آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

بقدری توضیح دادم که راه گریزی نداشته باشی
مثلا در مرحله ۱ تاکید کردم پتانسیومتر ۵ کیلوی جدید

ولی سوال میکنی منظور شما از پتانسیومتر جدید واقعا پتانسیومتر جدید است یا پتانسیومتر قدیمی ولتاژ ؟ !

واقعا معنی پتانسیومتر جدید یعنی پتانسیومتر قدیم و پتانسیومتر ولتاژ ؟

توصیه هایی که با قلم قرمز نوشتم دونه دونه انجام بده و اگه گفتم جدید یعنی جدید و اگه گفتم سیم زرد منظورم سیم زرد است و منظورم سیم قرمز نبوده
لذا کار دیگه انجام نده و هر چیزی نوشتم منظورم همون بوده و چیزی به توصیه من اضافه نکن و همون را انجام بده.

ضمنا بنظر من اگه ترانس قوی استفاده نکنی و همین ترانس باشه برای شما مناسبه و احتمال خسارت کمتر میشه.
چون بنظر میرسه اطلاعات شما ضعیفه و اگه اشتباه کنی و ترانس قوی باشه خسارت شما خیلی بیشتر میشه.
لذا فعلا از همین ترانس ضعیف استفاده کنی برای شما بهتره
اگر نیاز به جریان بالا داشتی ، بعد از مدتی که تجربه کردی ترانس قوی تهیه و جایگزین کن فعلا به نفعت نیست.

سپاس[/

سلام خدمت شما استاد عزیز خسته نباشین مراحلی که گفتین انجام دادم و ب نتیجه مطلوب رسیدم خیلی ممنون
تنها مشکلی ک دارم امپر هم خطا داره در ماژول ولت متر امپر متر اینو چ کنم؟ با دستکاری پتانسیو متر هایه پشت ماژول رفع نشد خیلی خطا داره یک باری وصل کردم به خروجی منبع و مولتی متر را هم روی اندازه گیری جریان گذاشتم ولی ماژول عدد خیلی بیشتری نسبت ب مولتی متر نشون میداد
همین مشکل رو هم با ولتاژ داشتم ک شما گفتین یک پتانسیو متر بزار ک درست شد ممنونم الان تنها مشکلم خطایه امپر ماژوله خیلی بیشتر نشون میده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

[QUOTE

سلام خدمت شما استاد عزیز خسته نباشین مراحلی که گفتین انجام دادم و ب نتیجه مطلوب رسیدم خیلی ممنون
تنها مشکلی ک دارم امپر هم خطا داره در ماژول ولت متر امپر متر اینو چ کنم؟ با دستکاری پتانسیو متر هایه پشت ماژول رفع نشد خیلی خطا داره یک باری وصل کردم به خروجی منبع و مولتی متر را هم روی اندازه گیری جریان گذاشتم ولی ماژول عدد خیلی بیشتری نسبت ب مولتی متر نشون میداد
همین مشکل رو هم با ولتاژ داشتم ک شما گفتین یک پتانسیو متر بزار ک درست شد ممنونم الان تنها مشکلم خطایه امپر ماژوله خیلی بیشتر نشون میده

دوست عزیز یه تصویر از نمایشگر آمپر قرار بده ببینیم چه مقدار و چه جور خطایی داره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

بقدری توضیح دادم که راه گریزی نداشته باشی
مثلا در مرحله ۱ تاکید کردم پتانسیومتر ۵ کیلوی جدید

ولی سوال میکنی منظور شما از پتانسیومتر جدید واقعا پتانسیومتر جدید است یا پتانسیومتر قدیمی ولتاژ ؟ !

واقعا معنی پتانسیومتر جدید یعنی پتانسیومتر قدیم و پتانسیومتر ولتاژ ؟

توصیه هایی که با قلم قرمز نوشتم دونه دونه انجام بده و اگه گفتم جدید یعنی جدید و اگه گفتم سیم زرد منظورم سیم زرد است و منظورم سیم قرمز نبوده
لذا کار دیگه انجام نده و هر چیزی نوشتم منظورم همون بوده و چیزی به توصیه من اضافه نکن و همون را انجام بده.

