آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با سپاس فراوان از زحمات شما جناب اسماعیل عزیز
اگر لطف کنید این pcb که برای خودتون زدید هم ارسال کنید عالی میشه هم خطوط پهن تر هستند هم اینکه واقعا شکیل و زیباست .
(دستت طلا س آقا) سوال هم پیش اومد pcb رو با لامینت زدید ک اینقدر تمیز چاپ شده؟

با سلام
دوست عزیز جناب Poomm با تشکر از لطف شما
بله pcb با لمینیت و امکانات خانگی تهیه شده است.ضخامت خطوط با نمونه آخر ارسال شده در انجمن یکی است.
منتها این طرح را برای خودم کمی تغییر دادم و گراند های بزرگ به آن اضافه کردم که در مواردی اصولی نیست و بصورت جزیره در آمده و به جایی وصل نیست.تنها جهت کاهش مصرف اسید موثر است و صد البته لحیم کاری و ساخت آن را به روش اطو برای شما مشکل خواهد کرد.گرچه در هیچ انجمن فارسی رسم نیست که همان pcb های قبلی را هم منتشر کنند ، ولی به جهت گل روی شما و اراده ای که جهت ساخت و تجربه در این سکوت همگانی که حاکم است به خرج میدهید ، این فایل را هم تقدیم شما میکنم :
http://s8.picofile.com/file/8358317618/my_pcb.pdf.html
با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

با سلام و تشکر از توجه جنابعالی
جسارتا تستهایی که فرمودید را انجام ندادم چون مشکل آمپرمتر به شرح زیر مرتفع گردید.
غیر از ولتمتر/آمپرمتر پنلی ، هیچکدام از قطعات را اخیرا (4 سال اخیر) خریداری نکردم .این یک قلم هم قیمتش به اندازه کل منبع تغذیه آزمایشگاهی چینی شد که 7 سال پیش خریدم.به کجا داریم میرسیم خدا به داد جوانها برسد.ولتمتر/آمپرمتر پنلی موجود با دقت معمولی که در کلیه فروشگاهها با قیمتهای متفاوت عرضه میشد تقریبا همگی یکی بود.موارد ابزار دقیق را اطلاع ندارم.مشخصات این نوع : ولتاژ تغذیه همگی از 4 تا 30 ولت و قابلیت اندازه گیری 0 تا 100 ولت 0 تا 10 آمپر.منتها چیزی که هیچ جا اعلام نشد این بود که شما میتوانید تغذیه را به دو صورت تامین کنید.1- بصورت مستقل از تغذیه بار.2- از همان تغذیه بار.در صورت دوم نیازی به اتصال سیم منفی تغذیه (مشکی نازک) نیست.وقتی این سیم را متصل میکردم اندازه گیری جریان دارای خطای فاحش میشد.با قطع آن آمپر متر نیز اعداد قابل قبولی را نشان داد.لازم به ذکر است در صورت تامین تغذیه مثبت ولتمتر/آمپرمتر از زینر و مقاومت تعبیه شده روی برد ، هنگام جریان کشی حدود 700 میلی آمپر ، نمایشگر خاموش میشد که احتمالا بابت افت ولتاژ ناشی از ضعف ترانس است.اینجانب تغذیه مثبت ولتمتر/آمپرمتر را (سیم قرمز نازک) مستقیما از مثبت خازن بزرک تامین کردم.عکسهای پیوست مربوط به ولتاژ 7 ولت و بار 10 اهمی است.
http://s8.picofile.com/file/8358317676/test_4a.jpg
http://s9.picofile.com/file/8358317700/test_4b.jpg

در مورد محدود کننده جریان
در نمونه اینجانب انتخاب جریان (با اتصال کوتاه خروجی و چرخاندن ولوم جریان - البته نمیدانم این روش صحیح است یا نه) با تغییرات بسیار زیاد ناگهانی همراه است و امکان انتخاب دقیق میسر نیست و احتمالا نیاز به ولوم اضافی دارد.به هر حال دو مورد انتخاب شد و با اتصال بار سعی در جریان کشی بیشتر و آزمایش محدود کننده شد.در هر دو مورد ال ای دی محدود کننده روشن شد ، ولتاژ پایین آمد ولی جریان هم خیلی پایینتر از میزان انتخاب شده بود.عکسها مربوط به ولتاژ 7 ولت و بار 3.3 اهمی با محدود کردن جریان یکبار با جریان 200 میلی آمپر که روی 140 میلی آمپر محدود شد که قابل قبول است و یکبار با جریان 860 میلی آمپر که روی 180 میلی آمپر محدود شد که خیلی کم است.
http://s8.picofile.com/file/8358317750/test_5a.jpg
http://s8.picofile.com/file/8358317792/test_5b.jpg
http://s8.picofile.com/file/8358317826/test_5c.jpg
http://s9.picofile.com/file/8358317884/test_5d.jpg

