آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود

اگه میخوای ترک بریده نشه
باید 1 کیلو و ۵۶۰ اهم و پایه امیتر ترانزیستور قدرت را قطع کنید.

کار دیگه نکن

سپاس

استاد امیتر رو جدا کردم ۱ کیلو و ۵۶۰ اهم رو کاملا جدا کنم یا یک پایشو در بیارم؟ کدوم پایشو فرقی داره؟ اپ امپ رو تعویض کنم یا فقط در بیارم و این دو مقاومت رو قطع کنم و پایه امیتر ترانزیستور قدرت رو جدا کنم ببینم ولتاژ تغییر میکنه یا ن؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

استاد امیتر رو جدا کردم ۱ کیلو و ۵۶۰ اهم رو کاملا جدا کنم یا یک پایشو در بیارم؟ کدوم پایشو فرقی داره؟ اپ امپ رو تعویض کنم یا فقط در بیارم و این دو مقاومت رو قطع کنم و پایه امیتر ترانزیستور قدرت رو جدا کنم ببینم ولتاژ تغییر میکنه یا ن؟

درود

چیزی که نوشتم صد بار بخونی یکجور برداشت میکنی

وقتی گفتم پایه مقاومت رو ازاد کن یعنی هر کدومو راحت تری آزاد کن وگرنه تاکید میکردم کدوم پایه رو آزاد کن

گفتم آپ امپ را خارج کن یعنی خارج کن معنی دیگه نداره.
حالا بپرس آپ امپو کنارم بذارم یا روی طاقچه ؟

کار دیگه هم نکن
اگه ولتاژ پایه وسط ۳۱۷تغییر نکرد عوضش کن تا تغییر کنه

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

چیزی که نوشتم صد بار بخونی یکجور برداشت میکنی

وقتی گفتم پایه مقاومت رو ازاد کن یعنی هر کدومو راحت تری آزاد کن وگرنه تاکید میکردم کدوم پایه رو آزاد کن

گفتم آپ امپ را خارج کن یعنی خارج کن معنی دیگه نداره.
حالا بپرس آپ امپو کنارم بذارم یا روی طاقچه ؟

کار دیگه هم نکن
اگه ولتاژ پایه وسط ۳۱۷تغییر نکرد عوضش کن تا تغییر کنه

سپاس

استاد یه کیلو بزرگه دیگه درسته؟ ۲ واته
ممنون

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

استاد ولوم ۱۰۰کیلو که موقتا جایگزین ولوم ولتاژ کرده بود که ببینم کار میکنه یا ن بازم سوخت فکر کنم موقع اندازه گیری ولتاژ رگلاتور سر پراب به بدنه ولوم اتصال پیدا کرد صدا داد یه دود خیلی کمیم ازش بلند شد چیکار کنم؟۲ کیلو بزارم فعلا؟ یا نمیشه چون ۵ کیلو ندارم مولتی ترن دارم ولی میترسم اون بسوزه دگ بد بخت شم ۷۰ تومن پول دادم بهش پتانسیو متر خوابیده هم دارم از اینا که روی برد وصل میشه از همون که برای کالیبره کردن ولتاژ خروجی استفاده میشه ۱۰ کیلو هست
ببخشید خیلی اذیتتون کردم شرمنده ام
خیلی ممنون از کمک هاتون خدا به کسب و کارتون برکت بده انشالله

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

استاد ولوم ۱۰۰کیلو که موقتا جایگزین ولوم ولتاژ کرده بود که ببینم کار میکنه یا ن بازم سوخت فکر کنم موقع اندازه گیری ولتاژ رگلاتور سر پراب به بدنه ولوم اتصال پیدا کرد صدا داد یه دود خیلی کمیم ازش بلند شد چیکار کنم؟۲ کیلو بزارم فعلا؟ یا نمیشه چون ۵ کیلو ندارم مولتی ترن دارم ولی میترسم اون بسوزه دگ بد بخت شم ۷۰ تومن پول دادم بهش پتانسیو متر خوابیده هم دارم از اینا که روی برد وصل میشه از همون که برای کالیبره کردن ولتاژ خروجی استفاده میشه ۱۰ کیلو هست
ببخشید خیلی اذیتتون کردم شرمنده ام
خیلی ممنون از کمک هاتون خدا به کسب و کارتون برکت بده انشالله

درود

۱۰ کیلو رو استفاده کن
یادت رفت بگی ولتاژ خروجی درست شده بود یا نه ؟

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد کار هایی که گفتین انجام دادم پایه امیتر ترانزیستور قدرت جدا کردم اپ امپو برداشتم یک کیلو ۲ وات رو جدا کردم ۵۶۰ اهمی جدا کردم
به جایه ولوم هم یه پتانسیو متر خوابیده ۵ کیلو پیدا کردم زدم ولتاژ خروجی تا ۳۰ ولت رفتو کم شد البته چون ماژول کالیبره نیست تا ۳۳ ولت رفت و وقتی پتانسیو متر رو کم کردم رو ۲ ۳ ولت در جا میزد ولتاژ ماژول
وقتی پتانسیو متر رو کم کردم که ببینم ولتاژ کم میشه یا ن ولتاژ کم شد ولی مقاومت ۸۲اهمی R2 قرمز شد سریع خاموش کردم مقاومت سیاهه سیاه شد
مرحله بعد چیکار کنم
ممنون استاد عزیز بابت اطف و محبتتون و وقتی که میزارین

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

سلام استاد کار هایی که گفتین انجام دادم پایه امیتر ترانزیستور قدرت جدا کردم اپ امپو برداشتم یک کیلو ۲ وات رو جدا کردم ۵۶۰ اهمی جدا کردم
به جایه ولوم هم یه پتانسیو متر خوابیده ۵ کیلو پیدا کردم زدم ولتاژ خروجی تا ۳۰ ولت رفتو کم شد البته چون ماژول کالیبره نیست تا ۳۳ ولت رفت و وقتی پتانسیو متر رو کم کردم رو ۲ ۳ ولت در جا میزد ولتاژ ماژول
وقتی پتانسیو متر رو کم کردم که ببینم ولتاژ کم میشه یا ن ولتاژ کم شد ولی مقاومت ۸۲اهمی R2 قرمز شد سریع خاموش کردم مقاومت سیاهه سیاه شد
مرحله بعد چیکار کنم
ممنون استاد عزیز بابت اطف و محبتتون و وقتی که میزارین

درود

حالا باید همیجا مشکل را رفع کنیم و کار دیگه نکن تا درست بشه

این حادثه محاله مگر اینکه اتصالی نابجایی دیده باشه
این گزارش را بهتر از بقیه تنظیم کرده بودی

ولی باید کامل تر توضیح بدی
آیا با پتانسیومتر ولتاژ تونستی ولتاژ پایه وسط را از چند ولت تا ماکزیمم تغییر بدی ؟
کدام پتانسیومتر را کم کردی که ۸۲ اهمی داغ کرد؟
امکان نداره با ماکزیمم ولتاژ بدرستی کار کنه و وقتیذولتاژو کم کنی مقاومت داغ بشه مگر باعث اتصالی ناخواسته شده باشی و حتما lm317 سوخته.
باید با دقت و حوصله کار کنی.
بقیه رو فردا بعد از ظهر پاسخ میدم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170689

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

حالا باید همیجا مشکل را رفع کنیم و کار دیگه نکن تا درست بشه

این حادثه محاله مگر اینکه اتصالی نابجایی دیده باشه
این گزارش را بهتر از بقیه تنظیم کرده بودی

