آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود بر استاد غزال عزیز

استاد بنده با توجه به تاکید حضرتعالی امروز مجدد به کارگاه رفتم و وقت و دقت زیادی رو بکار گرفتم تا بتونم مسئله رو بهتر متوجه بشم و اینجا هم بهتر عنوان کنم.

اول از هر چیز در پست صفحه پیشین که ابتدائا تفاوت میان دو منبع را عنوان کردم، بنظرم منظورم رو خوب بیان نکردم. من با توجه به پیچیدگی مدار منبع 30 ولت 5 آمپر انتظار این رو ندارم که هر دو منبع شبیه به هم باید کار کنند. چون همونطور که دوست عزیز جناب حبیب هم عنوان کردند مسلما این تغذیه از قطعات بسیار بیشتری بهره برده و باید اون هم زیر فشار تست بشه. من جهت آشنایی شما با تغذیه فوق نظرتون رو به این سایت که معرفی کاملی از تغذیه مد نظرم هست جلب میکنمhttps://mintelectronics.wordpress.c...5s-variable-power-supply-review-and-teardown/

و اما نتایج بررسی بار دوم

با عنایت به فرمایش حضرتعالی و راهنماییتون باید عرض کنم که ترانس منبع فوق دارای سه خروجی اصلی هست که در بخش ورودی مدار وارد میشه. 8 ولت. 20 ولت. و 36 ولت. ولتاژ سر خازن بزرگ این منبع 40 ولت هست همونطور که اشاره فرمودید. بنده همون بار اول فقط از سیم مشکلی یعنی صفر و سیم آبی یعنی 20 ولت این ترانس استفاده کردم. و به خیالم ولتاژ راه انداز اصلی مدار فوق همین 20 ولت باشه که به اشتباه این برداشت رو داشتم که بعد از تذکر شما دیدم که اون ولتاژ 36 هم به مدار اِعمال میشه.

برگردیم به مدار شما. بنده ولتاژ 20 ولت اون ترانس که باید عرض کنم ترانس بسیار قوی و با کیفیتی هم هست و در ولتاژ 20 ولت حدود 5 تا 6 آمپر جریاندهی داره. خلاصه ولتاژ 20 ولت رو به مدار شما متصل کردم. سر خازن بزرگ 26 ولت برقرار هست. خروجی مدار 24.5 ولت می باشد. هنگام اتصال سیم المنت به مدار ولتاژ خروجی 21.5 ولت شده و سه ولت کاهش دارد.

نکته ابهام در ذهن بنده ی حقیر اینه
آیا این سیم المنت با حدود 25 اهم آیا بار سنگینی تلقی میشه برای منبع؟ آیا این ترانس قوی و با قدرت نمیتونه جریان مورد نیاز این المنت رو در خروجی تامین کنه؟

در وهله اول باید توجیه بشم که آیا این بار با توجه به ظرفیت اهمی اش با این ترانس در تغذیه شما قابل ساپورت می باشد یا خیر؟ اگر خیر که انتظار بنده بیجاست و بحثی توش نیست. اگر نه جواب مثبت هست و با توجه به وجود اون ترانس که توان مورد نیاز رو داره تامین میکنه کجای مدار من ایراد داره که این افت ولتاژ 3 یا 4 ولتی حادث میشه؟

_______

فارغ از تمام این موضوعات شما محبت کنید یک متر و شاقول برای ما قرار بدید که:

با وجود یک ترانس 20 ولتی با توان 120 وات واقعی در ورودی تغذیه ی شما، انتظار میره در خروجی مدار چه میزان بار در خروجی 24 ولتی منبع متصل بشه و کاهش ولتاژی رو شاهد نباشیم؟

و در آخر میدونم تمام این موارد برگشتش به علم آماتورگونه ی ما داره به خاظر عدم آشنایی با اصول و قواعد کلی در ذهنمون دچار ابهام میشیم و نمیتونیم اونجور که باید مسائل را در کنار هم بچینیم و تحلیل کنیم.

سپاس از رهنمودهای استاد غزال عزیز :icon26:

درود

با توجه به گزارش اخیر ، حدس من دقیقا درست بوده
فرمودید ترانس دارای ولتاژهای 8 و 20 و 36 ولت است .
لذا اگر از ۲۰ ولت استفاده میکردید ولتاژ خازن بزرگ بدون بار ۲۸ ولت است که با توجه به جریان ناچیز تغذیه در بی باری ۲۴ ولت در خروجی تغذیه دریافت کردید که درسته ولی دراینصورت قادر به دریافت ۳۰ ولت نبودید .

و لذا ازآنجاکه در آزمایش قبلی بیش از ۳۰ ولت در خروجی داشتید که به بار متصل کردید لذا از ولتاژ ۳۶ ولتی ترانس استفاده کردید که ولتاژ بی باری خازن بزرگ بیش از ۵۰ ولت خواهد بود که بابای تغذیه و آی سی را درمیاره و با احتمال زیاد صدمه دیده .

اما زمانیکه از ولتاژ ۲۰ ولت ترانس استفاده کردید و ولتاژ خازن بزرگ در بی باری ۲۶ ولت و ماکزیمم ولتاژ خروجی در بی باری ۲۴ ولت بوده فرمودید چرا با اتصال بار به خروجی ۳ ولت یا بیشتر افت میکنه ؟.

۱- برای اینکه خودت پاسخ را با چشم ببینی ، همان موقع که ولتاژ خروجی ۲۴ ولتی ، افت میکنه در آن لحظه هم ولتاژ خازن بزرگ و هم ولتاژ خروجی را تست و گزارش کن تا ببینی پاسخ این پدیده بسیار ساده است
و اتفاقا اگر غیر از این بود مایه تعجب بود و هیچ ارتباطی به قابلیت و توانایی تغذیه و ترانس نداره و همگی صحیح و سلامت هستند و قویترین تغذیه های دنیا با این شرایط ، همینگونه عمل میکنند .

درواقع دو تغذیه را در شرایط متفاوتی تست میکنی که میبینی یک تغذیه افتی ندارد و دیگری افت ولتاژ داره.

۲- برای اینکه با چشم خودت ببینی که شرایط دو تغذیه یکسان نیست در همون لحظه که ولتاژ ۲۴ ولت را در هر تغذیه به المنت متصل میکنی ولتاژ خازن بزرگ هر کدام را اعلام کن و ببین که در شرایط متفاوت تست میکنی .

هرچند راهکار افزایش ولتاژ تغذیه را تشریح کرده ام اما اصرار داری بدون توجه به تمهیدات لازم ، تغذیه را در ولتاژ غیرمجاز تست کنی ، اما فعلا به دو سوال فوق پاسخ بده تا سپس راهکار افزایش ولتاژ را مجددا اعلام کنم تا ولتاژ مورد نیاز در محدوده مجاز واقع بشه و با مشکل افت ولتاژ در ۲۴ ولت مواجه نشی.

البته اگه مجددا در ولتاژهای غیرمجاز بالاتر چنین مشکلی گزارش نکنید
یعنی پس از رفع مشکل ۲۴ ولت که وارد محدوده مجاز کردیم و افتی نداشتید ، بفرمایید چرا حالا مثلا در ۳۵ ولت افت ولتاژ داریم که دراینصورت ناگزیر هستیم ۳۵ ولت را هم وارد محدوده مجاز کنیم و الی آخر .

اما بدلایلی که مکررا عرض کردم اینکار موجب کاهش طول عمر و افزایش حرارت تغذیه میشه مگر از رله و قطعات بیشتری استفاده کنیم که توجیه منطقی نداره و بی جهت موجب افزایش قیمت خواهیم شد زیرا بسیار بسیار بندرت نیاز خواهیم شد و لذا کار بیهوده ای است.

ضمنا در سایت مورد اشاره شما نقشه ای ندیدم اما تصاویر ان حاکی از تعداد قطعاتی است که چند برابر این تغذیه است ولی با این وجود و باوجودیکه از آن استفاده چندانی نکردید ، ملاحظه فرمودید صدمه دیده و بدلایل مشخص و معلومی که در پست های نخستین به تفصیل برشمردم ، قابل پیش بینی است که زود به زود صدمه ببینه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

جناب آقای zizu.zmr عزیز

منتظر پاسخ و گزارش شما هستم تا پاسخ سوال و ابهامی که مطرح فرمودید و وعده کردم در جریان پاسخگویی به سوالم خودتان مشاهده میکنید کاملا شفاف گردد.

خاطرم هست قبلا نیز در مواردی که پاسخ شما ضروری و روشن کننده ابهامات بود تاپیک را بکلی رها فرمودید ، ازجمله نقشه تغذیه ای با ایرادات فاحش ناشی از طراحی بسیار ضعیف مطرح فرمودید که با ارزیابی من ، جواب گرفتن از آن محال بود اما پس از مدتی فرمودید مونتاژ کردید و بخوبی کار میکنه که گویای خطاهای بزرگی در ارزیابی من بود و لذا جهت احراز و آشکار شدن خطاهای خودم و اطلاع علاقمندانی که موضوع را تعقیب و مطالعه میکنند ضروری بود ، پاسخ سوالاتی که مطرح کردم گزارش فرمایید اما با کم لطفی ، بکلی تاپیک را ترک فرمودید و حتی سوالات بسیار ساده و سهل الوصول آنرا هم اعلام نفرمودید.

و لذا ازآنجاکه در این تاپیک نیز بوی کم لطفی به مشام میرسد ، در صورت امکان لااقل این تاپیک را تا حصول مقصود ترک نفرمایید ، بویژه که ممکن است خطایی در ارزیابی های من باشه و کشف و احراز خطاها مانع بروز خسارات آتی میشه و لطف بزرگی بمن و علاقمندان محترم است که در صورت عدم پاسخگویی ، من و علاقمندان را از کشف خطاها محروم میسازید.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد عزیز ب جایه خازن ۴ (c4)که ۱۰۰ پیکو فاراد ۵۰ هست میشه چیزه دگ جایگزین کرد ؟ من ۴۷۰ میکرو فاراد ۵۰ ولت دارم و ۳۳۰ میکرو فاراد ۵۰ ولت
اگ ۴ تا خازن ۴۷۰ میکرو فاراد رو سری ببندم میشه ۱۱۷ میکرو فاراد تقریبا ایا جواب میده؟
یا اینکه ۲ تا ۳۳۰ میکرو رو سری کنم بشه ۱۶۵
چون همه قطعاتو دارم و فقط لنگ این خازنم نمیتونم برم بازار اگ میشه کمک کنین ممنون
البته ۱۰۰ میکرو فارادی ۳۵ ولت هم دارم فک نمیکنم مشکلی پیش بیاد چون نهایت ولتاژ منبع ۳۰ ولته ک خیلی کم احتیاج میشه اگه میشه جایگذاری کرد ممنون میشم بگین و اینکه ۳۵ ولت مشکلی پیش نمیاره ؟ من دوتا منبع دارم یکی با ترانس ۳ امپر ۱۸ ولت اگ این خازن ۳۵ ولتی مشکل پیش میاره برای تغذیه جدیدم با خازن تغذیه قبلی ک ترانس ۱۸ ولتی روشه عوض کنم
چون منبع تغذیه جدید رو میخام با ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر راه اندازی کنم یا ۹ امپر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد عزیز ب جایه خازن ۴ (c4)که ۱۰۰ پیکو فاراد ۵۰ هست میشه چیزه دگ جایگزین کرد ؟ من ۴۷۰ میکرو فاراد ۵۰ ولت دارم و ۳۳۰ میکرو فاراد ۵۰ ولت
اگ ۴ تا خازن ۴۷۰ میکرو فاراد رو سری ببندم میشه ۱۱۷ میکرو فاراد تقریبا ایا جواب میده؟
یا اینکه ۲ تا ۳۳۰ میکرو رو سری کنم بشه ۱۶۵
چون همه قطعاتو دارم و فقط لنگ این خازنم نمیتونم برم بازار اگ میشه کمک کنین ممنون
البته ۱۰۰ میکرو فارادی ۳۵ ولت هم دارم فک نمیکنم مشکلی پیش بیاد چون نهایت ولتاژ منبع ۳۰ ولته ک خیلی کم احتیاج میشه اگه میشه جایگذاری کرد ممنون میشم بگین و اینکه ۳۵ ولت مشکلی پیش نمیاره ؟ من دوتا منبع دارم یکی با ترانس ۳ امپر ۱۸ ولت اگ این خازن ۳۵ ولتی مشکل پیش میاره برای تغذیه جدیدم با خازن تغذیه قبلی ک ترانس ۱۸ ولتی روشه عوض کنم
چون منبع تغذیه جدید رو میخام با ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر راه اندازی کنم یا ۹ امپر

درود

خازن c4 که ۱۰۰ میکرو هست هر چقدر بزرگتر از ۱۰۰ میکرو باشه اشکالی نداره و بهتر هم هست یعنی ۳۳۰ میکرو یا ۴۷۰ میکرو اشکالی نداره.

اما استفاده از ترانس ۲۴ ولت موجب کاهش عمر تغذیه میشه و با ترانس ۱۸ ولت هرگز صدمه نمی بینه ( البته بشرطی که هیت سینک و تهویه مناسب باشه)

اگر اصرار داری از ترانس ۲۴ ولت استفاده کنی ولتاژ حدود ۱۵ ولت را
در ترانس ۲۴ ولت طبق روش تاپیک زیر پیدا کن و اضافه کن که ولتاژ ۲۴ و ۱۸ ولت داشته باشه.

https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
۱- با یک کلید ولتاژ ۲۴ ولت و ۱۸ ولت ترانس قابل انتخاب باشه که همیشه در حالت ۱۵ ولت باشه و در مواقع اضطراری که به ولتاژ بالاتر نیاز داشتی در حالت ۲۴ ولت استفاده کنی که ولتاژهای تا ۳۰ ولت قابل استفاده بشه.

۲- اگر خازن های دیگری با c1 که ۳۳۰۰ میکرو هست موازی کنی در جریان بالا بهتر است هر ظرفیتی باشه مهم نیست و میتونی از بانک خازن های ۴۷۰ میکرو و ۱۰۰۰ میکرو تا ۴۷۰۰ میکرو استفاده کنی.
در اینصورت در ولتاژهای بالاتری نزدیکتر به ولتاژ بی باری میتونی از جریان بالا هم استفاده کنی و نیازی به ترانس ۲۴ ولت نباشه.

آیا این تغذیه را مونتاژ کردید یا قصد مونتاژ دارید ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 155494

مشاهده فایل‌پیوست 156457

قطعات لازم.

رگلاتور.

1 عدد LM317

آی سی
1 عدد UA741

ترانزیستورها
1عدد TIP35 حتما اورجینال و مرغوب باشه
1عدد BC640

دیودها
4 عدد 10A10دیود ۱۰ آمپری
5عدد 1N4007
1عدد LED

زینرها
1عدد 2,2 ولت
1عدد 5 ولت
عدد 7 ولت

خازن ها همگی ۵۰ ولتی
1عدد 3300mf
2عدد 47mf
1عدد 100mf

مقاومت ها

یکچهارم وات ها
1عدد 22
1عدد 82
1عدد 100
1 عدد 220
1عدد 470
1عدد 560
1عدد 1k
1عدد 2K
عدد 4،7k
1عدد 10k

دو مقاومتی که یک وات کافی است ولی دو وات مناسب تر است
1عدد. 1k /1w
1عدد. 2,2k /1w

۶ وات یا بالاتر از ۶ وات
1عدد. 68, 0

1عدد پتانسیومتر 2k
1عدد ولوم 2k
1عدد ولوم و یا ولوم کلیددار 5k ( در صورتیکه ولوم کلیددار استفاده کنید ناحیه ابتدای ولوم یعنی در محل صفر ولت ، پاور را قطع میکند و دراینصورت نیاز به کلید مجزا ندارد و ساده تر و شکیل تر است و درغیراینصورت یک کلید مینیاتوری مجزا تهیه کنید )

مشاهده فایل‌پیوست 156783

مشاهده فایل‌پیوست 156784

مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام تغذیه را مونتاژ کردم
این تغذیه دومی هست ک میخواهم بسازم
خازن بزرگ رو هم ۴۷۰۰میکرو گرفتم خوبه؟
اگ یه ۳۳۰۰یا۲۲۰۰هم دستم اومد باهاش موازی بکنم بنظرتون؟
بعد اینکه ترانس ۲۴ ولت ۶الی ۹ امپر را میتونم از اوراقی فروش هایی مثل خلازیر پیدا کنم ؟ منظورم این هست که داخل دستکاهی مثل تلوزیون رادیو ساب وفر یا امپیلی ای چیزی هست این ترانس که به دنبال اون باشم ؟ اخه ترانس خودش خیلی گرون در میاد
در مورد c4 هم همون ۴۷۰ میکرو بزارم پس ؟
اون دوتا خازن ۴۷ میکرو فاراد ۵۰ ولتی نیاز به اضافه کردن ندارن؟ اخه خازن زیاد دارم اگه عملکرد بهتری میده مقدار اونهارم بالا ببرم سپاس
در مورد ترانس هم حرف شما متینه همین کار رو میخام بکنم
چون یک منبع تغذیه دیگه هم دارم که از ترانس ۱۸ ولت ۳ امپر تغذیه میشه و ابعادش کوچیکه بیشتر از اون استفاده میکنم
البته برای اون هم هیت سینک بزرگ و فن ۸در۸ گذاشتم که داغ نکنه
و اینکه با اضافه کردن هر سه امپر یه تی ای پی ۳۵ باید موازی شه با تی ای پی ۳۵ اصلی و پایه امیترشون هم با مقاومت ۲صدم اهم ۲ ۳وات اتصال پیدا کنه
و مقاومت اجری ۶۸صدم اهم ۶الی ۱۰ وات هم به همون تعداد اضافه شه درسته ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام تغذیه را مونتاژ کردم
این تغذیه دومی هست ک میخواهم بسازم
خازن بزرگ رو هم ۴۷۰۰میکرو گرفتم خوبه؟
اگ یه ۳۳۰۰یا۲۲۰۰هم دستم اومد باهاش موازی بکنم بنظرتون؟
بعد اینکه ترانس ۲۴ ولت ۶الی ۹ امپر را میتونم از اوراقی فروش هایی مثل خلازیر پیدا کنم ؟ منظورم این هست که داخل دستکاهی مثل تلوزیون رادیو ساب وفر یا امپیلی ای چیزی هست این ترانس که به دنبال اون باشم ؟ اخه ترانس خودش خیلی گرون در میاد
در مورد c4 هم همون ۴۷۰ میکرو بزارم پس ؟
اون دوتا خازن ۴۷ میکرو فاراد ۵۰ ولتی نیاز به اضافه کردن ندارن؟ اخه خازن زیاد دارم اگه عملکرد بهتری میده مقدار اونهارم بالا ببرم سپاس
در مورد ترانس هم حرف شما متینه همین کار رو میخام بکنم
چون یک منبع تغذیه دیگه هم دارم که از ترانس ۱۸ ولت ۳ امپر تغذیه میشه و ابعادش کوچیکه بیشتر از اون استفاده میکنم
البته برای اون هم هیت سینک بزرگ و فن ۸در۸ گذاشتم که داغ نکنه
و اینکه با اضافه کردن هر سه امپر یه تی ای پی ۳۵ باید موازی شه با تی ای پی ۳۵ اصلی و پایه امیترشون هم با مقاومت ۲صدم اهم ۲ ۳وات اتصال پیدا کنه
و مقاومت اجری ۶۸صدم اهم ۶الی ۱۰ وات هم به همون تعداد اضافه شه درسته ؟

درود

بله مواردی که فرمودید درسته
فقط بجز خازن c1 و c4 ظرفیت خازن دیگری را زیاد نکنید .
ظرفیت یا تعداد c1 هر چقدر بزرگتر بشه بهتره
و برای اینکه ترانس 24 ولتی را مجهز به ولتاژ حدود ۱۵ ولت هم کنید از روش تاپیک زیر استفاده کنید.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
آمپر بالا برای چه کاری نیاز دارید؟
ضمنا تغذیه امپر بالا برای مقاصدی با جریان پایین تر هم قابل استفاده است و نیاز به دو تغذیه ندارید.
اگر تغذیه امپر بالا را برای روز مبادا پیش بینی میکنی باید بدونی تقریبا هیچوقت بکار نمیاد و الکی حرص میزنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام خیر تغذیه دوم را همینطوری ساختم چون قطعات اضافی داشتم و ب کارم نمیومد حالا یا ب کسی میدم یا میفروشم یا نگه میدارم بابت روز مبادا نساختم
جریان بالا هم میدونم خیلی خیلی کم پیش میاد ولی بعضی مواقع برای تست بعضی چیز ها یا هرچی مثلا یه تیکه المنت که ببینی داغ نیشه یا ن و چقدر جریان میکشه و اینا ب کار میاد

و اینکه اکه بفرمایبن ترانس ۲۴ولت ۶الی۹ امپر رو از کجا میتونم تهیه کنم که به صرفه باشه ممنون میشن
مثلا در ساب وفر یا امپیلی ها نیست؟

و اینکه بابت خازن بزرگ که شما ۳۳۰۰میکرو در تظر کرفته بودین من ۴۷۰۰ کراشتم میدونم ک هرچی مقدار بیشتر باشه ولتاژ خروجی ثابت تر و صاف تر میشه میخاستم ببینم میشه یه ۲۲۰۰ میکرو فاراد رو باهاش موازی کرد یا باید هم مقدار خودش ینی ۴۷۰۰باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام خیر تغذیه دوم را همینطوری ساختم چون قطعات اضافی داشتم و ب کارم نمیومد حالا یا ب کسی میدم یا میفروشم یا نگه میدارم بابت روز مبادا نساختم
جریان بالا هم میدونم خیلی خیلی کم پیش میاد ولی بعضی مواقع برای تست بعضی چیز ها یا هرچی مثلا یه تیکه المنت که ببینی داغ نیشه یا ن و چقدر جریان میکشه و اینا ب کار میاد

و اینکه اکه بفرمایبن ترانس ۲۴ولت ۶الی۹ امپر رو از کجا میتونم تهیه کنم که به صرفه باشه ممنون میشن
مثلا در ساب وفر یا امپیلی ها نیست؟

و اینکه بابت خازن بزرگ که شما ۳۳۰۰میکرو در تظر کرفته بودین من ۴۷۰۰ کراشتم میدونم ک هرچی مقدار بیشتر باشه ولتاژ خروجی ثابت تر و صاف تر میشه میخاستم ببینم میشه یه ۲۲۰۰ میکرو فاراد رو باهاش موازی کرد یا باید هم مقدار خودش ینی ۴۷۰۰باشه؟

درود

درخصوص ترانس ۲۴ ولت امپر بالا میتونی از ترانس dvd های پرقدرت و خصوصا آمپلیفایر های پرقدرت و خصوصا فاراتل استفاده کنی که اگه اشتباه نکنم یک مدل فاراتل ۵۰۰ وات یعنی ۲۴ ولت ۲۰ آمپر داره و درواقع ۱۲ ولت سر وسط

بابت افزایش خازن ۳۳۰۰ میکرو هر خازنی باهاش موازی کنی اشکال نداره قبلا گفتم ظرفیتش اضافه بشه خوبه و لذا اگه ۱ میکرو هم اضافه کنی اشکالی نداره ولی اثر چندانی نداره چون رویهم میشه ۳۳۰۱ میکرو و با ۳۳۰۰ میکرو تفاوت چندانی نداره.

ضمنا افزایش ظرفیت تاثیری در کیفیت ولتاژ خروجی نداره ولی استفاده از تغذیه در ولتاژهای بالاتر میسر میشه

مثلا اگه با یک ترانس ۱۸ ولت با قدرت مناسب بتونی ۲۰ ولت ۳ امپر در خروجی استفاده کنی با افزودن خازن میتونی تا ۲۲ یا ۲۳ ولت استفاده کنی چون خازن با ظرفیت بالاتر انرژی بیشتری در ماکزیمم ولتاژ ذخیره میکنه و ضعف ترانس تا حدودی جبران میشه.

بدلیل تحولات سریع و انقراض دستگاههای الکترونیکی معمولا اغلب افراد دستگاههای بلااستفاده دارند و کافیه بهشون بگی که قبل از دور انداختن ازشون بگیری .

ضمنا ضایعاتی های دوره گرد ، معدن اینگونه وسایل هستن و اگه بهشون شماره تلفن بدی بزودی از شیر مرغ تا جون ادمیزاد تحویلت میدن ولی توصیه میکنم چونه نزن و حتی بیشتر از مبلغی که مطالبه کردن بهشون بده چون هم مستحق کمک هستن و بنفع اوناست و هم بنفع خودت ، چون دیگه هر چی بخوای فورا برات فراهم میکنن و تحویل میدن.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام خدمت دوستان و استاد غزال عزیز
اقا برای ساخت این منبع نیازمند یک ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر هستم تهران ساکنم ولی نمیدونم از کجا باید تهیه کنم اکثر جاها نداشتن و اینکه نهایت تا ۳ الی ۴ روز باید تهیه کنم و اینکه قیمتش هم بگین ممنون میشم من یک سری یه ۱۸ ولت ۶ امپر خریدم البته فروشنده ب این عنوان ب من فروخت موقع استفاده دیدم ۳ امپر هم زوری میده از کجا باید بفهمم راست میگه یا دروغ از کجا بفهمم واقعا ۶ امپر هست یا دروغ میگه؟

