آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

اقبال خوب این تغذیه در جلب توجه ۳ تن از علاقمندانی است که پشتکار قابل توجهی دارند و کمک زیادی به تکمیل
و بررسی دقیق این تغذیه کرده و خواهد کرد و بدینوسیله از زحمات علاقمندان گرامی با نام کاربری smaeel , poom ,, و جناب. کمال تشکر را دارم
البته جناب مصمم به مونتاژ هستند اما با توجه به سابقه و پشتکار قابل تحسین و دقتی که از ایشان دارم مطمئنم کمک قابل توجهی در بررسی قابلیت این تغذیه خواهند کرد .

ضمنا با توجه به اینکه در صورت استفاده از مقاومت ۶۸،. و زینر ۲،۲ عبور ۵ آمپر را باور نکردم و بموجب عدم دقت در گزارش جناب poom نظر نادرستی اعلام داشتم چند جمله قرمز پست ۱۵۵ را طی ویرایش اضافه و نظرم را اصلاح کردم.

سپاس

با سلام.
استاد بنده در بیشتر گزارش ها فراموش می‌کنم ک دقیقا اطلاع بدم فقط سر انگشتی گزارش میدم ک پوزش میخواهم.در مورد گزارش قبلی ک با خط قرمز اصلاح فرمودید باید عرض کنم که دو تا مقاومت ۶۸صدم ده وات هم موازی بود فقط با یک ۳۰۵۵ قابلمه‌ای از آنجا که ترانزیستور ۳۰۵۵ فراوان دارم و باقیمت ناچیز خریداری شده دست دلبازی بخرج میدم و انواع فشار رو بهش وارد کردم.
در مورد تغذیه جدید هرچند دلم نیومد اذیتش کنم ولی ب دلیل کنجکاوی فراوان ولتاژ متناوب ۲۱ ولت بهش دادم و چند ساعتی زیر بار ۲۱وات قرار دادم اخ نگفت .
یک نکته هم عرض کنم تغذیه بنده وقتی ولوم ولتاژ رو کالیبره می‌کنم که دقیقا صفر ولت باشه ولوم ولتاژ از صفر تا شانزده ولت در دسترس هست با تعویض ولوم ۵ کیلو به ۱۰ کیلو این مشکل هم برطرف شد. سوال از دوستان که منتاژ میکنن دارم که این جور هست یا فقط برای بنده پیش اومده .و این که استاد نظر شما چیه؟
این تصویر هم خالی از لطف نیست برای دوستان ک میخان منتاژ کنن
http://uupload.ir/files/afe3_۲۰۱۹۰۴۲۷_۰۰۵۳۳۴.jpg

سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

با سلام.
استاد بنده در بیشتر گزارش ها فراموش می‌کنم ک دقیقا اطلاع بدم فقط سر انگشتی گزارش میدم ک پوزش میخواهم.در مورد گزارش قبلی ک با خط قرمز اصلاح فرمودید باید عرض کنم که دو تا مقاومت ۶۸صدم ده وات هم موازی بود فقط با یک ۳۰۵۵ قابلمه‌ای از آنجا که ترانزیستور ۳۰۵۵ فراوان دارم و باقیمت ناچیز خریداری شده دست دلبازی بخرج میدم و انواع فشار رو بهش وارد کردم.
در مورد تغذیه جدید هرچند دلم نیومد اذیتش کنم ولی ب دلیل کنجکاوی فراوان ولتاژ متناوب ۲۱ ولت بهش دادم و چند ساعتی زیر بار ۲۱وات قرار دادم اخ نگفت .
یک نکته هم عرض کنم تغذیه بنده وقتی ولوم ولتاژ رو کالیبره می‌کنم که دقیقا صفر ولت باشه ولوم ولتاژ از صفر تا شانزده ولت در دسترس هست با تعویض ولوم ۵ کیلو به ۱۰ کیلو این مشکل هم برطرف شد. سوال از دوستان که منتاژ میکنن دارم که این جور هست یا فقط برای بنده پیش اومده .و این که استاد نظر شما چیه؟
این تصویر هم خالی از لطف نیست برای دوستان ک میخان منتاژ کنن

http://uupload.ir/files/afe3_۲۰۱۹۰۴۲۷_۰۰۵۳۳۴.jpgا
سپاس فراوان

درود بر شما

این نکته مهمی است که با ولوم ولتاژ ۵ کیلو ولتاژ بیش از ۱۶ ولت نمیشه و باید اشکال پیدا بشه و شاید من اشتباه کردم که البته احتمالش ضعیفه ولی ناممکن نیست
کاش زودتر اطلاع میدادید
احتمالا مقاومت بین پایه ۱ و ۲ رگلاتور مطابق نقشه انتخاب نکردی آیا همینطوره؟

سپاس

تصویر ارسالی شما
IMG_20190428_034850_561.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود بر شما

این نکته مهمی است که با ولوم ولتاژ ۵ کیلو ولتاژ بیش از ۱۶ ولت نمیشه و باید اشکال پیدا بشه و شاید من اشتباه کردم که البته احتمالش ضعیفه ولی ناممکن نیست
کاش زودتر اطلاع میدادید
احتمالا مقاومت بین پایه ۱ و ۲ رگلاتور مطابق نقشه انتخاب نکردی آیا همینطوره؟

سپاس

سلام درود بر شما
تمام قطعات طبق نقشه هست فقط مقاومت ۳۷۰ اهم نداشتم که بک مقاومت ۲۲۰ اهم و یک مقاومت ۱۵۰ اهم سری کردم با اهم متر هم اندازه گیری کردم دقیقا ۳۷۰ اهم هست
تمام قطعات شک ندارم که طبق نقشه هست حتی وسواس ب خرج دادم و تمام قطعات رو قبل از نصب تست کردم یک با. دیگه جهت اطمینان با دقت بررسی می‌کنم

مجدداً بررسی کردم طبق نقشه مقدار قطعات نصب شدن
فقط مقاومت r6 که ۳۷۰ اهم هست رو با دو مقاومت ک اعلام کردم ب صورت سری به دست آوردم با ۲۲۰اهم و ۱۵۰ اهم دوباره هم مقدار ش رو چک اهم کردم ۳۷۰ اهم هست
R6 ۳۷۰ اهم بین پایه یک و دو رگلاتورlm317 نصب هست یک پایه r6 ب سر وسط ولوم ولتاژ و پایه ۱ رگلاتور ۳۱۷ متصل شده یک پایه هم به پایه دوم رگلاتور و امیتر tip35 و مابقی
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام درود بر شما
تمام قطعات طبق نقشه هست فقط مقاومت ۳۷۰ اهم نداشتم که بک مقاومت ۲۲۰ اهم و یک مقاومت ۱۵۰ اهم سری کردم با اهم متر هم اندازه گیری کردم دقیقا ۳۷۰ اهم هست
تمام قطعات شک ندارم که طبق نقشه هست حتی وسواس ب خرج دادم و تمام قطعات رو قبل از نصب تست کردم یک با. دیگه جهت اطمینان با دقت بررسی می‌کنم

درود

ولتاژ منفی شما چقدره ؟
آیا بدون تنظیم صغر ولت مشکلی نداره؟
با ۱۰ کیلو تا چند ولت داری ؟
که با ۵ کیلو ۱۶ ولت داری .
البته ازآنجاکه ماکزیمم ولتاژ خازن بزرگ قابل استفاده نیست لذا هیچ منبع تغذیه ای وجود نداره که ولتاژ خروجی تا ماکزیمم ولتاژ خازن بزرگ بالا بره.
لذا بخشی از بالای سینوسی ناکارآمد است و باید از خروجی حذف بشه زیرا با کمترین جریانی افت میکنه و ثمری نداره و بهمین دلیل عمدا حذف کردم

یعنی اگه با ۱۰ کیلو ، ولتاژ خروجی را ماکزیمم کنی حالا با کمترین جریانی ولتاژ افت میکنه و کارآیی نداره چون هیچ خازنی نمیتونه ماکزیمم ولتاژ را در زمان بسیار کوتاه هم حفظ کنه

لذا باید بخشی از ماکزیمم حذف بشه اما اگه ولتاژ خروجی بمقدار قابل توجهی حذف شده و مثلا ۱۰ ولت حذف شده دراینصورت باید اشکال بررسی و درست بشه
مشاهده فایل‌پیوست 155303