ولی باید کامل تر توضیح بدی
آیا با پتانسیومتر ولتاژ تونستی ولتاژ پایه وسط را از چند ولت تا ماکزیمم تغییر بدی ؟
کدام پتانسیومتر را کم کردی که ۸۲ اهمی داغ کرد؟
امکان نداره با ماکزیمم ولتاژ بدرستی کار کنه و وقتیذولتاژو کم کنی مقاومت داغ بشه مگر باعث اتصالی ناخواسته شده باشی و حتما lm317 سوخته.
باید با دقت و حوصله کار کنی.
بقیه رو فردا بعد از ظهر پاسخ میدم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 170689

سلام به حایه ولوم ۵ کیلو که برای کمو زیاد کردن ولتاژ استفاده نیشد یه پاانسیومتر خوابیده ۵ کیلو گذاشتم همون مدلی که توی مدار برای کالیبره کردن ولتاژ روی ۰ هست
چون ماژولم کالیبره نیود ولتاژ رو پرت نشون داد ولی از ۳تا ۳۴ ولت کمو زیاد شد کالیبره کنیم همون ۰ تا ۳۰ در میاد
وقتی پتانسیو متر ۵ کیلو که برای ولتاژ نصب کردم و کم مردم که ولتاژ خروجی کم بشه مقاومت ۸۲ اهمی سرخ شد
امیتر ترانزیستور قدرت به ندار اتصال نداشت امکان داره از اون باشه؟ همون طور که خودتون کفتین جدا کردم و تا نگفتین نصب نمیکنم
ممنون استاد
البته من ولتاژ پایه lm317 را نگرفتم پتانسیو متر ۵ کیلو ولتاژ رو کمو زیاد کردم دیدم خروجی از ۳ تا ۳۴ کمو زیاد شد گفتم اوکیه دگ نیازی هست پایه ۳۱۷ رو هم اندازه بگیرم؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766

سلام به حایه ولوم ۵ کیلو که برای کمو زیاد کردن ولتاژ استفاده نیشد یه پاانسیومتر خوابیده ۵ کیلو گذاشتم همون مدلی که توی مدار برای کالیبره کردن ولتاژ روی ۰ هست
چون ماژولم کالیبره نیود ولتاژ رو پرت نشون داد ولی از ۳تا ۳۴ ولت کمو زیاد شد کالیبره کنیم همون ۰ تا ۳۰ در میاد
وقتی پتانسیو متر ۵ کیلو که برای ولتاژ نصب کردم و کم مردم که ولتاژ خروجی کم بشه مقاومت ۸۲ اهمی سرخ شد
امیتر ترانزیستور قدرت به ندار اتصال نداشت امکان داره از اون باشه؟ همون طور که خودتون کفتین جدا کردم و تا نگفتین نصب نمیکنم
ممنون استاد
البته من ولتاژ پایه lm317 را نگرفتم پتانسیو متر ۵ کیلو ولتاژ رو کمو زیاد کردم دیدم خروجی از ۳ تا ۳۴ کمو زیاد شد گفتم اوکیه دگ نیازی هست پایه ۳۱۷ رو هم اندازه بگیرم؟

درود

زمانیکه ولتاژ خروجی کم و زیاد میشد مشکلی نبوده پس ولتاژو کم کردی هم مشکلی نبوده و آخرین لحظه جایی رو اتصالی ناخواسته دادم و حتما lm سوخته.

اگه هنوز ولتاژ کم و زیاد میشه سالمه و چون ترانزیستور قدرت متصل نیست در ولتاژ بالا 82 اهمی باید داغ بشه نه در ولتاژ پایین
اگه ولتاژ خروجی کم و زیاد نمیشه lm317 را عوض کن و اگه میشه فقط آپ امپ را نصب نکن و بقیه را سر جاش نصب کن

اهم بین پایه های هر دو ترانزیستور را دو پایه ، دو پایه تست کن هر کدوم حدود صفر اهم بود سوخته و اگه نبود تغذیه را روشن و تست کن ببین ولتاژ خروجی بدرستی کم و زیاد میشه ؟
بدون آپ امپ

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد همونه مقاومتو عوض کردم ولتاژ کمو زیاد شد با کم کردن ولتاژ ۸۲ اهمی سوخت باز

• Like
بالا