و اینکه این ماژول هایه ولت متر امپر متر تو بازار اکثرا دارای خطا هستن چه ماژولی پیشنهاد میکنین ک خطاش کمتر باشه یا بشه درستش کرد چون این منبعو برای تعمیرات گوشی موبایل میخام و اینکه نشان دادن دقیق ولتاژ و جریان حیاتی هست البته ولتاژ رو میشه یه پتانسیو متر گذاشت دسکاری کرد اما جریان رو نمیدونم چیکار کنم ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام خدمت دوستان و استاد غزال عزیز
اقا برای ساخت این منبع نیازمند یک ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر هستم تهران ساکنم ولی نمیدونم از کجا باید تهیه کنم اکثر جاها نداشتن و اینکه نهایت تا ۳ الی ۴ روز باید تهیه کنم و اینکه قیمتش هم بگین ممنون میشم من یک سری یه ۱۸ ولت ۶ امپر خریدم البته فروشنده ب این عنوان ب من فروخت موقع استفاده دیدم ۳ امپر هم زوری میده از کجا باید بفهمم راست میگه یا دروغ از کجا بفهمم واقعا ۶ امپر هست یا دروغ میگه؟

و اینکه این ماژول هایه ولت متر امپر متر تو بازار اکثرا دارای خطا هستن چه ماژولی پیشنهاد میکنین ک خطاش کمتر باشه یا بشه درستش کرد چون این منبعو برای تعمیرات گوشی موبایل میخام و اینکه نشان دادن دقیق ولتاژ و جریان حیاتی هست البته ولتاژ رو میشه یه پتانسیو متر گذاشت دسکاری کرد اما جریان رو نمیدونم چیکار کنم ممنون

درود

اولا برای موبایل همون ترانس ۱۸ ولت ۳ آمپر کافیه .
اگه تصویرشو در کنار جسم مشخص ارسال کنی که حجمش قابل ارزیابی باشه بهت میگم خوبه یا نه؟

اما هر ترانسی که حجمش و درواقع قدرتش مناسب باشه ولتاژش اهمیتی نداره و بسادگی میتونی با استفاده از تاپیک زیر به ولتاژ دلخواه تبدیل کنی و تجربه خوبی هم کسب کنی .

اما برای اندازه گیری دقیق جریان باید مولتیمتر اوراق دیجیتال تهیه کنی که بدلایلی اوراق شده آما آمپرمترش سالمه و روی آمپر ثابت کنی که فقط جریان را نشون بده .
و یا از میتر عقربه ای کوچیک برای جریان ناچیز استفاده کنی و برای جریان زیاد تقریبی از همون ولتمتر آمپرمتر پنلی استفاده کن .
تصور میکنم پنلی ها خطای قابل تحملی دارن و قلقش دستت میاد و مثلا اگه ۲۰۰ میلی آمپر نشون بده میدونی ۱۰ میلی آمپره و قس علیهذا
البته عقربه میتر در جریان بالا به انتها میچسبه که اشکال نداره و نمیسوزه

میتونی با آی سی هم آمپرمتر بسازی ولی مقرون بصرفه نیست
من ولتمتر آمپر متر پنلی کوچیک دقیق نمیشناسم
اگر آمپرمتر پنلی مجزا و کوچیک پیدا کنی قطعا دقیق تر هست
اما زمان خرید ببین پشتش امکانات کالیبره کردن خوبی داره یا نه ؟

ضمنا اگه بزرگتر باشه که قطعاتش قابل مشاهده باشه که بتونی نقشه مختصری برام بکشی میتونم تغییراتی توصیه کنم که اپسیلن آمپر هم نشون بده ولی تشخیص قطعات نمونه های کوچیک برای شما دشواره مضافا که اعمال تغییر هم برات ساده نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا