آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

پایه مثبت و منفی به مثبتو منفیه خازن بزرگ وصل میشه استاد؟

بله همینطوره
البته نباید دو پایه متناوب را خارج از نقشه و مستقیما به ترانس متصل کنی بلکه باید دو پایه متناوب را به ورودی نقشه متصل کنی که دو سیم ثانویه ترانس هم به همونجا متصل میشه

یعنی ابتدا دو پایه متناوب را به ورودی نقشه متصل کن و دو پایه مثبت و منفی را به دو پایه مثبت و منفی خازن متصل کن

یعنی ۴ پایه دیود پل باید طبق نقشه به مدار متصل بشه.

سپاس

دو پایه متناوب را به دو نقطه قرمز متصل کن
پایه مثبت را به نقطه سبز متصل کن
پایه منفی را به نقطه آبی متصل کن

IMG_20200926_232915_489.jpg

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

بله همینطوره
البته نباید دو پایه متناوب را خارج از نقشه و مستقیما به ترانس متصل کنی بلکه باید دو پایه متناوب را به ورودی نقشه متصل کنی که دو سیم ثانویه ترانس هم به همونجا متصل میشه

یعنی ابتدا دو پایه متناوب را به ورودی نقشه متصل کن و دو پایه مثبت و منفی را به دو پایه مثبت و منفی خازن متصل کن

یعنی ۴ پایه دیود پل باید طبق نقشه به مدار متصل بشه.

سپاس

دو پایه متناوب را به دو نقطه قرمز متصل کن
پایه مثبت را به نقطه سبز متصل کن
پایه منفی را به نقطه آبی متصل کن

مشاهده فایل‌پیوست 170243

سلام استاد عزیز خسته نباشید وقت بخیر
مقاومته ۰.۲۲صدم اهمه ۳واتی که به پایه tip35 متصل میشد برای افزایش جریان رو میشه ۲ واتی انتخاب کنیم ؟ مشکلی پیش میاد ؟
میخام ۳۰ امپر بکشم یعنی ۱۰ عدد tip35
برای این هم یه فن ۲۲۰ ولت ۱۲*۱۲ سانتی متری دوتا فن ۸*۸ سانتی متری ۲۴ ولتی انتخاب کردم کافیه برای خنک کردنشون؟
هیت سینک هاشم تا بتونم بزرگ انتخاب میکنم
نظر شما راحب هیت سینک اینه که دوتا هیت سینک بزرگ بگیرم رو اونا نصب کنم ترانزیستور هارو یا برای هر کدوم جدا؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام استاد عزیز خسته نباشید وقت بخیر
مقاومته ۰.۲۲صدم اهمه ۳واتی که به پایه tip35 متصل میشد برای افزایش جریان رو میشه ۲ واتی انتخاب کنیم ؟ مشکلی پیش میاد ؟
میخام ۳۰ امپر بکشم یعنی ۱۰ عدد tip35
برای این هم یه فن ۲۲۰ ولت ۱۲*۱۲ سانتی متری دوتا فن ۸*۸ سانتی متری ۲۴ ولتی انتخاب کردم کافیه برای خنک کردنشون؟
هیت سینک هاشم تا بتونم بزرگ انتخاب میکنم
نظر شما راحب هیت سینک اینه که دوتا هیت سینک بزرگ بگیرم رو اونا نصب کنم ترانزیستور هارو یا برای هر کدوم جدا؟

درود

۱۰ عدد ۲ وات اشکال نداره
هیت سینک هم یکعدد کافیه
ولی زمان تست ، ابتدا با یک ترانزیستور برای آمپر پایین تست کن بعد بقیه ترانزیستورها رو متصل کن.

درایور هم باید قویتر باشه برای ترانزیستور درایور هم از ترانزیستور قدرت استفاده کن

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

۱۰ عدد ۲ وات اشکال نداره
هیت سینک هم یکعدد کافیه
ولی زمان تست ، ابتدا با یک ترانزیستور برای آمپر پایین تست کن بعد بقیه ترانزیستورها رو متصل کن.

