آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام pcb رو خودم زدم با روش اتو . برای چاپ طرح pcbروی کاغذ دادم بیرون برام پرینت بگیرن ک سر خود طرح رو معکوس کرده بود وقتی اسید کاری تموم شد متوجه شدم از آنجا که فقط یک ای سی در مدار بود مشکل خاصی ب وجود نیومد فقط ای سی رو زیر فیبر نصب کردم . و ال ام ۳۱۷ و بی سی ۶۴۰ رو هم معکوس نصب کردم . بله از سوکت برای ای سی ستفاده کردم
طراحی شما و جناب اسماعیل ایرادی ندارد اشتباه از بنده بود که قبل از اسید کاری توجه نکردم
خیر فعلآ محدود کننده جریان رو تست نکردم انشالله در زمان مناسب
حتماً از ترانس با ولتاژ پایین استفاده میکنم
در تایپیک کاهش ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته عکس ترانس رو ارسال کردم متاسفانه سیم های که ولتاژ مورد نظر رو دارن زیر سیم های دیگه قرار گرفتن و هسته ترانس رو هم جوش زدن چون بی استفاده مونده بودم خواستم از این استفاده کنم
با سپاس از زحمات شما سر بلند پیروز باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام pcb رو خودم زدم با روش اتو . برای چاپ طرح pcbروی کاغذ دادم بیرون برام پرینت بگیرن ک سر خود طرح رو معکوس کرده بود وقتی اسید کاری تموم شد متوجه شدم از آنجا که فقط یک ای سی در مدار بود مشکل خاصی ب وجود نیومد فقط ای سی رو زیر فیبر نصب کردم . و ال ام ۳۱۷ و بی سی ۶۴۰ رو هم معکوس نصب کردم . بله از سوکت برای ای سی ستفاده کردم
طراحی شما و جناب اسماعیل ایرادی ندارد اشتباه از بنده بود که قبل از اسید کاری توجه نکردم
خیر فعلآ محدود کننده جریان رو تست نکردم انشالله در زمان مناسب
حتماً از ترانس با ولتاژ پایین استفاده میکنم
در تایپیک کاهش ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته عکس ترانس رو ارسال کردم متاسفانه سیم های که ولتاژ مورد نظر رو دارن زیر سیم های دیگه قرار گرفتن و هسته ترانس رو هم جوش زدن چون بی استفاده مونده بودم خواستم از این استفاده کنم
با سپاس از زحمات شما سر بلند پیروز باشید

درود

بر حسب اتفاق ترانس کپی ترانس شما را استفاده کردم که ولتاژهای متفاوتی داره و ولتاژ اصلی که آمپر بالا داره ۳۵ ولته و مطابق تصویر دوم و سوم ، سر وسط را پیدا کردم و ۱۷،۵ ولت قرینه بدست آمد که با دو دیود یکسو میشه

تصویر اول تصویر ترانس شماست که ارسال فرمودی و محل شکستن قرقره را با دو فلش مشخص کردم
و تصویر دوم و سوم ترانس خودم است و سر وسط ولتاژ ثانویه را پیدا کردم و اضافه کردم و ازآنجا که قصد داشتم ولتاژهای دیگری در اواسط طبقه آخر هم جستجو کنم لذا صفحه مسی را نیز پاره کردم که شما نیازی به مخدوش کردن این صفحه مسی هم نداری .
در این ترانس زیرترین سیم که ضخیم ترین سیم است برای این تغذیه مناسبه و از محلی که من شکستم باید سیم طبقه دوم را بعنوان سر وسط استفاده کنی ( پایین ترین طبقه را طبقه اول فرض کن و سر وسط در طبقه بعدی که طبقه دوم است بدست میاد و دو سر ابتدا و انتهای ثانویه بشرح زیر قابل تشخیصه
اگر ترانس را بنحوی جلوی خود بگذاری که سوراخ هایی که برای پیچ کردن تعبیه شده روی زمین باشه و لذا کلیه پایه های ترانس بسمت آسمان باشه بطوریکه ۱۰ پایه ثانویه ها به شما نزدیک و ۴ پایه مربوط به اولیه (برق شهر )از شما دورتر باشه در اینصورت آخرین پایه سمت چپ که به فیوز f914 متصله و پایه کنار آن درواقع ابتدا و انتهای ثانویه ۳۵ ولتی است و با سر وسط که پیدا میکنی ۱۷،۵ ولت متناوب و قرینه خواهی داشت که ایده آله و با دو دیود یکسو میشه

ضمنا ازآنجاکه این ترانس ولتاژهای متفاوتی داره و لذا برای تهیه ولتاژ منفی (۷-) هم ایده آله بطوریکه میتونی از کمترین ولتاژی که با ولتاژ اصلی ایزوله است برای تهیه ۷- ولت ( فقط با یک دیود و خازن و یگ زینر ۷ ولتی و یک مقاومت ) استفاده کنی.
بنابمراتب اینکه فرمودید با این ترانس نمیشه درواقع بهتر از این ترانس نمیشه .