ضمنا بنظر من اگه ترانس قوی استفاده نکنی و همین ترانس باشه برای شما مناسبه و احتمال خسارت کمتر میشه.
چون بنظر میرسه اطلاعات شما ضعیفه و اگه اشتباه کنی و ترانس قوی باشه خسارت شما خیلی بیشتر میشه.
لذا فعلا از همین ترانس ضعیف استفاده کنی برای شما بهتره
اگر نیاز به جریان بالا داشتی ، بعد از مدتی که تجربه کردی ترانس قوی تهیه و جایگزین کن فعلا به نفعت نیست.

سپاس[/

درود

ولتمتر آمپرمتر پنلی شما چند سیم داره و سیم های آمپرمتر را به کجا متصل کردی ؟

مولتیمتر را به کجا متصل کردی ؟
از چه بارهایی برای تست آمپرمتر استفاده کردی؟
و مولتیمتر و آمپرمتر هر کدام با هر بار ، چند آمپر نشون میدن .

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

ولتمتر آمپرمتر پنلی شما چند سیم داره و سیم های آمپرمتر را به کجا متصل کردی ؟

مولتیمتر را به کجا متصل کردی ؟
از چه بارهایی برای تست آمپرمتر استفاده کردی؟
و مولتیمتر و آمپرمتر هر کدام با هر بار ، چند آمپر نشون میدن .

سپاس

سلام ماژول من ۵ سیم داره سه تا نازک قرمز برای تغذیه ماژوله فک کنم سیاه نازک هم که گراند باشه اگ اشتباه نکنم زرد هم اندازه گیری ولتاژ مثبت باید باشه ولتاژم ک درسته ینی با چیزی ک گفتین درست شد

میریم سراغ حریان که دوتا سیم ضخیم داره سیم هارم طبق نقشه ای ک گفتین همون پی سی بی متصل کردم یک سیم ضخیم قرمز و یک سیم ضخیم سیاه است سیم قرمز بالا است و سیم سیاه پایین طوری ک برد را رو برویه خود بگیرین و مقاومت های اجری بالای برد باشد
در این حالتی ک گفتم سمت راست پایین زیر خروجی تغذیه و دقیقا سمت راست مقاومت ۲وات است ۱ وات است دقیق نمیدانم اگر نیازی ب عکس هست بفرستم !

بار هایی ام ک متصل کردم یک ارمیچر بود و یک فندکی ماشین المنت اش رو متصل کردم داغ شد ولی چیزی حدود ۹ امپر و خورده ای نشون میداد ماژول و مولتی متر حدود ۴ امپر دقیق یادم نیست عذر میخام البته ترانس من همانطور ک در تصاویر دیدین ۳ امپر هست ب نظرم چون وقتی المنت رو متصل میکنم ولتاژ افت میکنه حدود ۱۵ ولت اینا میشه وقتی ۴ امپر میکشم و ماژول امپر متر ولت متر نورش کمو زیاد میشه سو سو میزنه

ارمیچر رو هم وصل کردم در حالت عادی ک کار میکرد و جریان خیلی کمی میکشید زیاد خطا نداش ماژول البته چون عدد کوچیکه خطا به چشم نمیاد ولی وقتی عدد بزرگ تر میشه خطا هم بیشتر میشه
وقتی سر ارمیچر رو میگرفتم یعنی طوری که زوری میچرخید یا زمانیکه ک کلن مگهش میداشتم مولتی مترم ۱/۶ امپر نشون میداد تقریبا و ماژول چیزی حدود ۳ امپرو خورده ای ارمیچرم هم ۲۴ ولت هس از اینا که برای سوراخ ماری پی سی بی استفاده میشه

میشه راهنماییم کنین ؟
میشه ماریش کرد ؟ پتانسیومتر پشتش ک زیاد کمک نکرد

و اینکه مولتی متر رو هم به صورت سری اتصال دادم همونطور که برای اندازه گیری جریان باید سری باشد و ولتاژ موازی
یک سیم حالا چ منفی چ مثبت مستقیم از منیع وصل میکنم به بار
سیم مولتی متر را طبق منفی یا مثبتی ک متصل کردم ب بار انتخاب میکنم و به سر دیگر تغذیه متصل میکنم
و سیم دیگر مولتی متر را به سر دیگر بار

مثلا منفی تغذیه به پراب سیاه مولتی متر (گراند)
مثبت مستقیم به بار وصل میشه
و سیم قرمز مولتی متر به سر دیگر بار
اشتباه میکنم ؟
مولتی متر رو هم روی حالت ۱۰ امپر قرار میدم و پراب قرمز رو به سوکت ۱۰ امپر یعنی بیشترین جریانی که میتونه اندازه بگیره متصل میکنم
چون قبل ۱۰ امپر در حد میلی امپر هست و به درد نمیخوره

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام ماژول من ۵ سیم داره سه تا نازک قرمز برای تغذیه ماژوله فک کنم سیاه نازک هم که گراند باشه اگ اشتباه نکنم زرد هم اندازه گیری ولتاژ مثبت باید باشه ولتاژم ک درسته ینی با چیزی ک گفتین درست شد

میریم سراغ حریان که دوتا سیم ضخیم داره سیم هارم طبق نقشه ای ک گفتین همون پی سی بی متصل کردم یک سیم ضخیم قرمز و یک سیم ضخیم سیاه است سیم قرمز بالا است و سیم سیاه پایین طوری ک برد را رو برویه خود بگیرین و مقاومت های اجری بالای برد باشد
در این حالتی ک گفتم سمت راست پایین زیر خروجی تغذیه و دقیقا سمت راست مقاومت ۲وات است ۱ وات است دقیق نمیدانم اگر نیازی ب عکس هست بفرستم !

بار هایی ام ک متصل کردم یک ارمیچر بود و یک فندکی ماشین المنت اش رو متصل کردم داغ شد ولی چیزی حدود ۹ امپر و خورده ای نشون میداد ماژول و مولتی متر حدود ۴ امپر دقیق یادم نیست عذر میخام البته ترانس من همانطور ک در تصاویر دیدین ۳ امپر هست ب نظرم چون وقتی المنت رو متصل میکنم ولتاژ افت میکنه حدود ۱۵ ولت اینا میشه وقتی ۴ امپر میکشم و ماژول امپر متر ولت متر نورش کمو زیاد میشه سو سو میزنه

ارمیچر رو هم وصل کردم در حالت عادی ک کار میکرد و جریان خیلی کمی میکشید زیاد خطا نداش ماژول البته چون عدد کوچیکه خطا به چشم نمیاد ولی وقتی عدد بزرگ تر میشه خطا هم بیشتر میشه
وقتی سر ارمیچر رو میگرفتم یعنی طوری که زوری میچرخید یا زمانیکه ک کلن مگهش میداشتم مولتی مترم ۱/۶ امپر نشون میداد تقریبا و ماژول چیزی حدود ۳ امپرو خورده ای ارمیچرم هم ۲۴ ولت هس از اینا که برای سوراخ ماری پی سی بی استفاده میشه

میشه راهنماییم کنین ؟
میشه ماریش کرد ؟ پتانسیومتر پشتش ک زیاد کمک نکرد

و اینکه مولتی متر رو هم به صورت سری اتصال دادم همونطور که برای اندازه گیری جریان باید سری باشد و ولتاژ موازی
یک سیم حالا چ منفی چ مثبت مستقیم از منیع وصل میکنم به بار
سیم مولتی متر را طبق منفی یا مثبتی ک متصل کردم ب بار انتخاب میکنم و به سر دیگر تغذیه متصل میکنم
و سیم دیگر مولتی متر را به سر دیگر بار

مثلا منفی تغذیه به پراب سیاه مولتی متر (گراند)
مثبت مستقیم به بار وصل میشه
و سیم قرمز مولتی متر به سر دیگر بار
اشتباه میکنم ؟
مولتی متر رو هم روی حالت ۱۰ امپر قرار میدم و پراب قرمز رو به سوکت ۱۰ امپر یعنی بیشترین جریانی که میتونه اندازه بگیره متصل میکنم
چون قبل ۱۰ امپر در حد میلی امپر هست و به درد نمیخوره

سپاس

درود

هر کاری که گفتم نکن مخصوصا همون کارها رو کردی.

گفتم برای تست تغذیه از موتور الکتریکی استفاده نکن.
گفتم ترانس شما ضعیفه و اگه باز زیاد ازش بکشی ولتاژ بشدت افت میکنه و تغذیه بدرستی کار نمیکنه .

ولی فقط همین دو کار را انجام دادی.
عزیزم ولتاژ را کمترین مقدار انتخاب کن و یک لامپ موتور سیکلت یا اتومبیل به خروجی متصل کن.

حالادولتاژ را کم کم زیاد کن که مولتیمترت حدود ۱ آمپر نشون بده ( هرچند نگفتی چجوری وصل کردی )

حالا اگه آمپرمتر پنلی زیاد نشون میده سیم نازک سیاه را قطع کن ببین تغییری میکنه یا نه ؟

اگر درست نشد یک سیم ضخیم که ظاهرا بنظر میرسه لخت هست
حالا یک سیم تقریبا با همون ضخامت با ابتدا و انتهای سیم فوق وصل کن و بگو چه تغییری کرد ؟

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر استاد غزال عزیز
استاد یه سئوالی در ذهنم ایجاد شده ممنون میشم راهنمایی کنید. قبلا هم در موردش همینجا در این تاپیک صحبت کردیم و تا حدودی فکرم به اقناع رسید اما باز موردی پیش اومد که باز هم فکرم رو مشغول کرد

قبلا بحث شد در این مورد که چرا خروجی مدار زیر بار افت ولتاژ داره که اولین نکته رو ارجاع دادید به ضعف ترانس که من با ترانسی با توان بالاتر تست کردم و تا حدودی حل شد اما باز هم افت ناچیزی وجود داشت.

مورد جدید از این قراره که یک عدد منبع تغذیه آزمایشگاهی به دستم رسید که پنل نمایش ولتاژ و جریانش مشکل داشت ولی خود منبع کاملا سالم هست. یک المنت به طول ۴۰ سانت فنری که مقاومت دو سرش ۲۵ اهم هست به این منبع ۳۰ ولت ۵ آمپر متصل کردم. المنت به سرعت شروع به گرم شدن کرد ولی حتی یک اپسیلون ولتاژ از ۳۰.۳۷ ولت تکون نخورد. به ذهنم رسید منبع طراحی شما رو به ترانس این منبع وصل کنم و قطع یقین با خودم گفتم این ترانس قطعا قوی هست که حتی ذره ای افت ولتاژ نداشت. با کمال تعجب ترانس اون منبع رو به منبع شما وصل کردم و همون بار رو اتصال دادم. و شاهد ۴ ولت افت ولتاژ در خروجی بودم.
ضمن راهنمایی و توضیحتون در مسئله بالا، در این مورد ذیل هم اگر توضیح بفرمایید ممنون میشم

اینکه آیا کلا منابع تغذیه متغیر مثل پاورهای سوئیچینگ دارای فیدبک ولتاژ هستند؟ چون اولین چیزی که به ذهنم خطور کرد بعد از اتصال اون المنت و اینکه ذره ای ولتاژ کاهش نداشت اینه که این منبع تغذیه انگار فیدبک ولتاژ داره که ولتاژ رو در خروجی تامین میکنه زمان زیر بار رفتن
ایا اینطوره؟ فیدبکی در کاره؟
آیا منبع طراحی شده شما از این قابلیت برخوردار نیست؟ علت این تفاوت با یک ترانس و یک بار ثابت بین دو منبع تغذیه رایج بازار و تغذیه شما چیه؟

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود بر استاد غزال عزیز
استاد یه سئوالی در ذهنم ایجاد شده ممنون میشم راهنمایی کنید. قبلا هم در موردش همینجا در این تاپیک صحبت کردیم و تا حدودی فکرم به اقناع رسید اما باز موردی پیش اومد که باز هم فکرم رو مشغول کرد

قبلا بحث شد در این مورد که چرا خروجی مدار زیر بار افت ولتاژ داره که اولین نکته رو ارجاع دادید به ضعف ترانس که من با ترانسی با توان بالاتر تست کردم و تا حدودی حل شد اما باز هم افت ناچیزی وجود داشت.

مورد جدید از این قراره که یک عدد منبع تغذیه آزمایشگاهی به دستم رسید که پنل نمایش ولتاژ و جریانش مشکل داشت ولی خود منبع کاملا سالم هست. یک المنت به طول ۴۰ سانت فنری که مقاومت دو سرش ۲۵ اهم هست به این منبع ۳۰ ولت ۵ آمپر متصل کردم. المنت به سرعت شروع به گرم شدن کرد ولی حتی یک اپسیلون ولتاژ از ۳۰.۳۷ ولت تکون نخورد. به ذهنم رسید منبع طراحی شما رو به ترانس این منبع وصل کنم و قطع یقین با خودم گفتم این ترانس قطعا قوی هست که حتی ذره ای افت ولتاژ نداشت. با کمال تعجب ترانس اون منبع رو به منبع شما وصل کردم و همون بار رو اتصال دادم. و شاهد ۴ ولت افت ولتاژ در خروجی بودم.
ضمن راهنمایی و توضیحتون در مسئله بالا، در این مورد ذیل هم اگر توضیح بفرمایید ممنون میشم

اینکه آیا کلا منابع تغذیه متغیر مثل پاورهای سوئیچینگ دارای فیدبک ولتاژ هستند؟ چون اولین چیزی که به ذهنم خطور کرد بعد از اتصال اون المنت و اینکه ذره ای ولتاژ کاهش نداشت اینه که این منبع تغذیه انگار فیدبک ولتاژ داره که ولتاژ رو در خروجی تامین میکنه زمان زیر بار رفتن
ایا اینطوره؟ فیدبکی در کاره؟
آیا منبع طراحی شده شما از این قابلیت برخوردار نیست؟ علت این تفاوت با یک ترانس و یک بار ثابت بین دو منبع تغذیه رایج بازار و تغذیه شما چیه؟

سپاسگزارم

درود

فرمودید منبعی با یک ترانس و ولتاژ ۳۰،۳۷ به یک المنت ۲۵ اهمی متصل کردید و هیچ افتی نداشت اما همان ترانس را به ورودی منبع تغذیه طراحی من متصل کردید و همان ولتاژ ۳۰،۳۷ را به المنت دادید و افت شدیدی داشت .

با توجه به مرور زمان و فراموشی و اینکه فرصت بررسی دیتاشیت قطعات طراحی را ندارم ایراد شما دارای یکی از دو دلیل زیر است.

دلیل اول : اگه در محدوده مجاز تست کرده باشید تغذیه ایراد داره و ایرادی در مونتاژ دارید یا صدمه دیده و باید رفع بشه.

دلیل دوم در صورت تست غیرمجاز اینه که مثلا ترانزیستور ۲۰ ولتی اساسا نباید در ولتاژ بیش از ۳۰ ولت مورد آزمایش قرار بگیره و حتی صدمه آن بسیار محتمل میشه و من در پست اول تاکید کردم بدلیل سالها تجربه ازآنجاکه تعمیرکار الکترونیک بسیار بسیار بندرت به ولتاژ بالا نیاز داره لذا برای کاهش قطعات و افزایش عمر ، تغذیه را برای ولتاژ صفر الی ۲۰ ولت طراحی و مکررا تاکید کردم که از ترانس ۱۸ ولت استفاده کنید .
البته با تمهیداتی در ولتاژ بالاتر قابل استفاده است و توضیح داده ام.

با این وجود از ترانسی با ولتاژ بسیار بالاتر استفاده کردید و من تضمین نکردم در شرایط غیرمجاز کار میکنه بطوریکه با احتمال زیاد به تغذیه صدمه هم وارد کردید.

لطفا ولتاژ ترانس و ولتاژ خازن بزرگ را با این ترانس اعلام فرمایید و تصویری از منبع مورد بحث خودتان هم ارسال فرمایید حتی المقدور دو منبع تغذیه در کنار یکدیگر

اساسا مزیت عجیب و منحصربفرد طراحی من اینه که با قطعات بسیار ناچیز ، ولتاژ خروجی میخکوب میشه و معادل گرانترین تغذیه عمل میکنه که به کرات از سوی علاقمندان تست شد بطوریکه در جریان طراحی موجب حیرتم شد و تا این اندازه انتظار نداشتم ، اما نه در محدوده غیرمجاز .

مقایسه شما شبیه اینه که اتومبیلی برای ۲۰۰ کیلومتر و دیگری برای ۴۰۰ کیلومتر طراحی شده باشه و هر دو را در ۳۰۰ کیلومتر مورد آزمایش قرار دهیم و انتظار داشته باشیم اولی هم در ۳۰۰ کیلومتر کارایی های خود را حفظ کنه درحالیکه با این آزمایش باید اولی را تعمیر اساسی کنید.

این آزمایش اگر از ناحیه فرد ناشناسی انجام میشد به نیت وی تردید میکردم ولی با توجه به آشنایی قبلی ، تردیدی در صداقت شما ندارم و لذا یا ایرادی در تغذیه شماست و یا محدوده مجاز را رعایت نکردید که توجه شما را به مطالعه مجدد پست اول جلب میکنم که مکررا تاکید کردم برای این تغذیه از ترانس ۱۸ ولت و برای صفر الی ۲۰ ولت استفاده کنید که البته با تمهیداتی بصورت موقت برای ولتاژ بالاتر قابل استفاده میشه.

فلذا اگر با ولتاژ مجاز و مناسب کوچکترین افت ولتاژی در خروجی مشاهده فرمودید تغذیه شما معیوبه و باید ایراد آنرا رفع کنیم .

اگر پاسخ سوالات را بدقت ارسال کنید ایراد بسرعت مشخص میشه در غیراینصورت قادر به درک شرایط مدار نخواهم بود بخصوص در شرایط فعلی و مشغله فراوان که بدیهی است از کشف عیب ناتوان میشم لذا بفرمایید قبلا در کدام پست مشکل را مطرح فرمودید و ضعف ترانس تشخیص دادم که احتمال صدمه قبلی تغذیه شما رو تقویت میکنه.

هرچند با وسواس شدیدی علاقمندانی که این تغذیه را ساختند تشویق کردم ادعاها را تست و ضعفی اعلام کنند و با توجه به سابقه گزارشات ، مراحل تست سپری شد و کمترین تردیدی بر صحت طراحی باقی نماند و لذا با مشاهده ایراد مذکور ، تنها موردی که به ذهن نمیرسد ضعف طراحی است و باید ایرادات مونتاژ و صدمه قطعات و غیره مورد تردید قرار میگرفت.
اما در هر صورت از این جهت که تغذیه موصوف را مورد تحقیق قرار دادید سپاسگزار و ممنونم و اگر مسبب کشف مورد خلافی شوید بسیار ارزنده خواهد بود و بینهایت مدیون خواهم شد.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

با درود و عرض ادب
خدا وکیلی این دیگه خیلی بی انصافی هست
استاد غزال در پست اول تاپیک فوق بیش از اندازه تاکید نموده بودند که ولتاژ کاری و محدوده مجاز این تغذیه تا چه میزانی می باشد
و این تغذیه بارها و بارها زیر فشارهای شدید مورد آزمایش قرار گرفت و پاسخ مثبتی هم دریافت گردیده
حتی کاملا به یاد دارم دوست عزیز جناب مقدم ( poom) طوری تغذیه رو زیر فشار قرار داده بودند که فیبر بر اثر حرارت بیش از اندازه مقاومت 68./ کاملا سوخته بود ولی تغذیه آخ نمیگفت