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام
ولتاژ ها رو دقیقا ب خاطر ندارم الان هم متاسفانه شرایط نیست که دقیقا علام کنم ولی چیزی که ب خاطر دارم
ولتاژ منفی تغذیه اپ امپ هفت یا هفت نیم ولت زینر ۷ ولت هم اگر ب خاطر بیارید پرسیدم که هفت نیم ولت نصب کردم فرمودید ایراد نداره
اگر هم منظورتان ولتاژ منفی پتانسیومتر صفر ولت هست ۶۰۰ میلی ولت هست یک جهت هم بالا تر از یک ولت
با ولوم ۵ کیلو
بدون تنظیم صفر ولت
ولوم ولتاژ بسته و پتانسیومتر کالیبراسیون رو یک نیم ولت یا بیشتر یا یکم کم تر ولتاژ خروجی ۱۷/۸۰ بهم میده
وقتی تنظیم صفر ولت رو دقیقا صفر ولت میکنم ۱۶ ولت دقیق میده تصویر ارسال شده با ولوم ۵ کیلو هست که صفر ولت تنظیم نشده
ولوم ۱۰ کیلو تمام لحظات مقاومت های مختلف باهاش موازی شده به تنهایی ۱۰ کیلو نصب نکردم
با ولوم ۱۰ کیلو حدود ۲۱ ولت که طبق فرمایش شما یک ولتی افت ولتاژ داشت
با ولوم ۲۰ کیلو ماکزیمم خازن صافی رو بهم میده بار کوچک ک وصل بشه چند ولت افت ولتاژ داره
با ولوم ۱۰ کیلو ک مقاومت با هاش موازی شده ولتاژ ثابت حدود ۱۹ ولت بدون کوچکترین افت ولتاژ
در مورد ولتاژ دقیق پوزش میخواهم دقیقا ب خاطر ندارم فردا سر فرصت مناسب دقیق و مو ب مو اعلام میکنم
البته در تمام مدت با ولوم ۱۰ کیلو مقاومت های مختلف موازی کردم هیچ لحظه خود ولوم ۱۰ کیلو رو تنها نصب نکردم باعث گمراه شدن شما نشه آخر با سعی وخطا مقاومت موازی کردم که ولتاژ حدود ۱۹ ولتی رو بهم داد که اندازه نیاز م هست
سپاس تقدیر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام
ولتاژ ها رو دقیقا ب خاطر ندارم الان هم متاسفانه شرایط نیست که دقیقا علام کنم ولی چیزی که ب خاطر دارم
ولتاژ منفی تغذیه اپ امپ هفت یا هفت نیم ولت زینر ۷ ولت هم اگر ب خاطر بیارید پرسیدم که هفت نیم ولت نصب کردم فرمودید ایراد نداره
اگر هم منظورتان ولتاژ منفی پتانسیومتر صفر ولت هست ۶۰۰ میلی ولت هست یک جهت هم بالا تر از یک ولت
با ولوم ۵ کیلو
بدون تنظیم صفر ولت
ولوم ولتاژ بسته و پتانسیومتر کالیبراسیون رو یک نیم ولت یا بیشتر یا یکم کم تر ولتاژ خروجی ۱۷/۸۰ بهم میده
وقتی تنظیم صفر ولت رو دقیقا صفر ولت میکنم ۱۶ ولت دقیق میده تصویر ارسال شده با ولوم ۵ کیلو هست که صفر ولت تنظیم نشده
با ولوم ۱۰ کیلو حدود ۲۱ ولت که طبق فرمایش شما یک ولتی افت ولتاژ داشت
با ولوم ۲۰ کیلو ماکزیمم خازن صافی رو بهم میده با چند ولت افت ولتاژ
با ولوم ۱۰ کیلو ک مقاومت با هاش موازی شده ولتاژ ثابت حدود ۱۹ ولت بدون کوچکترین افت ولتاژ
در مورد ولتاژ دقیق پوزش میخواهم دقیقا ب خاطر ندارم فردا سر فرصت مناسب دقیق و مو ب مو اعلام میکنم
البته در تمام مدت با ولوم ۱۰ کیلو مقاومت های مختلف موازی کردم هیچ لحظه خود ولوم ۱۰ کیلو رو تنها نصب نکردم باعث گمراه شدن شما نشه آخر با سعی وخطا مقاومت موازی کردم که ولتاژ حدود ۱۹ ولتی رو بهم داد که اندازه نیاز م هست
سپاس تقدیر

درود بر شما

همیشه باید عدد گزارش کنی مثلا اینکه کاهش میده گزارش ناقصی است باید بگی مثلا ۲ ولت کاهش میده و اینکه مقاومتی موازی کردم ناقصه و باید بگی مثلا مقاومت ۲۰ کیلو موازی کردم