سپاس

IMG_20190414_064954_491.jpg
IMG_20190414_070921_957.jpg
IMG_20190414_064128_862.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

مثل همیشه گره گشایی ب دست شماست در مورد ولتاژ های سیم زخیم ک ب فیوز f914متصل هست برای ترانس بنده ۵۵ولت هست و سر وسط ۲۷ولت باز هم ممنون هستم از شما قرقره رو میشکنم و ولتاژ مناسب تغذیه رو میگیرم سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

مثل همیشه گره گشایی ب دست شماست در مورد ولتاژ های سیم زخیم ک ب فیوز f914متصل هست برای ترانس بنده ۵۵ولت هست و سر وسط ۲۷ولت باز هم ممنون هستم از شما قرقره رو میشکنم و ولتاژ مناسب تغذیه رو میگیرم سپاس

درود
کدوم پایه ها ۵۵ ولته؟
آیا دو پایه آخر ۵۵ ولته ؟
آیا خودش سر وسط داشته ؟
۲۷ ولت که قبلا داشتید با اصلاح ترانس بدست آوردید یا خودش داشته
احتمالا اشتباه میکنید و احتمالا پایه آخر که شماره ۱۰ فرض کنید با پایه ۸ را اندازه گیری میکنی نه ۱۰ و ۹
بین ۹ و ۱۰ ولتاژ ۳۵ ولته
بین ۸ و ۹ هم ۳۵ ولته
بین ۸ و ۱۰ ولتاژ ۷۰ ولت داره و احتمالا شما اینو داری اعلام میکنی که فرمودی ۵۵ ولته
بدون شکستن دیوار قرقره اصلاح ولتاژ ممکن نیست و شما ۲۷ ولت را بدون اصلاح داری درسته ؟
اگر واقعا دو پایه آخر ۵۵ ولت باشه خیلی دشوار میشه
اگر ۲۷ ولت داری واجب نیست که سر وسط پیدا کنی فقط حدود ۲۰ یا کمتر از ۲۰ ولت باشه خوبه
سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود
کدوم پایه ها ۵۵ ولته؟
آیا دو پایه آخر ۵۵ ولته ؟
آیا خودش سر وسط داشته ؟
۲۷ ولت که قبلا داشتید با اصلاح ترانس بدست آوردید یا خودش داشته
احتمالا اشتباه میکنید و احتمالا پایه آخر که شماره ۱۰ فرض کنید با پایه ۸ را اندازه گیری میکنی نه ۱۰ و ۹
بین ۹ و ۱۰ ولتاژ ۳۵ ولته
بین ۸ و ۹ هم ۳۵ ولته
بین ۸ و ۱۰ ولتاژ ۷۰ ولت داره و احتمالا شما اینو داری اعلام میکنی که فرمودی ۵۵ ولته
بدون شکستن دیوار قرقره اصلاح ولتاژ ممکن نیست و شما ۲۷ ولت را بدون اصلاح داری درسته ؟
اگر واقعا دو پایه آخر ۵۵ ولت باشه خیلی دشوار میشه
اگر ۲۷ ولت داری واجب نیست که سر وسط پیدا کنی فقط حدود ۲۰ یا کمتر از ۲۰ ولت باشه خوبه
سپاس

سلام ترانس رو رو به رو قرار میدم ب این صورت ک قسمت ک ده پایه داره و ثانویه ترانس هست بهم نزدیک تره ۳ تا پایه ۸و۹و۱۰ ک سیم زخیم دارن و آمپر بالا پایه های ۸و۱۰ پنجاه پنج ولت هستن ک سر وسط پایه ۹ هست ک با یکی از پایه های ۸یا ۱۰ولتاژ۲۷ولت رو داره هنوز دست ب ترانس نزدم
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام ترانس رو رو به رو قرار میدم ب این صورت ک قسمت ک ده پایه داره و ثانویه ترانس هست بهم نزدیک تره ۳ تا پایه ۸و۹و۱۰ ک سیم زخیم دارن و آمپر بالا پایه های ۸و۱۰ پنجاه پنج ولت هستن ک سر وسط پایه ۹ هست ک با یکی از پایه های ۸یا ۱۰ولتاژ۲۷ولت رو داره هنوز دست ب ترانس نزدم
با سپاس

