آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود بر استاد عزیز

برد را تهیه کردم و تا حدودی قطعات را جایگزاری و لحیم کردم.

چند نکته رو لازم دونستم سئوال کنم.

اول اینکه شما در قطعات دو مقاومت را به صورت 1 وات معرفی کردید اما در نقشه ها مقاومت 2.2 کیلو 1 وات رو پیدا نکردم که کدام مقاومت میشه؟ حدس خودم مقاومت R11 هست. درسته؟

دوم اینکه در نقشه PCB پایین مدار دو خط موازی و جفت هم قرار گرفته اند که هیچ قطعه ای روشون قرار نمیگیره. این خطوط به چه منظور طراحی و تعبیه شده؟

سوم اینکه مقاومت 82 اهم و 370 رو نتونستم تهیه کنم. با سری و یا موازی کردن دو مقاومت آیا مشکلی نداره به این مقادیر رسید؟

با سپاس از زحمات حضرتعالی

سلام بر شما
با اجازه از استاد غزال گرامی
مقاومت ۲.۲ کیلو r11 هست که یک پایه به مثب خازن صافی و یک پایه دیگه به منفی خازن صافی وصل شده
در مورد دو خط موازی برای کلید پاور در نظر گرفته شده
در مورد مقاومت های ۸۲ اهم و ۳۷۰ اهم منتظر پاسخ استاد غزال باشید
دو مقاومت فوق رنج استاندارد هستند فروان هست
باعرض معذرت خواهی از استاد گرامی و شما دوست عزیز
سپاس بیکران

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود بر استاد عزیز

برد را تهیه کردم و تا حدودی قطعات را جایگزاری و لحیم کردم.

چند نکته رو لازم دونستم سئوال کنم.

اول اینکه شما در قطعات دو مقاومت را به صورت 1 وات معرفی کردید اما در نقشه ها مقاومت 2.2 کیلو 1 وات رو پیدا نکردم که کدام مقاومت میشه؟ حدس خودم مقاومت R11 هست. درسته؟

دوم اینکه در نقشه PCB پایین مدار دو خط موازی و جفت هم قرار گرفته اند که هیچ قطعه ای روشون قرار نمیگیره. این خطوط به چه منظور طراحی و تعبیه شده؟

سوم اینکه مقاومت 82 اهم و 370 رو نتونستم تهیه کنم. با سری و یا موازی کردن دو مقاومت آیا مشکلی نداره به این مقادیر رسید؟

با سپاس از زحمات حضرتعالی

درود

ضمن تشکر از جناب poomm عزیز بابت کمک و مساعدت در پاسخگویی ابهامات
بله اگه R11 با توان ۱ وات باشه اشکال نداره ولی اگر ۲ وات باشه مناسب تره
اگه در لیست قطعات ۱ وات محسوب کردم اصلاح میکنم ولی همانطور که عرض کردم ۱ وات هم اشکال نداره

در مورد دو خط موازی که بدرستی پاسخ دادند و اگر خواستید کلید را کنار ولوم نصب کنید اگر از دو خط موازی و جامپر استفاده کنید نیاز به سیم کشی نیست.
درمورد ۸۲ و ۳۷۰ اهم هر چند وجود داره اما میتوانید با دو یا چند مقاومت بسازید
اتفاقا منتظر مونتاژ شما بودم که تقاضا کنم یکبار مطابق نقشه با ۳۷۰ اهم تست کنید و ببینید ولتاژ خروجی تا چه ولتاژی بالا میره و یکبار بجای ۳۷۰ اهمی از ۲۲۰ اهم استفاده کنید و ببینید ولتاژ خروجی چقدر بالا میره و دو حالت فوق را گزارش فرمایید.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود

ضمن تشکر از جناب poomm عزیز بابت کمک و مساعدت در پاسخگویی ابهامات
بله اگه R11 با توان ۱ وات باشه اشکال نداره ولی اگر ۲ وات باشه مناسب تره
اگه در لیست قطعات ۱ وات محسوب کردم اصلاح میکنم ولی همانطور که عرض کردم ۱ وات هم اشکال نداره

در مورد دو خط موازی که بدرستی پاسخ دادند و اگر خواستید کلید را کنار ولوم نصب کنید اگر از دو خط موازی و جامپر استفاده کنید نیاز به سیم کشی نیست.
درمورد ۸۲ و ۳۷۰ اهم هر چند وجود داره اما میتوانید با دو یا چند مقاومت بسازید
اتفاقا منتظر مونتاژ شما بودم که تقاضا کنم یکبار مطابق نقشه با ۳۷۰ اهم تست کنید و ببینید ولتاژ خروجی تا چه ولتاژی بالا میره و یکبار بجای ۳۷۰ اهمی از ۲۲۰ اهم استفاده کنید و ببینید ولتاژ خروجی چقدر بالا میره و دو حالت فوق را گزارش فرمایید.