۱- با ولوم ۱۰ کیلو چه مقاومتی موازی کردی که ۱۹ ولت گرفتی ؟
مقاومت موازی مهمه

۲- با تنظیم صفر ولت ۱۶ ولت میده ولی نگفتی بدون تنظیم صفر ولت چقدر میده؟
چون میگفتی تنظیم صفر ولت باعث کاهش ولتاژ خروجی میشه ولی نگفتی خروجی چند ولت کم میشه؟

۳- آیا مقداری از انتهای ولوم ۱۰ کیلو بی اثر نیست ؟ یعنی اواخر پتانسیومتر هر چقدر بچرخونی ولتاژ ثابت است ؟ یا تا انتها اثر داره و ولتاژ بالا میره؟
ولوم ۵ کیلو اگه ۵ ولت کم کنه خوب نیست و بعید میدونم ۵ ولت از خروجی کم کنه و باید اشکالی باشه
اگه ولتاژ بالاتر نیاز داری باید ولتاژ ورودی بیشتر بشه زیرا همانطور که گفتم ماکزیمم سینوسی ثمری نداره و با کمترین جریان افت میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام و درود پست قبلی ذهنی اعلام شد پوزش میخواهم.
تست ها در پی این پست اعلام میشه به دلیل کمبود وقت یک جا نمیتونم اعلام کنم و در همین پست تمام تست ها ویرایش و اضافه میشه.
ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
Vr1 دو کیلو ابتدا ۳۰۰ میلی ولت مثبت و انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی.

ولوم ۵ کیلو پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا که ۳۰۰ میلی ولت مثب..ولتاژ خروجی ۱۶/۳۰ ولت .
ولوم ۵ کیلو . پتانسیومتر صفر ولت در انتها که ۷۰۰ میلی ولت منفی.. ولتاژ
خروجی ۹/۶۹
ولتاژ پتانسیومتر صفر ولت در حالت بسته بودن ولوم ولتاژ می باشد
با ولتاژ متناوب ۱۶ ولت هم مقدار ها با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت تفاوت ندارد.

پتانسیومتر صفر ولت ۱۰ کیلو
ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
ولوم ولتاژ ۵ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی .. ولتاژ خروجی ۱۰ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ ولت مثبت . ولتاژ خروجی ۱۸ ولت
ولتاژ ها با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت هم تغییر ندارند.

ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۷۰۰ میلی ولت منفی
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ولت مثبت
ولتاژ پتانسیومتر صفر ولت در حالت بسته ولوم ولتاژ می باشد

۱۶ ولت متناوب
ولوم ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ولت مثبت ولتاژ خروجی ۱۸/۸ولت
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۱۸/۸ ولت

ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت ۲کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۱۸/۸ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۳۰۰ میلی ولت مثبت ولتاژ خروجی ۱۸/۸ ولت
ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۳۰۰میلی ولت مثبت ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
ولوم ۲۰ کیلو فرقی با ولوم ده کیلو ندارد

ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰کیلو مقاومت موازی با ولوم ۱۵ کیلو اهم ولتاژ خروجی ۲۰ ولت میخ کوب زیر بار

اگر ولوم ۱۰ کیلو ولتاژ رو ۲۰ درجه در نظر بگیریم از ۱ درجه تا ۱۶ درجه ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۰ ولت متغیر می باشد و ۴ درجه پایانی ولوم ولتاژ تغییر در خروجی ندارد
۱۶ ولت متناوب ولتاژ خازن صافی ۲۲/۵
۲۱ولت متناوب ولتاژ خازن صافی ۲۹/۵ولت
پایه ورودی رگلاتور lm317 هم حدود یک نیم ولت از خازن صافی کمتر هست
ولتاژ برق شهر هم بعضی اوقات ۲۱۰تا ۲۳۰ ولت افت و افزایش ولتاژ داره

(مقاومت R6اهم ۳۷۰ رو خارج کردم .
از ولوم پنج کیلو برای ولوم ولتاژ استفاده کردم بجای مقاومت ۳۷۰ اهم پتانسیومتر ۵۰۰ اهم نصب کردم حدود ۲۹۵ اهم با تنظیم پتانسیومتر صفر ولت ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۱ ولت ابته با تنظیم های دیگه پتانسیومتر ۵۰۰ اهم که بجای ۳۷۰ اهم بین پین یک و دو رگلاتور بود تا ۲۶ ولتاژ خروجی بالا رفت که بنده رو ۲۰ ولت تنظیم کردم )
سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم

درود

اقبال خوب این تغذیه در جلب توجه از ناحیه ۳ تن از علاقمندانی است که پشتکار قابل توجهی دارند و لذا کمک زیادی به تکمیل و بررسی دقیق این تغذیه کرده و خواهد کرد
فلذا بدینوسیله از زحمات علاقمندان گرامی با نام کاربری smaeel. و poom و جناب zizu.zmr کمال تشکر را دارم .
البته جناب. zizu.zmr مصمم به مونتاژ هستند اما با توجه به سابقه و پشتکار قابل تحسین و دقتی که از ایشان سراغ دارم مطمئنم ایشان نیز کمک قابل توجهی در بررسی قابلیت و نقاط ضعف و قوت این تغذیه خواهند کرد .

