آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

چرا اینقدر طولش میدین من توی الکترونیک سر از ک&&&&خر در نمیارم مونتاژش کردم فقط یبار هواسم نبول ولتاژو دادم به خروجی دوتا مقاومت و ایسی سوخت عوض کردم
یه مدار میخواید منتاژ کنیدا

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود

بله همینطوره اگه از ولتمتر آمپرمتر پنلی استفاده نمیکنی زینر ۵ ولت DZ3 و مقاومت ۲کیلوی R13 نیاز نداره.

ولی چرا خودشو تعمیر نمیکنی ؟

سپاس

درود استاد
منبع فوق 0~15 یک آمپر هست با ترانسی که دو خروجی ۱۸ ولت جهت تغذیه منبع و همچنین ۹ ولت جهت تغذیه نمایشگر و ولتمتر و آمپر متر (ترانس کوچیکه و آمپرش در حد یک آمپر) که تعمیر شده و در حال استفاده
قاب منبع بزرگ و جادار هست با جاسازی ترانس بزرگتر ۲۴ ولت (به توصیه شما ۲۰ ولت رو پیدا میکنم نیاز به ولتاژ ۲۵ ولت دو آمپر ضروری هست )و همچنین برد منبع مونتاژ شده..و کلید جابجا کردن بین این دو منبع قصد استفاده از هر دو منبع بسته به شرایط نیاز رو دارم
با حذف زنر و مقاومت سیم‌های نمایشگر و ولتمتر آمپرمتر به خروجی منبع وصل میشوند؟؟
سپاس

https://uupload.ir/files/4fo2_۲۰۲۰۱۰۱۷_۱۲۱۰۵۹.jpg
https://uupload.ir/files/umnq_cm200927-20283501.jpg

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

چرا اینقدر طولش میدین من توی الکترونیک سر از ک&&&&خر در نمیارم مونتاژش کردم فقط یبار هواسم نبول ولتاژو دادم به خروجی دوتا مقاومت و ایسی سوخت عوض کردم

سلام استاد خسته نباشین ایراد از من نبود اون ماریم مه گفتین پایه وسط با سر مقاومتو در بیارم ببینم ولتاژ تغیر میکنه یا ن تغیر کرد خالا با اون کاری ندارم من دوتا منبع سالم داشتم که دارم ازش استفاده میکنم اومدم رو این ترانسو سوار کنم اینا ام پاچیدن خروجی مدار ۳۵ ولت میشه ترانس ۲۶ ولت میده بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت فکر کنم ایرادش همینه ؟ درسته؟
ترانسو سوار میکنم ولومارو یکم میچرخونم ولوم ولتاژ میسوزه هر از اولشم کمو زیاد نمیشه
من موندمو ۴ تا مدار منبع مه باید دونه دونه عیب یابی شن
درست حدس زدم ایراد همون ترانسه؟
الان ن ولومای ولتاژ کاری میکنن ولتاژو کمو زیاد نمیکنن ولتاژ همون ۳۶ ولت هست هم با مولتی متر خروجیو اندازه گرفتم هم ولت مار پنلی نشون میده۳۶ رو
ولتاژ پایه هایه ۳۱۷ رو‌گرفتم هیچ ولتاژی تو هیچ مدوم از پایه هاش نیست دقیقا مثل منابع قبلی شده مشکل ترانسه فک کنم یا پل دیود که تا ۳۵ ولت میبره میزنه میپاچونه مدارو
ولوم امپر رو که کم کردم یه دود بلند شدم سه تا ولوم بقل هم بو وصل روی پنل ولوم جریانو که میچرخونم سالمه و ال ای دیو روشن میکنه ولی ولتاژو صفر نمیکنه در حالی که ال ای دی روشنه و بازر بوق میزنه
وقتی ولوم جریان رو هم کم کردم از ولوم ولتاژ دود بلند شد چه منم استاد
ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام استاد خسته نباشین ایراد از من نبود اون ماریم مه گفتین پایه وسط با سر مقاومتو در بیارم ببینم ولتاژ تغیر میکنه یا ن تغیر کرد خالا با اون کاری ندارم من دوتا منبع سالم داشتم که دارم ازش استفاده میکنم اومدم رو این ترانسو سوار کنم اینا ام پاچیدن خروجی مدار ۳۵ ولت میشه ترانس ۲۶ ولت میده بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت فکر کنم ایرادش همینه ؟ درسته؟
ترانسو سوار میکنم ولومارو یکم میچرخونم ولوم ولتاژ میسوزه هر از اولشم کمو زیاد نمیشه
من موندمو ۴ تا مدار منبع مه باید دونه دونه عیب یابی شن
درست حدس زدم ایراد همون ترانسه؟
الان ن ولومای ولتاژ کاری میکنن ولتاژو کمو زیاد نمیکنن ولتاژ همون ۳۶ ولت هست هم با مولتی متر خروجیو اندازه گرفتم هم ولت مار پنلی نشون میده۳۶ رو
ولتاژ پایه هایه ۳۱۷ رو‌گرفتم هیچ ولتاژی تو هیچ مدوم از پایه هاش نیست دقیقا مثل منابع قبلی شده مشکل ترانسه فک کنم یا پل دیود که تا ۳۵ ولت میبره میزنه میپاچونه مدارو
ولوم امپر رو که کم کردم یه دود بلند شدم سه تا ولوم بقل هم بو وصل روی پنل ولوم جریانو که میچرخونم سالمه و ال ای دیو روشن میکنه ولی ولتاژو صفر نمیکنه در حالی که ال ای دی روشنه و بازر بوق میزنه
وقتی ولوم جریان رو هم کم کردم از ولوم ولتاژ دود بلند شد چه منم استاد
ممنون

درود

اگه خودت تونستی تشخیص بدی دراینصورت نیازی بمن نداری

اما اگه به راهنمایی من که طراح این تغذیه هستم نیاز داری باید جواب منو بدی و تا زمانیکه جواب سوالامو ندی پاسخی نمیدم.

من از دست تو دیوونه شدم
آخه چرا جواب نمیدی و مدام حرف خودتو میزنی و یکی رو ول میکنی و سراغ تغذیه دیگه میری ؟
طبق نقشه و توضیحات مونتاژ کن و پاسخ آخرین سوالات منو بده بفهمم دردش چیه ؟

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

واقعا واسهرمن هم عجیب هست این مدار اصلا قطعاتی نداره
یعنی اگر حتی جهت عیب یابی کلیه قطعات رو بخای دور بریزی و مجدد همه رو نو بزاری کمتر از 15 دقیقه دمونتاژ و مونتاژ مجدد بیشتر زمان نمیبره

من گمان میکنم بخشی از فیبر ایراد داشته باشه و یا به واسطه حساسیتی که دارند به دلیل شارژ لحیم بیش از اندازه بخشی رو کلا شورت یا متصل کردن
اینگونه ایرادها توسط خودش براحتی قابل کشف نیست چرا ؟
چون خودش از مدار مطمعن هست و هیچ موقع تصور نمیکنه فلان جا ایراد داشته باشه
ولی ممکنه شخص دیگه ای با یک نگاه کوچک درجا متوجه مشکل بشه

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اگه خودت تونستی تشخیص بدی دراینصورت نیازی بمن نداری

اما اگه به راهنمایی من که طراح این تغذیه هستم نیاز داری باید جواب منو بدی و تا زمانیکه جواب سوالامو ندی پاسخی نمیدم.

من از دست تو دیوونه شدم
آخه چرا جواب نمیدی و مدام حرف خودتو میزنی و یکی رو ول میکنی و سراغ تغذیه دیگه میری ؟
طبق نقشه و توضیحات مونتاژ کن و پاسخ آخرین سوالات منو بده بفهمم دردش چیه ؟

سپاس

سلام استاد یعنی الان این ۳۵ ولت که بعد از پل دیود میرسه به مدار مشکلی نداره ؟
بنده هیچ موقع جسارت نمیکنم در حضور شما استاد بزرگ وار عیب تشخیص بدم اصلا در این حد نیستم فقط چون شما گفته بودین تحمل مدار ۳۰ ولت هست حدس زدم به خاطر اون باشه وگرنه من کی باشم طراحی شمارو اونم برای شما عیب یابی کنم
ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر دارم میزون ۲۴ ولت میده
ولی این ۲۴ ولت ۳۰ امپرکه کرفتم ۲۶ ولت متناوب Ac میده با مولتی متر اندازه گیری کردم بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت دی سی که طبق گفته‌ی خودتون اپ امپو میسوزونه و ب مدار اسیب میرسونه
این مذاری که بهش وصل کردم سالم بود داشتم کار میکردم باهاش ترانسو ترانزیستور ها و مقاومت هارو بهش اضافه مردم مدار ترکید پتانسیو متر (ولوم ولتاژ روی پنل ) با کم کردن ولوم جریان میسوزه
ال ای دی روشن میشه پلی ولتاژ قطع نمیشه و بازم خروجی دارم
حتی اون ملید پاور که پایه های ۳۱۷ رو قطع میکنه که ولتاژ نداشته باشه خروجی از کار افتاد یعنی فرقی نداره قطعو وصل باشه و خروجی همون ۳۵ ولت هست در هر دو صورت قطع و وصل بودن اون کلید جایی اتصال کوتاه نشده و کلید هم سالم هست
اگه اون ۳۵ ولتی که بعد از پل دیود میرسه به مدار مشکلی ایجاد نمیکنه که ب تظر من مشکل همونه چون همین که ترانس عوض میشه منبع همه چیش بهم میریزه بازم اگ از اون نیست
هرکاری نیازه بگین انجام بدم
اون سوالاتیم که پرسیدین چک کردم جواب دادم بازم اگر بد توضیح دادم و شمارا سردرگم کردم عذر میخوام خیلی معذرت میخام بابت اینکه هم وقتتونو گرفتم هم اذیت شدین
اگر ممکنه منت سر بنده بزارین و بگین چه تست هایی انجام بدم بلکه انشالله این درست شه چون واقعا یکی دو هفتست اعصاب نزاشته برام کارگاهم همش به هم ریختست
خیلی ممنون ازتون استاد
بازم شرمنده ام که اذیتتون کردم از این ب بعد هرچی بگین مو ب مو انجام میدم و ازش ویدیو هم تهیه میکنم که دیگه جایه شک و شبهه ای نداشته باشه
بازم عذر خواهی میکنم
ممنون از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام استاد یعنی الان این ۳۵ ولت که بعد از پل دیود میرسه به مدار مشکلی نداره ؟
بنده هیچ موقع جسارت نمیکنم در حضور شما استاد بزرگ وار عیب تشخیص بدم اصلا در این حد نیستم فقط چون شما گفته بودین تحمل مدار ۳۰ ولت هست حدس زدم به خاطر اون باشه وگرنه من کی باشم طراحی شمارو اونم برای شما عیب یابی کنم
ترانس ۲۴ ولت ۶ امپر دارم میزون ۲۴ ولت میده
ولی این ۲۴ ولت ۳۰ امپرکه کرفتم ۲۶ ولت متناوب Ac میده با مولتی متر اندازه گیری کردم بعد از پل دیود هم میشه ۳۵ ولت دی سی که طبق گفته‌ی خودتون اپ امپو میسوزونه و ب مدار اسیب میرسونه
این مذاری که بهش وصل کردم سالم بود داشتم کار میکردم باهاش ترانسو ترانزیستور ها و مقاومت هارو بهش اضافه مردم مدار ترکید پتانسیو متر (ولوم ولتاژ روی پنل ) با کم کردن ولوم جریان میسوزه
ال ای دی روشن میشه پلی ولتاژ قطع نمیشه و بازم خروجی دارم
حتی اون ملید پاور که پایه های ۳۱۷ رو قطع میکنه که ولتاژ نداشته باشه خروجی از کار افتاد یعنی فرقی نداره قطعو وصل باشه و خروجی همون ۳۵ ولت هست در هر دو صورت قطع و وصل بودن اون کلید جایی اتصال کوتاه نشده و کلید هم سالم هست
اگه اون ۳۵ ولتی که بعد از پل دیود میرسه به مدار مشکلی ایجاد نمیکنه که ب تظر من مشکل همونه چون همین که ترانس عوض میشه منبع همه چیش بهم میریزه بازم اگ از اون نیست
هرکاری نیازه بگین انجام بدم
اون سوالاتیم که پرسیدین چک کردم جواب دادم بازم اگر بد توضیح دادم و شمارا سردرگم کردم عذر میخوام خیلی معذرت میخام بابت اینکه هم وقتتونو گرفتم هم اذیت شدین
اگر ممکنه منت سر بنده بزارین و بگین چه تست هایی انجام بدم بلکه انشالله این درست شه چون واقعا یکی دو هفتست اعصاب نزاشته برام کارگاهم همش به هم ریختست
خیلی ممنون ازتون استاد
بازم شرمنده ام که اذیتتون کردم از این ب بعد هرچی بگین مو ب مو انجام میدم و ازش ویدیو هم تهیه میکنم که دیگه جایه شک و شبهه ای نداشته باشه
بازم عذر خواهی میکنم
ممنون از شما

درود

عزیزم کجا پاسخ منو دادی ؟

اولا اینجا براحتی میتونی هر ترانسی را برای ولتاژ دلخواهت درست کنی .
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
روش کاهش ولتاژ ترانس ها بدون باز کردن هسته

ثانیا گفتم فقط و فقط پایه وسط و یک پایه ۲۲۰ اهمی را از مدار خارج کن و بهم متصل کن و هیچ هیچ هیچ چیز دیگه بهش لحیم نکن حتی ولتمتر پنلی
آپ امپ هم خارج باشه.