سپاس

درود

عذرخواهی میکنم که خیلی طول کشید. الحمدلله کار مونتاژ به پایان رسید. البته به خاطر خستگی بیش از حد فعلا نتیجه رو با مقاومت 370 اهم اعلام میکنم. فردا در اولین فرصت مقاومت 220 رو جایگزین میکنم و نتیجه رو در همین پست ویرایش میکنم

ورودی مدار 19 ولت AC

خروجی مدار در مقدار ماکزیمم 21.3 . البته این نتیجه تست شده با مولتی متر روی میز کارم هست.

نکته جالبی که وجود داره اینه که ماژول آمپرمتری که روی مدار سوار کردم مقدار ماکزیمم رو 19.3 ولت نشون میده. دو ولت کمتر از مولتی متر

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود

عذرخواهی میکنم که خیلی طول کشید. الحمدلله کار مونتاژ به پایان رسید. البته به خاطر خستگی بیش از حد فعلا نتیجه رو با مقاومت 370 اهم اعلام میکنم. فردا در اولین فرصت مقاومت 220 رو جایگزین میکنم و نتیجه رو در همین پست ویرایش میکنم

ورودی مدار 19 ولت AC

خروجی مدار در مقدار ماکزیمم 21.3 . البته این نتیجه تست شده با مولتی متر روی میز کارم هست.

نکته جالبی که وجود داره اینه که ماژول آمپرمتری که روی مدار سوار کردم مقدار ماکزیمم رو 19.3 ولت نشون میده. دو ولت کمتر از مولتی متر

سپاس

درود

پاینده باشی
میتونی با ولتاژ مطمئن مثل باطری موبایل تست کنی یعنی سیم زرد و مشکی نازک ولتمتر را یه باطری متصل کن ببین درست نشون میده یا نه ؟
اگه اشکال داشت ممکنه با پتانسیومتر ریزی که پشتش داره قابل تنظیم باشه ولی با احتمال قوی تر ، درسته.
هر وقت خواستی ۲۲۰ را تست کنی و
اگه میخوای ۳۷۰ اهمی را خارج نکنی میتونی مقاومت حدود ۵۴۲ اهم پشت مدار با ۳۷۰ اهمی لحیم کنی و باهاش موازی کنی که مجموعا ۲۲۰ اهم میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود

پاینده باشی
میتونی با ولتاژ مطمئن مثل باطری موبایل تست کنی یعنی سیم زرد و مشکی نازک ولتمتر را یه باطری متصل کن ببین درست نشون میده یا نه ؟
اگه اشکال داشت ممکنه با پتانسیومتر ریزی که پشتش داره قابل تنظیم باشه ولی با احتمال قوی تر ، درسته.
هر وقت خواستی ۲۲۰ را تست کنی و
اگه میخوای ۳۷۰ اهمی را خارج نکنی میتونی مقاومت حدود ۵۴۲ اهم پشت مدار با ۳۷۰ اهمی لحیم کنی و باهاش موازی کنی که مجموعا ۲۲۰ اهم میشه.

سپاس

درود بر استاد عزیز. مقاومت ۲۲۰ رو جایگزین کردم. نکته اول اینکه ولتاژ کف ۲.۱ ولت روی ماژول آمپرمتر بود که نیاز شد مجدد پتاسیومتر داخلی رو تنظیم و صفر کنم. ولتاژ ورودی همون ۱۹ ولت متناوب. خروجی مدار حداکثر ولتاژ ۲۱.۳ ولت شد. با ۳۷۰ اهم هم ۱۹.۳ ولت شد. با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود بر استاد عزیز. مقاومت ۲۲۰ رو جایگزین کردم. نکته اول اینکه ولتاژ کف ۲.۱ ولت روی ماژول آمپرمتر بود که نیاز شد مجدد پتاسیومتر داخلی رو تنظیم و صفر کنم. ولتاژ ورودی همون ۱۹ ولت متناوب. خروجی مدار حداکثر ولتاژ ۲۱.۳ ولت شد. با ۳۷۰ اهم هم ۱۹.۳ ولت شد. با تشکر