ضمنا با توجه به اینکه در پست ۱۵۵ اعلام کردم در صورت استفاده از مقاومت ۶۸،. و زینر ۲،۲ عبور ۵ آمپر ناممکن است که بموجب عدم دقت در گزارش جناب poom نظر نادرستی اعلام کردم چند جمله قرمز پست ۱۵۵ را طی ویرایش اضافه و نظرم را اصلاح کردم که نظرم درصورتی درست است که محدود کننده هم کار کند و تغذیه کامل باشد و لذا اگر مانند جناب poom محدود کننده را غیرفعال کنید ( که آپ امپ را خارج و غیرفعال کردند ) دراینصورت مانع هیچ جریانی نمیشه و عبور هر جریانی ممکن میشه .
و لذا ادعا و تست ایشان که بدون آپ امپ بیش از ۵ آمپر دریافت کردند ممکن بوده و صحیح است.

سپاس

درود
از لطف و عنایت شما بسیار سپاسگزارم. یکی از علایق شدید بنده منابع تغذیه هستند مخصوصا منبع تغذیه خطی. از وقتی که این تاپیک رو معرفی کردید مشتاق به ساخت و مونتاژش شدم. قطعات رو سفارش دادم بزودی به دستم میرسه و به امید خدا کار رو شروع میکنم.
در ادامه راه حتما از راهنمایی ها و توصیه های ارزشمند شما در جهت پیشبرد کار بهره مند خواهم شد. سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام و درود پست قبلی ذهنی اعلام شد پوزش میخواهم.
تست ها در پی این پست اعلام میشه به دلیل کمبود وقت یک جا نمیتونم اعلام کنم و در همین پست تمام تست ها ویرایش و اضافه میشه.
ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
Vr1 دو کیلو ابتدا ۳۰۰ میلی ولت مثبت و انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی.

ولوم ۵ کیلو پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا که ۳۰۰ میلی ولت مثب..ولتاژ خروجی ۱۶/۳۰ ولت .
ولوم ۵ کیلو . پتانسیومتر صفر ولت در انتها که ۷۰۰ میلی ولت منفی.. ولتاژ
خروجی ۹/۶۹
با ولتاژ متناوب ۱۶ ولت هم مقدار ها با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت تفاوت ندارد.

ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
ولوم ولتاژ ۵ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی .. ولتاژ خروجی ۱۰ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ ولت مثبت . ولتاژ خروجی ۱۸ ولت
ولتاژ ها با ولتاژ متناوب ۲۱ ولت هم تغییر ندارند.

ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۷۰۰ میلی ولت منفی
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ولت مثبت
ولتاژ پتانسیومتر صفر ولت در حالت بسته ولوم ولتاژ می باشد

۱۶ ولت متناوب
ولوم ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۱/۸ولت مثبت ولتاژ خروجی ۱۸/۸ولت
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰ میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۱۸/۸ ولت

ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
پتانسیومتر صفر ولت ۲کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۱۸/۸ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۳۰۰ میلی ولت مثبت ولتاژ خروجی ۱۸/۸ ولت
ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲کیلو
پتانسیومتر صفر ولت در انتها ۷۰۰میلی ولت منفی ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت در ابتدا ۳۰۰میلی ولت مثبت ولتاژ خروجی ۲۶ ولت
ولوم ۲۰ کیلو فرقی با ولوم ده کیلو ندارد

ولتاژ متناوب ۲۱ ولت
ولوم ولتاژ ۱۰کیلو مقاومت موازی با ولوم ۱۵ کیلو اهم ولتاژ خروجی ۲۰ ولت میخ کوب زیر بار