با احترام

بخش اول
متوجه نشدم ایراد ولتمتر آمپرمتر چگونه رفع شد
برداشتم اینه که ولتاژ بالایی بجای ۵ ولت دادید آیا همینطوره ؟
ضمنا نتیجه آزاد کردن مشکی نازک چی بود ؟
اگر با آزاد کردن مشکی نازک مشکل خطا رفع شد سیم ضخیم قرمز و مشکی آمپرمتر شما معگوسه و اگه جابجا کنید و حالا مشکی نازک را هم متصل کنید دیگه خطا نداری ( همانطور که عرض کردم حدس میزدم هر کسی به سلیقه خودش تولید کرده و حساب کتاب نداره )
اگر بیش از ۵ ولت به ولتمتر آمپر متر بدهید ممکنه بسوزه ولی با ۵ ولت هرگز صدمه نمی بینه.
و احتمالا ازآنجاکه ولتاژ متناوب ترانس شما ۱۶ ولته بویژه که قدرتش هم کمه و باید از مقاومت کوچکتری بجای ۲ کیلو ( که با زینر ۵ ولتی سری شده) استفاده کنید اما در حدی که نمایشگر روشن باشه کافیه
در هر صورت متوجه نشدم مشکل آمپرمتر چطور رفع شد؟
اما این نکته که مشخص شد ۲ کیلو برای ولتاژ ترانس ۱۶ ولتی بزرگه یک مورد اصلاحیه ای است که بانی آن شدید و البته با ترانس مناسب و ولتاژ مناسب اتفاق نمی افته ولی ازآنجاکه من طبق عادت توجه زیادی به طول عمر قطعات دارم لذا با ۲ کیلو امکان صدمه ولتمتر آمپر متر محال میشه و البته با مقادیر کمتر هم مشکلی پیش نمیاد ولی در مجموع باید اصلاح بشه.
در مورد محدود کننده کاملا مطمئنم موردی نداره و اگه موردی باشه ، قبل از تولید مشخص بشه عالیه که بتونم قبل از مرحله نهایی رفع کنم
فرمودید
عکسها مربوط به ولتاژ 7 ولت و بار 3.3 اهمی با محدود کردن جریان یکبار با جریان 200 میلی آمپر که روی 140 میلی آمپر محدود شد که قابل قبول است و یکبار با جریان 860 میلی آمپر که روی 180 میلی آمپر محدود شد که خیلی کم است
.

&
لذا بنظر میرسه آزمایش بدرستی انجام نشده و یا قبل از رفع ایراد آمپرمتر تست کردید و خطای آمپرمتر مانع تست صحیح بوده .
صرفنظر از اتصال کوتاه که در مرحله بعدی بررسی میکنیم
اساسا چطور متوجه شدید روی ۲۰۰ یا ۸۶۰ میلی آمپر محدود کردید ؟ و لذا انتظار داشتید روی این جریان محدود کند
صرفنظر از اینکه از مقاومت ۴۷/ بجای ۶۸/ استفاده کردید که جریان بیشتری بیش از ۴ آمپر قابل دریافت میشه

با توجه به قدرت ترانس شما و اطمینان از قدرت ترانس فعلا آزمایشات را زیر ۱ آمپر تست کنید
نحوه محدود کنندگی جریان با اتصال کوتاه را نیز مطرح فرمایید .

قبلا با مقاومت موجود خود از صحت نمایش آمپر مطمئن شوید مثلا اگر ۱۰ اهمی در اختیار دارید با ولتاژ ۱۰ ولت باید ۱ آمپر و با ۵ ولت باید نیم آمپر نمایش دهد.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

نحوه تست محدود کننده جریان

البته اگر مقاومت های موجود خود را (کمتر از ۱۰۰ اهم ) اعلام فرمایید مطابق موجودی شما مثال میزنم

۱- ولتاژ ۵ ولت را انتخاب و یک مقاومت ۱۰ اهم به خروجی متصل کنید

۲- پتانسیومتر جریان را از ماکزیمم بسمت مینیمم به آرامی بچرخانید تا به محلی برسید که ولتاژ افت بسیار ناچیزی میکنه اینجا نقطه ای است که (با توجه به تلرانس قطعات ) محدود کننده تقریبا در ۵۰۰ میلی آمپر محدود میکنه
اما اگر میخواهید با دقت بالایی مدرج کنید برای یافتن محل دقیق محدودیت جریان باید عدد آمپر متر را ملاحظه کنید و پتانسیومتر جریان را بسیار ناچیز بچرخانید تا با مشاهده عدد نیم آمپر افت بسیار ناچیز ولتاژ را مشاهده کنید و اینجا همان محلی از پتانسیومتر است که در نیم آمپر محدود میکند و میتوانید این نقطه و محل دقیق پتانسیومتر را علامت بزنید. حالا هر زمان پتانسیومتر جریان در این نقطه قرار گیرد بیش از نیم آمپر نمیدهد.

