آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام
سوختن
BC640 -r82با اتصال خروجی از چی میتونه باشه بعد سوختن ولتاژ از 19-21قابل تغییره با تعویض دو قطعه از 0 تا 21 بدون مشکل کار میکنه و با اتصال کوتاه خروجی میسوزن
:disturbed:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

سلام
سوختن
BC640 -r82با اتصال خروجی از چی میتونه باشه بعد سوختن ولتاژ از 19-21قابل تغییره با تعویض دو قطعه از 0 تا 21 بدون مشکل کار میکنه و با اتصال کوتاه خروجی میسوزن
:disturbed:

درود

اگر محدود کننده جریان کار میکنه و قادر به کنترل جریان هست در اینصورت جریان را بمقداری افزایش دادی که این دو قطعه تحمل نداره و باید این دو قطعه در جریان بسیار زیاد با مشخصات مناسب و قویتر انتخاب بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

سلام استاد این ترانسه بزرگه من یه خروجی 18 ولت با سیم خیلی ضخیم استفاده کردم وقتی دوتا قطعه رو عوض میکنم همچیز درسته وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه وسط مقاومته دود میکنه
میترسم tip۳۵ سوخته باشه چون اصلی خریدم و کپی نیست
در ضمن بجای خازن بزرگه چنتا خازن بزرگ با ولتاژ۵۰ ولت موازی کردم میتونه از اون باشه؟؟
الان جای مقاومت و ترانزیستوری که میسوزه چی پیشنهاد میکنین

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

سلام استاد این ترانسه بزرگه من یه خروجی 18 ولت با سیم خیلی ضخیم استفاده کردم وقتی دوتا قطعه رو عوض میکنم همچیز درسته وقتی خروجی اتصال کوتاه میشه وسط مقاومته دود میکنه
میترسم tip۳۵ سوخته باشه چون اصلی خریدم و کپی نیست
در ضمن بجای خازن بزرگه چنتا خازن بزرگ با ولتاژ۵۰ ولت موازی کردم میتونه از اون باشه؟؟
الان جای مقاومت و ترانزیستوری که میسوزه چی پیشنهاد میکنین

درود

اگه پاسخ سوال منو ندی نمیدونم قضیه چیه و اشکال کجاست؟
یکبار دیگه سوال میکنم
آیا جریان را بمقدار زیادی ارتقاء دادی ؟
ضمنا با توجه به گزارش قبلی شما tip35 سالمه.
و افزایش ظرفیت بانک خازنی مفیده و ضرر نداره.
در صورت ارتقاء جریان بقدار زیاد باید متناسب با افزایش جریان از مقاومت 82 اهمی با توان بالاتر و بجای bc640 از ترانزیستور قویتر مانند 2sb778 -tip34 - 2sb777 - bd246 استفاده کنید.
قطعا زمان اتصال کوتاه ولوم جریان هم زیاد بوده که موجب صدمه این دو قطعه شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

من جریان رو ارتقا ندادم هدفم ارتقاع جریان یا ولتاژ نیست و نبوده فقط یه ترانس بزرگتر و چنتا خازن باظرفیت بالا تر استفاده کردم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

من جریان رو ارتقا ندادم هدفم ارتقاع جریان یا ولتاژ نیست و نبوده فقط یه ترانس بزرگتر و چنتا خازن باظرفیت بالا تر استفاده کردم

درود

دراینصورت اگر کنترل جریان بدرستی کار میکنه و جریان را هم ارتقاء ندادید ، چنین اتفاقی محاله
و قطعا اشتباهی در مونتاژ اتفاق افتاده و یا کنترل جریان کار نمیکنه و اطلاع ندادید .

متاسفانه وضعیتی که در اولین پاسخم تاکید کردم مشخص نفرمودی

عرض کردم در صورتیکه کنترل جریان کار کنه دراینصورت جریان را ارتقاء دادید و ...
ولی نفرمودید جریان را ارتقاء ندادم و کنترل جریان کار میکنه یا نه ؟
و ازآنجاکه tip35 طبق گزارش شما سالمه ولی بابت کنترل جریان پاسخی ندادید تصور کردم سالمه و برای ارتقاء جریان مجددا سوال کردم که فرمودید ارتقاء ندادید .
و لذا باید اشکال در بخش جریان باشه که پاسخ ندادید لذا
لطفا به عرایضم توجه فرمایید و پاسخ ابهامم را بدهید تا بفهمم اشکال چیه ؟
آیا کنترل جریان کار میکنه ؟
اگر نحوه تست کنترل جریان را نمیدونید لطفا اطلاع دهید.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

نحوه تست کنترل جریان رو نمیدانم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

نحوه تست کنترل جریان رو نمیدانم

درود

اگر پست های اول را جهت تنظیم تغذیه بدقت مطالعه میکردی براحتی میتونستی تست کنی ولی
یک بار تقریبا نیم آمپری به خروجی متصل کن
مثلا اگر مقاومت آجری ۱۰ اهمی داری به خروجی متصل کن و ولتاژ ۵ ولت را انتخاب کن یعنی نیم امپر مصرف میکنه

حالا ولوم جریان را کم کن ببین ولتاژ افت میکنه و لامپ جریان روشن میشه ؟
یا هر مقاومت اجری یالامپ ماشین داری اعلام کن که بگم چطور تست کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

چشم الان مغازه هستم برم خونه بالا سر منبع تغذیه اعلام میکنم

• Like

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود

سوال بسیار خوبی مطرح فرمودی .
برای طراحی این تغذیه مصمم بودم ساده ترین و ارزان ترین تغذیه را با حداقل قطعات طراحی کنم .

لذا علاوه بر انتخاب روش هایی که تثبیت بسیار دقیق ولتاژ را با قطعات کمتری میسر میسازد ضمنا از امکانات و قابلیت های زائد و بلااستفاده که اثری در دقت و کیفیت تغذیه نداره ازجمله ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیز حتی المقدور چشم پوشی کردم.

اما ازانجاکه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی تغذیه موجب افزایش حرارت ترانزیستور قدرت میشه و بنابمراتب برای دسترسی به ولتاژ بالا ، ناگزیر به استفاده از رله هستیم تا بصورت پله ای متناسب با ولتاژ خروجی ، ولتاژ ورودی را انتخاب کنیم تا اختلاف ولتاژ و بتبع ان حرارت ترانزیستور کمتر بشه.
لذا به این ترتیب جهت حذف رله و متعلقات ان ، از ولتاژ بالای ۲۰ ولت که برای تعمیرکار و دانشجو غیر قابل استفاده است چشم پوشی کردم و لذا یکی از دلایلی که بر استفاده از ترانس ۱۸ ولتی تاکید کردم همین حذف رله و متعلقات آن بود.

جهت شفافیت موضوع به مثال زیر توجه فرمایید .
فرض کنید اگر بخواهیم تغذیه صفر الی ۳۰ ولت با استفاده از یک رله بسازیم ناگزیر هستیم.
برای انتخاب ولتاژ خروجی صفر الی ۱۵ ولت از ورودی ۱۸ ولت استفاده کنیم.
و برای انتخاب خروجی ۱۵ الی ۳۰ ولت از ولتاژ ورودی ۳۳ ولت
استفاده کنیم تا اختلاف ورودی و خروجی معقول تر و حرارت ترانزیستور قدرت کمتر بشه.
درغیر اینصورت اگر ولتاژ ورودی همیشه ۳۳ ولت باشه و بخواهیم ولتاژ خروجی مثلا 1 ولت انتخاب و استفاده کنیم ، ترانزیستور قدرت ، باید اختلاف ولتاژ ۱ - ۳۳ = ۳۲ ولتی را تحمل کنه
اما با وجود رله اختلاف ۱ - ۱۸ = ۱۷ ولتی را تحمل میکنه.
و هر ولتاژی برای خروجی انتخاب کنیم هیچوقت اختلاف ولتاژ خروجی و ورودی بیشتر از ۱۸ ولت نمیشه.

چرا این اختلاف ولتاژ مهمه؟
چون حرارتی که در ترانزیستور تولید میشه متناسب با اختلاف ولتاژ ضربدر جریان آن است .

لذا به دو دلیل تاکید کردم از ترانسی با ولتاژ نسبتا پایین حدود ۱۸ ولت استفاده بشه تا اولا سلامت اپ امپ تضمین و عمر تغذیه بیشتر بشه .
و ثانیا اختلاف ورودی و خروجی بدون رله هم برای ترانزیستور قابل تحمل باشه.

به این ترتیب برخی از قطعات تغذیه با همین دلیل حذف شد زیرا بسیار بسیار بندرت به ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیاز داریم و ضرورتی برای استفاده از رله نداریم.

البته برای مواقع اضطراری که ندرتا به ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیاز شدیم کلیدی پیشنهاد کردم که بجای رله انجام وظیفه کنه و از ورودی ۱۸ ولت جدا بشه و به ولتاژ بالاتر از ۱۸ ولت ترانس متصل بشه.

زیرا با توجه به سابقه بسیار طولانی که در فعالیت الکترونیکی دارم ، کاملا مطمئنم ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت و حتی بالاتر از ۱۵ ولت برای تعمیرکار و دانشجو هیچگونه خاصیتی جز افزایش قیمت تغذیه و کاهش طول عمر آن نداره و لذا یکی از مواردی که در این تغذیه منظور کردم ، حذف ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت جهت افزایش طول عمر و حذف برخی از قطعات از جمله رله است

البته این توضیحات را در پست های اول این تاپیک و در خلال تحلیل تغذیه مطرح کردم اما سوال شما عامل شفافیت بیشتر موضوع شد .

سپاس
درود استاد
تاکنون موضع و وظیفه رله در مدار برایم مبهم بود ولی با توضیحات شفاف و ساده آیی که فرمودید متوجه شدم

پس لازمه استفاده رله وجود دو ولتاژ متفاوت (با ورودی مجزا از ترانس) در مدار هست در غیر اینصورت نه دلیلی و لزومی دارد

۱- با عمل رله ولتاژ اول از مدار خارج و ولتاژ دوم جایگزین میشود؟

۲-نوع عملکرد رله بستگی به مقدار ولتاژی دارد که تولید کننده تعیین کرده؟
یا طراح مدار نیز می‌تواند ولتاژی را جهت عمل رله تعیین کند؟

استاد توی این چند روز سعی کردم تمامی مطالب آموزشی شما را مطالعه کنم و در حال تحقیق هستم

شما  تلاش کردید با حداقل قطعات مداری ساده که همه بتوانند مونتاژ کنن حتی افراد مبتدی مثل خودم... منبع تغذیه دقیق و تقریبا نسوزی طراحی کنید

کاش یه  چیز مهم را  لحاظ می‌کردید

وآن سطح توقعات است انسان وقتی به مقصودی می‌رسد تازه یادش میآید این دسر بود و هدف اصلی در پله بعدی میسر می‌شود و پله های دیگر...

همه خواهان بالا بردن ولتاژ این منبع هستند مثلا تا ۳۰ ولت

اگر بجای ریگلاتور ۳۱۷ و آپ امپ ۷۴۱ 

ریگلاتور ۷۲۳ رو که تحمل ولتاژ  بیشتری (تا ۴۰ ولت)  حتی با ترانس ۲۴ ولتی  را مد نظر قرار میدادید (البته با وجود رله عالی بود) و استفاده از هیتسینگ مناسب برای ترانزیستور خیلی از سوالات مکرر کاربران عزیز حل شده بود و بار زحمت شما کمتر میشد...درسته یا خیر

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا