آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود

منظور شما از اینکه در تصویر داخل فلش نوشتی بدنه فلزی است چیه؟
آیا قاب دستگاه فلزی است یا رادیاتور فلزی است ؟
و آیا دو رادیاتور بهم متصل میشه یا نه؟

در تصویر بنظر میرسه قاب لاکی است و دو رادیاتور جدا هستند

ولی چرا پایه های ترانزیستور را فیش پیچی گذاشتی و لحیم نمیکنی ؟
با سلام
رگلاتور توی عکس مشخصه المنیومی است بدنه یا قاب دستگاه هم فلزیه
خواستم ترانزیستور ها رو باسیم نصب کنم که تعمیرش راحت باشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سلام
رگلاتور توی عکس مشخصه المنیومی است بدنه یا قاب دستگاه هم فلزیه
خواستم ترانزیستور ها رو باسیم نصب کنم که تعمیرش راحت باشه

درود

قطعا منظور شما از رگلاتور ، رادیاتور است

ولی از جملات گنگ هم استفاده میکنی و در داخل فلش تصویر نوشتی بدنه فلزی است و دو هیت سینک بهم متصلند
چون فلش شما هیت سینک را نشون میده بنابرین استنباط میشه که گفتی هیت سینک فلزی است که معلومه باید فلزی باشه و اگه منظور شما قاب بوده چرا داخل فلشی نوشتی که هیت سینک را نشون میده.؟

و در تضویر اتصالی یین دو هیت سینک نمی بینم و لذا نمی فهمم چرا نوشتی دو هیت سینک بهم متصلند
شابد منظورت اینه که بعدا توسط قاب فلزی بهم متصل میشن ولی اینجوری باید با پست ها و سوالات متعدد و تایپ فراوان ، بفهمم منظور شما چیه ؟
خواهشا کمی دقت کن که با چشم ضعیفم اینقدر تایپ نکنم بابام جدا دراومد و کم کم دارم پشیمون میشم چرا این طراحی رو منتشر کردم .

اگه ترانزیستور های قدرت با سیم روی هیت سینک نصب بشه تعمیرش سخت تره

درستش اینه که باید هیت سینگ ها روی برد خودشون در محلی پیچ بشن که وقتی ترانزیستور قدرت را روی برد لحیم کردی هیت سینک را لمس کنه که با پیچ روی هیت سینک محکم بشه
حالا اگه تغذیه خراب بشه و برد را خارج کنی ترانزیستور هم خارج میشه و سیم های ترانزیستور وجود نداره و اذیت نمیکنه و دست و پاگیر نمیشه ، با اینحال هر جور راحت تری و صلاح میدونی نصب کن.

اما بابت ارتباط هیت سینک و ترانزیستورها :

هرچند نمیدونم برای هر تغذیه چند ترانزیستور قدرت پیش بینی کردی اما اگه بیش از یکی باشه چنانچه کلکتور یا پایه وسط یا فلز پشت ترانزیستور های قدرت هر تغذیه بهم متصل بشه نه تنها اشکال نداره بلکه باید همینطور باشه.

یعنی پایه وسط و فلز پشت ترانزیستور( یا ترانزیستورهای ) قدرت هر تغذیه باید بهم متصل باشه (درایور نه فقط ترانزیستورهای قدرت )

ولی نباید هیت سینک ها باعث بشه که اتصالات فوق در دو تغذیه بهم متصل بشن
یعنی کلکتور قدرت تغذیه شماره ۱ با کلکتور قدرت تغذیه ۲ نباید بهم متصل بشن.

یعنی کلکتور با پایه وسط یا فلز پشت ترانزیستورهای قدرت تغذیه شماره ۱ نباید به کلکتور با پایه وسط یا فلز پشت ترانزیستورهای قدرت تغذیه شماره ۲ متصل باشه.

اگر چه قاب تغذیه در تصویر لاکی بنظر میرسه اما اگر قاب تغذیه فلزی است ۳ راه حل داره که کلکتور دو تغذیه بهم متصل نشه.

۱- یا هیت سینک ها را به بدنه فلزی قاب متصل نکنید که دراینصورت بهم متصل نمیشن.

۲- یا به توصیه فروشگاه عمل کنید یعنی ترانزیستورها را از هیت سینک ایزوله کنید (با طلق عایق و استوانه عایق مخصوص ترانزیستور که پیچ از آن عبور میکنه )
دراینصورت اگه دو هیت سینک بهم متصل بشن اشکالی نداره چون کلکتورهای دو تغذیه بهم متصل نمیشن چون ایزوله شدن.

۳- بهترین راه اینه که از ترانزیستور ایزوله استفاده کنید که پشتش فلز نداره و طلق مَلق هم نمیخواد و هر جایی دوست داری پیچ کن و هیت سینک ها رو هم هر جایی دوست داری متصل و نصب کن دراینصورت هر کاری کنی و بخوای عمدا هم اشتباه کنی نمیتونی پایه وسط ترانزیستور قدرت دو تغذیه را بهم متصل کنی

جهت تست باید با اهم متر تست کنید که پایه وسط ترانزیستور به هیت سینک صفر اهم نباشه یعنی اهم متر بوق نزنه.

بنابرین در هر شرایطی و با هر روشی که استفاده کنی یک پروب اهم متر را به پایه وسط ترانزیستور قدرت تغذیه ۱ بزن
و پروب دیگر را به پایه وسط ترانزیستور قدرت تغذیه ۲ بزن اگه بوق زد و یا کمتر از ۱۰ اهم بود اشکال داره و توضیه های منو اجرا و رعایت نکردی .

ضمنا ترانسی که در تصویر دیدم آمپر بالایی نمیده و لذا برای هر تغذیه یک ترانزیستور کافیه چون ترانس شما ۳ امپر هم بسختی میده

تا حالا برای اتصال ترانزیستور قدرت مکررا با عبارات و نگارش های مختلف در پست های عدیده توضیح دادم که یک کتابچه میشه و نمیدونم کجای توضیحاتم نامفهومه و امیدوارم اینبار مفهوم باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد
منبع رو دوباره تست کردم هم ولتاژ کمو زیاد میشد هم ولوم جریان کارشو انجام میداد ویدیو هم تهیه کردم اگر لازمه بفرستم هیچ ایرادی هم نداشت با همون ترانس ۱۸ ولت که فرمودین تست شد قطعات هم که قبلا گفتم بعضی چیزاش یکم مقدارش مغایرت داشت مثل دیود زنر خازن بزرگ پتانسیو متر کالیبره که بارها پرسیدم برای اطمینان خاطر و شما فرمودین ایرادی نداره
پایه هایه b778 هم همانطوری بود که فرمودین دیتا شیت هم نگاه کردم وقتی عدد رو به خودم است یعنی جلوی ترانزیستور چپ بیس وسط کلکتور راست امیتر
یعنی باید سمت پشت ترانزیستور رو به ترانزیستور قدرت باشه.
الان فقط باید عوضش کنم (۷۸۸رو با ۶۴۰)؟ دقیقا باید چیکار انجام بدم استاد به هیچ چیز دست نزنم فقط جایه ۶۴۰ رو با b778 تعویض کنم؟ اپ امپ هم بمونه ؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام استاد
منبع رو دوباره تست کردم هم ولتاژ کمو زیاد میشد هم ولوم جریان کارشو انجام میداد ویدیو هم تهیه کردم اگر لازمه بفرستم هیچ ایرادی هم نداشت با همون ترانس ۱۸ ولت که فرمودین تست شد قطعات هم که قبلا گفتم بعضی چیزاش یکم مقدارش مغایرت داشت مثل دیود زنر خازن بزرگ پتانسیو متر کالیبره که بارها پرسیدم برای اطمینان خاطر و شما فرمودین ایرادی نداره
پایه هایه b778 هم همانطوری بود که فرمودین دیتا شیت هم نگاه کردم وقتی عدد رو به خودم است یعنی جلوی ترانزیستور چپ بیس وسط کلکتور راست امیتر
یعنی باید سمت پشت ترانزیستور رو به ترانزیستور قدرت باشه.
الان فقط باید عوضش کنم (۷۸۸رو با ۶۴۰)؟ دقیقا باید چیکار انجام بدم استاد به هیچ چیز دست نزنم فقط جایه ۶۴۰ رو با b778 تعویض کنم؟ اپ امپ هم بمونه ؟

درود

آفرین داری نتیجه میگیری کماکان مراقب باش و عجله نکن
بیس را با اهم متر تست نکردی
بنحوی که گفتم ببین سمت چپ بیس هست یا نه ؟
کاملا توضیح دادم بخون و تست کن اول گزارش کن ببینم چطور تست کردی ؟

سپاس

یعنی این تست
اولا 2sb778 هست یا فقط b778 ؟

اگه 2sb778 ایزوله است و فلز نداره مناسبتره
وقتی داری شماره رو میخونی پایه سمت چپ بیس و وسطی کلکتوره و پایه راست امیتره