۳- حالا درحالیکه محدود کننده روی نیم آمپر است و ولتاژ ۵ ولت است مقاومت دیگری مثلا ۱۰ اهمی دیگری به خروجی متصل کنید که دراینصورت باید ۱ آمپر عبور کند اما میبینید همان نیم آمپر است و اجازه عبور بیش از نیم آمپر را نمیدهد و هر چه مقاومت های کوچکتری مثلا ۱ اهمی هم به خروجی متصل کنید باز هم نیم آمپر عبور میکند درحالیکه ولتاژ ۵ ولت بوده و با ۱ اهمی باید ۵ آمپر عبور کند اما ولتاژ را بقدری پایین میاورد که همان نیم آمپر عبور کند یعنی دیگه ولتاژ ۵ ولت نیست و بشکل اتوماتیک بمقدار نیم ولت پایین میاد و با این روش موجب محدودیت جریان بمقدار دلخواه میشه.

برای مدرج کردن نقاط ۱ و ۲ و ۳ آمپر هم به همین ترتیب عمل کنید
البته با توجه به ضعف ترانس شما برای آزمایشات بیش از ۱ آمپر باید در ولتاژ ۵ ولت و یا کمتر از ۵ ولت تست کنید تا ضعف ترانس مانع آزمایش نباشد
قابل ذکر است که همین ترانس برای ۹۹ درصد از کارهای منم کافیه و در جریان کمتر از نیم آمپر تا حدود ۲۰ ولت هم قابل استفاده است اما اصرارم که آزمایش را در ولتاژ ۵ ولت انجام دهید به این خاطره که از دغدغه ضعف ترانس فارغ باشیم و اگر مشکلی دیدیم مطمئن باشیم مربوط به ضعف ترانس نیست

ضمنا اگر ظرفیت خازن بزرگ را افزایش دهید تا حد قابل توجهی ضعف ترانس را جبران میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

کاربرد محدود کننده جریان چیست ؟

محدود کننده جریان در منابع تغذیه کاربرد بسیار ارزنده ای داره
و رفتارش در این عبارت خلاصه میشه که اگه فرض کنید منبع تغذیه شما دارای قدرت باطری ۱۲ ولت اتومبیل باشه میتونی بقدری جریانش را ضعیف کنی که مانند ۸ باطری قلمی ضعیف بشه که همون ۱۲ ولت را با جریان ضعیفی میده

یعنی اگه با استفاده از محدود کننده ضعیفش کنی فقط میتونه لوازم ۱۲ ولتی کم مصرف مثلا موتور کوچیک ۱۲ ولتی یا چند led رو روشن کنه ودیگه نمیتونه جریان استارت ماشین را تامین کنه مگر جریان محدود کننده را بالا ببری
ولی باطری اتومبیل یا منبع تغذیه قوی بدون محدود کننده برای هر مصرف کننده قوی و یا ضعیف قابل استفاده است .

بنابرین درحالیکه باطری اتومبیل میتونه استارت بزنه و میتونه لوازم ۱۲ ولتی ضعیف را هم روشن کنه و هیچ ضرری هم برای لوازم ۱۲ ولتی نداره چه کاریه که از محدود کننده استفاده کنیم ؟
و چرا باید جریانش را برای لوازم کم مصرف کمتر کنیم که شبیه باطری قلمی بشه ؟

پاسخ این سوال ، دقیقا فلسفه نیاز محدودکننده و اهمیت آنرا شفاف میسازد.

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com

درود

کاربرد محدود کننده جریان چیست ؟

محدود کننده جریان در منابع تغذیه کاربرد بسیار ارزنده ای داره
و رفتارش در این عبارت خلاصه میشه که اگه فرض کنید منبع تغذیه شما دارای قدرت باطری ۱۲ ولت اتومبیل باشه میتونی بقدری جریانش را ضعیف کنی که مانند ۸ باطری قلمی ضعیف بشه که همون ۱۲ ولت را با جریان ضعیفی میده

یعنی اگه با استفاده از محدود کننده ضعیفش کنی فقط میتونه لوازم ۱۲ ولتی کم مصرف مثلا موتور کوچیک ۱۲ ولتی یا چند led رو روشن کنه ودیگه نمیتونه جریان استارت ماشین را تامین کنه مگر جریان محدود کننده را بالا ببری
ولی باطری اتومبیل یا منبع تغذیه قوی بدون محدود کننده برای هر مصرف کننده قوی و یا ضعیف قابل استفاده است .

