۱۶.۵ ولته ولی با توجه به ۲۰ ولت بی باری ولتاژ متناوب ۱۴ ولته نه ۱۶.۵ ولت و لذا برای استفاده از جریان بالا حتی باید از خازن بزرگتر از ۳۳۰۰ نیز استفاده کنی و ۱۰۰۰ میکرو کوچیکه
ولی با همین شرایط میتونی دو لامپ را موازی کنی و با ولتاژ ۶ ولت تست کنی که همون جریان میشه ولی در این حالت مشکل ظرفیت کم خازن رفع میشه و باید با همین خازن بدون افت ولتاژ کار کنه

کلیه سیم های مسیر اصلی جریان باید ضخیم باشه و قطعا کلکتور نیز اتصال خوبی نداره و با گیره متصل کردی که موجب افت میشه و برای یک آمپر هم باید با سیم ضخیم کاملا محکم روی کلکتور پیچ بشه چه رسد به جریان بالاتر
بقیه سوال ها رو هم بترتیب و کامل پاسخ بده .

سپاس

سلام
ولت متر رو ب صورتی که شما فرمودید وصل کردم بار هم همان لامپ ۲۱وات ولتاژ کلکتور در بی باری ۲۱/۵ولت با بار ۱۵ ولت
بدون ای سی هم افت ولتاژ همان اندازه هست از سیم های ضخیم هم استفاده کردم این بار ترانزیستور قدرت رو هم با پیچ ب هیت سینک وصل کردم سیم کلکتور رو هم پیچ کردم
(ترانس رو از تغذیه جدا کردم ولتاژ متناوب۱۶ ولت داره بار ک بهش وصل میشه با یک لامپ نیم ولت افت ولتاژ داره و با دو لامپ یک ولت افت ولتاژ داره)
خازن رو هم با یک خازن ۲۲۰۰تعویض کردم ۲ ولت از افت ولتاژ کم شد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
استاد فرمودید در صورت نیاز بابت تهیه برد خام تو همین این تاپیک اعلام کنیم؟
آیا امکانش هست قطعات رو هم به همراه برد خام ارسال فرمایند البته این در حد یک پیشنهاده
اگه مقدوره لطفا قیمت برد و در نهایت برد به همراه قطعات رو اعلام فرمایند

سپاسگزارم.

درود

من برد خام را فقط برای خودم پیشنهاد کردم که اگه کسی اقدام به تهیه برد کرد قطعا با تعداد بیشتر ارزونتر تهیه میشه و من باید جهت بررسی نظر علاقمندان نمونه داشته باشم .
ولی شما فعلا تحمل کنید چند تن از دوستان و علاقمندان مجرب تست و تایید کنند سپس برای تهیه و تقدیم اقدام میشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

به نام خدا
استاد عزیز یک سوال
تغذیه بازار چند مدلی که من تست کردم مشکلی که دارند این بود مثلا
شما میای جریان روی 100 میلی امپر قرار میدی ولی لحظه اول حداقل‌2 امپر جریان میده که اگر اشتباهی کنی در وصل سیم های وردی برق دستگاه امکان سوختن برد وجود دارد
آیا به این موضوع برخورد کرده اید
حتی لحظه ای سیم های مثبت و منفی
رو بهم میزنی جرقه خیلی زیادی میزنه ولی روی دستگاه اصولی اینجوری نیست اگر میزاری روی امپر کم جرقه خیلی خیلی ضعیف می باشد

درود

بله تغذیه های متفرقه و فاقد اعتبار ، مشکلات اساسی دارند اما من تغذیه رایج که با ۳ آپ امپ ساخته میشه و تعداد زیادی در همین انجمن مونتاژ کردند فاقد نقص قابل توجه میدونم
البته دو ضعف داره که مهم نیست و متناسب با بار ، افت ولتاژ ناچیزی داره که در این تغذیه بنحو باورنکردنی که در این حد انتظار نداشتم بکلی رفع شده

اما مشکلی که فرمودید قابل اغماض نیست و خسارت وارد میکنه و اگه نقشه ای از اون تغذیه مورد نظر خود دارید در تاپیکی مطرح فرمایید رفع کنم.

برای طراحی این تغذیه باوجودیکه شکایت یکی از دانشجویان خودم انگیزه مضاعفی بخشید که عزمم را برای این تغذیه جزم کنم ولی مشکلاتی وقت قابل توجهی را سوزاند و با این وجود تصور میکنم تغذیه ایده آلی شده که با حداقل قطعات کیفیت و دقت بی نظیری داره و در جریان تست علاقمندان بیشتر مشخص میشه و اگه احیانا ضعفی هم مشاهده بشه با توجه به اینکه علاقمندان اقدامات و آزمایشات لازم را انجام میدن هیچ مشکلی پیش نمیاد و قطعا هر گونه ضعف احتمالی هم رفع میشه ضمن آنکه موجب تبادل اطلاعات و تجربیات فنی هم میشه و موجبی برای پیگیری گروهی موضوع است و هم فال است و هم تماشا.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام
ولت متر رو ب صورتی که شما فرمودید وصل کردم بار هم همان لامپ ۲۱وات ولتاژ کلکتور در بی باری ۲۱/۵ولت با بار ۱۵ ولت
بدون ای سی هم افت ولتاژ همان اندازه هست از سیم های ضخیم هم استفاده کردم این بار ترانزیستور قدرت رو هم با پیچ ب هیت سینک وصل کردم سیم کلکتور رو هم پیچ کردم
(ترانس رو از تغذیه جدا کردم ولتاژ متناوب۱۶ ولت داره بار ک بهش وصل میشه با یک لامپ نیم ولت افت ولتاژ داره و با دو لامپ یک ولت افت ولتاژ داره)
خازن رو هم با یک خازن ۲۲۰۰تعویض کردم ۲ ولت از افت ولتاژ کم شد

مشاهده فایل‌پیوست 155303

درود

اولا ولتاژ متناوب با ولتاژ بی باری ناهماهنگه و ممکن نیست ولتاژ بی باری ۲۱.۵ ولت باشه باید حدود ۲۳ ولت باشه لذا ولتمتر شما اشکال داره
ضمنا پاسخ ها را باید بطور کامل بدی تا متوجه ایراد بشم
اما با توجه به ظرفیت خازن که ۲ ولت بهتر شد ‌موارد زیر محتمله
۱- ولتاژ متناوب با این خازن برای چنین بار و ولتاژی کافی نیست و باید بیشتر بشه
عرض کردم با ۶ ولت و دو لامپ موازی تست کنید که پاسخ ندادی تا قاطعانه عیب را پیدا کنم.

۲- عکسی از برد ارسال کنید که نحوه قرار گرفتن ترانزیستورها مشخص باشه ( آیا از اتصال پایه های صحیح ترانزیستور ها مطمئنی یا بدون اطمینان از پایه ها مطابق pcb نصب کردی ؟
زیرا ترانزیستور bc640 با پکیج مختلف و محل مختلف بیس امیتر تولید میشه و باید از پایه صحیح آن مطمئن باشی

۳- خازن ۱۰۰۰ میکرو را هم با ۲۲۰۰ میکرو موازی کن

۴- عرض کردم آیا در جریان و ولتاژ پایینتر هم افت ولتاژ داری یا نه که پاسخ ندادی
لذا همان لامپ ۲۱ وات را با ولتاژ های کمتر مثلا ۶ ولت و ۳ ولت تست و گزارش کن که آیا افت ولتاژ بکلی رفع میشه یا افت ولتاژ فقط کمتر میشه ؟

۵- فعلا تا اطلاع ثانوی گه اعلام میکنم آپ امپ خارج باشه تا اشکال ولتاژ رفع بشه و بموقع اعلام میکنم آپ امپ هم نصب کنی.

۶- اینکه ولتمتر را به امیتر متصل کرده باشی و در چنین باری بی تاثیر باشه یا بدتر شده باشه از محالاته

ضمنا از جملاتی شبیه ( مو بمو اجرا کردم یا طبق توصیه شما اجرا کردم ) استفاده نکن زیرا نمیدونم چه برداشتی از توصیه من کردی
لذا بفرمایید سیم های ولتمتر را به کجا متصل کردید
اینکه بگویید همون جایی که گفتی متصل کردم مشخص نمیکنه اتصال جدید ولتمتر صحیحه یا نه و اساسا کل شاخ های دنیا روی سرم سبز میشه که محل ولتمتر اصلاح شده باشه و افت ولتاژ بی تاثیر و یا بدتر شده باشه لذا طبق توصیه عمل نکردی که اگه پاسخ بدی بالاخره مشخص میشه اشکال کجاست.

لطفا پاسخ کلیه سوالات را آماده کن تا نیاز به تکرار مکرر سوال نباشه اگه برای تست لازم و تنظیم پاسخ ها ، چند روز هم نیاز باشه اشکالی نداره ولی پاسخ کلیه سوالات را ارسال کن .
عکس پشت و روی برد را ارسال کن
آیا مدار چاپی که خودت ساختی بخشی که باید ضخیم باشه توسط اسید ، مخدوش و نازک نشده ( اگر مخدوش باشه موجب افت ولتاژ میشه )

ضمنا نحوه اتصال ۲۲۰ به ترانس را اصلاح کردی یا نه ؟ یعنی ۲۲۰ ولت به کدوم پایه های اولیه متصل شده با ذکر شماره اعلام کنید.
تقریبا مطمئن هستم ولتمتر شما خصوصا ولتمتر ac اشکال داره آیا از سلامت و دقت ولتمتر مطمئنی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN

درود دوست عزیز تا حدودی که وقت اجازه داده برا من حقیر بشخصه ارایه این مدار . تجزیه وتحلیل و تبادل نظرتان با اساتید دیگه مثل یک کلاس تحصیل هست . پیش میاد متاسفانه بعضی مواقع بدلایل مختلف بعضی ها آدمو آزرده خاطر و خسته تر میکنند .جسارتا به اونا توجه نکنید هم برای دیگران راه گشا . درس وبرای خودتان هم همه
خوبی ها رو بدنبال داره (اینو با توجه به اشاره خودتان خاطر نشان کردم)
فقط خواستم تشکر کنم وخدا قوت
ببخشید.موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود دوست عزیز تا حدودی که وقت اجازه داده برا من حقیر بشخصه ارایه این مدار . تجزیه وتحلیل و تبادل نظرتان با اساتید دیگه مثل یک کلاس تحصیل هست . پیش میاد متاسفانه بعضی مواقع بدلایل مختلف بعضی ها آدمو آزرده خاطر و خسته تر میکنند .جسارتا به اونا توجه نکنید هم برای دیگران راه گشا . درس وبرای خودتان هم همه
خوبی ها رو بدنبال داره (اینو با توجه به اشاره خودتان خاطر نشان کردم)
فقط خواستم تشکر کنم وخدا قوت
ببخشید.موفق باشید

درود بر شما
از عنایت و همراهی شما بینهایت سپاسگزارم
ولی من نسبت به شخصیت آقای poomm عزیز کمترین تردیدی ندارم و بسیار سخت کوش و همراه قابل اعتماد و بسیار عزیز هستند و بابت زحماتی که در خصوص رسم نقشه ای تقبل فرمودند به ایشان مدیون هستم.
و من هم برحسب اتفاق از بروز مشکل بینهایت خوشحال میشم زیرا اموری که بدون مانع به مقصد برسه از نظر من ارزش چندانی نداره و حاوی اطلاعات ارزشمندی نیست.
همیشه مشکلات ، انسان سازه و با توجه به ظرفیت افراد هر چقدر مشکلات عظیم تر باشه موجب جهش بزرگتر و ارزنده تری میشه ( البته بشرطی که بیش از ظرفیت افراد نباشه)

تنها موردی که منو معذب میکنه اینه که پس از مطالعه و بررسی مفصل ، سوالاتی مطرح میکنم و توجهی نمیشه و ناگزیر به تکرار مکرر سوالات میشم که خیلی عذابم میده وگرنه بقیه موارد نمیتونه نا امیدم کنه.

با سپاس و تقدیر و توقیر فراوان

آخرین ویرایش:
بالا