آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

جناب اسماعیل عزیز خواستم پیام خصوصی ارسال کنم ولی قابلیت پیام خصوصی را در ویرایش تنظیمات شخصی خاموش فرمودید
البته شما قادر به ارسال پیام خصوصی بمن نیستید ولی اگه قابلیت پیام خصوصی را روشن کنید پیامی ارسال میکنم

سپاس
با تشکر از عنایت و توجه حضرتعالی به این حقیر که مزید امتنان است و باعث افتخار اینجانب.
پیام خصوصی شما را دریافت کردم ، و امیدوارم لایق اعتماد و توجه حضرتعالی باشم.
به روی چشم ، فرمایشات شما را مد نظر قرار خواهم داد.
پیام خصوصی فعال بود ، شاید چون مدتهاست استفاده نکرده ام ، خودش هم کارآیی اش را فراموش کرده.
مجددا برایتان آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون دارم.
با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با تشکر از عنایت و توجه حضرتعالی به این حقیر که مزید امتنان است و باعث افتخار اینجانب.
پیام خصوصی شما را دریافت کردم ، و امیدوارم لایق اعتماد و توجه حضرتعالی باشم.
به روی چشم ، فرمایشات شما را مد نظر قرار خواهم داد.
پیام خصوصی فعال بود ، شاید چون مدتهاست استفاده نکرده ام ، خودش هم کارآیی اش را فراموش کرده.
مجددا برایتان آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون دارم.
با احترام

درود بر شما

فقط پیامی که بشما ارسال میکنم در فهرست پیام های ذخیره قرار نمیگیره و بقیه اینطور نیست
در هر صورت ارسال و اطلاع حضرت عالی اهمیت داشت که حاصل شده

و باز هم سپاسگزارم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

درود

قادر به شارژ اتوماتیک نیست یعنی نمیتونه باطری را پس از شارژ کامل قطع کنه و اساسا چنین تمهیدی در گرانترین و مجهزترین تغذیه هم وجود نداره چه رسد به تغذیه ضعفا

بابت حفظ فایل ها نگران نباشید زیرا ابتدا دانلود و سپس فایل های دانلود شده را منتقل میکنم و قابل حذف نیست و دیگه ارتباطی با آپلود سنتر نداره.

سپاس و تقدیر
درود
ای کاش همه ضعفا تجربه و متانتی مثه شما و همه دنیا دلی به وسعت و بزرگی شما داشتن
حالا صرف نظر از قطع اتوماتیک اگر از طریق یک ال ای دی هم بشه از نتیجه شارژ مطلع گردید هم قابل قبول میباشد
آیا مقدوره؟

سپاس .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود
ای کاش همه ضعفا تجربه و متانتی مثه شما و همه دنیا دلی به وسعت و بزرگی شما داشتن
حالا صرف نظر از قطع اتوماتیک اگر از طریق یک ال ای دی هم بشه از نتیجه شارژ مطلع گردید هم قابل قبول میباشد
آیا مقدوره؟

سپاس .

درود بر شما

لطف عالی مزید
بله اگر میخوای مثلا باطری موبایل را شارژ کنی
باید جریان محدود کننده را بمقدار تقریبی ۲۰۰ میلی آمپر انتخاب و ولتاژ حدود ۴.۵ ولت را انتخاب و باطری را به خروجی تغذیه متصل کنید که اگر باطری خالی باشه دیود نوری روشن میشه و وقتی تا حدودی پر بشه خاموش میشه و اگر دیدی کاملا پر نشده باید با همون ولتاژ جریان کمتری انتخاب کنی که مجددا دیود نوری روشن بشه و با سعی و خطا متوجه میشی با چه ولتاژ و جریانی ، دیود نوری پس از شارژ کامل خاموش میشه البته پس از خاموشی هم کماکان جریانی هر چند کمتر از جریان انتخابی را به باطری میده.

ضمنا با توجه به قدرت و یا آمپر ساعت باطری باید جریان و ولتاژهای مختلف بالاتر از ۴.۵ ولت را تست کنی و تجربه لازم را کسب کنی که بسرعت حاصل میشه
با توجه به مداری که روی برخی از باطری ها از جمله باطری موبایل نصب هست و خطای احتمالی موجب صدمه آن میشه لذا بهتره فقط در مواقع اضطراری که شارژ باطری از طریق گوشی مقدور نیست ، باطری موبایل را با تغذیه متفرقه شارژ کنی

ولی برای هر باطری باید حدود یک یا دو ولت بیشتر از ولتاژ اصلی باطری انتخاب و تنظیم کن و هر چقدر با جریان کمتری شارژ بشه بهتره حدود ۱۰۰ میلی آمپر خوبه

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام خسته نباشید خدمت استاد عزیز جناب غزال و جناب آقای اسماعیل عزیز بایت زحمات شما بسیار سپاسگزارم
استاد بنده با اجازه دارم تغذیه رو منتاژ میکنم زینر ۷/۵ولت موجود دارم اگر به جای زینر۷ ولت استفاده کنم مشکل پیش نمیاره و این که از ۳۰۵۵ قابلمه‌ای اورجینال به جای tip35 استفاده کنم متاسفانه زینر ۷ولت و tip35موجود ندارم
با سپاس از زحمات شما

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد

با سلام
باتشکر از استادغزال ودیگر همکاران بحث جالبی را پیشکشیدید.
سوال :
در مبحث منبع تعذیه (مثلا 15 ولت 3 امپر)اگر خروجی دچار نوسان ولتاژشد ، به کدام قسمت تغذیه و کدام المان مشکوک شویم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام خسته نباشید خدمت استاد عزیز جناب غزال و جناب آقای اسماعیل عزیز بایت زحمات شما بسیار سپاسگزارم
استاد بنده با اجازه دارم تغذیه رو منتاژ میکنم زینر ۷/۵ولت موجود دارم اگر به جای زینر۷ ولت استفاده کنم مشکل پیش نمیاره و این که از ۳۰۵۵ قابلمه‌ای اورجینال به جای tip35 استفاده کنم متاسفانه زینر ۷ولت و tip35موجود ندارم
با سپاس از زحمات شما

درود

ضمن تشکر و تقدیر
بهیچ عنوان هیچیک از دو مورد مشکلی نداره بطوریکه خودم با 2n3055 تست کردم.
و اساسا vr1 برای تلرانس قطعات پیش بینی شده وگرنه مقاومت ثابتی منظور میشد
هرچند ۶ و ۸ ولت هم اشکالی نداره اما در مواقعی که زینر دقیقتر مورد نیازه میتوان از دیود یکسوساز بصورت سری و معکوس با زینر جهت افزایش ولتاژ و نیز سری با تغذیه نهایی حاصله جهت کاهش ولتاژ قابل استفاده است.
جهت پیشگیری از خسارت ناشی از خطای مونتاژ احتمالی
حتما در زمان تست مقدماتی آپ امپ را نصب نکنید و حتما از ۱۰۰ اهمی بجای ۶۸/. اهمی موقتا جهت تست ولتاژ و اطمینان از صحت مونتاژ استفاده کنید
سپس اگر بدون بار ، ولتاژ از حدود صفر یا چند ولت تا ماکزیمم قابل انتخاب و تغییر بود که گویای صجت بخش ولتاژ است آپ امپ و ۶۸/. اهمی را نصب در محل خود نصب کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

با سلام
باتشکر از استادغزال ودیگر همکاران بحث جالبی را پیشکشیدید.
سوال :
در مبحث منبع تعذیه (مثلا 15 ولت 3 امپر)اگر خروجی دچار نوسان ولتاژشد ، به کدام قسمت تغذیه و کدام المان مشکوک شویم؟

درود
متوجه نشدم
شفاف تر و مفصل تر توضیح دهید.
آیا تغذیه سالمی دچار اشکال شده ؟
یا تغذیه ای طراحی شده که چنین ضعفی داره؟
ایا خودبخود و در بی باری هم ، ولتاژ کم و زیاد میشه یا با اتصال بار به خروجی تغذیه چنین ایرادی ظاهر میشه؟
آیا با هر باری یا در بار خاص و جریان خاصی این اتفاق میافته ؟
اگر نقشه مورد نظر قابل ارسال باشه بررسی دقیق تر مقدور میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

ضمن تشکر و تقدیر
بهیچ عنوان هیچیک از دو مورد مشکلی نداره بطوریکه خودم با 2n3055 تست کردم.
و اساسا vr1 برای تلرانس قطعات پیش بینی شده وگرنه مقاومت ثابتی منظور میشد
هرچند ۶ و ۸ ولت هم اشکالی نداره اما در مواقعی که زینر دقیقتر مورد نیازه میتوان از دیود یکسوساز بصورت سری و معکوس با زینر جهت افزایش ولتاژ و نیز سری با تغذیه نهایی حاصله جهت کاهش ولتاژ قابل استفاده است.
جهت پیشگیری از خسارت ناشی از خطای مونتاژ احتمالی
حتما در زمان تست مقدماتی آپ امپ را نصب نکنید و حتما از ۱۰۰ اهمی بجای ۶۸/. اهمی موقتا جهت تست ولتاژ و اطمینان از صحت مونتاژ استفاده کنید
سپس اگر بدون بار ، ولتاژ از حدود صفر یا چند ولت تا ماکزیمم قابل انتخاب و تغییر بود که گویای صجت بخش ولتاژ است آپ امپ و ۶۸/. اهمی را نصب در محل خود نصب کنید