بنابرین درحالیکه باطری اتومبیل میتونه استارت بزنه و میتونه لوازم ۱۲ ولتی ضعیف را هم روشن کنه و هیچ ضرری هم برای لوازم ۱۲ ولتی نداره چه کاریه که از محدود کننده استفاده کنیم ؟
و چرا باید جریانش را برای لوازم کم مصرف کمتر کنیم که شبیه باطری قلمی بشه ؟

پاسخ این سوال ، دقیقا فلسفه نیاز محدودکننده و اهمیت آنرا شفاف میسازد.

سپاس

سلام استاد خسته نباشید
واقعا دمتون گرم
سوال هایی که من از قبل توی ذهنم داشتم را شما خودتون جواب دادید

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

بخش اول
متوجه نشدم ایراد ولتمتر آمپرمتر چگونه رفع شد ...

با سلام وتشکر از توجه جنابعالی
ایراد ولتمتر/آمپرمتر (در نمایش جریان ) با جدا کردن سیم منفی تغذیه آن (سیم مشکی نازک) برطرف شد.
از صحت نمایش آمپر متر مطمئن هستم.همان آزمایش مجددا انجام و عکس ضمیمه گویاست.ولتاژ روی 7 ولت و بار 10 اهمی متصل شده.در ابتدا (با وصل بودن سیم مشکی نازک) جریان مقدار نادرست 1.13 آمپر نشان داده شده (عکس test-3 پست 126) بار دوم با جدا کردن سیم مشکی نازک جریان مقدار قابل قبول 680 میلی آمپر شده (عکس test4-b پست 130)

بله - در ابتدا تغذیه ولتمتر/آمپرمتر را از زینر تامین کردم که همانطور که عرض شد زیر بار خاموش شد.سپس آنرا از مثبت خازن بزرگ تامین کردم که البته بالاتر از 5 ولت است.در مشخصات ولتمتر/آمپرمتر اینجانب ، ولتاژ تغذیه را 3.5 تا 30 ولت قید کرده (یک رگولاتور 3.3 ولت روی آن قرار دارد) بنابر این به نظر اینجانب ولتاژ بالای 5 ولت باعث سوختن آن نمیشود.

صحت نمایش عدد آمپر توسط آمپرمتر

اگر با آزاد کردن مشکی نازک مشکل خطا رفع شد سیم ضخیم قرمز و مشکی آمپرمتر شما معکوسه ...
با وجود اینکه روی برد ولتمتر/آمپرمتر علامت چاپ شده + به وضوح قابل روئیت است و سیم مثبت (قرمز ضخیم) هم به همانجا وصل است ، آیا با جابجا کردن سیمهای آمپر متر امکان دارد صدمه ببیند؟ در صورتیکه صدمه نمیبیند تست کنم و نتیجه را اعلام نمایم.

در مورد آزمایشی که برای محدودکننده جریان انجام دادم:
لذا بنظر میرسه آزمایش بدرستی انجام نشده و یا قبل از رفع ایراد آمپرمتر تست کردید و خطای آمپرمتر مانع تست صحیح بوده .
خیر ، از صحت نمایش جریان مطمئن و پس از اصلاح آن (جدا کردن سیم مشکی نازک) اقدام به آزمایش شد.

اساسا چطور متوجه شدید روی ۲۰۰ یا ۸۶۰ میلی آمپر محدود کردید ؟
همانطور که در پست مربوطه عرض کردم در مورد صحت این عمل مطمئن نیستم.برای اینکار خروجی را اتصال کوتاه میکنم (آمپر متر وصل است و جریان را نشان میدهد) حالا پتانسیومتر جریان را از چپ به راست میچرخانم ، عدد جریان نشان داده شده روی آمپر متر زیاد میشود تا به مقدار دلخواه برسد.روی مقدار مورد نظر توقف میکنم و اتصال کوتاه را باز میکنم حالا انتظار دارم با هر ولتاژ انتخابی ، جریان روی این مقدار محدود شود.

مقاومت 0.68 اهم برای محدود کننده نداشتم و از مقاومت 0.47 اهم استفاده کردم.با توجه به قدرت ترانس و دیودهای مورد استفاده اینجانب ، به 1 آمپر هم با احتیاط نزدیک میشوم و بالاتر از آن نمیروم.

البته اگر مقاومت های موجود خود را (کمتر از ۱۰۰ اهم ) اعلام فرمایید مطابق موجودی شما مثال میزنم
۱- ولتاژ ۵ ولت را انتخاب و یک مقاومت ۱۰ اهم به خروجی متصل کنید ...
طبق فرمایش شما عمل کردم.مقاومتهای 10 و 3.3 اهم در اختیار دارم.ابتدا ولتاژ را روی 5 ولت تنظیم و یک مقاومت 10 اهم به خروجی متصل و پتانسیومتر جریان را به آرامی کم کردم تا به آستانه روشن شدن ال ای دی قرمز و افت ولتاژ رسید.حالا یک مقاومت 10 اهم دیگر با اولی موازی و به خروجی متصل کردم.ولتاژ به 2.5 ولت رسید و ال ای دی قرمز کاملا روشن شد و جریان قرائت شده روی آمپر متر به 510 میلی آمپر رسید که گویای صحت عملکرد محدود کننده است.برای تست ، مقاومت 3.3 اهم را به تنهایی به خروجی متصل کردم.اینبار هم محدود کننده به کار افتاد و ولتاژ به 1.6 ولت و جریان قرائت شده به 480 میلی آمپر رسید.با تشکر از شما ، احتمالا روش اینجانب برای تنظیم جریان محدود سازی نادرست است.

با احترام

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

با سلام وتشکر از توجه جنابعالی
ایراد ولتمتر/آمپرمتر (در نمایش جریان ) با جدا کردن سیم منفی تغذیه آن (سیم مشکی نازک) برطرف شد.
از صحت نمایش آمپر متر مطمئن هستم.همان آزمایش مجددا انجام و عکس ضمیمه گویاست.ولتاژ روی 7 ولت و بار 10 اهمی متصل شده.در ابتدا (با وصل بودن سیم مشکی نازک) جریان مقدار نادرست 1.13 آمپر نشان داده شده (عکس test-3 پست 126) بار دوم با جدا کردن سیم مشکی نازک جریان مقدار قابل قبول 680 میلی آمپر شده (عکس test4-b پست 130)

بله - در ابتدا تغذیه ولتمتر/آمپرمتر را از زینر تامین کردم که همانطور که عرض شد زیر بار خاموش شد.سپس آنرا از مثبت خازن بزرگ تامین کردم که البته بالاتر از 5 ولت است.در مشخصات ولتمتر/آمپرمتر اینجانب ، ولتاژ تغذیه را 3.5 تا 30 ولت قید کرده (یک رگولاتور 3.3 ولت روی آن قرار دارد) بنابر این به نظر اینجانب ولتاژ بالای 5 ولت باعث سوختن آن نمیشود.

صحت نمایش عدد آمپر توسط آمپرمتر

اگر با آزاد کردن مشکی نازک مشکل خطا رفع شد سیم ضخیم قرمز و مشکی آمپرمتر شما معکوسه ...
با وجود اینکه روی برد ولتمتر/آمپرمتر علامت چاپ شده + به وضوح قابل روئیت است و سیم مثبت (قرمز ضخیم) هم به همانجا وصل است ، آیا با جابجا کردن سیمهای آمپر متر امکان دارد صدمه ببیند؟ در صورتیکه صدمه نمیبیند تست کنم و نتیجه را اعلام نمایم.

در مورد آزمایشی که برای محدودکننده جریان انجام دادم:
خیر ، از صحت نمایش جریان مطمئن و پس از اصلاح آن (جدا کردن سیم مشکی نازک) اقدام به آزمایش شد.

اساسا چطور متوجه شدید روی ۲۰۰ یا ۸۶۰ میلی آمپر محدود کردید ؟
همانطور که در پست مربوطه عرض کردم در مورد صحت این عمل مطمئن نیستم.برای اینکار خروجی را اتصال کوتاه میکنم (آمپر متر وصل است و جریان را نشان میدهد) حالا پتانسیومتر جریان را از چپ به راست میچرخانم ، عدد جریان نشان داده شده روی آمپر متر زیاد میشود تا به مقدار دلخواه برسد.روی مقدار مورد نظر توقف میکنم و اتصال کوتاه را باز میکنم حالا انتظار دارم با هر ولتاژ انتخابی ، جریان روی این مقدار محدود شود.

مقاومت 0.68 اهم برای محدود کننده نداشتم و از مقاومت 0.47 اهم استفاده کردم.با توجه به قدرت ترانس و دیودهای مورد استفاده اینجانب ، به 1 آمپر هم با احتیاط نزدیک میشوم و بالاتر از آن نمیروم.

