آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

سلام استاد عذرخواهی میکنم بنده از مقاومت smd استفاده نکردم و حقیقتا تا الان مقاومت وات بالای smd ندیده بودم الان روشن شدم .
حدود سه آمپر از یک مقاومت ۶۸ صدم اهم ۱۰ وات مثل اتو داغ میشه به اندازه ای داغ میشه که فیبر رو سوزونده . الان دیگه جریان زیادی از تغذیه نمی‌کشم و از زمان منتاژ تا الان به مشکل نخوردم
با سپاس

درود

بدون تردید اشتباه میکنید و جریان ۳ آمپر در این مقاومت تا این حد داغ نمیشه که فیبر مدار چاپی رو بسوزونه که دراینصورت لحیم پایه مقاومت ذوب و آزاد میشه .

اما حرارت متعارف در مقاومت آجری ۱۰ وات با جریان ۳ آمپر بدیهی است و اساسا در امور دائمی بمنظور احتراز از قلع مردگی ، پایه مقاومت را در چنین شرایطی از استوانه فلزی عبور میدهند و استوانه را به مدار چاپی لحیم و در مواری پرس میکنند تا سطح تماس بیشتر و مقاومت نقطه تماس کمتر بشه که در جریان های دائمی موجب آزاد شدن پایه مقاومت نشه.

اما ازآنجاکه منبع تغذیه متغیر برای امور دائمی طراحی نمیشه و موقتا در راستای امور پژوهشی و تعمیرات مورد استفاده قرار میگیره لذا نیاز به تمهیداتی برای پیشگیری از قلع مردگی نداره و قبل از آنکه حرارت بمیزان نامناسبی بالا بره نیاز به منبع تغذیه در آمپر بالا رفع شده و تغذیه را خاموش میکنید‌

مگر از منبع تغذیه بعنوان منبع ولتاژ ثابت برای دستگاهی بصورت دائمی استفاده کنید که دراینصورت بسیاری از قطعات این تغذیه زائد است و میتوانید با قطعات کمتری تغذیه ثابت بسازید و چنین مشکلاتی را نیز پیش بینی کنید.

باید از هر دستگاهی در جایگاه خودش استفاده کنید
مثلا اگه از هویه هفت تیری موقت ، بعنوان هویه قلمی دائمی استفاده کنید صدمه فوری آن بدیهی است.
بعبارتی اگه از اتومبیل سواری بعنوان وانت و از وانت بعنوان سواری استفاده کنید بدیهی است که با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

اگه به منبع تغذیه ۳ آمپری صفر الی ۳۰ ولت معروف که با ۳ آپ امپ طراحی شده دقت کنید از مقاومت ۴۷/. اهمی بعنوان نمونه گیر جریان استفاده شده که با توجه به ولتاژ ماکزیمم تغذیه حاضر که برای ۲۰ ولت طراحی کردم و با توجه به ولتاژ ۳۰ ولت تغذیه ۳ آپ امپی که باید حرارت بسیار شدیدتری تولید کنه لذا قطعا باید موجب نارضایتی شدیدی میگردید و به وفور میسوخت .

اما برای آن تغذیه هم یک مورد نارضایتی و یا صدمه مقاومت ۴۷/ اهمی اعلام نشده بویژه که توان آن بمراتب کوچکتر از ۱۰ وات هم انتخاب شده
( اگر اشتباه نکنم مقاومت ۴۷/ اهمی ۵ وات توصیه شده که در صورت نقص طراحی ، باید بسرعت میسوخت اما تابحال هرگز با صدمه مقاومت ۴۷/ اهمی ۵ وات آن تغذیه هم مواجه نشدم و نشنیدم چه رسد به مقاومت ۱۰ وات در ماکزیمم ۲۰ ولت ).