درود بر شما

ممنونم لطف فرمودید
ولتاژ متناوب و مستقیم متناسب نیستند که ممکن است بواسطه ایراد ولتمتر متناوب یا مسقیم باشه و در غیراینصورت خازن بزرگ مناسب نیست زیرا با ولتاژ متناوب ۱۹ ولت ، باید ولتاژ خازن بزرگ حدود ۲۶ ولت باشه
اگه با ۲۲۰ اهمی با مشکلی مواجه شدید اعلام فرمایید.

سپاس و تقدیر فراوان

مشاهده فایل‌پیوست 155303

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود

ازانجاکه بابت این سوال پاسخی دریافت نشد تکرار میکنم

کاربرد محدود کننده جریان چیست ؟

محدود کننده جریان در منابع تغذیه کاربرد بسیار ارزنده ای داره
و رفتارش در این مثال مشخص میشه که اگه فرض کنید منبع تغذیه قدرتمندی داری که دارای قدرت باطری ۱۲ ولت اتومبیل هست ولی مجهز به محدود کننده جریان هم هست لذا میتونی بقدری جریان را ضعیف کنی که مانند ۸ باطری قلمی ضعیف بشه که همون ۱۲ ولت را با جریان ضعیفی بده

یعنی اگه با استفاده از محدود کننده ضعیفش کنی فقط میتونه لوازم ۱۲ ولتی کم مصرف مثلا موتور کوچیک ۱۲ ولتی یا چند led رو روشن کنه ودیگه نمیتونه جریان استارت ماشین را تامین کنه مگر جریان محدود کننده را بالا ببری
ولی بدون محدود کننده برای هر مصرف کننده قوی و یا ضعیف قابل استفاده است و هیچگونه خطر و ضرری هم برای بارهای ضعیف و قوی نداره.

بنابرین درحالیکه منبع ۱۲ ولتی قدرتمند میتونه استارت بزنه و میتونه لوازم ۱۲ ولتی ضعیف را هم روشن کنه و هیچ ضرری هم برای لوازم ۱۲ ولتی نداره چه کاریه که از محدود کننده استفاده کنیم ؟
و چرا بهتره جریانش را برای لوازم کم مصرف کمتر کنیم که شبیه باطری قلمی بشه ؟

پاسخ این سوال ، دقیقا اهمیت محدودکننده جریان را شفاف میسازد.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

درود

ازانجاکه بابت این سوال پاسخی دریافت نشد تکرار میکنم

کاربرد محدود کننده جریان چیست ؟

محدود کننده جریان در منابع تغذیه کاربرد بسیار ارزنده ای داره
و رفتارش در این مثال مشخص میشه که اگه فرض کنید منبع تغذیه قدرتمندی داری که دارای قدرت باطری ۱۲ ولت اتومبیل هست ولی مجهز به محدود کننده جریان هم هست لذا میتونی بقدری جریان را ضعیف کنی که مانند ۸ باطری قلمی ضعیف بشه که همون ۱۲ ولت را با جریان ضعیفی بده

یعنی اگه با استفاده از محدود کننده ضعیفش کنی فقط میتونه لوازم ۱۲ ولتی کم مصرف مثلا موتور کوچیک ۱۲ ولتی یا چند led رو روشن کنه ودیگه نمیتونه جریان استارت ماشین را تامین کنه مگر جریان محدود کننده را بالا ببری
ولی بدون محدود کننده برای هر مصرف کننده قوی و یا ضعیف قابل استفاده است و هیچگونه خطر و ضرری هم برای بارهای ضعیف و قوی نداره.

بنابرین درحالیکه منبع ۱۲ ولتی قدرتمند میتونه استارت بزنه و میتونه لوازم ۱۲ ولتی ضعیف را هم روشن کنه و هیچ ضرری هم برای لوازم ۱۲ ولتی نداره چه کاریه که از محدود کننده استفاده کنیم ؟
و چرا بهتره جریانش را برای لوازم کم مصرف کمتر کنیم که شبیه باطری قلمی بشه ؟

پاسخ این سوال ، دقیقا اهمیت محدودکننده جریان را شفاف میسازد.

سپاس
سلام مهندس غزال بنظرم اگر منبع بدون محدود کننده جریان به بار داده بشه در صورت اشکال در مصرف کننده یا اتصالی مثلا
جریان باطری قوی و کنترل نشده تا اخرش میزنه همه چی و خراب میکنه شایدم خودشم نابود کنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام مهندس غزال بنظرم اگر منبع بدون محدود کننده جریان به بار داده بشه در صورت اشکال در مصرف کننده یا اتصالی مثلا
جریان باطری قوی و کنترل نشده تا اخرش میزنه همه چی و خراب میکنه شایدم خودشم نابود کنه

آفرین

دقیقا همینه که فرمودید
محدود کننده جریان درواقع فیوز هوشمندی است که در صورت بروز خطر ، از گسترش صدمات و خطراتی که به دستگاههای الکترونیکی وارد میشه و ممکنه موجب حریق و آتش گرفتن محیط بشه جلوگیری میکنه
وگرنه تا زمانیکه حادثه ناهنجاری اتفاق نیافته وجود محدود کننده اثر و تمری نداره .
لذا فقط مواقعی که حادثه نامطلوبی اتفاق میافته که موجب عبور جریان غیرمجاز میشه در اینگونه مواقع محدود کننده جریان فعال شده و از عبور جریان غیرمجاز جلوگیری میکنه که در این تغذیه سعی کردم محدود کنندگی بنحو کاملتری عمل کنه بطوریکه هرچقدر شرایط بحرانی تری احساس کنه محدودیت بیشتری اعمال میکنه .

اما سوال دیگری مطرح میشه که
اگر دو مصرف کننده که یکی از آنها کم مصرف ( حدود ۱۰ میلی آمپر ) و دیگری پر توان و پر مصرف ( حدود ۲ آمپر ) باشه که همزمان به یک منبع تغذیه متصل بشه چه راه حلی پیشنهاد میکنید ؟
زیرا باید محدود کننده را برای ۲ آمپر محدود کنیم که برای مصرف کننده ۱۰ میلی آمپری مناسب نیست .

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم

درود بر شما

ممنونم لطف فرمودید
ولتاژ متناوب و مستقیم متناسب نیستند که ممکن است بواسطه ایراد ولتمتر متناوب یا مسقیم باشه و در غیراینصورت خازن بزرگ مناسب نیست زیرا با ولتاژ متناوب ۱۹ ولت ، باید ولتاژ خازن بزرگ حدود ۲۶ ولت باشه
اگه با ۲۲۰ اهمی با مشکلی مواجه شدید اعلام فرمایید.

سپاس و تقدیر فراوان

مشاهده فایل‌پیوست 155303

درود. جناب مهندس ضمن تشکر از زحمات و راهنمایی های بی دریغ شما. متاسفانه متوجه مشکلی شدم. هم مولتی متر روی میز کارم خراب شده هم آمپرمتر پنلی. با مولتی متر یکی از رفقا تست ها را مجددا انجام دادم و نتایج صحیح به شرح ذیل است
.
ولتاژ ورودی ۱۹.۱ متناوب. ولتاژ سر خازن بزرگ همانطور که فرمودید ۲۶ ولت. خروجی با مقاومت ۳۷۰ اهم ۱۶.۴۰ شد. و با مقاومت ۲۲۰ اهم ۲۴.۱ شد. حالا اگه مقدار این مقاومت رو برای بدست آوردن ولتاژی بالاتر کمتر انتخاب کنیم به مدار فشار میاد؟

نکته ای رو هم خواستم سئوال کنم اونم اینه که آیا مقدار ولوم جریان، متناسب هست؟ چون عملا مثل یه کلید ON و OFF عمل میکنه. در حد نیم میل حرکت ولتاژ رو کامل صفر میکنه و یا به حداکثر میرسونه.

در ضمن دوستانی که مشابه این مولتی متر رو دارن یه اطلاع بدن. چندتا از قطعاتش سوخته کدهای smdش رو میخوام. ممنون

IMG_20190502_002210_982.jpg

آخرین ویرایش:
بالا