آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود بی پایان بر استاد غزال و جنابعالی
با جستجو پست شما رو پیدا کردم در صفحه ی
33 همین تاپیک پست 326 شما سوال خود رو 
مطرح کردید و استاد در پست 327 شرح دادند 
لینک آن را نیز قرار دادم هدفم کمک به روشن شدن
موضوع بود و بس.آرزوی توفیق​

درود

بابت پیگیری و عنایت حضرت عالی ، بینهایت ممنونم
خودم با جستجو پیدا نکرده بودم .
بله دقیقا در پست ۳۲۷ پاسخ ایشان را دادم اما ایشان پیگیری نفرمودند و بنظر میرسه محدود کننده جریان را در نظر نمیگیرند.

یعنی جریان غیرمجاز میکشه که تغذیه باید بصورت اتوماتیک ولتاژ خروجی را کم کنه تا جریان به مرز مجاز برگرده و تصور میکنن این موضوع اشکال هست درحالیکه اگه اینگونه عمل نمیکرد ، اشکال داشت و قادر به محدودسازی جریان نمیشد.

متاسفانه سوال را تا رفع مشکل پیگیری نمیکنن
البته مورد اخیر ی که مطرح فرمودند با احتمال زیاد تغذیه بموجب ولتاژ بالا صدمه دیده و پس از طرح مشکل ، موضوع را رها میکنند که اگه تعقیب کنند سوء برداشت ایشون رفع میشه.

وگرنه تغذیه را با افت ۴ ولت اعلام نمیکردند زیرا بدترین تغذیه هم بمقدار ۴ ولت افت نمیکنه و با احتیاط و بررسی بیشتری حدسیات خود را مطرح میفرمودند.
تغذیه ای که ۴ ولت افت کنه به درد سطل آشغال هم نمیخوره و دراینصورت حتی یکی از علاقمندانی که کیفیت میخکوبی ولتاژ را تایید کردند ، تایید نمیکردند .

امیدوارم اینبار موضوع را بدون تاخیر تعقیب و پیگیری کنند .

سپاس

آخرین ویرایش:

mostafa9306

کاربر
2018-11-05
9
11
30
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام استاد
من تازه این مدارتون رودیدم و دارم تحلیل ها رو می خوانم در مورد D5 سوال پرسیده بودید اما جایی پاسخ آن را ندیدم
پاسخ من D5 زمانی که ورودی مدار ما قطع می گردد خازن C3 را تخلیه می کند.

استاد سوال داشتم :کاربرد D4چیست؟
D4 زمانی روشن میشه که خروجی (محل اتصال کاتد دیود) منفی بشه ولی فکر نکنم منفی بشه

پیوست‌ها

• 522.7 کیلوبایت بازدیدها: 156
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام استاد
من تازه این مدارتون رودیدم و دارم تحلیل ها رو می خوانم در مورد D5 سوال پرسیده بودید اما جایی پاسخ آن را ندیدم
پاسخ من D5 زمانی که ورودی مدار ما قطع می گردد خازن C3 را تخلیه می کند.

استاد سوال داشتم :کاربرد D4چیست؟
D4 زمانی روشن میشه که خروجی (محل اتصال کاتد دیود) منفی بشه ولی فکر نکنم منفی بشه

درود

بابت تلاش و تمرکز بر تحلیل و پاسخ سوال ، ممنونم .

بخاطر دارم ، ازآنجاکه وظیفه D4 نکته تازه ای نداره لذا وظیفه آنرا در خلال تحلیل مطرح کردم .

وظیفه D4
ازآنجاکه بار منابع تغذیه ، ثابت و قابل پیش بینی نیست و ممکنه بارهای سلفی باشه که ولتاژ معکوس تولید میکنند بنابرین حذف این ولتاژ مخرب بسیار ضروری است و درغیراینصورت بسرعت عامل صدمه قطعات تغذیه میشه و وظیفه D4 حفاظت تغذیه از هرگونه ولتاژ معگوس مخرب است.

اما پاسخ شما درخصوص D5 ناصحیحه و البته سوال ساده ای نیست .
بویژه که حذف آن در شرایط عادی موجب عکس العمل تغذیه نمیشه
و لذا حذف موقت آن جهت دستیابی به پاسخ سوال هیچ کمکی نمیکنه .