البته من فکر میکنم تغذیه مورد اشاره جناب zizu.zmr نیز باید تغذیه خوبی باشه
ولی به هر حال اون تغذیه هم ابتدا باید در محدوده غیر مجاز قرار بگیرد بعد مشخص میشه چند مرده حلاج میباشد

حالا تعداد و حجم قطعات بکار رفته در اون هم پیشکش

با تشکر

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران

درود بر استاد عزیزمان

با اشاره حضرتعالی به دیود زنر و ولتاژ گیری اون متوجه شدم که دیود سوخته و با تعویضش تمام مشکل حل شد و مدار به خوبی راه افتاد

سپاس فراوان بابت پیگیری ها رهنمودها و توجه حضرتعالی به تمامی دوستان در انجمن. سایه حضرتعالی مستدام باشه. آمین

درود بی پایان بر استاد غزال و جنابعالی
با جستجو پست شما رو پیدا کردم در صفحه ی
33 همین تاپیک پست 326 شما سوال خود رو 
مطرح کردید و استاد در پست 327 شرح دادند 
لینک آن را نیز قرار دادم هدفم کمک به روشن شدن
موضوع بود و بس.آرزوی توفیق​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

با درود و عرض ادب
خدا وکیلی این دیگه خیلی بی انصافی هست
استاد غزال در پست اول تاپیک فوق بیش از اندازه تاکید نموده بودند که ولتاژ کاری و محدوده مجاز این تغذیه تا چه میزانی می باشد
و این تغذیه بارها و بارها زیر فشارهای شدید مورد آزمایش قرار گرفت و پاسخ مثبتی هم دریافت گردیده
حتی کاملا به یاد دارم دوست عزیز جناب مقدم ( poom) طوری تغذیه رو زیر فشار قرار داده بودند که فیبر بر اثر حرارت بیش از اندازه مقاومت 68./ کاملا سوخته بود ولی تغذیه آخ نمیگفت

البته من فکر میکنم تغذیه مورد اشاره جناب zizu.zmr نیز باید تغذیه خوبی باشه
ولی به هر حال اون تغذیه هم ابتدا باید در محدوده غیر مجاز قرار بگیرد بعد مشخص میشه چند مرده حلاج میباشد

حالا تعداد و حجم قطعات بکار رفته در اون هم پیشکش

با تشکر

درود

جناب zizu عزیز هنوز نفرمودند ولتاژ ترانس چند ولته ولی بنظر میرسه بقدری بالاست که ولتاژ خازن بزرگ بالاتر از ۴۰ ولت و خارج از مقدار مجاز باشه و با احتمال زیاد صدمه ای به تغذیه وارد کرده .
بطوریکه توجه شما را به نکات زیر جلب میکنم .

۱- تمهیداتی که جهت پیشگیری از افت ولتاژ پیش بینی کردم ، اساسا بسیار فراتر از انتظار و مایه حیرتم شد.

۲- ازآنجاکه تاکنون طراحی بسیار ساده و با قطعات بسیار ناچیزی که در این حد ولتاژ خروجی را ثابت و حقیقتا میخکوب کند ندیده ام و دستیابی به این کیفیت ، قطعات فراوانی میطلبد ، به همین علت بعنوان مهمترین خصوصیت و مزیت منحصربفرد این طراحی مورد تاکید قرار دادم و بموجب اصرار و پافشاریِ من ، بیش از بقیه قابلیت های آن مورد آزمایش و تایید قاطعانه علاقمندان قرار گرفت

۳- اتفاقا ازآنجاکه عملکرد موبایل ، با کوچکترین افت ولتاژی مختل میشه و کار نمیکنه جناب آقای اصغری عزیز با دو نوع موبایل تست و تایید و ثابت فرمودید که گوشی ها با این تغذیه ، بدون اختلال قابل استفاده و راه اندازی میشه ، اما به استناد گزارشات واصله ، تغذیه رایجی که حتی با ۳ آپ امپ طراحی شده که تحلیل آنرا تقدیم کرده ام ، قادر به تغذیه موبایل نبوده .

بنابرین درحالیکه پیشگیری از افت ولتاژ خروجی بسیار بیشتر از بقیه قابلیت های این تغذیه تست و تایید شده و امتحان خود را پس داده ، در چنین شرایطی اگر این تغذیه مونتاژ شود و با افت ولتاژ خروجی مواجه شویم تنها ایرادی که به ذهن نمیرسد مشکل طراحی است .

اما با این وجود اگر بدون کمترین تردیدی ، افت ولتاژ را ناشی از مشکلات طراحی تصور کنیم ، حدس و گمان حیرت انگیز و عجیبی بنظر میرسه .

و لذا تردید بر طراحی بنحوی باورنکردنی بود که اگر قبلا با شخصیت ایشان آشنا نمیشدم سوء نیتی احساس میکردم زیرا در بین احتمالات عدیده ، فقط یک احتمال مطرح شد و آنهم دقیقا احتمالی که به استناد پست های گذشته و به استناد نتیجه مونتاژها بسیار محال بوده است .

به هر تقدیر اگرچه آقای zizu عزیز پاسخ نفرمودند که ولتاژ ترانس چند ولته اما باوجودیکه که از هر فرصتی برای تاکید بر ولتاژ مجاز استفاده کردم و حتی نگاه اجمالی به نقشه تغذیه ( نقشه زیر ) ، بدیهی میسازد که ماکزیمم ولتاژ خروجی ۲۰ ولت است معذالک بیش از ۳۰ ولت در خروجی اماده فرموده و به بار متصل فرمودند.

بویژه که به وفور تصریح و تاکید کرده ام حتما از ترانس ۱۸ ولت استفاده کنید تا قادر به دریافت ولتاژی از صفر تا حداکثر ۲۰ ولت باشید

معذالک علیرغم اینهمه تاکید ، از ترانسی استفاده شده که ظهور ولتاژ بیش از ۳۰ ولت را در خروجی میسر ساخته و حاکی از ولتاژ بالای ۴۰ ولت در خازن بزرگ نیز هست.

ضمنا پست مورد اشاره جناب اقای zizu عزیز که قبلا ایراد افت ولتاژ را مطرح کرده باشند و نهایتا ضعف ترانس تشخیص داده باشم پیدا نکردم .
اما اگر چنین ایرادی قبلا مطرح کرده باشند ، احتمال ایراد مونتاژ و یاصدمه قبلی قطعات تغذیه ایشان تقویت میگردد.

در هر صورت اگر در محدوده ولتاژ مجاز نه تنها افت ولتاژ ۴ ولتی بلکه اگر کوچکترین افتی مشاهده شد ایرادی در تغذیه وجود دارد که بسرعت قابل حل و رفع است .

عجیب ترین نکته گزارش ، افت ولتاژ ۴ ولتی است که در کلنگی ترین ترین تغذیه هم مشاهده نمیشود.
و اساسا منبعی که در محدوده مجاز ، افت ولتاژ ۴ ولتی داشته باشه یکسوساز ساده است که فقط با ۴ تا دیود و یک خازن آماده میشه و نیاز به آی سی و طراحی نداره .

مجددا اعلام میکنم مهمترین مزیت این تغذیه ، تثبیت بینظیر ولتاژ خروجی با تعداد ناچیز قطعات است بطوریکه بسیار بسیار بعید است که در دنیا نقشه مشابهی با این تعداد قطعات پیدا کنید که دقت و کیفیت ولتاژ خروجی آن مشابه این تغذیه باشه چنانکه واژه میخکوب را برازنده شدت و دقت ولتاژ این تغذیه اعلام کردم .

سپاس
IMG_20200807_011537_976.jpg

آخرین ویرایش:
بالا