اگر ولوم ۱۰ کیلو ولتاژ رو ۲۰ درجه در نظر بگیریم از ۱ درجه تا ۱۶ درجه ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۰ ولت متغیر می باشد و ۴ درجه پایانی ولوم ولتاژ تغییر در خروجی ندارد
۱۶ ولت متناوب ولتاژ خازن صافی ۲۲/۵
۲۱ولت متناوب ولتاژ خازن صافی ۲۹/۵ولت
پایه ورودی رگلاتور lm317 هم حدود یک نیم ولت از خازن صافی کمتر هست
ولتاژ برق شهر هم بعضی اوقات ۲۱۰تا ۲۳۰ ولت افت و افزایش ولتاژ داره

(مقاومت R6اهم ۳۷۰ رو خارج کردم .
از ولوم پنج کیلو برای ولوم ولتاژ استفاده کردم بجای مقاومت ۳۷۰ اهم پتانسیومتر ۵۰۰ اهم نصب کردم حدود ۲۹۵ اهم با تنظیم پتانسیومتر صفر ولت ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۱ ولت ابته با تنظیم های دیگه پتانسیومتر ۵۰۰ اهم که بجای ۳۷۰ اهم بین پین یک و دو رگلاتور بود تا ۲۶ ولتاژ خروجی بالا رفت که بنده رو ۲۰ ولت تنظیم کردم )
سپاس

درود بر شما

بابت گزارش دقیق و مبسوط شما بینهایت سپاسگزارم.

با پتانسیومتر ولتاژ ۵ کیلو و پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو زمانی که صفر ولت تنظیم باشه ولتاژ خروجی در دو حالت زیر تا چند ولت بالا میره
۱- با ورودی ۱۶ ولت متناوب
۲- با ورودی ۲۱ ولت متناوب

و وقتی بجای ۵ کیلو از ۱۰ کیلو استفاده کردید ولتاژ خروجی در دو حالت فوق حدااکثر چند ولت میشه؟

پتانسیومتر صفر ولت هر مقداری بزرگتر از ۲ کیلو انتخاب کنید بعد از تنظیم صفر ولت کوچکترین تاثیری در ولتاژ خروجی نداره

یعنی اگر پتانسیومتر ۲ کیلو باشه و صفر ولت را تنظیم کنید
و اگر پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو بجای ۲ کیلو باشه و صفر ولت را تنظیم کنید
در این دو حالت ولتاژ خروجی هیچ فرقی نمیکنه ( بشرطی که بقیه قطعات تغییر نکنه )

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود بر شما

بابت گزارش دقیق و مبسوط شما بینهایت سپاسگزارم.

با پتانسیومتر ولتاژ ۵ کیلو و پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو زمانی که صفر ولت تنظیم باشه ولتاژ خروجی در دو حالت زیر تا چند ولت بالا میره
۱- با ورودی ۱۶ ولت متناوب
۲- با ورودی ۲۱ ولت متناوب

و وقتی بجای ۵ کیلو از ۱۰ کیلو استفاده کردید ولتاژ خروجی در دو حالت فوق حدااکثر چند ولت میشه؟

پتانسیومتر صفر ولت هر مقداری بزرگتر از ۲ کیلو انتخاب کنید بعد از تنظیم صفر ولت کوچکترین تاثیری در ولتاژ خروجی نداره

یعنی اگر پتانسیومتر ۲ کیلو باشه و صفر ولت را تنظیم کنید
و اگر پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو بجای ۲ کیلو باشه و صفر ولت را تنظیم کنید
در این دو حالت ولتاژ خروجی هیچ فرقی نمیکنه ( بشرطی که بقیه قطعات تغییر نکنه )

سپاس

سلام درود تست و گزارش می‌کنم
البته الان که بجای مقاومت r6 370اهم مقاومت کوچکتر نصب کردم ولتاژ ۲۰ ولت بدون افت گرفتم با ولوم ولتاژ ۵ کیلو البته که با مقاومت های دیگه ولتاژ بیشتر و هم میداد
مقاومت r۶ ۳۷۰ اهم رو سر جای خود قرار دادم مابین پین یک و دوم ال ام ۳۱۷
ولتاژ متناوب ترانس ۲۱ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو
کالیبره ولتاژ خروجی صفر ولت
ولتاژ خروجی با ولوم ۵ کیلو ۱۶ ولت

ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
کالیبره ولتاژ با پتانسیومتر ۲ کیلو صفر ولت تنظیم شده
ولتاژ خروجی با ولوم ۵ کیلو ۱۶ ولت

ولوم ولتاژ ۱۰ کیلو
ولتاژ متناوب ۱۶ ولت
پتانسیومتر صفر ولت ۲ کیلو ولتاژ کالیره صفر ولت
ولتاژ خروجی ۱۹/۵ نیم ولت