بنابمراتب اشکالی در ارزیابی و گزارش شما احساس میکنم ( شاید ۱۰ وات نیست و شاید جریان آن بیش از ۳ آمپر باشد و شاید مدت طولانی استفاده میکنید و قس علیهذا)

سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران

درود استاد یه مشکل بود خواستم اینجا مطرح کنم یا قسمت تغذیه ولی گفتم شاید بی ربط بشه اگر زحمت نیست یه نگاه بهش بندازین کار خودتونه دوستان کمک کردن ولی اتفاقی نبوفتاد.
https://www.irantk.ir/misc.php?do=g_answer_forum&answer_thread=109899&postid=620391

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود استاد یه مشکل بود خواستم اینجا مطرح کنم یا قسمت تغذیه ولی گفتم شاید بی ربط بشه اگر زحمت نیست یه نگاه بهش بندازین کار خودتونه دوستان کمک کردن ولی اتفاقی نبوفتاد.
https://www.irantk.ir/misc.php?do=g_answer_forum&answer_thread=109899&postid=620391

درود

یکبار به آدرسی که معرفی فرمودید مراجعه کنید ببینید مفهوم و قابل درک است ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

من انتخاب نکردم این پاسخ رو

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

من انتخاب نکردم این پاسخ رو

درود

چه کسی گفته که شما انتخاب کردید؟
اگر دقت کنید تصریح شده که پاسخ صحیح را من انتخاب کردم و اساسا شما آغازگر تاپیک نیستید که قادر به انتخاب پاسخ صحیح باشید؟
چرا تصور کردید باید شما انتخاب کنید ؟
ضمنا کمی توضیح بدهید
تصور کنید بجایدمن هستید و توسط لینکی که معرفی فرمودید مراجعه کنید ببینید مقدور است ؟
اما توجه نکردید و لذا آدرس تاپیک را بدرستی معرفی کنید و کمی توضیح دهید بفهمم موضوع چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

چرا پاسخ را شفاف نمیفرمائید ؟
من چطور از پیغام خطا بفهمم مقصود شما چیه ؟
معذالک با گمانه زنی پاسخی دادم و تقاضا کردم بفرمائید موضوع چیه و کدوم تاپیکه و پاسخ چی بوده و چه کسی بشما منتسب کرده ؟

سپذس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران

استاد تاپیک با موضوع روشن نشدن ماشبن لباس شویی الجی اینوتر هست کلی عکس و توضیح گذاشتم .من شرمنده
روشن نشدن برد ماشین لباسشویی ال جی اینورتر مدلwd-11020d

آخرین ویرایش:
  • Like

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

استاد تاپیک با موضوع روشن نشدن ماشبن لباس شویی الجی اینوتر هست کلی عکس و توضیح گذاشتم .من شرمنده

دوست بزرگوار با شرمندگی که مشکلی حل نمیشه !
شما عنوان صحیح ترین پاسخ را انتخاب کردی بغیر از شما هم احدی نمیتونه وارد کاربری شما بشه و دخل و تصرفی انجام بده
الان این لینکی یا آدرسی که قرار دادی این پیغام رو میده

https://www.irantk.ir/misc.php?do=g_...&postid=620391

۲۰۲۰۰۹۰۹_۱۷۵۱۴۱.png

باید ارورش رو برطرف کنی و یا ابتداا همان مشکل رو در تاپیک مستقل دیگری عنوان کن بعد آدرس تاپیک رو به استاد اطلاع بدید

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران

دوست بزرگوار با شرمندگی مشکلی حل نمیشه
شما عنوان صحیح ترین پاسخ را انتخاب کردی غیر از شما احدی نمیتونه وارد کاربری شما بشه و دخل و تصرفی انجام بده
الان هم لینکی یا آدرسی که قرار دادی این پیغام رو میده

مشاهده فایل‌پیوست 169798

باید ارورش رو برطرف کنی و یا در تاپیک مستقل عنوان کن به استاد اطلاع بدید

حبیب جان چطور این ارورو پاک کنم گشتم پیدا نکردم

• Like

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

بدون تردید اشتباه میکنید و جریان ۳ آمپر در این مقاومت تا این حد داغ نمیشه که فیبر مدار چاپی رو بسوزونه که دراینصورت لحیم پایه مقاومت ذوب و آزاد میشه .