سپاس
سلام تغذیه منتاژ و تست شد با ترانس ۱۰ولت ۱ امپر از صفر تا ده ولت متغیر با دوتا ولوم ۲۰ کیلو موجود تست کردم که باز هم قابل قبول بود در وقت مناسب ولوم ۵و۲ کیلو رو نصب میکنم و با ترانس قویتر فقط طرح pcbرو دادم بیرون چاپ کردن ک بر عکس کرده بود pcb رو وقتی فیبر رو اسید کاری کردم متوجه شدم ب این خاطر ب اجبار ای سی رو زیر مدار طرف مسی فیبر نصب کردم یک سوال هم پیش اومد اگر ترانس ۲۷ولت ac نصب کنم آسیب می‌بینه؟با تشکر از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام تغذیه منتاژ و تست شد با ترانس ۱۰ولت ۱ امپر از صفر تا ده ولت متغیر با دوتا ولوم ۲۰ کیلو موجود تست کردم که باز هم قابل قبول بود در وقت مناسب ولوم ۵و۲ کیلو رو نصب میکنم و با ترانس قویتر فقط طرح pcbرو دادم بیرون چاپ کردن ک بر عکس کرده بود pcb رو وقتی فیبر رو اسید کاری کردم متوجه شدم ب این خاطر ب اجبار ای سی رو زیر مدار طرف مسی فیبر نصب کردم یک سوال هم پیش اومد اگر ترانس ۲۷ولت ac نصب کنم آسیب می‌بینه؟با تشکر از شما

درود برشما

بالاخره اینجا هم همت و پشتکار خود را اثبات کردی و اولین نفر تست کردی .
اما چطور PCB را معگوس چاپ کرده آیا اشکالی در pcb هست یا سازنده اشتباه کرد ؟
آیا مدارچاپی را خودت با ماژیک ضد اسید و اسید درست کردی ؟
حتما سوکت آی سی نصب کن
آیا محدود کننده جریان هم تست شد ؟

حتما از ترانس با ولتاژ متناوب کمتر از ۲۰ولت و حدود ۱۸ ولت استفاده کن تا هرگز قطعه ای نسوزه ( انواعی که ماکزیمم ولتاژ مجازش بالاتر از بقیه باشه با ترانس ۲۴ ولت ، مدتی دوام میاره ولی با ترانس ۲۷ ولت متناوب خیلی زود میسوزه )

نیاز به تهیه ترانس دیگر نیست و میتونی همین ترانس را ۱۸ ولت درست کنی و برای اینکار از شیوه ای که در تاپیک زیر مطرح کردم استفاده کن.
فوق العاده ساده و نهایتا ظرف نیم ساعت ترانس با ولتاژ دلخواه درست میشه ( هر ولتاژی از ۱۵ ولت تا ۲۰ ولت خوبه )

اتفاقا خیلی بهتر میشه زیرا میتونی سر ۱۸ ولت را قطع کنی که در محل قطع دو سیم بدست میاد و درواقع ۴ سیم ثانویه داری که ثانویه ۱۸ ولت را برای جریان اصلی و ۹ ولت را برای تهیه ولتاژ منفی ۷ ولت استفاده میکنی که فوق العاده بهتر از روشی است که در تغذیه برای تهیه ۷- استفاده کردم و مزایای قابل توجهی داره ( دراینصورت کافیه ۹ ولت را فقط با یک دیود و خازن یکسو کنی و ولتاژ منفی را با زینر ۷ ولت و مقاومت ۱ کیلو درست کنی و کاتد زینر را به گراند تغذیه متصل و آند زینر را بعنوان ۷- ( منفی ۷ ولت) استفاده کن.)

علیرغم حساسیت شدیدی که برای استفاده از ساده ترین روش دارم معذالک ازآنجاکه تهیه ترانس مناسب با دو ولتاژ متفاوت دشواره لذا ناگزیر به استفاده از روشی با قطعات بیشتر شدم که از آن راضی نیستم و البته هیچ مشکلی نداره و فقط قطعات بیموردی اضافه شده اما برای شما توفیق اجباری است و ناگزیر به استفاده از روش ایده آل هستی که برای شما ساده تر حاصل میشه
ولذا حتما از روش فوق الاشاره استفاده کن.

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:
بالا