۱- ولتاژ ۵ ولت را انتخاب و یک مقاومت ۱۰ اهم به خروجی متصل کنید ...
طبق فرمایش شما عمل کردم.مقاومتهای 10 و 3.3 اهم در اختیار دارم.ابتدا ولتاژ را روی 5 ولت تنظیم و یک مقاومت 10 اهم به خروجی متصل و پتانسیومتر جریان را به آرامی کم کردم تا به آستانه روشن شدن ال ای دی قرمز و افت ولتاژ رسید.حالا یک مقاومت 10 اهم دیگر با اولی موازی و به خروجی متصل کردم.ولتاژ به 2.5 ولت رسید و ال ای دی قرمز کاملا روشن شد و جریان قرائت شده روی آمپر متر به 510 میلی آمپر رسید که گویای صحت عملکرد محدود کننده است.برای تست ، مقاومت 3.3 اهم را به تنهایی به خروجی متصل کردم.اینبار هم محدود کننده به کار افتاد و ولتاژ به 1.6 ولت و جریان قرائت شده به 480 میلی آمپر رسید.با تشکر از شما ، احتمالا روش اینجانب برای تنظیم جریان محدود سازی نادرست است.

با احترام

درود

بسیار عالی
۱- با جابجایی سیم ضخیم قرمز و مشکی آمپر متر صدمه نمیبینه اما ابتدا بدون سیم مشکی نازک تست کن اگر آمپر درست نشون داد اونوقت مشکی نازک را هم متصل کن
اما اگر آمپر درست نشون نداد و بهمین صورت که الان هست درست نشون میده دراینصورت با همین صورت فعلی سیم مشکی نازک را هم متصل کنی دیگه خطا نداری.
تست و نتیجه را اعلام کن.

۲- نحوه تست محدود کننده با روش شما هم درسته اما ازآنجاکه پروب تغذیه که مقاومت بسیار ناچیزی داره و بعنوان مقاومت بار محسوب میشه لذا باید ولتاژ بشدت نزدیک به صفر ولت بشه و بهمین دلیل از یکسو ناگزیر به کنترل جریان در محدوده ناچیزی از ولتاژ میشه و موجب افزایش خطا میشه و از سوی دیگر داغ شدن ترانزیستور که با توجه به رادیاتور نامناسب بسیار شدید داغ میکنه مطابق مشخصه ترانزیستور موجب تغییر ناچیزی در عملکرد ترانزیستور و نقطه کار میشه که با توجه به اتصال کوتاه و ولتاژ ناچیز اجباری موجب تشدید خطا میشه .

از دیگر سو ازآنجا که وظیفه محدود کننده اینه که در محدوده مجاز باید بدرستی جریان کافی بده اما اگه خواستید جریان غیر مجاز دریافت کنید باید مانع بشه لذا طراحی بگونه ایست که هرچقدر از میزان مجاز فاصله بیشتری بگیرید طبیعتا از حالت نرمال دورتر شده اید و اگه بتونه در نواحی بسیار بحرانی ، جریان را بکلی قطع کنه بسیار ایده آل میشد اما موجب پیچیدگی مدار میشه و مغایر با یکی از اهدافم میشد که ساده ترین منبع ممکن مورد نظرم بود اما حتی المقدور هر چه از مرز مجاز دورتر شوید محدودیت بیشتری ایجاد میکنه که به این ترتیب هم سادگی مدار حفظ شده و هم تا حدودی به سمت قطعی نزدیک میشه .

اساسا یکی از انتظارات دوستانی که منبع تغذیه ۳ آپ امپی را مونتاژ کردند این بود که چرا در اتصال کوتاه قطع نمیکنه و بازم جریان میده که البته توقع پیش بینی نشده ای بود اما پیش بینی ارزشمندی بنظر رسید که هرچقدر از مرز مجاز دورتر و بحرانی تر کنید محدودیت بیشتری اعمال کنه.

لذا حتی آزمایش با مقاومت ۱ اهم بسیار متفاوت با صفر اهم خواهد شد زیرا ۱ اهم به نرمال نزدیکتر است و با صفر اهم بحرانی تر است و اگر محدودیت بیشتری اعمال کنه و حتی بکلی قطع کنه پسندیده تر خواهد بود

اما هنوز متوجه منظور شما نشدم که فرمودید ۶۸۰ میلی آمپر در ۱۸۰ میلی آمپر محدود شد که در فرصت آتی اعلام فرمایید
ضمنا ۱۰ ولت با ۷ اهمی که ۶۸۰ میلی آمپر مشاهده فرمودید بخاطر تلرانس مقاومته که قطعا ۶،۸ اهمه و دقیقا ۷ اهم نیست.