حالا یک پروب ولتمتر را به پایه منفی خازن بزرگ و دیگری را به پایه وسط ۳۱۷ بزن و ببین با چرخاندن ولوم ، ولتاژ تغییر میکنه یا نه ؟

و در چه ولتاژی مقاومت ۸۲ اهمی میسوزه ؟
ولی پاسخ ندادی و فقط میگی دود میکنه و مطمئنم چیزای دیگه هم به پایه وسط لحیم کردی و کارای خودتو کردی مضافا که همه قطعاتو بدون مشورت با من مجددا نصب کردی .
ضمنا جمله هایی که تایپ میکنی چک کن و کلمات صحیح و جملات کامل بنویس که بفهمم .

این تغذیه راحت الحلقوم و بسیار ساده و دقیق هست و با چند تا قطعه درست میشه و علاقمندان مبتدی هم بسادگی جواب گرفتن ولی بابای منو درآوردی هنوزم سر جای اول هستی .

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

عزیزم کجا پاسخ منو دادی ؟

اولا اینجا براحتی میتونی هر ترانسی را برای ولتاژ دلخواهت درست کنی .
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228
روش کاهش ولتاژ ترانس ها بدون باز کردن هسته

ثانیا گفتم فقط و فقط پایه وسط و یک پایه ۲۲۰ اهمی را از مدار خارج کن و بهم متصل کن و هیچ هیچ هیچ چیز دیگه بهش لحیم نکن حتی ولتمتر پنلی
آپ امپ هم خارج باشه.

حالا یک پروب ولتمتر را به پایه منفی خازن بزرگ و دیگری را به پایه وسط ۳۱۷ بزن و ببین با چرخاندن ولوم ، ولتاژ تغییر میکنه یا نه ؟

و در چه ولتاژی مقاومت ۸۲ اهمی میسوزه ؟
ولی پاسخ ندادی و مطمئنم چیزای دیگه هم به پایه وسط لحیم کردی و کارای خودتو کردی مضافا که همه قطعاتو بدون مشورت با من مجددا نصب کردی .
ضمنا جمله هایی که تایپ میکنی چک کن و درست و کامل بنویس که بفهمم .

این تغذیه راحت الحلقوم هست و هر مبتدی هم بسادگی جواب گرفته ولی بابای منو درآوردی هنوزم سر جای اول هستی .

سپاس

استاد ولوم ولتاژ سوخت دگ برم عوضش کنم؟ بعد تست کنم؟ یا همینطوری پایه ۳۱۷ و سر۲۲۰ اهمیو جدا کنم متصل کنم ببینم پایه منفی خازن بزرگ با پایه وسط ۳۱۷ چقدره ؟
۸۲ اهمی برای اون یکی مداره بود اونو کراشتم کنار تو این یکی مدار فعلا داغ نکرده تا الان تا بعد ببینیم چی میشه
یعنی الان من باید از ترانس ۲۴ ولت بگیرم؟
این چون ۳۰ امپریه خیلی کنه کلفته و عایق هاش خیلی محکمه و سیم هایه لاکی توش خیلی کلفتن اصلا نمیشه سیماشو تکون داد راه دیگه ایم هست ؟
خیر من جز فرمایشات شما هیچ کار دیگه ای نکردم
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود استاد
پست ۷۴۲ رو مشاهده بفرمایید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

استاد ولوم ولتاژ سوخت دگ برم عوضش کنم؟ بعد تست کنم؟ یا همینطوری پایه ۳۱۷ و سر۲۲۰ اهمیو جدا کنم متصل کنم ببینم پایه منفی خازن بزرگ با پایه وسط ۳۱۷ چقدره ؟
۸۲ اهمی برای اون یکی مداره بود اونو کراشتم کنار تو این یکی مدار فعلا داغ نکرده تا الان تا بعد ببینیم چی میشه
یعنی الان من باید از ترانس ۲۴ ولت بگیرم؟
این چون ۳۰ امپریه خیلی کنه کلفته و عایق هاش خیلی محکمه و سیم هایه لاکی توش خیلی کلفتن اصلا نمیشه سیماشو تکون داد راه دیگه ایم هست ؟
خیر من جز فرمایشات شما هیچ کار دیگه ای نکردم
سپاس

درود

اگه با دقت پست منو بخونی و عمل کنی ۳ سوت درست میشه
ولی کار خودتو میکنی.

با سیم های کلفت ترانس راحت تر میتونی کار کنی و هر چقدر زور بزنی بسادگی پاره هم نمیشه
فقط طبق تاپیکی که معرفی کردم عمل کن براحتی درست میشه.
اگه نتونستی اعلام کن

سپاس

بالا