درود

منم همینو حدس زدم
بنابرین باید ۲۷ ولتی را کم کنید
گوشه قاب را بشکنید و هر ولتاژ ی کمتر از ۲۰ ولت و بیشتر از ۱۲ ولت متناوب خوبه
در این ترانس هر ولتاژی بسادگی حاصل نمیشه لذا دسترسی به هر ولتاژی که نسبت به ۳ پایه ۸ و ۹ و ۱۰ مقدوره اعلام کنید تا ساده ترین راه را جهت حصول مقصود تقدیم کنم
حتی امکان دسترسی زیر ۵ ولت را هم اعلام فرمایید. مجددا تاکید میکنم فقط نسبت به ۳ پایه آخر نه بقیه پایه ها

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

منم همینو حدس زدم
بنابرین باید ۲۷ ولتی را کم کنید
گوشه قاب را بشکنید و هر ولتاژ ی کمتر از ۲۰ ولت و بیشتر از ۱۲ ولت متناوب خوبه
در این ترانس هر ولتاژی بسادگی حاصل نمیشه لذا دسترسی به هر ولتاژی که نسبت به ۳ پایه ۸ و ۹ و ۱۰ مقدوره اعلام کنید تا ساده ترین راه را جهت حصول مقصود تقدیم کنم
حتی امکان دسترسی زیر ۵ ولت را هم اعلام فرمایید. مجددا تاکید میکنم فقط نسبت به ۳ پایه آخر نه بقیه پایه ها

سپاس

با سلام مجدد حتما انجام و اطلاع میدم تغذیه رو تست کردم محدود کننده جریان هم ب درستی کار میکنه از هر لحاظ عالی با کمترین قطعات کیفیت عالی اگر led بسوزه محدود کننده جریان هم از کار می افته درسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام مجدد حتما انجام و اطلاع میدم تغذیه رو تست کردم محدود کننده جریان هم ب درستی کار میکنه از هر لحاظ عالی با کمترین قطعات کیفیت عالی اگر led بسوزه محدود کننده جریان هم از کار می افته درسته

درود

نظر لطف شماست و سپاسگزارم
با توجه به دیود 1n4007 که سری شده Led هرگز نمیسوزه اما بدیهی است که صدمه هر قطعه ، عملکرد و قابلیت های سیستم را مخدوش میکنه.

اولیه ترانس دارای ۴ پایه در یکطرف است که به کلیدی متصل شده تا متناسب با برق شهر ، انتخاب سیم پیچ مناسب را میسر کنه ، اما ازآنجاکه وضعیت کلید بدون قاب دستگاه قابل تشخیص نیست که متناسب با چه ولتاژی است لذا جهت پیشگیری از خطای احتمالی ، کلید را آزاد کردم و برق شهر را مستقیما به پایه 1 و4 متصل کردم .( پایه های اولیه منتهی به کلید برق شهر ولتاژ ۱۲۰ و ۲۲۰ و ۲۴۰ ولت را مشخص کرده)
لذا با توجه به اینکه برق شهر در ترانس شما از طریق کلید متصل شده و ازآنجاکه احتمالا با حدس و گمان در موقعیت تصادفی است ، بهمین علت جهت اطلاع از ارتباط برق شهر به پایه ها و اصلاح احتمالی مراحل زیر را اجرا فرمایید.

۱- با ولتمتر ببینید ولتاژ ۲۲۰ ولت به کدام پایه های اولیه متصل شده
۲- اگر پایه ای که به محل فیوز یا فیوز F917 متصل شده بنام پایه شماره ۱ فرض کنیم احتمالا ۲۲۰ ولت بین پایه ۲ و ۴ متصل شده که اگرچه محل اصلی همینجاست ولی جهت افزایش عمر ترانس و کاهش حرارت ترانس ، همیشه مصرف کننده ها بویژه ترانس ها را به محل ۲۴۰ ولت متصل کنید لذا

اگر همینطوره و ۲۲۰ ولت به پایه ۲ و ۴ متصله درایتصورت پایه های وسط یعنی پایه ۲ و ۳ را آزاد کنید و ۲۲۰ ولت را به پایه ۱ و ۴ متصل کنید که دراینصورت ترانس کمتر داغ میکنه و عمرش بیشتر میشه و امکان اتصال ناخواسته و نامناسب هم منتفی میشه و ولتاژ خروجی ۲۷ ولت حدود ۳ ولت هم کمتر میشه.

(اساسا کلید انتخاب انواع برق شهر برای انطباق محصولات با برق کشورهای مختلف پیش بینی میشه ‌و پس از استقرار در یک کشور موضوعیت نداره و فقط برای سوزاندن محصول و بخصوص سوزاندن ترانس مفید خواهد بود )

موید باشید

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

با توجه به دیود 1n4007 که سری شده Led هرگز نمیسوزه
احتمالا تا غروب نمیتونم پاسخ بدم و شب ادامه میدیم.

موید باشید[/QUOTE
سلام

ولتاژ ترانس رو به ۱۶/۵ولت کاهش دادم ولی ولتاژ ac ترانس وقتی با لامپ ۲۱وات۱۲ ولت ازش جریان میکشم نیم ولت افت ولتاژ داره و دوتا لامپ ۲۱وات ۱۲ولت رو موازی کنم یک ولت افت ولتاژ دارم رو تغذیه هم با یک لامپ ۲۱وات ۱۲ ولت ۴ ولت افت ولتاژ داره البته خازن صافی تغذیه رو ۱۰۰۰uf50vگذاشتم می تونه از خازن باشه
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

با توجه به دیود 1n4007 که سری شده Led هرگز نمیسوزه
احتمالا تا غروب نمیتونم پاسخ بدم و شب ادامه میدیم.

موید باشید[/QUOTE
سلام

ولتاژ ترانس رو به ۱۶/۵ولت کاهش دادم ولی ولتاژ ac ترانس وقتی با لامپ ۲۱وات۱۲ ولت ازش جریان میکشم نیم ولت افت ولتاژ داره و دوتا لامپ ۲۱وات ۱۲ولت رو موازی کنم یک ولت افت ولتاژ دارم رو تغذیه هم با یک لامپ ۲۱وات ۱۲ ولت ۴ ولت افت ولتاژ داره البته خازن صافی تغذیه رو ۱۰۰۰uf50vگذاشتم می تونه از خازن باشه
با سپاس

درود

خازن موثره ولی چنین افت ولتاژ خفنی مرتبط با چنین خازنی نیست

افت ولتاژ مربوط به نقص مونتاژ یا ایرادات تست هست که با آزمایشات و توصیه های آتی مشخص میشه؟

۱- ولتمتر به کجا متصله ؟ به بار یا به خروجی تغذیه
یعنی فرض کن خروجی تغذیه با ۳۰ سانتیمتر سیم به بار متصل شده و ولتمتر باید با سیم ولتمتر به ابتدای سیم و درواقع مستقیما به امیتر متصل باشه نه به انتهای سیم (که بار هم اونجا متصله) زیرا طول سیم متناسب با ضخامتش مقاومتی داره و موجب افت ولتاژ میشه ، بویژه که از سیم گیره دار آزمایش که بسیار نازکه استفاده کرده باشی بنابرین ابتدا اعلام گن ولتمتر به کجا متصله ( ولتمتر حتما باید با سیم مستقلی مستقیما به امیتر متصل بشه)

۲- آیا همون ۲۷ ولت پایه ۸ و ۹ و ۱۰ را بمقدار ۱۶.۵ ولت رسوندی ؟

۳- زمانیکه بار به خروجی متصل میکنی در همین لحظه ولتاژ کلکتور ترانزیستور چند ولت افت میکنه ؟

۴- آیا لامپ led نیمه روشن میشه ؟ پتانسیومتر جریان در چه ناحیه ای است که با لامپ ۲۱ وات تست میکنی؟
اگر محدود گننده در مرز جریان غیر مجاز باشه افت ولتاژ بدیهی است یعنی مثلا محدود کننده را برای ۲ آمپر تنظیم کردی و ۲ آمپر مصرف میکنی که در مرز جریان غیرمجازه و باید افت ولتاژ آغاز بشه و اگه یک بار نیم وات با لامپ ۲۱ وات موازی کنی افت ولتاژ باید بدتر و بیشتر بشه چون با افت ولتاژ مانع عبور جریان غیرمجاز میشه و با این روش اجازه عبور جریان غیرمجاز را نمیده

۵- بدون آپ امپ تست کن ببین بازم افت ولتاژ داری ؟

۶- آیا ۶۸/. اهمی نصب شده

۷- با یک ۶۸/. و یک tip35 تغذیه توانایی تحمل ۳ آمپر را دارد و لذا دو لامپ موازی ۲۱ وات اساسا بیشتر از توانایی تغذیه است و علاوه بر افت ولتاژ زیاد ، موجب صدمه هم میشه

آیا در هر باری افت ولتاژ داری ( البته کمتر ) یا در بار ۲۱ وات ؟
اگر در نیم آمپر افت ناچیزی هم نداری ولی در ۲ آمپر افت ۴ ولتی داری دراینصورت تغذیه سالمه و نحوه آزمایش یا مونتاژ ایرادی داره
یکی از موارد فوق است و در شرایط متعارف حتی یک اپسیلن هم افت ولتاژ نداره و جلوگیری از افت ولتاژ از قابلیت های عجیب و منحصر بفرد این تغذیه است.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا