آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود
هر مطلبی را حتی با عبارات مشابه ، در پنجره جستجوی بالای صفحه جستجو کنید بسرعت استخراج میکنه .
لذا بجهت تست و تجربه ، عبارت «نکات مهم ترانس ها» رو جستجو کنید ، اولین مورد از مواردی که معرفی میکنه تاپیک زیر است که مورد نظر شماست.
https://www.irantk.ir/threads/10224...صوص-ترانس-ها-)?p=572857&viewfull=1#post572857

سپاس

درود استاد

ممنون استاد از راهنماییتون ولی عین جمله رو اگه سرچ نکنی کلی مطلب میاره

ضمنا استاد اگه محبت کنین به تاپیک زیر نگاهی بندازید و جواب برخی سوالات رو بدید ممنون میشم

تا مبحث شیرین منابع تغذیه رو درک نکنم آروم نمیشم ،،

سپاس

https://www.irantk.ir/threads/111122-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B2%D8%A7%D9%84?p=627291&viewfull=1#post627291

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود استاد

ضمنا استاد اگه محبت کنین به تاپیک زیر نگاهی بندازید و جواب برخی سوالات رو بدید ممنون میشم

تا مبحث شیرین منابع تغذیه رو درک نکنم آروم نمیشم ،،

سپاس

https://www.irantk.ir/threads/111122-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B2%D8%A7%D9%84?p=627291&viewfull=1#post627291

درود

اگر شما بعنوان مخاطب عام پاسخ منو مطالعه می فرمودید ، مطالعه سطحی و بی دقتی محتمل و قابل توجیه بود .
اما بی دقتی سائل در مطالعه پاسخ قابل توجیه نیست.
البته یک مورد و دو مورد و چند مورد قابل چشم پوشی است اما بنحو دائمی و بعنوان خصوصیت ذاتی ، عذابی به پاسخگو تحمیل میکنه ، بنحوی که فقط به کمیت سوال توجه دارید و کیفیت پاسخ برای شما اهمیتی نداره لذا نگاه سطحی و مختصری به پاسخ میکنید و همواره تمرکز خود را برای طرح سوالات آتی هزینه میکنید.

با این وجود توقع بحق و اخلاقی منو بعنوان سختگیری تلقی میکنید و انتظار مستمری داشتید ، بی توجهی و بی دقتی در مطالعه را با تکرار پاسخ جبران کنم .

در پست اخیر خود باوجودیکه حتی مطلب و مدعای منو در پاسخ خود منعکس فرمودید که توصیه کردم؛

هر مطلبی را حتی با عبارات مشابه ، در پنجره جستجوی بالای صفحه جستجو کنید بسرعت استخراج میکنه .
لذا بجهت تست و تجربه ، عبارت «نکات مهم ترانس ها» رو جستجو کنید ، اولین مورد از مواردی که معرفی میکنه تاپیک زیر است که مورد نظر شماست.

معذالک در پاسخم فرمودید؛

لذا کمافی السابق نحوه مطالعه خود را مطابق معمول اثبات فرمودید
زیرا من نگفتم اگر با عبارت مشابهی هم جستجو کنید فقط مطلب منو معرفی میکنه و برای انتخاب بین چند مورد بزحمت نمی افتید

بلکه عرض شد بجهت تست و تجربه ، عبارت «نکات مهم ترانس ها» رو جستجو کنید ، اولین مورد از مواردی که معرفی میکنه تاپیک زیر است

آیا واقعا تست فرمودید و جز این اتفاق افتاد.
خصوصا که همواره بی دقتی شما ، داستان شده و با تاکیدات مکرر قبلی انتظار میرفت دقت خاص و مضاعفی فرمایید .

اما کمترین تغییری در شیوه دیالوگ حضرتعالی حاصل نشده و به همین علت اگر از اولین سوالات اخیر خود که در تاپیک دیگری بابت منابع تغذیه خود مطرح فرمودید چنانچه اشتیاقم در تقدیم پاسخ را ملاحظه و مقایسه فرمایید بتدریج از ماکزیمم به مینیمم رسیده و همچنان در حال نزول است .

لذا قبل از اموزش فنی لطفا در نحوه مطالعه خود تجدیدنظر فرمایید تا از اکراه ناشی از تکرار پیشگیری گردد ،
فلذا برای یکبار هم شده پاسخم را بدقت مطالعه و همین موضوع جستجو را مطابق توصیه من اجرا فرمایید و ببینید عین ادعای من اتفاق میافته یا نه ؟

بنابمراتب اولا بجای توجیه اقدامات خود با عناوین سختگیری ، بهتره به توصیه من با نظر مثبت توجه کنی شاید موجب تحولی در امور حضرتعالی بشه.

ثانیا ضمن تشکر از اقدام شایسته ای که سوالات نامرتبط خود را در تاپیک دیگری منتقل و منعکس فرمودید پاسخ را در فرصت اتی تقدیم خواهم کرد .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

درود

چرا گزارش نکردی؟
اگر با عیب و نقص بجایی مطرح کنید بنفع من هم هست و با گزارش شما نواقص احتمالی این تغذیه رفع میشه .

اگر مشکل شما رفع نشده گزارش فرمایید رفع کنم.

سپاس

سلام استاد ممنون فردا خونه هستم تست میکنم و گزارش میدم با تشکر

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود وقت بخیر استاد غزال عزیز خسته نباشید
انشالله خداوند به کسب و کار شما رونق فراوان ببخشید و همیشه شاد باشید
استاد در این منبع تغذیه به جایه tip35 چه ترانزیستوری میشه استفاده کرد که توان بالاتری داشته باشه (جریان بیشتری بشه ازش کشید؟)
مثلا من اگه بخام این منبعو به ۳۰یا۲۰یا۱۰ امپر ارتقا بدم تعداد قابل توجهی ترانزیستور میخواد که سیم کشی زجر اوری داره و نیاز به هیت سینک خیلی بزرگ با سیستم خنک کننده قوی را دارد
اما اگه بشه چیزی جایگزین اینا کرد که هم تعدادش بیاد پایین هم سیم کشی راحت تر شه هیلی عالی میشه
ترانزیستور هرچه قوی تر باشد بهتر است مثلا هر کدوم ۵ یا ۱۰ امپر یا بیشتر جواب بدن خیلی خوب میشه چیزی میشه جایگزین کرد استاد؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود وقت بخیر استاد غزال عزیز خسته نباشید
انشالله خداوند به کسب و کار شما رونق فراوان ببخشید و همیشه شاد باشید
استاد در این منبع تغذیه به جایه tip35 چه ترانزیستوری میشه استفاده کرد که توان بالاتری داشته باشه (جریان بیشتری بشه ازش کشید؟)
مثلا من اگه بخام این منبعو به ۳۰یا۲۰یا۱۰ امپر ارتقا بدم تعداد قابل توجهی ترانزیستور میخواد که سیم کشی زجر اوری داره و نیاز به هیت سینک خیلی بزرگ با سیستم خنک کننده قوی را دارد
اما اگه بشه چیزی جایگزین اینا کرد که هم تعدادش بیاد پایین هم سیم کشی راحت تر شه هیلی عالی میشه
ترانزیستور هرچه قوی تر باشد بهتر است مثلا هر کدوم ۵ یا ۱۰ امپر یا بیشتر جواب بدن خیلی خوب میشه چیزی میشه جایگزین کرد استاد؟
سپاس

درود

حقیقت اینکه من مطمئن بودم از این طراحی استقبال میشه اما اگه میدونستم در این حد مورد توجه قرار میگیره علاوه بر این طراحی که برای کلیه تعمیرکاران و دانشجویان ایده آل است ضمنا طراحی را برای حدود ۳۰ آمپر هم پیش بینی و تست و آماده میکردم که با تعداد ترانزیستور قدرت بسیار کمتر از تعدادی الان نیاز داره ، کار کنه و درواقع دو نوع تغذیه تقدیم میکردم بطوریکه همین طراحی با تغییراتی برای جریان بسیار بالا قابل استفاده بشه ، هرچند قبل از تست عملی با احتمال زیاد باور دارم ، همین طراحی هم با تغییرات جزئی تا ۳۰ آمپر قابل استفاده است اما باید عملا تست بشه و نقاط ضعفش در امپر بسیار بالا برطرف بشه.

البته مواردی از جمله تعداد مناسب tip35 و تقویت و تعویض درایور با نمونه قویتر و مقاومت ۸۲ اهمی وات بالاتر و دیود پل و ترانس قویتر و خازن صافی بیشتر قابل پیش بینی و بدیهی است و باید حتما تقویت بشن ، اما ممکنه در جریان تست با مشکلات دیگری هم مواجه بشه که باید برطرف کنم.

