آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

خوب من ولوم 5 کیلو رو تعویض کردم ، آیسی بدون سوکت بود ولی خارجش کردم ..همونطور که قبلا گفته بودم ولتاژ هیچ تغییری نمیکنه.ضمنا شما فرموده بودین ولوم جریان از کار می افته درست ، منتها مشکل ما الان ولوم تغییر ولتاژ هست و من فکر میکنم تا ازپایه 6 خروجی نداشته باشیم جریانی برای کنترل ولتاژ وجود نداره.
مورد دیگه هم اینکه بار اول که مشکل پیش امد من آیسی رو به دلیل محکم کاری تعویض کردم یه مطلب دیگه اینکه من تو پایه 4 آیسی 7.5- و پایه 7 مقدار 5- رو دارم آیا این درسته؟

درود

علاقه ای به مطالعه ندارید ؟
مطمئنم از تحلیل تغذیه استفاده نفرمودی.
و با توجه به سوالات مشخصه از عیب یابی هم استفاده نفرمودی .
درحالیکه الگوریتم عیب یابی را با بررسی عمقی نقشه تنظیم کردم و بدیهی است که در زمان کوتاه ممکنه اشتباه کنم و با این وجود ترجیح دادی از مراحل عیب یابی استفاده نکنی

موردی که مکررا مورد تاکید قرار دادم و شما رعایت نفرمودی و پس از اثبات دلایل تاکیدم که با ولتاژ بالا عمر زیادی نمیکنه ، از ولتاژ ۲۴ ولت متناوب و درواقع حدود ۳۳ ولت مستقیم استفاده فرمودی و با خطا یا بی خطا موجب صدمه تغذیه شد مجددا تاکید کردم با ولتاژ متناوبی که استفاده کردی قطعات تغذیه بویژه ای سی خارج از محدوده مجاز قرار میگیره و ممکنه خودبخود هم بسوزه.

درحالیکه اگر به توصیه های نقشه توجه فرمایید حتی با خطا و اتصالی های نابجا هم بسادگی نمیسوزه و تا آنجاکه دانش ناچیزم یاری کرده باوجودیکه از حداقل قطعات استفاده کردم معذالک با تمهیداتی جلوگیری از سوختن تغذیه را پیش بینی کردم .

اگر تحلیل این تغذیه را در پست های نخستین ملاحظه فرمایید وظیفه آی سی کنترل جریانه و اگه خارج بشه فقط کنترل جریان نداری
ولتاژ مستقیم بعد از یکسوسازی یعنی ولتاژ دو سر خازن بزرگ چند ولته ؟
اگه پایه ۷ ولتاژ منفی داری مقاومت R7 سوخته و احتمالا آی سی هم سوخته که موجب صدمه مقاومت محافظ شده

اما ابتدا ولتاژ خروجی ترانس را مطابق تاپیک «« کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هژسته »» بمقدار مناسبی کم کن

سپس تغذیه را بدون آی سی تست کن که ولتاژ خروجی قابل تنظیم بشه..

اگه پتانسیومتر ولتاژ میسوزه
ابتدا کلید تغذیه را خاموش کن اگه ولتاژی در خروجی داری یک ترانزیستور یا هر دو سوخته .

پس از آنکه از سلامت ترانزیستورها مطمئم شدی کلید تغذیه را روشن کن و هر لحظه گرمای قطعات بویژه گرمای ترانزیستورها را تست کن.
حالا ببین اگه ولتاژ خروجی با تغییر اهم پتانسیومتر ولتاژ تغییر نمیکنه دراینصورت lm317 سوخته.
ضمنا ازآنجاکه از ولتاژ ۳۳ ولت مستقیم در این تغذیه استفاده کردی و برای استفاده از بیزر قطعاتی را مکررا جابجا کردی صدمه هر قطعه ای از جمله صدمه دیود و led متصل به پایه ۶ محتمله
ضمنا تعجب میکنم چرا از عیب یابیکه تقدیم شده استفاده نمیکنی؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 166895

مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:

zoro1r

کاربر vip
کاربر

موردی که مکررا مورد تاکید قرار دادم و شما رعایت نفرمودی و پس از اثبات دلایل تاکیدم که با ولتاژ بالا عمر زیادی نمیکنه ، از ولتاژ ۲۴ ولت متناوب و درواقع حدود ۳۳ ولت مستقیم استفاده فرمودی و با خطا یا بی خطا موجب صدمه تغذیه شد مجددا تاکید کردم با ولتاژ متناوبی که استفاده کردی قطعات تغذیه بویژه ای سی خارج از محدوده مجاز قرار میگیره و ممکنه خودبخود هم بسوزه.
درود و سپاس خدمت استاد عزیز
ولتاژ ورودی متناوب من ۱۶.۷ هست .من جایی نگفتم ولتاژ متناوب ۲۴ هست.
ولتاژ مستقیم بعد از یکسوسازی یعنی ولتاژ دو سر خازن بزرگ چند ولته ؟
ولتاژ مستیم ۲۱.۵ هست

گه پایه ۷ ولتاژ منفی داری مقاومت R7 سوخته و احتمالا آی سی هم سوخته که موجب صدمه مقاومت محافظ شده
ولتاژ پایه ۷ حدود ۲۰.۳ هست البته وقتی مدار روشنه.
استاد در حال حاضر دستگاه مشکلی نداره ولی هر دو باری که پتانسیومتر V سوخت ولوم روی حالت کم و حداقل ولتاژ تنظیم بوده حتی الان که دوباره ولوم رو کم کردم دود ازش بلند شد که من دستگاه رو خاموش کردم.

اگه پتانسیومتر ولتاژ میسوزه
ابتدا کلید تغذیه را خاموش کن اگه ولتاژی در خروجی داری یک ترانزیستور یا هر دو سوخته .

در زمان خاموشی ولتاژ صفر و هست ولتاژی تو خروجی نیست.
استاد من تمام صفحات و و پستهای این آموزش رو خوندم و توضیحاتی که در پست قبل داده بودم در جواب دوست عزیزمون بود و استنباط من اینه که شما پستهای قبلی رو ندید چون من نه ولتاژ متناوبم ۲۴ هست و نه از بیزر استفاده کردم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود و سپاس خدمت استاد عزیز
ولتاژ ورودی متناوب من ۱۶.۷ هست .من جایی نگفتم ولتاژ متناوب ۲۴ هست.

ولتاژ مستیم ۲۱.۵ هست

ولتاژ پایه ۷ حدود ۲۰.۳ هست البته وقتی مدار روشنه.
استاد در حال حاضر دستگاه مشکلی نداره ولی هر دو باری که پتانسیومتر V سوخت ولوم روی حالت کم و حداقل ولتاژ تنظیم بوده حتی الان که دوباره ولوم رو کم کردم دود ازش بلند شد که من دستگاه رو خاموش کردم.

در زمان خاموشی ولتاژ صفر و هست ولتاژی تو خروجی نیست.
استاد من تمام صفحات و و پستهای این آموزش رو خوندم و توضیحاتی که در پست قبل داده بودم در جواب دوست عزیزمون بود و استنباط من اینه که شما پستهای قبلی رو ندید چون من نه ولتاژ متناوبم ۲۴ هست و نه از بیزر استفاده کردم

درود
من با توجه به اینکه فرصت چندانی برای مطالعه تاپیک ها و تنظیم پاسخ ندارم و با تعجیل پاسخ میدم لذا تصور کردم جناب 144287928 پاسخ داده و با توجه به اینکه موارد زیر را مطرح کرد و منتظر پاسخ سوالاتم بودم لذا عامل خطا شد

درود
استاد برای ورودی از ترانسی که موجود داشتم استفاده کردم ۱۲ ولت دوبل با حذف سر وسط
الان به منبع دسترسی ندارم و بعداز ظهر مقدار ولتاژ دقیقشو اطلاع میدم

اما شما هم در پست ۳۸۰ فرمودی پایه 4 و 7 ولتاژ منفی داره که حاکی از خرابی ای سی هست لذا چطور با این شرایط ، تغذیه سالمه ؟

بابت دود شدن پتانسیومتر
آیا کلیه قطعات مطابق نقشه مونتاژ شده یا تغییراتی دادی ؟
احتمالا خازنی اضافه کردی و تصور کردی بهتره ؟
کمی توضیح بده وقتی دود میکنه تغذیه چه شرایطی داره ؟
ایا بار به خروجی متصله ؟
زمانیکه پتانسیومتر دود میکنه ولتاژ دو سر همون پتانسیومتر چند ولته ؟
تابحال چه قطعاتی سوخته و چه خطاهایی اتفاق افتاده ؟
آیا ۳۱۷ را با نمونه مطمئن و سالم تست کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

zoro1r

کاربر vip
کاربر

اما شما هم در پست ۳۸۰ فرمودی پایه 4 و 7 ولتاژ منفی داره که حاکی از خرابی ای سی هست لذا چطور با این شرایط ، تغذیه سالمه ؟
متاسفانه اشتباه کرده بودم و ولتاژ در پایه 4 حدود 7.5- و در پایه 7 حدود 20.7+ است
آیا کلیه قطعات مطابق نقشه مونتاژ شده یا تغییراتی دادی ؟
من دقیقا همه موارد رو مانند توصیه شما انجام دادم بغیر از اینکه دیود زنر z1 که 7 ولتی بود به دلیل موجود نبودن 7.5 انداختم .تغییر دیگه اینکه من از دیود پل استفاده کردم بجای دیود تکی. خازنها دقیقا مانند نقشه هستن
کمی توضیح بده وقتی دود میکنه تغذیه چه شرایطی داره ؟
دو باری سوخت و دود ازش بلند شد ولوم ولتاژ روی ولتاژهایی مانند یکی دو ولت تنظیم بود که در عرض چهار پنج ثانیه همزمان با دود کردن ولتاژ بالا رفته و زمانی که کامل میسوزه واتاژ تا انتهای قدرت میره .وپایه وسطی پتانسیومتر کامل از بین میره
ایا بار به خروجی متصله ؟
دو سر خروجی کاملا آزاد بوده
زمانیکه پتانسیومتر دود میکنه ولتاژ دو سر همون پتانسیومتر چند ولته ؟
از اونجایی که این پروسه تو چند ثانیه انجام میشه نتونستم ولتاژ رو اندازه بگیرم .الان در زمانی که ولتاژ روی صفر تنظیم میشه هر رو پایه 1.7- هستن که با زیاد کردن نهایتا پایه تکی به 3.2- و پایه ای که واسه رگولاتور میره 18.4 میشه
تابحال چه قطعاتی سوخته و چه خطاهایی اتفاق افتاده ؟
آیا ۳۱۷ را با نمونه مطمئن و سالم تست کردی ؟
تا به حال فقط 3 ت پتانسیومتر سوخته و هیچ قطعه دیگری نسوخته فقط من برای اطمینان هم رگولاتور 317 و آیسی 741 رو تعویض کردم
با تشکر

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

همانطور که حدس زدم ولتاژ ورودی که تاکید کردم بالا نباشه حدود ۳۳ ولت انتخاب کردی و بهمین دلیل ای سی سوخته در غیراینصورت بابت اغلب اتصالی های ناخواسته هم مقاومه و بسادگی نمیسوزه.

بابت شارژ باطری
اشتباه فوق العاده بزرگی است که با این تغذیه باطری ماشین شارژ کنی
برای شارژ فقط یک دیود و ترانس کافیه

گفتی میخوای با منبع تغذیه ولتاژ باطری ها رو اندازه گیری کنی ؟
مگه تغذیه برای اندازه گیری ولتاژ باطری هست ؟

اگه میخوای این تغذیه یک عمر کار کنه ولتاژ ورودی را پایین بیار .