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود

بابت پیگیری و عنایت حضرت عالی ، بینهایت ممنونم
خودم با جستجو پیدا نکرده بودم .
بله دقیقا در پست ۳۲۷ پاسخ ایشان را دادم اما ایشان پیگیری نفرمودند و بنظر میرسه محدود کننده جریان را در نظر نمیگیرند.

یعنی جریان غیرمجاز میکشه که تغذیه باید بصورت اتوماتیک ولتاژ خروجی را کم کنه تا جریان به مرز مجاز برگرده و تصور میکنن این موضوع اشکال هست درحالیکه اگه اینگونه عمل نمیکرد ، اشکال داشت و قادر به محدودسازی جریان نمیشد.

متاسفانه سوال را تا رفع مشکل پیگیری نمیکنن
البته مورد اخیر ی که مطرح فرمودند با احتمال زیاد تغذیه بموجب ولتاژ بالا صدمه دیده و پس از طرح مشکل ، موضوع را رها میکنند که اگه تعقیب کنند سوء برداشت ایشون رفع میشه.

وگرنه تغذیه را با افت ۴ ولت اعلام نمیکردند زیرا بدترین تغذیه هم بمقدار ۴ ولت افت نمیکنه و با احتیاط و بررسی بیشتری حدسیات خود را مطرح میفرمودند.
تغذیه ای که ۴ ولت افت کنه به درد سطل آشغال هم نمیخوره و دراینصورت حتی یکی از علاقمندانی که کیفیت میخکوبی ولتاژ را تایید کردند ، تایید نمیکردند .

امیدوارم اینبار موضوع را بدون تاخیر تعقیب و پیگیری کنند .

سپاس

درود..استاد عزیزم متاسفانه به دلیل بروز مشکلی ۳ روز هست که به کارگاه شخصیم نتونستم برم در اولین فرصت که به کارگاه برم و دسترسی به مدارات پیدا کنم نتایج رو اعلام میکنم

اما اجمالا در مورد نادیده گرفتن محدود کننده جریان باید عرض کنم که مدار شما را بنده با دو عدد ترانزیستور موازی مونتاژ کردم و برای حدود ۵ یا ۶ آمپر قاعدتا باید جوابگو باشد. و هنگام تست ولوم جریان را کاملا باز کردم تا دقیقا به مشکل محدود گشتن جریان برخورد نکنم در تست

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

با درود و عرض ادب
خدا وکیلی این دیگه خیلی بی انصافی هست
استاد غزال در پست اول تاپیک فوق بیش از اندازه تاکید نموده بودند که ولتاژ کاری و محدوده مجاز این تغذیه تا چه میزانی می باشد
و این تغذیه بارها و بارها زیر فشارهای شدید مورد آزمایش قرار گرفت و پاسخ مثبتی هم دریافت گردیده
حتی کاملا به یاد دارم دوست عزیز جناب مقدم ( poom) طوری تغذیه رو زیر فشار قرار داده بودند که فیبر بر اثر حرارت بیش از اندازه مقاومت 68./ کاملا سوخته بود ولی تغذیه آخ نمیگفت

البته من فکر میکنم تغذیه مورد اشاره جناب zizu.zmr نیز باید تغذیه خوبی باشه
ولی به هر حال اون تغذیه هم ابتدا باید در محدوده غیر مجاز قرار بگیرد بعد مشخص میشه چند مرده حلاج میباشد

حالا تعداد و حجم قطعات بکار رفته در اون هم پیشکش

با تشکر

درود
بعید میدانم کسی در این انجمن استاد غزال عزیز رو نشناسه و از جایگاه و علم بالا و دلسوزی ایشون آگاه نباشه. همه تا جایی که دیدم دوستدار ایشون هستند.

اما شما در شدت علاقه گویی زیاد از حد پیشی گرفتید از ما.