اتفاقا آخرین مورد یکی از علاقمندان دوست داشتنی و پرتلاش برای ساخت ۳۰ امپری تلاش خوبی کرد اما متاسفانه تجربیات چندانی نداشتند و در تنظیم گزارش هم کوتاهی میکرد و خیلی اذیت شدم و به نتیجه مطلوبی نرسید

اما اگه از علاقمندان مجرب مایل باشند من امادگی دارم تا همینو با تغییرات جزئی برای ۳۰ امپر اماده کنم.( البته با افزایش تعداد tip35 )

و همچنین با توجه به استقبال علاقمندان ، اگر فرصتی پیدا کنم با تغییراتی اصلاحش میکنم که هر tip35 لااقل بیش از ۵ آمپر تحمل کنه و لذا برای ۳۰ امپر تعداد ۳ یا ۴ عدد tip35 کافی باشه.

در شرایط حاضر هر tip35 نمیتونه بیشتر از حدود ۴ آمپر تحمل کنه و تحت فشار هم قرار میگیره و لذا تعداد قابل توجهی نیاز داره .

البته هیچ تغذیه ای با شرایط مورد هدف و دلخواهم ساخته نشده و یا من ندیدم که در آمپر بالا تعداد زیادی ترانزیستور استفاده نکرده باشه و درواقع تغذیه ویژه و منحصربفردی میشه که بسیار مایل به طراحی آن هستم ، هرچند مطمئنم کاربرد زیادی نداره.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

حقیقت اینکه من مطمئن بودم از این طراحی استقبال میشه اما اگه میدونستم در این حد مورد توجه قرار میگیره علاوه بر این طراحی که برای کلیه تعمیرکاران و دانشجویان ایده آل است ضمنا طراحی را برای حدود ۳۰ آمپر هم پیش بینی و تست و آماده میکردم که با تعداد ترانزیستور قدرت بسیار کمتر از تعدادی الان نیاز داره ، کار کنه و درواقع دو نوع تغذیه تقدیم میکردم بطوریکه همین طراحی با تغییراتی برای جریان بسیار بالا قابل استفاده بشه ، هرچند قبل از تست عملی با احتمال زیاد باور دارم ، همین طراحی هم با تغییرات جزئی تا ۳۰ آمپر قابل استفاده است اما باید عملا تست بشه و نقاط ضعفش در امپر بسیار بالا برطرف بشه.

البته مواردی از جمله تعداد مناسب tip35 و تقویت و تعویض درایور با نمونه قویتر و مقاومت ۸۲ اهمی وات بالاتر و دیود پل و ترانس قویتر و خازن صافی بیشتر قابل پیش بینی و بدیهی است و باید حتما تقویت بشن ، اما ممکنه در جریان تست با مشکلات دیگری هم مواجه بشه که باید برطرف کنم.

اتفاقا آخرین مورد یکی از علاقمندان دوست داشتنی و پرتلاش برای ساخت ۳۰ امپری تلاش خوبی کرد اما متاسفانه تجربیات چندانی نداشتند و در تنظیم گزارش هم کوتاهی میکرد و خیلی اذیت شدم و به نتیجه مطلوبی نرسید

اما اگه از علاقمندان مجرب مایل باشند من امادگی دارم تا همینو با تغییرات جزئی برای ۳۰ امپر اماده کنم.( البته با افزایش تعداد tip35 )

و همچنین با توجه به استقبال علاقمندان ، اگر فرصتی پیدا کنم با تغییراتی اصلاحش میکنم که هر tip35 لااقل بیش از ۵ آمپر تحمل کنه و لذا برای ۳۰ امپر تعداد ۳ یا ۴ عدد tip35 کافی باشه.

در شرایط حاضر هر tip35 نمیتونه بیشتر از حدود ۴ آمپر تحمل کنه و تحت فشار هم قرار میگیره و لذا تعداد قابل توجهی نیاز داره .

البته هیچ تغذیه ای با شرایط مورد هدف و دلخواهم ساخته نشده و یا من ندیدم که در آمپر بالا تعداد زیادی ترانزیستور استفاده نکرده باشه و درواقع تغذیه ویژه و منحصربفردی میشه که بسیار مایل به طراحی آن هستم ، هرچند مطمئنم کاربرد زیادی نداره.

سپاس

درود استاد خیلی ممنون میشم اگر تغیراتی بدین درونش که نهایت با ۴ عدد tip35 بشه تا ۳۰ امپر دریافت کرد اینطوری هم حرارت تولیدی توسط ترانزیستور ها کم میشه که دیگه هیت سینک به اون عظمت رو نمیخواد و سیستم کولینگ خیلی قویم نیاز نداره به هر حال حرارت ۴ تا هرجوریم باشه کمتر از ۱۰ تا میشه
اگر بنده هم میتونم کمکی کنم حالا در هر زمینه ای هرچی از دستم بر بیاد خوشحال میشم در این کار سهیم بشم با تشکر

راستی استاد اگر اجازه بدین میخام دستی در پی سی بی ببرم و یک رله ۵ پایه اضافه کنم به مدار
به طوریکه وقتی خروجی اتصال کوتاه شد رله عمل کنه و خروجی کلا قطع بشه که منبع خیلیم حرفه ای تر بشه
به یک رله ۵ پایه و رگلاتوری برای تغذیه اون نیاز هست با کمی تغیرات خیلی عالی میشه اگر مایل باشین بعد از اتمام اینجا بزارم پی سی بیشو تا علاقمندان بهره ببرند و منبع خیلی حرفه ای تر بشه سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود استاد خیلی ممنون میشم اگر تغیراتی بدین درونش که نهایت با ۴ عدد tip35 بشه تا ۳۰ امپر دریافت کرد اینطوری هم حرارت تولیدی توسط ترانزیستور ها کم میشه که دیگه هیت سینک به اون عظمت رو نمیخواد و سیستم کولینگ خیلی قویم نیاز نداره به هر حال حرارت ۴ تا هرجوریم باشه کمتر از ۱۰ تا میشه
اگر بنده هم میتونم کمکی کنم حالا در هر زمینه ای هرچی از دستم بر بیاد خوشحال میشم در این کار سهیم بشم با تشکر

راستی استاد اگر اجازه بدین میخام دستی در پی سی بی ببرم و یک رله ۵ پایه اضافه کنم به مدار
به طوریکه وقتی خروجی اتصال کوتاه شد رله عمل کنه و خروجی کلا قطع بشه که منبع خیلیم حرفه ای تر بشه
به یک رله ۵ پایه و رگلاتوری برای تغذیه اون نیاز هست با کمی تغیرات خیلی عالی میشه اگر مایل باشین بعد از اتمام اینجا بزارم پی سی بیشو تا علاقمندان بهره ببرند و منبع خیلی حرفه ای تر بشه سپاس

درود

خودش محافظ داره و نیازی به رله نداره؟
اگر محافظ نمیداشت هم رله تاخیر زیادی داره و استفاده از رله برای محافظ ، مناسب نیست.
ولی اگه دوست داری اضافه کنی اشکالی نداره و مختارید .
اینجا هم ارائه کنید باعث افتخاره.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

خودش محافظ داره و نیازی به رله نداره؟
اگر محافظ نمیداشت هم رله تاخیر زیادی داره و استفاده از رله برای محافظ ، مناسب نیست.
ولی اگه دوست داری اضافه کنی اشکالی نداره و مختارید .
اینجا هم ارائه کنید باعث افتخاره.

سپاس

درود وقت بخیر
استاد اگه سرعت رله کمه و قابل قبول نیست
یه فکر اسون و کم هزینه دیگه به سرم زد
میشه به خروجی مثب و منفی منبع یه دیود مثلا ۱۰ امپری متصل کرد؟
یعنی به خروجی مثبت و منفی برد که قراره سیم لحیم شه برای خروجی دوتا دیود در بایاس موافق متصل بشه
که فقط به یک طرف راه بده و وقتی منبع اتصال کوتاه میشه اصلا به هم راه نده و اجازه عبور چیزی رو نده این عملیه استاد؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود وقت بخیر
استاد اگه سرعت رله کمه و قابل قبول نیست
یه فکر اسون و کم هزینه دیگه به سرم زد
میشه به خروجی مثب و منفی منبع یه دیود مثلا ۱۰ امپری متصل کرد؟
یعنی به خروجی مثبت و منفی برد که قراره سیم لحیم شه برای خروجی دوتا دیود در بایاس موافق متصل بشه
که فقط به یک طرف راه بده و وقتی منبع اتصال کوتاه میشه اصلا به هم راه نده و اجازه عبور چیزی رو نده این عملیه استاد؟
سپاس

درود

با شکل نشون بده .
متوجه نشدم.
اگه دیود در جهتی باشه که جریان اتصال کوتاه عبور نکنه دراینصورت جریان مجاز چطور عبور کنه.
هرچند که نمیدونم چرا تصور میکنی جریان اتصال کوتاه عبور میکنه ؟
وقتی محدود کننده جریان روی ۱ یا ۲ یا ۳ آمپر انتخاب بشه چطور میخواد جریان ۱۰ امپر عبور کنه .

اگر کنترل جریان روی ماکزیمم باشه به هیچ طریقی اجازه عبور بیش از ۳ آمپر نمیده چه اتصال گوتاه باشه چه نباشه .
ولی صرفنظر از بب نیازی ازآنجاکه ابتکاری مورد نظر شماست مطرح کنید ، شاید قابل استفاده باشه و یا منشاء الهام بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

با شکل نشون بده .
متوجه نشدم.
اگه دیود در جهتی باشه که جریان اتصال کوتاه عبور نکنه دراینصورت جریان مجاز چطور عبور کنه.
هرچند که نمیدونم چرا تصور میکنی جریان اتصال کوتاه عبور میکنه ؟
وقتی محدود کننده جریان روی ۱ یا ۲ یا ۳ آمپر انتخاب بشه چطور میخواد جریان ۱۰ امپر عبور کنه .

اگر کنترل جریان روی ماکزیمم باشه به هیچ طریقی اجازه عبور بیش از ۳ آمپر نمیده چه اتصال گوتاه باشه چه نباشه .
ولی صرفنظر از بب نیازی ازآنجاکه ابتکاری مورد نظر شماست مطرح کنید ، شاید قابل استفاده باشه و یا منشاء الهام بشه.

سپاس

درود استاد وقت بخیر ایده هایم رو تست کردم و نتیجه مطلوبی نگرفتم فرمایشات شمارم قبول دارم و کاملا صحیح است من فقط گفتم برای اون دسته از عزیزان که کار حساس انجام میدهند مثلا تعمیرات موبایل و... که با اتصال کوتاه خروجی کلا قطع شه به گوشی اسیبی نرسه درسته که ولوم تنظیم جریان داره اما اینطوری خیلی خیلی بیشتر میشه روش حساب کرد و بهش اعتماد کرد من یک مدار اتصال کوتاه و اضافه جریان پیدا کردم درسته لازم نیست و منبع همینطوری با نمونه هایه میلیونی بازار یکسان است و دقت بالایی دارد
اما ایرادی ندارد که حرفه ای تر و چشم نواز تر بشود
من یک مدار محافظ اتصال کوتاه و اجافه جریان پیدا کردم
یعنی شما تنظیم میکنی روی ۱ امپر از ۱ امپر ذره ای بیشتر بکشه خروجی قطع میشه یعنی در خروجی منبع هیچ ولتاژی نداریم و به محض اتصال کوتاه در صدم ثانیه قطع میکنه با استفاده از کلید باید وصلش کنیم دارم روش کار میکنم اینو یه جوری روی پی سی بی بند کنم بزارم اینجا کسی خواست استفاده کنه من خودم استفاده کردم خوب بود
فقط استاد من میخام یه منبع ۱۰ امپر بسازم گفتین میشه تغییراتی داد که از هر عددtip35 تا ۵ امپر دریافت کرد میشه بگین چطوری ؟ ایا من قادر خواهم بود این تغییراتو با کمک شما انجام بدم؟ زمان زیادی میخواد؟
tip35 مرغوب الان حدود ۳۰ هزار تومنه و من گفتم اگر بشه به جایه ۴ عدد از ۲ عدد استفاده کنیم که هم هزینه خیلی کم تر میشه هم افراد بیشتری به سمت منبع کشیده میشن و اینکه دیگه اون هیت سینک خیلی بزرگ و فن بزرگ برای خنک کردن لازم نیست
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین بتونم با هر عدد ترانزیستور قدرت ۵ امپر یا بیشتر بگیرم
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا