آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود. جناب مهندس ضمن تشکر از زحمات و راهنمایی های بی دریغ شما. متاسفانه متوجه مشکلی شدم. هم مولتی متر روی میز کارم خراب شده هم آمپرمتر پنلی. با مولتی متر یکی از رفقا تست ها را مجددا انجام دادم و نتایج صحیح به شرح ذیل است
.
ولتاژ ورودی ۱۹.۱ متناوب. ولتاژ سر خازن بزرگ همانطور که فرمودید ۲۶ ولت. خروجی با مقاومت ۳۷۰ اهم ۱۶.۴۰ شد. و با مقاومت ۲۲۰ اهم ۲۴.۱ شد. حالا اگه مقدار این مقاومت رو برای بدست آوردن ولتاژی بالاتر کمتر انتخاب کنیم به مدار فشار میاد؟

نکته ای رو هم خواستم سئوال کنم اونم اینه که آیا مقدار ولوم جریان، متناسب هست؟ چون عملا مثل یه کلید ON و OFF عمل میکنه. در حد نیم میل حرکت ولتاژ رو کامل صفر میکنه و یا به حداکثر میرسونه.

در ضمن دوستانی که مشابه این مولتی متر رو دارن یه اطلاع بدن. چندتا از قطعاتش سوخته کدهای smdش رو میخوام. ممنون

IMG_20190502_002210_982.jpg

درود

حالا درسته
مقاومت ۲۲۰ اهم بجای ۳۷۰ اهم نصب کن در لیست قطعات اصلاح کردم
در مورد ولوم جریان توضیح دادم و تغذیه شما هم درسته و باید همینطور باشه
ولی بترتیب زیر عمل کن
۱- ولوم جریان را زیاد کن و ولتاژی مثلا ۶ ولت انتخاب کن
۲- یک مقاومت ۱۰ الی ۲۰ اهم آجری یا یک لامپ ماشین به خروجی متصل کن ، حالا ولوم جریان را بتدریج کم کن تا جایی که ولتاژ خروجی ذره ای کم بشه و لامپ led کمی روشن میشه
۳- حالا اگه آمپر متر بهش متصله ببین جریان چقدره ؟ مثلا نیم آمپره .
۴- حالا اگه بار فعلی را کنار بگذاری و بارهای کوچکتر ( یعنی با مقاومت اهمی بیشتر ) به خروجی متصل کنی که جریان کمتر از نیم آمپر باشه کاری نداره و میتونی استفاده کنی اما اگه بخوای باری متصل کنی که بیشتر از نیم آمپر بخواد دراینصورت اجازه نمیده و ولتاژ را پایین میاره که نتونی بیشتر از نیم آمپر بگیری
۵- حالا اگه آمپر بیشتری میخوای باید ولوم جریان را بیشتر کنی مثلا ۱ آمپر انتخاب کنی که دراینصورت تا جریان ۱ آمپر براحتی بهت میده و مانع نمیشه اما اگه بخوای بیشتر از ۱ آمپر بکشی دوباره مانع میشه و ولتاژ را پایین میاره
۶- بهمین ترتیب میتونی ولوم جریان را بیشتر کنی مثلا ۳ آمپر انتخاب کنی که دراینصورت تا جریان ۳ آمپر هیچ اشکالی پیش نمیاد ولی اگه بخوای بیشتر از ۳ آمپر بکشی مجددا مانع میشه و ولتاژ را پایین میاره

ببین همینطور هست یا نه ؟
وقتی باری به خروجی متصل نیست و اونجایی که ولوم جریان حداقل هست باید ولتاژ خروجی را صفر کنه و کمی بچرخونی باید ولتاژ حداکثر بشه و درسته
اگه ولوم جریان را تا ۵۰ درصد بچرخونی تقریبا میتونی ۱،۵ آمپر بکشی و کاری نداره ولی اگه باری به خروجی متصل کنی که بیشتر از جریان انتخابی نیاز داشته باشه دراینصورت ولتاژ را پایین میاره وگرنه کاری نداره و میتونی جریان های پایین تر را استفاده کنی
وظیفه محدود کننده جریان همینه .
اگه متوجه نشدی بگو چه بارهایی یا چه مقاومت های آجری داری تا متناسب با موجودی شما مثال بزنم
ضمنا مشخصات کدوم قطعات مولتی متر را نیاز داری؟
اگر سلکتور را خارج نکردی خارج نکن چون ممکنه پلاتین هاش جابجا و مصیبت بشه ولی اگه خارج کردی یک عکس از وضعیت پلاتین ها شبیه عکس زیر ارسال کن چون بچه های تعمیرگاهم بازش کردند و پلاتین ها روی زمین ریخته و وضعیتش نامشخصه .

سپاس

IMG_20190305_132852_752.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

آفرین

دقیقا همینه که فرمودید
محدود کننده جریان درواقع فیوز هوشمندی است که در صورت بروز خطر ، از گسترش صدمات و خطراتی که به دستگاههای الکترونیکی وارد میشه و ممکنه موجب حریق و آتش گرفتن محیط بشه جلوگیری میکنه
وگرنه تا زمانیکه حادثه ناهنجاری اتفاق نیافته وجود محدود کننده اثر و تمری نداره .
لذا فقط مواقعی که حادثه نامطلوبی اتفاق میافته که موجب عبور جریان غیرمجاز میشه در اینگونه مواقع محدود کننده جریان فعال شده و از عبور جریان غیرمجاز جلوگیری میکنه که در این تغذیه سعی کردم محدود کنندگی بنحو کاملتری عمل کنه بطوریکه هرچقدر شرایط بحرانی تری احساس کنه محدودیت بیشتری اعمال میکنه .

اما سوال دیگری مطرح میشه که
اگر دو مصرف کننده که یکی از آنها کم مصرف ( حدود ۱۰ میلی آمپر ) و دیگری پر توان و پر مصرف ( حدود ۲ آمپر ) باشه که همزمان به یک منبع تغذیه متصل بشه چه راه حلی پیشنهاد میکنید ؟
زیرا باید محدود کننده را برای ۲ آمپر محدود کنیم که برای مصرف کننده ۱۰ میلی آمپری مناسب نیست .
سلام استاد منبع تغذیه را روی دو آمپر محدود میکنیم و به منبع پر توان وصل میکنیم و در موازات منبع پرتوان با مقاومت سری و دیود به منبع 10 میلی امپر ولتاژ میدیم که جریان را با مقاومت سری حساب شده محدود کنیم یعنی مصرف کننده 2 امپری با مقاومت سری و دیود به مصرف کننده 10 میلی متصل میشه و این دو با منبع اصلی موازی میشن

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود بر شما استاد و دوستان عزیزم
عذر خواهی میکنم ولی لازم دونستم که اعلام کنم با مقاومت ۲۲۰ اهم با ولتاژ های که بنده تست کردم اگر پتانسیومتر ولتاژ رو ۲۰ درجه درنظر بگیریم از صفر درجه تا ۱۷ درجه ولتاژ صفر تا ماکزیمم رو در اختیار مون میده و ۳ درجه باقی مانده بی ثمر هست ولی با مقاومت ۲۲۰و ۱۰ اهم معادل ۲۳۰ اهم با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت تمام ۲۰ درجه پتانسیومتر ولتاژ موثر هست به گونه ای که اگر در کلیپ های ارسال شده در پست های قبل توجه کنید نقطه آخر پتانسیومتر ولتاژ هم بی ثمر نیست
با مقاومت های کمتر دقیق یادم نمیاد ولی فکر کنم بی اثر بدون اخر پتانسیومتر ولتاژ بیشتر میشه
با عرض معذرت خواهی فراوان و تشکر تقدیر بی کران از شما استاد عزیزم و تمام دوستان
سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود

حالا درسته
مقاومت ۲۲۰ اهم بجای ۳۷۰ اهم نصب کن در لیس قطعات اصلاح کردم
در مورد ولوم جریان توضیح دادم و تغذیه شما هم درسته و باید همینطور باشه
ولی بترتیب زیر عمل کن
۱- ولوم جریان را زیاد کن و ولتاژی مثلا ۶ ولت انتخاب کن
۲- یک مقاومت ۱۰ الی ۲۰ اهم آجری یا یک لامپ ماشین به خروجی متصل کن ، حالا ولوم جریان را بتدریج کم کن تا جایی که ولتاژ خروجی ذره ای کم بشه و لامپ led کمی روشن میشه
۳- حالا اگه آمپر متر بهش متصله ببین جریان چقدره ؟ مثلا نیم آمپره .
۴- حالا اگه بار فعلی را کنار بگذاری و بارهای کوچکتر ( یعنی با مقاومت اهمی بیشتر ) به خروجی متصل کنی که جریان کمتر از نیم آمپر باشه کاری نداره و میتونی استفاده کنی اما اگه بخوای باری متصل کنی که بیشتر از نیم آمپر بخواد دراینصورت اجازه نمیده و ولتاژ را پایین میاره که نتونی بیشتر از نیم آمپر بگیری
۵- حالا اگه آمپر بیشتری میخوای باید ولوم جریان را بیشتر کنی مثلا ۱ آمپر انتخاب کنی که دراینصورت تا جریان ۱ آمپر براحتی بهت میده و مانع نمیشه اما اگه بخوای بیشتر از ۱ آمپر بکشی دوباره مانع میشه و ولتاژ را پایین میاره
۶- بهمین ترتیب میتونی ولوم جریان را بیشتر کنی مثلا ۳ آمپر انتخاب کنی که دراینصورت تا جریان ۳ آمپر هیچ اشکالی پیش نمیاد ولی اگه بخوای بیشتر از ۳ آمپر بکشی مجددا مانع میشه و ولتاژ را پایین میاره

ببین همینطور هست یا نه ؟
وقتی باری به خروجی متصل نیست و اونجایی که ولوم جریان حداقل هست باید ولتاژ خروجی را صفر کنه و کمی بچرخونی باید ولتاژ حداکثر بشه و درسته
اگه ولوم جریان را تا ۵۰ درصد بچرخونی تقریبا میتونی ۱،۵ آمپر بکشی و کاری نداره ولی اگه باری به خروجی متصل کنی که بیشتر از جریان انتخابی نیاز داشته باشه دراینصورت ولتاژ را پایین میاره وگرنه کاری نداره و میتونی جریان های پایین تر را استفاده کنی
وظیفه محدود کننده جریان همینه .
اگه متوجه نشدی بگو چه بارهایی یا چه مقاومت های آجری داری تا متناسب با موجودی شما مثال بزنم
ضمنا مشخصات کدوم قطعات مولتی متر را نیاز داری؟
اگر سلکتور را خارج نکردی خارج نکن چون ممکنه پلاتین هاش جابجا و مصیبت بشه ولی اگه خارج کردی یک عکس از وضعیت پلاتین ها شبیه عکس زیر ارسال کن چون بچه های تعمیرگاهم بازش کردند و پلاتین ها روی زمین ریخته و وضعیتش نامشخصه .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156081

با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز
تمامی نکاتی که فرمودید رو تست خواهم کرد و نتیجه رو مورد بررسی و اعلام میکنم. در مورد مولتی متر هم خیر فقط دربش رو باز کردم و به برد دسترسی دارم و سلکتور زیر برد هست که باز نکردم. اما اگر نیاز هست باز کنم و تصویری ازش ارسال کنم. از من مقاومت R6 و R7 سوخته و ارقامش از بین رفته.
سپاس از راهنماییتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام استاد منبع تغذیه را روی دو آمپر محدود میکنیم و به منبع پر توان وصل میکنیم و در موازات منبع پرتوان با مقاومت سری به منبع 10 میلی امپر ولتاژ میدیم که جریان را با مقاومت سری حساب شده محدود کنیم یعنی مصرف کننده 2 امپری با مقاومت سری به مصرف کننده 10 میلی متصل میشه و این دو با منبع اصلی موازی میشن

آفرین

اغلب منابع تغذیه دستگاههای الکترونیکی مجهز به محدود کننده جریان هستند و البته فقط یک محدود کننده برای جریان کلی دستگاه
اما اگر به هر بخشی توجه کنید حتما از بزرگترین مقاومت سری که خللی بر عملکرد سیستم وارد نکنه استفاده شده زیرا به این ترتیب درسته که یک مقاومت ، محدود کننده دقیقی نیست و کمی بیشتر از جریان غیر مجاز هم میتونه ازش عبور کنه اما بنحو قابل قبولی موجب محدودیت جریان میشه و بسیار موثر و مفیده .

و بهمین دلیل باوجودیکه در طراحی تغذیه وجود مقاومت سری کوچک برای نمونه گیری از جریان ضروری است و باوجودیکه ساختار متفاوت این تغذیه بگونه ای است که نیاز به مقاومت سری ۶۸،. اهم جهت نمونه گیری از جریان نداشت و میتونستم در این تغذیه بکلی مقاومت سری را حذف کنم و نمونه گیری از جریان توسط مقاومت ۸۲ اهمی انجام بشه که دراینصورت به منبع ایده آل هم نزدیکتر میشد اما با این وجود یکی از دلایلی که وجود ۶۸،. سری را ضروری دانستم مزیت حضور آن آنست زیرا بدلایلی از جمله صدمات احتمالی اگه محدود کننده از کار بیافته و مقاومت سری نداشته باشیم دراینصورت احتمال بروز خسارات سنگین زیاد میشد .
بهمین دلیل باوجودیکه نیاز چندانی به ۶۸،. اهمی نبود اما با پیش بینی حوادث احتمالی و بمنظور پیشگیری از خسارت از مقاومت ۶۸،. سری استفاده کردم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود بر شما استاد و دوستان عزیزم
عذر خواهی میکنم ولی لازم دونستم که اعلام کنم با مقاومت ۲۲۰ اهم با ولتاژ های که بنده تست کردم اگر پتانسیومتر ولتاژ رو ۲۰ درجه درنظر بگیریم از صفر درجه تا ۱۷ درجه ولتاژ صفر تا ماکزیمم رو در اختیار مون میده و ۳ درجه باقی مانده بی ثمر هست ولی با مقاومت ۲۲۰و ۱۰ اهم معادل ۲۳۰ اهم با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت تمام ۲۰ درجه پتانسیومتر ولتاژ موثر هست به گونه ای که اگر در کلیپ های ارسال شده در پست های قبل توجه کنید نقطه آخر پتانسیومتر ولتاژ هم بی ثمر نیست
با مقاومت های کمتر دقیق یادم نمیاد ولی فکر کنم بی اثر بدون اخر پتانسیومتر ولتاژ بیشتر میشه
با عرض معذرت خواهی فراوان و تشکر تقدیر بی کران از شما استاد عزیزم و تمام دوستان
سپاس

درود

ممنون
اگه در هر ولتاژ متناوبی انتهای ولوم ولتاژ بی اثر باشه و با ۲۳۰ رفع بشه قابل اصلاحه ولی در هر ولتاژ متناوبی اینطور نیست و برای حذف ناحیه بی اثر میتونی پتانسیومتر ۱۰ کیلو با ولوم ولتاژ موازی و تنظیم کنی تا ناحیه بی اثر نداشته باشی که البته اهمیتی نداره
و همین گزارش شما هم مقاومت ۲۷۰ اهم را تقویت میکنه که احتمالا ۲۷۰ اهم بوده و اشتباها در نقشه ۳۷۰ منظور شده .
در هر صورت اصلاح ارزنده ای بود و ممنونم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیز
تمامی نکاتی که فرمودید رو تست خواهم کرد و نتیجه رو مورد بررسی و اعلام میکنم. در مورد مولتی متر هم خیر فقط دربش رو باز کردم و به برد دسترسی دارم و سلکتور زیر برد هست که باز نکردم. اما اگر نیاز هست باز کنم و تصویری ازش ارسال کنم. از من مقاومت R6 و R7 سوخته و ارقامش از بین رفته.
سپاس از راهنماییتون

درود
چشمم ضعیفه
محلشو با تصویر مشخص کن ببینم چند اهمه
این R6 و R7. نداره بلکه لوکیشن کلیه قطعات با پیشوند عدد شروع میشه مثلا 6R22 و 6R25 و 2R34 ومثالهم

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود
چشمم ضعیفه
محلشو با تصویر مشخص کن ببینم چند اهمه
این R6 و R7. نداره بلکه لوکیشن کلیه قطعات با پیشوند عدد شروع میشه مثلا 6R22 و 6R25 و 2R34 ومثالهم

سپاس

درود مجدد
این تصویر محل قرارگیری مقاومت سوخته اس
IMG_20190502_005817_368.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود بر استاد عزیز. مقاومت ۲۲۰ رو جایگزین کردم. نکته اول اینکه ولتاژ کف ۲.۱ ولت روی ماژول آمپرمتر بود که نیاز شد مجدد پتاسیومتر داخلی رو تنظیم و صفر کنم. ولتاژ ورودی همون ۱۹ ولت متناوب. خروجی مدار حداکثر ولتاژ ۲۱.۳ ولت شد. با ۳۷۰ اهم هم ۱۹.۳ ولت شد. با تشکر

درود

ولتمتر آمپرمتر را نباید روی تغذیه ای که در حال تست هست تنظیم کنی
باید ولتمتر و آمپر متر را روی ولتاژ و جریانی که مطمئنی چند ولت و چند آمپره تنظیم کنی نه روی این تغذیه

بعد از تنظیم روی این تغذیه نصب کن و دستکاری هم نکن و اگه اشکالی می بینی دیگه ارتباطی‌به ولتمتر آمپرمتر نداره

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود مجدد
این تصویر محل قرارگیری مقاومت سوخته اس
IMG_20190502_005817_368.jpg

درود
متاسفانه این متفاوته
ولی با توجه به شدت سوختگی R7 احتمالا کمتر از ۲۰ اهم هست.
و R6 قابل خواندن است و هر چند در تصویر واضح نیست ولی بنظر میرسه صفر اهمه
سپاس
IMG_20190504_005630_322.jpg

IMG_20190504_005646_913.jpg

آخرین ویرایش:
بالا