اما حرارت متعارف در مقاومت آجری ۱۰ وات با جریان ۳ آمپر بدیهی است و اساسا در امور دائمی بمنظور احتراز از قلع مردگی ، پایه مقاومت را در چنین شرایطی از استوانه فلزی عبور میدهند و استوانه را به مدار چاپی لحیم و در مواری پرس میکنند تا سطح تماس بیشتر و مقاومت نقطه تماس کمتر بشه که در جریان های دائمی موجب آزاد شدن پایه مقاومت نشه.

اما ازآنجاکه منبع تغذیه متغیر برای امور دائمی طراحی نمیشه و موقتا در راستای امور پژوهشی و تعمیرات مورد استفاده قرار میگیره لذا نیاز به تمهیداتی برای پیشگیری از قلع مردگی نداره و قبل از آنکه حرارت بمیزان نامناسبی بالا بره نیاز به منبع تغذیه در آمپر بالا رفع شده و تغذیه را خاموش میکنید‌

مگر از منبع تغذیه بعنوان منبع ولتاژ ثابت برای دستگاهی بصورت دائمی استفاده کنید که دراینصورت بسیاری از قطعات این تغذیه زائد است و میتوانید با قطعات کمتری تغذیه ثابت بسازید و چنین مشکلاتی را نیز پیش بینی کنید.

باید از هر دستگاهی در جایگاه خودش استفاده کنید
مثلا اگه از هویه هفت تیری موقت ، بعنوان هویه قلمی دائمی استفاده کنید صدمه فوری آن بدیهی است.
بعبارتی اگه از اتومبیل سواری بعنوان وانت و از وانت بعنوان سواری استفاده کنید بدیهی است که با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

اگه به منبع تغذیه ۳ آمپری صفر الی ۳۰ ولت معروف که با ۳ آپ امپ طراحی شده دقت کنید از مقاومت ۴۷/. اهمی بعنوان نمونه گیر جریان استفاده شده که با توجه به ولتاژ ماکزیمم تغذیه حاضر که برای ۲۰ ولت طراحی کردم و با توجه به ولتاژ ۳۰ ولت تغذیه ۳ آپ امپی که باید حرارت بسیار شدیدتری تولید کنه لذا قطعا باید موجب نارضایتی شدیدی میگردید و به وفور میسوخت .

اما برای آن تغذیه هم یک مورد نارضایتی و یا صدمه مقاومت ۴۷/ اهمی اعلام نشده بویژه که توان آن بمراتب کوچکتر از ۱۰ وات هم انتخاب شده
( اگر اشتباه نکنم مقاومت ۴۷/ اهمی ۵ وات توصیه شده که در صورت نقص طراحی ، باید بسرعت میسوخت اما تابحال هرگز با صدمه مقاومت ۴۷/ اهمی ۵ وات آن تغذیه هم مواجه نشدم و نشنیدم چه رسد به مقاومت ۱۰ وات در ماکزیمم ۲۰ ولت ).

بنابمراتب اشکالی در ارزیابی و گزارش شما احساس میکنم ( شاید ۱۰ وات نیست و شاید جریان آن بیش از ۳ آمپر باشد و شاید مدت طولانی استفاده میکنید و قس علیهذا)

سپاس

سلام بر شما استاد گرامی
بله در طولانی مدت داغ میشه که در پست هم گفتم الان جریان زیادی از تغذیه نمی‌کشم و تا الان ب مشکل نخوردم حتی سوختگی در مقاومت ۱۰ وات ۶۸ صدم نداشتم باز هم سپاسگزارم از وقتی که گذاشتید و توجیه فرمودید انشالله که یک روز بتونیم جبران کنیم خیلی لطف کردید استاد.۲۰۲۰۰۹۰۹_۱۸۱۲۵۷.png
من سه امپر در طولانی مدت جریان می کشیدم حقیقتآ از تغذیه به عنوان جریان و ولتاژ ثابت استفاده می کردم

آخرین ویرایش:
بالا