قصور علم ما و عدم تجربه ما را، حمل بر عدم انصاف کردن باعث ناراحتی بنده شد. منِ کمترین اینجام که مجهولات ذهنم رو برطرف کنم و بر دانش اندکم افزون کنم. نه اینکه خدایی نکرده بخوام کار ارزنده استاد غزال عزیز رو زیر سئوال ببرم یا ناکارآمد جلوه بدم. کما اینکه استاد ، اذعان تمام کاربران را صحه بر مدار خودشون دانستند لذا مسلما مشکل از سمت بنده و مدارم هست که در صدد رفعش هستم.

موفق و پیروز باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود..استاد عزیزم متاسفانه به دلیل بروز مشکلی ۳ روز هست که به کارگاه شخصیم نتونستم برم در اولین فرصت که به کارگاه برم و دسترسی به مدارات پیدا کنم نتایج رو اعلام میکنم

اما اجمالا در مورد نادیده گرفتن محدود کننده جریان باید عرض کنم که مدار شما را بنده با دو عدد ترانزیستور موازی مونتاژ کردم و برای حدود ۵ یا ۶ آمپر قاعدتا باید جوابگو باشد. و هنگام تست ولوم جریان را کاملا باز کردم تا دقیقا به مشکل محدود گشتن جریان برخورد نکنم در تست

درود

از لطف بی حساب و بیدریغ حضرت عالی سپاسگزارم.
بابت محبت بی اندازه ای که جناب آقای اصغری نسبت بمن داره با شما کاملا موافق و متنفق القولم و باور کنید از این جهت خیلی معذبم ولی حریف نشدم و از این جهت همواره بینهایت شرمنده و در عذابم.

اما درخصوص اصل و ماهیت موضوع همانطور که در پاسخم تاکید کردم مایه شگفتی من هم شد چون تنها احتمالی که مطرح فرمودید ضعف قابلیتی است که بدلیل اصرار و تاکید من مورد آزمایش ویژه و مکرر علاقمندان قرار گرفت و بلااستثناء تایید شد ، و با توجه به قطعات ناچیز ، ویژگی باورنکردنی این تغذیه است . البته با توجه به شناخت قبلی و شخصیت مثبت و ارزنده حضرت عالی ، کوچکترین تردیدی بر صداقت شما نکردم ، اما قادر به کتمان حیرت و شگفتی خودم نیز نشدم.

زیرا شبیه آنست که تعمیرکاری از کیفیت برتر مارک و مدل تلویزیونی مطلع باشد و پس از تعمیر مشاهده کند مثلا فقط یک بند انگشت بالای صفحه دارای تصویر است و کوچکترین تردیدی به عیب دستگاه و نقص تعمیر نکند و چنین ایرادی را ناشی از ضعف طراحی تلویزیون بداند و دراینصورت باور کرده علاقمندان این مدل ، با این وضعیت از تلویزیون استفاده میکنند که حیرت انگیز و محال بنظر میرسد.

وقتی میفرمایید از دو ترانزیستور و ماکزیمم ولوم جریان استفاده کردید قطعا تعمیرکار فوق هم چنین دلیلی مطرح میکنه که از بهترین قطعات و با صرف وقت زیادی تعمیر کردم بنابرین اقدامات من نقصی نداشته و ضعف طراحی عامل نواقص تصویر است.

من به ضعف های خودم واقفم و بمنظور اطلاع از دیگر ضعف های خودم که واقف نیستم از هر فرصتی استفاده کردم زیرا متاسفانه بسیار بیشتر از توانایی فنی مورد توجه قرار گرفتم لذا همیشه نگرانم بواسطه اعتماد غیرعادی علاقمندان ، عامل خسارتی باشم و به همین علت از بدو ارائه این طراحی ، همواره علاقمندانی که مونتاژ فرمودند در مراحل تست ، تشویق کردم که نواقص آنرا جستجو کنند تا در حد بضاعتم رفع کنم ولی تنها قابلیتی که همواره در مراحل تست ، تایید شد میخکوبی ولتاژ انتخابی بود.