بینهایت سپاسگزارم بویژه بابت شفافیت موارد فوق که نکات مهمی مورد توجه قرار دادید

سپاس

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود

بسیار عالی
۱- با جابجایی سیم ضخیم قرمز و مشکی آمپر متر صدمه نمیبینه ...

با سلام و تشکر از توجه حضرتعالی

1- ابتدا عرض کنم آمپرمتر با همین وضعیت فعلی سیمهای ضخیم ، با آزاد سازی سیم مشکی نازک هم اعداد را درست نشان میدهد هم با دقت خوبی کالیبره میشود.جهت تست فرمایش شما سیمهای قرمز و مشکی ضخیم را جابجا کردم :
الف - بدون اتصال سیم مشکی نازک ، آمپر متر همواره عدد صفر را نشان میدهد چه جریانی از منبع کشیده شود و چه نشود
ب - با اتصال سیم مشکی نازک ، آمپر متر اعدادی بسیار پایینتر از واقعیت نشان میدهد ، با ولتاژ 5 ولت و مقاومت بار 10 اهمی جریان را 150 میلی آمپر نشان داد
جناب غزال شما نمونه ولتمتر/آمپرمتر مورد استفاده اینجانب را در اختیار دارید و عکس آنرا قبلا در صفحه اول این تاپیک قرار داده اید ، لطفا اگر زحمتی نباشد تست بفرمایید و تغذیه آنرا از همان تغذیه اصلی منبع بگیرید ، جریان مصرفی تحت یک بار مورد آزمایش را قرائت نمایید ، حالا سیم مشکی نازک را به منفی تغذیه متصل کنید ببینید جریان نشانداده شده چه تغییری میکند.

2- در مورد تست محدود کننده چون دیده بودم در مورد منابع تغذیه آزمایشگاهی بازاری به اینصورت عمل میکنند ، به این روش عمل کردم و با توضیحات شما فهمیدم که بدلیل نزدیکی به شرایط بحرانی ، خطا زیاد میشود و همینطور هم هست چون زمان انتخاب جریان با پتانسیومتر جریان ، دایما شاهد پرش های ناگهانی مقادیر بودم و عملا امکان انتخاب مقادیر دقیق وجود نداشت.

اما هنوز متوجه منظور شما نشدم که فرمودید ۶۸۰ میلی آمپر در ۱۸۰ میلی آمپر محدود شد که در فرصت آتی اعلام فرمایید
ضمنا ۱۰ ولت با ۷ اهمی که ۶۸۰ میلی آمپر مشاهده فرمودید بخاطر تلرانس مقاومته که قطعا ۶،۸ اهمه و دقیقا ۷ اهم نیست.

احتمالا بدلیل تعدد پستهای اینجانب ، شما را دچار سردرگمی نمودم و عذر خواهی میکنم.
من مقاومت 7 اهمی ندارم و کلیه تستها را با مقاومت 3.3 یا 10 اهمی و ولتاژ 7 ولت انجام دادم.
در مقاومت 10 اهم و ولتاژ 7 ولتی جریان 680 میلی آمپر شد.بله درست میفرمایید ، مقاومت 10 اهمی دارای تلرناس است و جریان 680 میلی آمپر جریان معقولی است و خودم هم آنرا دلیلی بر صحت عملکرد آمپرمتر اعلام کردم و در این مورد مشکلی نیست.
عدد 180 میلی آمپر مربوط به آزمایش محدودسازی جریان بود که با روش نادرست و مملو از خطای اتصال کوتاه و با مقاومت 3.3 اهمی و ولتاژ 7 ولت انجام دادم که ابتدا جریان را روی 860 میلی آمپر با روش نادرست خودم تنظیم کردم ، پس از اتصال مقاومت جریان عبوری روی 180 میلی آمپر فیکس شد.که انتظار داشتم روی اعداد بالاتری محدود شود.که علت را هم با توضیحات شما فهمیدم و سپاسگزارم.

با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

با سلام و تشکر از توجه حضرتعالی

1- ابتدا عرض کنم آمپرمتر با همین وضعیت فعلی سیمهای ضخیم ، با آزاد سازی سیم مشکی نازک هم اعداد را درست نشان میدهد هم با دقت خوبی کالیبره میشود.جهت تست فرمایش شما سیمهای قرمز و مشکی ضخیم را جابجا کردم :
الف - بدون اتصال سیم مشکی نازک ، آمپر متر همواره عدد صفر را نشان میدهد چه جریانی از منبع کشیده شود و چه نشود
ب - با اتصال سیم مشکی نازک ، آمپر متر اعدادی بسیار پایینتر از واقعیت نشان میدهد ، با ولتاژ 5 ولت و مقاومت بار 10 اهمی جریان را 150 میلی آمپر نشان داد
جناب غزال شما نمونه ولتمتر/آمپرمتر مورد استفاده اینجانب را در اختیار دارید و عکس آنرا قبلا در صفحه اول این تاپیک قرار داده اید ، لطفا اگر زحمتی نباشد تست بفرمایید و تغذیه آنرا از همان تغذیه اصلی منبع بگیرید ، جریان مصرفی تحت یک بار مورد آزمایش را قرائت نمایید ، حالا سیم مشکی نازک را به منفی تغذیه متصل کنید ببینید جریان نشانداده شده چه تغییری میکند.

2- در مورد تست محدود کننده چون دیده بودم در مورد منابع تغذیه آزمایشگاهی بازاری به اینصورت عمل میکنند ، به این روش عمل کردم و با توضیحات شما فهمیدم که بدلیل نزدیکی به شرایط بحرانی ، خطا زیاد میشود و همینطور هم هست چون زمان انتخاب جریان با پتانسیومتر جریان ، دایما شاهد پرش های ناگهانی مقادیر بودم و عملا امکان انتخاب مقادیر دقیق وجود نداشت.

احتمالا بدلیل تعدد پستهای اینجانب ، شما را دچار سردرگمی نمودم و عذر خواهی میکنم.
من مقاومت 7 اهمی ندارم و کلیه تستها را با مقاومت 3.3 یا 10 اهمی و ولتاژ 7 ولت انجام دادم.
در مقاومت 10 اهم و ولتاژ 7 ولتی جریان 680 میلی آمپر شد.بله درست میفرمایید ، مقاومت 10 اهمی دارای تلرناس است و جریان 680 میلی آمپر جریان معقولی است و خودم هم آنرا دلیلی بر صحت عملکرد آمپرمتر اعلام کردم و در این مورد مشکلی نیست.
عدد 180 میلی آمپر مربوط به آزمایش محدودسازی جریان بود که با روش نادرست و مملو از خطای اتصال کوتاه و با مقاومت 3.3 اهمی و ولتاژ 7 ولت انجام دادم که ابتدا جریان را روی 860 میلی آمپر با روش نادرست خودم تنظیم کردم ، پس از اتصال مقاومت جریان عبوری روی 180 میلی آمپر فیکس شد.که انتظار داشتم روی اعداد بالاتری محدود شود.که علت را هم با توضیحات شما فهمیدم و سپاسگزارم.

با احترام

درود

موضوع ۷ ولت و ۱۰ اهم حق با شماست و خطا از طرف من بوده ولی مقصودم این بوده که تلرانس مقاومت ها بدیهی است و لذا اگر خطا را به تلرانس مقاومت نسبت دهید واقعی تر است.
درخصوص بقیه موارد هم از توضیحات مبسوط و جامع شما سپاسگزارم
اما درخصوص تستی که فرمودید متاسفانه کلیه تست ها را روی برد برد انجام دادم و لذا مدار تغذیه را قبلا باز کرده ام و الان دراختیار ندارم اما با تغذیه دیگر مقدوره ولی چه نتیجه ای مورد نظر شماست یعنی با چنین تستی قصد دارید چه نتیجه ای بگیرید ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود

اما درخصوص تستس که فرمودید متاسفانه کلیه تست ها را روی برد برد انجام دادم و لذا مدار تغذیه را قبلا باز کرده ام و الان دراختیار ندارم اما با تغذیه دیگر مقدوره ولی چه نتیجه ای مورد نظر شماست یعنی با چنین تستی قصد دارید چه نتیجه ای بگیرید ؟

سپاس

با تشکر از جنابعالی
قصد ندارم جنابعالی را به زحمت بیاندازم.اگر مقدور است و وقت آنرا دارید وگرنه مزاحم نمیشوم.
با هر تغذیه ای تست بفرمایید تفاوتی ندارد تنها ولتاژ از 30 ولت بالاتر نرود ، حدود همان 5 ولت تست بفرمایید تا رگولاتور مربوطه هم صدمه نبیند.
هدف اینجانب این بود که ببینم با اتصال سیم مشکی نازک تغذیه ولتمتر/آمپرمتر ، در هر صورت ، نمایش جریان با خطای فاحش همراه است.البته در صورتیکه تغذیه ولتمتر/آمپرمتر و بار هر دو از یک منبع تامین شود.
با احترام

بالا