درایور هم باید قویتر باشه برای ترانزیستور درایور هم از ترانزیستور قدرت استفاده کن

سپاس

سلام استاد
ببخشید از درایور منظورتونو متوجه نمشم یعنی باید چه کاری انجام بدم ؟
ممنون

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

۱۰ عدد ۲ وات اشکال نداره
هیت سینک هم یکعدد کافیه

سپاس

استاد به جایه مقاومت اجری ۰.۶۸ صدم اهم که بنده باید ۱۰ عدد بزارم
چی پیشنهاد میکنین ؟ ۱۰ تاش تقسیم هم شه میشه ۰.۰۶۸هزارم اهم که پیدا نکردم همچین چیزی میشه راهنمایی کنین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

چی پیشنهاد میکنین ؟ ۱۰ تاش تقسیم هم شه میشه ۰.۰۶۸هزارم اهم که پیدا نکردم همچین چیزی میشه راهنمایی کنین

درود

درایور ، ترانزیستور کوچیک و محرک ترانزیستورهای قدرت هست که اینجا تیپ مثبت و بشماره bc640 و در این نقشه با لوکیشن Q1 هست که باید قویتر انتخاب کنی تا نسوزه و بتونه کلیه ترانزیستورهای قدرت را فعال کنه.

باز هم تاکید میکنم ابتدا با یک ترانزیستور قدرت تست کن و پس از رفع نواقص بقیه ترانزیستورهای قدرت را متصل کن.

چه کاریه بجای ۱۰ مقاومت از مقاومتی که پیدا نمیشه استفاده کنی
بجای ۱۰ عدد ۶۸/ . اهمی ، ۳ عدد مقاومت ۲۲/. اهمی قویتر از ۶ وات استفاده کن ( ۱۰ واتی پیدا میشه).

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170243

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

درایور ، ترانزیستور کوچیک و محرک ترانزیستورهای قدرت هست که اینجا تیپ مثبت و بشماره bc640 و در این نقشه با لوکیشن Q1 هست که باید قویتر انتخاب کنی تا نسوزه و بتونه کلیه ترانزیستورهای قدرت را فعال کنه.

باز هم تاکید میکنم ابتدا با یک ترانزیستور قدرت تست کن و پس از رفع نواقص بقیه ترانزیستورهای قدرت را متصل کن.

بجای ۳ عدد مقاومت ۲۲/. اهمی قویتر از ۶ وات استفاده کن ( ۱۰ واتی پیدا میشه).

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170243

استاد معذرت میخام شما خودتون چی پیشنهاد میکنین به جای bc640؟
من ۱۰ تا مقاومت میخام به اضای هر سه عدد یک ۰.۲۲صدم اهمه ۱۰ وات میشه گذاشت که سه تا ۲۲ صدم اهم بزارم در واقع ینی ۹ عدد ۶۸ صدم اهمی گذاشتم اون یدونرو چی بزارم ؟ ینی ۳ عدد ۲۲ صدم اهمی و یک عدد ۶۸ صدم اهمی ؟ همشون ۱۰ وات باشن و موازی شن ؟

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

بجای ۳ عدد مقاومت ۲۲/. اهمی قویتر از ۶ وات استفاده کن ( ۱۰ واتی پیدا میشه).

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170243

سلام استاد به جایه bc640 که گفتین قوی ترشو بزاریم برای ۳۰ امپر خروجی میشه L239یاL805 استفاده کرد ؟
و اینکه من مدارو مونتاژ کردم از ترانس ۱۸ولت۳ امپر برای تست استفاده کردم یه tip35 و یک 0.68 ۱۰ وات گذاشتم
به جایه پتانسیو متر هم از مولتی متر استفاده کردم فکر کردم از همونه که ولتاژ تغیر نمیکنه ولی یه کم تغیر میکنه در حد ۴ ولت میشه و کم میشه
خروجی با خاموش کردن کلید پاور کلید رگلاتور همون که پایه ۳ را قطع میکنه ۰/۶ دهم ولت است و وقتی کلید رو روشن میکنم حدود منفی ۱ ولتو خورده ای
tip35 رو تعویض کردم درست نشد
ua741 اپ امپ را تعویض کردم
ال ای دی سالم هست
مقاومت ۲.۲ کیلو هم بسیار داغ میکند r13 چنتا دیگم هستن داغ میکنن یادم نی کدومه از چیه؟
به نظر من bc640 اشکال داره
ولتاژ سر دیود زنر هارم گرفتم دیود زنر ۷ ولتی ولتاژش دو سرش به یک ولت هم نرسید کمتر از یک ولت بود تعویض کردمش بازم همون بود حدود ۰/۸۰ ولی دو دیود دیگه ولتاژ دو سرشون دقیقا به ولتاژ شکست رسیده بود ینی دیود ۵.۱ ولتی گراشتم که ولتاژش همون بود یکمم بیشتر یه دهم
چیو تست کنم استاد چه کار کنم ؟
ولت متر امپر مترم فعلا نصب نکردم جایه امپر متر هم با یه سیم به هم دیگه اتصال دادم که طبق چیزی که فرمودین
نا گفته نماند با اتصال پایه بیس و کلکتور tip35 بازر صوت میکشه ال ای دی روشن میشه و ولتاژ خروجی حدود ۲۴ ولت میشه البته به نظرم ۲۴ ولت منفی شد چون دقیق یادم نی اگر مهمه باز تست کنم اطلاع بدم
پایه کلکتوز و امیتر رو هم اتصال دادم به هم ۲۴ ولت شد
پایه بیش tip35 رو ازاد کردم باز خروجی مثبت ۰.۶ دهم ولت داشتم در حالیکه کلید پاور خاموش بود عوضش کردم بازم همون بود

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود

هر مطلبی را باید چند بار تکرار کنم؟
فقط ۳ عدد ۲۲/. اهم استفاده کن

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام استاد به جایه bc640 که گفتین قوی ترشو بزاریم برای ۳۰ امپر خروجی میشه L239یاL805 استفاده کرد ؟
و اینکه من مدارو مونتاژ کردم از ترانس ۱۸ولت۳ امپر برای تست استفاده کردم یه tip35 و یک 0.68 ۱۰ وات گذاشتم
به جایه پتانسیو متر هم از مولتی متر استفاده کردم فکر کردم از همونه که ولتاژ تغیر نمیکنه ولی یه کم تغیر میکنه در حد ۴ ولت میشه و کم میشه
خروجی با خاموش کردن کلید پاور کلید رگلاتور همون که پایه ۳ را قطع میکنه ۰/۶ دهم ولت است و وقتی کلید رو روشن میکنم حدود منفی ۱ ولتو خورده ای
tip35 رو تعویض کردم درست نشد
ua741 اپ امپ را تعویض کردم
ال ای دی سالم هست
مقاومت ۲.۲ کیلو هم بسیار داغ میکند r13 چنتا دیگم هستن داغ میکنن یادم نی کدومه از چیه؟
به نظر من bc640 اشکال داره
ولتاژ سر دیود زنر هارم گرفتم دیود زنر ۷ ولتی ولتاژش دو سرش به یک ولت هم نرسید کمتر از یک ولت بود تعویض کردمش بازم همون بود حدود ۰/۸۰ ولی دو دیود دیگه ولتاژ دو سرشون دقیقا به ولتاژ شکست رسیده بود ینی دیود ۵.۱ ولتی گراشتم که ولتاژش همون بود یکمم بیشتر یه دهم
چیو تست کنم استاد چه کار کنم ؟
ولت متر امپر مترم فعلا نصب نکردم جایه امپر متر هم با یه سیم به هم دیگه اتصال دادم که طبق چیزی که فرمودین
نا گفته نماند با اتصال پایه بیس و کلکتور tip35 بازر صوت میکشه ال ای دی روشن میشه و ولتاژ خروجی حدود ۲۴ ولت میشه البته به نظرم ۲۴ ولت منفی شد چون دقیق یادم نی اگر مهمه باز تست کنم اطلاع بدم
پایه کلکتوز و امیتر رو هم اتصال دادم به هم ۲۴ ولت شد
پایه بیش tip35 رو ازاد کردم باز خروجی مثبت ۰.۶ دهم ولت داشتم در حالیکه کلید پاور خاموش بود عوضش کردم بازم همون بود

درود

این چه کارایی هست که کردی ؟
کی گفته پایه های ترانزیستور را بهم متصل کن ؟
کی گفته بجای پتانسیومتر میتونی ولتمتر بذاری ؟
بجای درایور tip34 را تست کن که البته کار میکنه ولی دقتش باید تست بشه.
مگه از مراحل عیب یابی در پست های اول وجود نداره که پایه ها رو بهم متصل میکنی که بسوزه؟

احتمالا جهت دیود زینر ۷ ولتی را اشتباه نصب کردی که 8/. ولت است .

از مراحل عیب یابی استفاده کن و دونه دونه هر مرحله را بررسی کن و روشی از خودت اختراع نکن .
ابتدا تغذیه را بصورت نقشه و برای ۳ آمپر و با یک ۶۸/. اهم و bc640 آزمایش کن و پس از آنکه موفق شدی سپس قطعات را برای آمپر بالا نصب و عوض کن.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170243

آخرین ویرایش:
بالا