سپاس

درود
استاد حق با شماست ولتاژ ورودی بالا بود ۳۳ ولت روی خازن صافی
با تغییراتی که روی ترانس دادم ولتاژ ترانس به ۲۰ ولت کاهش پیدا کرد و ولتاژ خازن صافی به ۲۶ ولت کاهش پیدا کرد
خیر استاد باطری ماشین نیست باطریهای اسانسور ۱۲ ولت ۷ امپر
استاد درسته که برای شارژ فقط یک دیود و ترانس کافیه ولی برای باطریهایی که نیاز به تعمیر دارن جواب نمیده و باید کاملا DC باشه البته اینو طبق تجربه خودم میگم که حدود ۱۲ ساله دارم این مدل باطریهارو تعمیر میکنم و اونهایی که بعد مدتی خراب میشن نیاز به اضافه کردن اسید و شارژ مجدد دارن
حتی به این نتیجه رسیدم که اب اسید اماده موجود در بازار اصلا جواب نمیده از هر ۱۰ تا باطری دو یا سه تاش جون میگیره البته اونم خیلی ضعیف ولی از موقعی که اسید باطری استفاده میکنم و از شارژ کاملا صاف شاید تو ۱۰۰ تا دونه باطری یه دونه کاملا خراب بوده همشون جواب میدن البته ضعیف و قوی دارن که اونم موقع شارژ کردن از روی ولتاژی که دو سر باطری هست مشخص میشه اینجوری نیازی به تستر باطری یا دشارژ مجدد و تایم گیری نداره
و چون نیاز دارم به اینکه باطرهای که دوباره میخوام استفاده کنم توان کافی برای نجات اضطراری داشته باشن باید همیشه بدونم کدوم باطری خوبه کدوم یکی نه و اینجوری نیاز نیست هر چهار باطری تعویض کنم البته نه برای همه مشتریام فقط برای اونایی که توان کافی ندارن که سالی چهار باطری بخرن برای اسانسور اونم تو بازار الان که حدود یه میلیون پول باطری باید بدن
ببخشید اشتباه من بوده هنگام شارژ دو سر هر باطری به صورت جداگانه ولتاژ گیری میکم
در واقع موقع سیکل شارژ که به صورت سری باطریهارو وصل میکنم اگه باطری ضعیف یا خراب باشه ولتاژ دو سر همون باطری از باطریهای دیگه کمتره و نشونه خرابی یا ضعیف بودن اونه البته توی مدلهای دیگه باطری هم که به صورت سری بسته شدنه هم اینو تجربه کردمه و هیچوقت هم تا حالا اشتباه نبوده

پیوست‌ها

• 768.5 کیلوبایت بازدیدها: 116
آخرین ویرایش:

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

ضمنا دوست گرامی جناب 144287928 در صورت ممکن تصویری از مدار خود نیز ارسال نمایید
تا ببینیم شما چه کردید
آیا ولت متر و آمپرمتر نیز تهیه نموده اید؟
اگر تهیه نکردید حتما دورنگش رو بگیرید که بسیار زیباتر میباشد
بنده دو تا 100 ولتی 10 آمپر تهیه نمودم ولی جالب اینکه توسط آمپرمترش تا 15 آمپر رو هم از نمایشگرش دریافت نمودم

اتفاقا در حال طراحی باکسی برای منبع میباشم
یک جعبه اسپیکر اوراقی از یکی از همکاران تهیه نمودم میخواهم متعدقات را داخل ان انتقال دهم
ابعاد جعبه ۱۵×۲۰ ارتفاعش هم ۲۰ میباشد
جعبه به این صورت میباشد
دوستان عزیز هم اگر محبت نمایند و در جایگذاری ولوم و خروجی ها و یا هر چیز دیگری نظر خودشون رو عنوان نمایند
سپاسگزار خواهم گردید
چیدمان تغریبی بنده به این صورت میباشد
( فصای خالی زیر نمایشگر پوشانیده میگردد )

مشاهده فایل‌پیوست 166891

با سپاس
تصاویر منبع خدمت شما
البته ببخشید دیر شد مشکلات کاریم کم نیست همینجوری دو شغله که هستم هیچ دو تا نی نی هم تو راه دارم بعضی وقتا یخورده لجبازی میکنن باهام دیگه کل وقتمو میگیرن

پیوست‌ها

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

تغذیه ای که من طراحی و تست کردم اساسا بیزر نداشت و بیزر را تست نکردم و نهایتا با اصرار متقاضیان با ساده ترین وجهی پیشنهاد کردم و ازانجاکه تابحال اعلام نشده بود که بیزر ۳ ولتی بسختی پیدا میشه و ازآنجاکه خودم بیزر ۳ ولتی دیدم و در بین ابزارم دارم نیازی به بررسی و اصلاح ندیدم.
اما اگه بیزر ۳ ولتی در بعضی مناطق بسختی پیدا میشه با یک کوپلر میتونی بشرح زیر از هر بیزر دم دست استفاده کنی که نقشه هم پیوست میکنم.

۱_ بجای بیزر دیود کوپلر را در جهت صحیح متصل کن ( یعنی کاتد دیود کوپلر باید به کاتد led مدار متصل باشه )

۲_ کلکتور امیتر کوپلر را با بیزر و یک مقاومت حدود ۲۰۰ اهم و یک منبع ولتاژ با ولتاژ کمی بالاتر از ولتاژ بیزر همگی را در جهت صحیح سری کن ( یعنی کلکتور کوپلر به مثبت تغذیه متصل باشه و مثبت بیزر به امیتر کوپلر متصل باشه )

حالا هر بیزری دوست داری مدت قابل توجهی استفاده کن و البته اگه بیزر ، جریان قابل توجهی نیاز داشته باشه و متناسب با توانایی کوپلر نباشه دراینصورت کوپلر میسوزه و باید یک ترانزیستور هم اضافه بشه تا هر بیزر قوی که سهله با بوق و آژیر آتش نشانی هم کار کنه .

سپاس

فقط قطعات قرمز را به led تغذیه و خازن بزرگ تغذیه ( C1 ) که با مداد کشیدم متصل کنید و پتانسیومتر ۱۰ کیلو برای تنظیم ولتاژ و صدای بیزر است که متناسب با هر بیزری که دارید تنظیم کنید .
تاکید میکنم در نقشه پیوست زیر led و خازنی که با مداد کشیدم متعلق به تغذیه است و نباید اضافه کنید و فقط به این جهت کشیدم که بخش قرمز نقشه را به پایه های آن متصل کنید .
یعنی فرض کند led و خازن C1 در نقشه اصلی تغذیه است .

مشاهده فایل‌پیوست 166895

مشاهده فایل‌پیوست 156785

درود
استاد متاسفانه من بازم نتونستم با این نقشه بیزر داشته باشم ولی بالاخره بعد از کلی کلنجار رفتن باهاش و استفاده از ترانزیستور ۸۵۵۰ بیزر به صدا در اومد و با صدای خیلی خوبی هم کار میکنه
البته با اجازتون یخورده توی مدار دستکاری کردم تا راه افتاد
با تمام بیزرهایی که داشتم امتحان کردم و جواب داد
لطف کنین اگه مشکلی داره و توی عمرش تاثیری داره اصلاح کنین
تا نهایت استفاده رو ازش ببریم
با تشکر از زحمات بیدریغ شما استاد گرامی
در ضمن هنوز بی صبرانه منتظر شروع کلاسهای استاد عزیز هستم

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
استاد حق با شماست ولتاژ ورودی بالا بود ۳۳ ولت روی خازن صافی
با تغییراتی که روی ترانس دادم ولتاژ ترانس به ۲۰ ولت کاهش پیدا کرد و ولتاژ خازن صافی به ۲۶ ولت کاهش پیدا کرد
خیر استاد باطری ماشین نیست باطریهای اسانسور ۱۲ ولت ۷ امپر
استاد درسته که برای شارژ فقط یک دیود و ترانس کافیه ولی برای باطریهایی که نیاز به تعمیر دارن جواب نمیده و باید کاملا DC باشه البته اینو طبق تجربه خودم میگم که حدود ۱۲ ساله دارم این مدل باطریهارو تعمیر میکنم و اونهایی که بعد مدتی خراب میشن نیاز به اضافه کردن اسید و شارژ مجدد دارن
حتی به این نتیجه رسیدم که اب اسید اماده موجود در بازار اصلا جواب نمیده از هر ۱۰ تا باطری دو یا سه تاش جون میگیره البته اونم خیلی ضعیف ولی از موقعی که اسید باطری استفاده میکنم و از شارژ کاملا صاف شاید تو ۱۰۰ تا دونه باطری یه دونه کاملا خراب بوده همشون جواب میدن البته ضعیف و قوی دارن که اونم موقع شارژ کردن از روی ولتاژی که دو سر باطری هست مشخص میشه اینجوری نیازی به تستر باطری یا دشارژ مجدد و تایم گیری نداره
و چون نیاز دارم به اینکه باطرهای که دوباره میخوام استفاده کنم توان کافی برای نجات اضطراری داشته باشن باید همیشه بدونم کدوم باطری خوبه کدوم یکی نه و اینجوری نیاز نیست هر چهار باطری تعویض کنم البته نه برای همه مشتریام فقط برای اونایی که توان کافی ندارن که سالی چهار باطری بخرن برای اسانسور اونم تو بازار الان که حدود یه میلیون پول باطری باید بدن
ببخشید اشتباه من بوده هنگام شارژ دو سر هر باطری به صورت جداگانه ولتاژ گیری میکم
در واقع موقع سیکل شارژ که به صورت سری باطریهارو وصل میکنم اگه باطری ضعیف یا خراب باشه ولتاژ دو سر همون باطری از باطریهای دیگه کمتره و نشونه خرابی یا ضعیف بودن اونه البته توی مدلهای دیگه باطری هم که به صورت سری بسته شدنه هم اینو تجربه کردمه و هیچوقت هم تا حالا اشتباه نبوده

درود

مطمئن باش dc صاف و ایده آل کوچکترین برتری برای کیفیت وعمر باطری نداره و اتفاقا ناصاف بهتره
و حتما عامل دیگری در تست شما موثر شده و موجب سوء برداشت شده

در مورد تغذیه هم با توجه به مشکلاتی که دارم و با تاخیر زیادی پاسخ دادید و مورد دیگری مطرح شد که با شما اشتباه گرفتم قاطی کردم و خاطرم نیست مشکل چی بود.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
استاد متاسفانه من بازم نتونستم با این نقشه بیزر داشته باشم ولی بالاخره بعد از کلی کلنجار رفتن باهاش و استفاده از ترانزیستور ۸۵۵۰ بیزر به صدا در اومد و با صدای خیلی خوبی هم کار میکنه
البته با اجازتون یخورده توی مدار دستکاری کردم تا راه افتاد
با تمام بیزرهایی که داشتم امتحان کردم و جواب داد
لطف کنین اگه مشکلی داره و توی عمرش تاثیری داره اصلاح کنین
تا نهایت استفاده رو ازش ببریم
با تشکر از زحمات بیدریغ شما استاد گرامی
در ضمن هنوز بی صبرانه منتظر شروع کلاسهای استاد عزیز هستم

درود

ترانزیستوری که اضافه فرمودی با این نقشه اشتباهه و قطعا فرم دیگه استفاده کردی و قطعا بیزری که داری درواقع آژیره که نیاز به ترانزیستور داشته
بیزر جریان بسیار ضعیفی مصرف میکنه و بدون ترانزیستور براحتی فعال میشه
در هر صورت ترانزیستوری که اضافه کردی اشتباهه و با چنین نقشه ای احتمال صدمه آن هم زیاده.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

متاسفانه اشتباه کرده بودم و ولتاژ در پایه 4 حدود 7.5- و در پایه 7 حدود 20.7+ است

من دقیقا همه موارد رو مانند توصیه شما انجام دادم بغیر از اینکه دیود زنر z1 که 7 ولتی بود به دلیل موجود نبودن 7.5 انداختم .تغییر دیگه اینکه من از دیود پل استفاده کردم بجای دیود تکی. خازنها دقیقا مانند نقشه هستن

دو باری سوخت و دود ازش بلند شد ولوم ولتاژ روی ولتاژهایی مانند یکی دو ولت تنظیم بود که در عرض چهار پنج ثانیه همزمان با دود کردن ولتاژ بالا رفته و زمانی که کامل میسوزه واتاژ تا انتهای قدرت میره .وپایه وسطی پتانسیومتر کامل از بین میره

دو سر خروجی کاملا آزاد بوده

از اونجایی که این پروسه تو چند ثانیه انجام میشه نتونستم ولتاژ رو اندازه بگیرم .الان در زمانی که ولتاژ روی صفر تنظیم میشه هر رو پایه 1.7- هستن که با زیاد کردن نهایتا پایه تکی به 3.2- و پایه ای که واسه رگولاتور میره 18.4 میشه

تا به حال فقط 3 ت پتانسیومتر سوخته و هیچ قطعه دیگری نسوخته فقط من برای اطمینان هم رگولاتور 317 و آیسی 741 رو تعویض کردم
با تشکر

درود

اساسا چنین حالتی برای نقشه اتفاق نمیافته که جریان زیاد از پتانسیومتر عبور کنه
برای اینکه اشکال را ببینی باید با پتانسیومتری که دود میکنه یک مقاومت حدود ۲۰۰ اهم وات پایین سری کنی و با پتانسیومتربازی کنی تا مقاومت داغ بشه و بتونیم اشکال مونتاژ را پیدا کنیم .

جایی در مونتاژ اشتباه کردی وگرنه صرفنظر از تحلیل علمی که مجددا هم بررسی کردم و اشکالی نداره تعداد علاقمدانی که مونتاژ کردن و جملگی موفق شدند حتی یکی از آنها چنین موردی گزارش نفرمودند .

لذا بدون تردید خطایی در مونتاژ داری .

سپاس

بالا