آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام کاملا جدا کردم پتانسیو متر را
ولتاژ Dz1=3 v در حالت اتصال پایه ها به برد
Dz1=8.10 v در حالت یک پایه جدا از برد

پراب هارا به سر دو زینر متصل کردم یک بار از این ور یک بار از اون ور دیود زنر ۲ کلن ۰ ولت شد
دیود زنر ۲ هم طرفی که خط داره رو به بالا ینی خطی که یک طرفش به مقاومت ۰.۶۸ متصل میشه و یک سرش به مثبت خازن
اهم دیود زنر ۲ از هر دو طرف ۱ اهم که از یک طرف یک لحضه ۰.۹ اهم میشد و بر‌میگشت ولی تقریبا رو ۱ ثابت بود

درود

چجوری اینهمه سوزوندی؟
هر دو زینر سوخته دو زینر ۲،۲ ولت و دو زینر حدود 7 ولت یا ۶،۸ ولت هم نیاز داری .
البته اگه اشتباها ولوم ولتاژ را خارج نکرده باشی ولی بنظر میرسه اشتباها ولوم را خارج کردی.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

چجوری اینهمه سوزوندی
هر دو زینر سوخته دو زینر ۲،۲ ولت و دو زینر حدود 7 ولت یا ۶،۸ ولت هم نیاز داری .

سپاس

از هر زینر حدود ۱۰ ۱۵ تا دارم مشکلی نداره
چیز دیگه ام میخاد ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

از هر زینر حدود ۱۰ ۱۵ تا دارم مشکلی نداره
چیز دیگه ام میخاد ؟

فعلا زینرهایی که داری نصب کن که ولتاژ حدود 7 ولت برای dz1 و حدود ۲،۲ ولت برای dz2 داشته باشه.
الان برام کاری پیش اومد و بعدا می بینم چکار کردی.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

فعلا زینرهایی که داری نصب کن که ولتاژ حدود 7 ولت برای dz1 و حدود ۲،۲ ولت برای dz2 داشته باشه.
الان برام کاری پیش اومد و بعدا می بینم چکار کردی.

سپاس

چشم سعی میکنم تا شب از روی برد د مونتاژ کنم قطعاتو رو برد بورد ببندم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

چشم سعی میکنم تا شب از روی برد د مونتاژ کنم قطعاتو رو برد بورد ببندم

درود

مگه تا حالا چطور مونتاژ کرده بودی؟
روی هوا مونتاژ کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

روی هوا مونتاژ کردی ؟

سلام و عرض ادب خیر روی برد بود
یکم شلوغ شده بود اونو کنار گذاشتم چون از هر قطعه ای چنتا داشتم یک برد دیگر مونتاژ کردم با قطعات دیگر که فقط مقاومت ۲کیلو ندارم همون R13 که نصب نکردم تا بخرم روی برد قبلی هم ۲.۲ کیلو نصب بود
الان به گفته‌ی شما lm317 سوخته که مونتاژ نکردم و bc640 هم مونتاژ نکردم ای سی ولی زیاد دارم یکیش رو هم اصلا وصل نکردم تاحالا اون ماژول ولت متر امپتر متر رو هم فعلا مونتاژ نکردم که دستو پا گیر نشه میخاستم ببینم با این حال میشه عیب یابی کرد ؟ چون راهم دور است میخاستم ببینم اگه قطعه ای خراب است مثل دیود ها 6A10 و 1n4007 و خازن ها اگه میشه تست کنم البته به خازن ها شک ندارم ولی دیود هارا احتمال میدم چون یکم حرارت زیاد بشون خورد موقع لحیم کاری البته در حد دو ثانیه نمیشد هر بار

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

الان روی یک برد نصب کردم که فاقد lm317 bc640 و ماژول ولت متر و امپر منر هست برم همین قطعاتو تهیه کنم یا لازمه چیزه دیگری هم تهیه کنم؟ .......؟!؟

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام و عرض ادب خدمت استاد غزال عزیز و همه‌ی کاربران محترم
میخاستم بدونم این tip35 bc640 lm317 ای که تو پی سی بی هست و میخام تهیه کنم و چی بگم اینا مثبت منفی دارن؟ npn bnp دارن؟ یا چطوریاس همینطوری بگم خودشون میدن ؟ ممنون میشم‌جواب بدین و بگین که چه مدلی باید تهیه کنم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

روی هوا مونتاژ کردی ؟

سلام و عرض ادب خیر روی برد بود
یکم شلوغ شده بود اونو کنار گذاشتم چون از هر قطعه ای چنتا داشتم یک برد دیگر مونتاژ کردم با قطعات دیگر که فقط مقاومت ۲کیلو ندارم همون R13 که نصب نکردم تا بخرم روی برد قبلی هم ۲.۲ کیلو نصب بود
الان به گفته‌ی شما lm317 سوخته که مونتاژ نکردم و bc640 هم مونتاژ نکردم ای سی ولی زیاد دارم یکیش رو هم اصلا وصل نکردم تاحالا اون ماژول ولت متر امپتر متر رو هم فعلا مونتاژ نکردم که دستو پا گیر نشه میخاستم ببینم با این حال میشه عیب یابی کرد ؟ چون راهم دور است میخاستم ببینم اگه قطعه ای خراب است مثل دیود ها 6A10 و 1n4007 و خازن ها اگه میشه تست کنم البته به خازن ها شک ندارم ولی دیود هارا احتمال میدم چون یکم حرارت زیاد بشون خورد موقع لحیم کاری البته در حد دو ثانیه نمیشد هر بار

درود

اگه برای تهیه قطعات مطلبی لازم بود میگفتم.
مقاومت ۲ کیلو و ۲،۲ کیلو فرقی نداره.
ولتمتر آمپرمتر و بیزر هم واجب نیست.
دیودها هم با حرارت هویه نمیسوزن
ولی علاقمند به الکترونیک باید همیشه دو تا اوراقی دستگاه الکترونیک و چند خازن الکترولیت و ۵ عدد bc639 , bc640 و ۱۰ تا 1N4007 یدک داشته باشه من آخرین بار یک باکس دیود خریدم دونه ای ۱۰۰ تومن لذا با هزینه رفت و آمد به فروشگاه یدکی نسبتا خوبی داری.
برای آی سی هم سوکت ۸ پین بخر که بتونی علاوه بر تعویض آسان ، ضمنا میتونی آی سی های مشکوک را هم بسادگی تست کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اگه برای تهیه قطعات مطلبی لازم بود میگفتم.
مقاومت ۲ کیلو و ۲،۲ کیلو فرقی نداره.
ولتمتر آمپرمتر و بیزر هم واجب نیست.
دیودها هم با حرارت هویه نمیسوزن
ولی علاقمند به الکترونیک باید همیشه دو تا اوراقی دستگاه الکترونیک و چند خازن الکترولیت و ۵ عدد bc639 , bc640 و ۱۰ تا 1N4007 یدک داشته باشه من آخرین بار یک باکس دیود خریدم دونه ای ۱۰۰ تومن لذا با هزینه رفت و آمد به فروشگاه یدکی نسبتا خوبی داری.
برای آی سی هم سوکت ۸ پین بخر که بتونی علاوه بر تعویض آسان ، ضمنا میتونی آی سی های مشکوک را هم بسادگی تست کنی

سپاس

خیلی ممنون از لطف و محبت شما
Q1 PNP
Q2 NPN
طبق فایل شماتیک درسته؟
lm317 چطور موبت و منفی نداره ؟

بالا