در هر صورت شما در آزمایش خود جریان بالایی نیاز نداشتید و از این حیث مشکلی نبوده که به ولوم جریان و غیره تاکید فرمودید اما به ولتاژ خروجی توجه نفرمودید هرچند از این جهت هم مشکلی اتفاق نیافتاده ولی حکایت از بی توجهی به تاکیدات مکرر طراح و ولتاژ بالای ورودی داره و قطعا ولتاژ بالا و غیرمجازی به ورودی تغذیه اعمال کردید و لذا ولتاژ ترانس را سوال کردم و هنوز پاسخی نگرفتم.

و اگر از این حیث هم مشکلی نباشه قطعا ایرادی در مونتاژ یا سلامت قطعات تغذیه شما وجود داره که باید رفع بشه.

و در پایان تاکید مجددم بر تاکیدات مکرر گذشته اینه که اگر میخواهید از این تغذیه برای یک عمر استفاده کنید و هرگز شاهد بروز عیب و ایرادی نباشید از این تغذیه حتی المقدور تا ولتاژ ۲۰ ولت استفاده کنید.

البته طراحی تغذیه قابل تغییر برای هر ولتاژی مثلا صفر تا ۲۰۰ ولت ، مقدور و میسر هست اما ولتاژ بیش از ۲۰ ولت بسیار بسیار بندرت استفاده میشه و بی جهت ناگزیر به استفاده از قطعات بیشتری خواهیم شد بطوریکه من در تمام عمرم حتی از تغذیه ۳ آپ امپی معروف هم در همین محدوده ولتاژ استفاده کردم یعنی ولتاژ ورودی ان کمتر از ۲۰ ولت بوده است .

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران

استاد عزال سلام
درود
در منبع تغذیه سینما خانواده پاناسونیک بعد پل دیود دو عدد ختزن 330میکرو فارادی 450ولتی ولنی دارم که بثورت سری بهم وصل شدن روی هر خازن بعد از روشن کردن منبع 155ولت جریان دی سی دارم در واقع از مثبت خروجی پل دیود به مثبت خازن اول وسپس به منفی خازن دوم..و از مثبت خازن دوم به منفی خازن اول و در ادامه به خروجی منفی پل دیود وصل شده روی پل دیودم 305ولت تقریبا دارم ایا ولتاژم درسته چرا بنظرت از خازن با غین ظرفیت و توان ولتاژی باید استفاده بشه البته ایراد در پاور دارم هنوز پیدا نکردم گفتم اینو اول بپرسم

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران

باز سلام استاد ویز ویز کردن ترانس چاپر دارم تو یه پاوری جپا از نحوه صدا گیریش و اینکه پاورم کامل درست کار میکنه میخواستم بدونم ptc.,ntcدر این صدا تاثیر دارن یجا خونده بودم ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

استاد عزال سلام
درود
در منبع تغذیه سینما خانواده پاناسونیک بعد پل دیود دو عدد ختزن 330میکرو فارادی 450ولتی ولنی دارم که بثورت سری بهم وصل شدن روی هر خازن بعد از روشن کردن منبع 155ولت جریان دی سی دارم در واقع از مثبت خروجی پل دیود به مثبت خازن اول وسپس به منفی خازن دوم..و از مثبت خازن دوم به منفی خازن اول و در ادامه به خروجی منفی پل دیود وصل شده روی پل دیودم 305ولت تقریبا دارم ایا ولتاژم درسته چرا بنظرت از خازن با غین ظرفیت و توان ولتاژی باید استفاده بشه البته ایراد در پاور دارم هنوز پیدا نکردم گفتم اینو اول بپرسم

درود

این تاپیک کمترین ارتباطی با مشکل و تغذیه شما نداره.

اما بخش یکسوساز شامل خازن ها و دیودها و ولتاژهایی که اعلام کردید درسته و اشکالی نداره .
و دلیل ظرفیت بالا و نحوه اتصال دو خازن ، تهیه ولتاژ دوبل و قرینه است و یا تمهیدی جهت رفع محدودیت ولتاژ شبکه کشورهای مختلف است تا این دستگاه در کلیه کشورهایی که دارای ولتاژ شبکه ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ ولت هستند با یک کلید قابل استفاده باشه .

ptc , ntc هم ارتباطی به صدای ترانس نداره شبیه ارتباط سوالات پست شما در این تاپیک است.
لقی هسته هم صدا تولید میکنه که دراینصورت با فشار خارجی روی هسته تغییر میکنه.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر استاد غزال عزیز

استاد بنده با توجه به تاکید حضرتعالی امروز مجدد به کارگاه رفتم و وقت و دقت زیادی رو بکار گرفتم تا بتونم مسئله رو بهتر متوجه بشم و اینجا هم بهتر عنوان کنم.

اول از هر چیز در پست صفحه پیشین که ابتدائا تفاوت میان دو منبع را عنوان کردم، بنظرم منظورم رو خوب بیان نکردم. من با توجه به پیچیدگی مدار منبع 30 ولت 5 آمپر انتظار این رو ندارم که هر دو منبع شبیه به هم باید کار کنند. چون همونطور که دوست عزیز جناب حبیب هم عنوان کردند مسلما این تغذیه از قطعات بسیار بیشتری بهره برده و باید اون هم زیر فشار تست بشه. من جهت آشنایی شما با تغذیه فوق نظرتون رو به این سایت که معرفی کاملی از تغذیه مد نظرم هست جلب میکنمhttps://mintelectronics.wordpress.c...5s-variable-power-supply-review-and-teardown/

و اما نتایج بررسی بار دوم

با عنایت به فرمایش حضرتعالی و راهنماییتون باید عرض کنم که ترانس منبع فوق دارای سه خروجی اصلی هست که در بخش ورودی مدار وارد میشه. 8 ولت. 20 ولت. و 36 ولت. ولتاژ سر خازن بزرگ این منبع 40 ولت هست همونطور که اشاره فرمودید. بنده همون بار اول فقط از سیم مشکلی یعنی صفر و سیم آبی یعنی 20 ولت این ترانس استفاده کردم. و به خیالم ولتاژ راه انداز اصلی مدار فوق همین 20 ولت باشه که به اشتباه این برداشت رو داشتم که بعد از تذکر شما دیدم که اون ولتاژ 36 هم به مدار اِعمال میشه.

برگردیم به مدار شما. بنده ولتاژ 20 ولت اون ترانس که باید عرض کنم ترانس بسیار قوی و با کیفیتی هم هست و در ولتاژ 20 ولت حدود 5 تا 6 آمپر جریاندهی داره. خلاصه ولتاژ 20 ولت رو به مدار شما متصل کردم. سر خازن بزرگ 26 ولت برقرار هست. خروجی مدار 24.5 ولت می باشد. هنگام اتصال سیم المنت به مدار ولتاژ خروجی 21.5 ولت شده و سه ولت کاهش دارد.

نکته ابهام در ذهن بنده ی حقیر اینه
آیا این سیم المنت با حدود 25 اهم آیا بار سنگینی تلقی میشه برای منبع؟ آیا این ترانس قوی و با قدرت نمیتونه جریان مورد نیاز این المنت رو در خروجی تامین کنه؟

در وهله اول باید توجیه بشم که آیا این بار با توجه به ظرفیت اهمی اش با این ترانس در تغذیه شما قابل ساپورت می باشد یا خیر؟ اگر خیر که انتظار بنده بیجاست و بحثی توش نیست. اگر نه جواب مثبت هست و با توجه به وجود اون ترانس که توان مورد نیاز رو داره تامین میکنه کجای مدار من ایراد داره که این افت ولتاژ 3 یا 4 ولتی حادث میشه؟

_______

فارغ از تمام این موضوعات شما محبت کنید یک متر و شاقول برای ما قرار بدید که:

با وجود یک ترانس 20 ولتی با توان 120 وات واقعی در ورودی تغذیه ی شما، انتظار میره در خروجی مدار چه میزان بار در خروجی 24 ولتی منبع متصل بشه و کاهش ولتاژی رو شاهد نباشیم؟

و در آخر میدونم تمام این موارد برگشتش به علم آماتورگونه ی ما داره به خاظر عدم آشنایی با اصول و قواعد کلی در ذهنمون دچار ابهام میشیم و نمیتونیم اونجور که باید مسائل را در کنار هم بچینیم و تحلیل کنیم.

سپاس از رهنمودهای استاد غزال عزیز :icon26:

بالا