جهت اطمینان
یک پروب اهم متر را به پایه چپ بزن و دیگری را یکبار به وسط و یکبار به راست بزن اگه در هر دو حالت اهم داشت سمت چپی بیس است

اگه هیچکدام اهمی نداشت پروب ها را جابجا کن و تست فوق را تکرار کن اگه هر دو حالت اهم داشت چپ بیس است و وسط کلکتور و راست امیتر است

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

آفرین داری نتیجه میگیری کماکان مراقب باش و عجله نکن
بیس را با اهم متر تست نکردی
بنحوی که گفتم ببین سمت چپ بیس هست یا نه ؟
کاملا توضیح دادم بخون و تست کن اول گزارش کن ببینم چطور تست کردی ؟

سپاس

سلام
همانطور که گفتین تست کردم
پایه مشکی رو گذاشتم رو پایه بیس یعنی پایه سمت چپ وقتی عدد رو به خودم هست
پایه قرمز رو به دوپایه وسط و سمت راست زدم که جفتش عدد نشون داد
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام
همانطور که گفتین تست کردم
پایه مشکی رو گذاشتم رو پایه بیس یعنی پایه سمت چپ وقتی عدد رو به خودم هست
پایه قرمز رو به دوپایه وسط و سمت راست زدم که جفتش عدد نشون داد
سپاس

درود

دوباره توجه نمیکنی
نگفتی 2sb778 هست ؟
اگه هست حالا فقط اینو بجای ۶۴۰ جوری نصب کن که بیس فقط به مقاومت ۴،۷ کیلو متصل بشه
اشتباها با امیتر جابجا نشه
تاکید میکنم همین پایه چپ که بیس بود باید به جای پایه ای متصل کنی که فقط به ۴،۷ کیلو متصل بشه .
بقیش معلومه که باید وسط ۷۷۸ را به محل پایه وسط ۶۴۰ متصل کنی و ...
عجله نکن و با حوصله ۱۰ بار چک کن

سپاس

schematic3_c-1.png

IMG_20201025_133018_266.jpg

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

دوباره توجه نمیکنی
نگفتی 2sb778 هست ؟
اگه هست حالا فقط اینو بجای ۶۴۰ جوری نصب کن که بیس فقط به مقاومت ۴،۷ کیلو متصل بشه
اشتباها با امیتر جابجا نشه
تاکید میکنم همین پایه چپ که بیس بود باید به جای پایه ای متصل کنی که فقط به ۴،۷ کیلو متصل بشه .
عجله نکن و با حوصله ۱۰ بار چک کن

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170903

درود چشم استاد پی سی بی هم نگا کردم پایه بیس که سمت چپی میشه میخوره به همون مقاومت ۴.۷ کیلو فقط سوراخ پایه هایش یکم ریزه اینارو یه مته بزنم نصب میکنم گزارش میدم همه قطعات روش بمونه دیگه ؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود چشم استاد پی سی بی هم نگا کردم پایه بیس که سمت چپی میشه میخوره به همون مقاومت ۴.۷ کیلو فقط سوراخ پایه هایش یکم ریزه اینارو یه مته بزنم نصب میکنم گزارش میدم همه قطعات روش بمونه دیگه ؟
سپاس

درود

کجایی دوباره عالم دیگه سیر میکنی؟
بازم جواب ندادی که 2sb778هست یا b778 ?
سومین باره میپرسم.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

کجایی دوباره عالم دیگه سیر میکنی؟
بازم جواب ندادی که 2sb778هست یا b778 ?
سومین باره میپرسم.

سپاس

سلام استاد روش نوشته
b778پ
من فکر میکردم 2sb788 همون b788 مگه یکی نیستن ؟ چون همونایی که شما گفتین نشون دادم بهش همینارو داد دوسه جا رفتم دیدم همینارو میدن گفتم حتما 2s اولشو نمینویسن روی ترانزیستور اشتباهی خریدم ؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام استاد روش نوشته
b778پ
من فکر میکردم 2sb788 همون b788 مگه یکی نیستن ؟ چون همونایی که شما گفتین نشون دادم بهش همینارو داد دوسه جا رفتم دیدم همینارو میدن گفتم حتما 2s اولشو نمینویسن روی ترانزیستور اشتباهی خریدم ؟
سپاس

درود
چرا سه بار سوال کردم که جواب بدی ؟
عکسشو بفرست
اهم مترت دیجیتاله؟

سپاس

بالا