آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود

سعی کن بار مناسب مانند مقاومت آجری حدود ۲۰ اهم یا لامپ ماشین تهیه کنی که بتونی لااقل جریان نیم آمپر بکشی.
من با ۶۰ میلی امپر چطور ارزیابی کنم؟

ازمایش اول را با جریان بیشتر تست کن و پس از اعلام ولتاژ بی باری
زمانیکه بیس امیتر q2 را متصل میکنی ، مقدار افت ولتاژ خروجی و ولتاژ پایه ۳ رگلاتور را هم اعلام کن.

سپس ازمایس را روی بیس امیتر ترانزیستور کوچیک انجام بده

سپاس

درود استاد ببخشید اشتباه گفتم
۶۰۰ میلی امپر
همشو ی صفر کم گفتم چون نمایشگرم سه رقمیه حواسمم یکم پرت شده واقعا عذر میخوام هر جریانی گفتم یه صفرش کم بوده
مقاومت اجری ۲۲و۳۳ صدم اهم دارم ۱۰ وات هستن
فردا هم لامپ تهیه میکنم
گفتین پایه ۳ رگلاتور را اندازه گیری کنم
روی برد ولتاژشو بگیرم دیگه درسته؟ منفی به منفی و مثب به خروجیه رگلاتور !؟یعنی وقتی که بیس امیتر ترانزیستور رو متصل میکنم هم ولتاژ خروجی ۳۱۷ رو بگیرم هم خروجی تغذیه بله؟

سپاس

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK

درود

سعی کن بار مناسب مانند مقاومت آجری حدود ۲۰ اهم یا لامپ ماشین تهیه کنی که بتونی لااقل جریان نیم آمپر بکشی.
من با ۶۰ میلی امپر چطور ارزیابی کنم؟

ازمایش اول را با جریان بیشتر تست کن و پس از اعلام ولتاژ بی باری
زمانیکه بیس امیتر q2 را متصل میکنی ، مقدار افت ولتاژ خروجی و ولتاژ پایه ۳ رگلاتور را هم اعلام کن.

سپس ازمایس را روی بیس امیتر ترانزیستور کوچیک انجام بده

سپاس

سلام و درود خدمت استاد عزیزم
بابت بی مربوط بودن پست اینجانب در این تاپیک عذر خواهی میکنم

درخصوص نتیجه و روند تهیه آموزش های شما سوال داشتم که به چه مراحلی رسیده و چه زمانی منتشر می شود؟
خدانکنه مانند مسعولین محترم جمهوری اسلامی وعده داده شده را تکذیب کنید و از انتشار آموزش جلوگیری کنید.
سپاسگذارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود استاد ببخشید اشتباه گفتم
۶۰۰ میلی امپر
همشو ی صفر کم گفتم چون نمایشگرم سه رقمیه حواسمم یکم پرت شده واقعا عذر میخوام هر جریانی گفتم یه صفرش کم بوده
مقاومت اجری ۲۲و۳۳ صدم اهم دارم ۱۰ وات هستن
فردا هم لامپ تهیه میکنم
گفتین پایه ۳ رگلاتور را اندازه گیری کنم
روی برد ولتاژشو بگیرم دیگه درسته؟ منفی به منفی و مثب به خروجیه رگلاتور !؟یعنی وقتی که بیس امیتر ترانزیستور رو متصل میکنم هم ولتاژ خروجی ۳۱۷ رو بگیرم هم خروجی تغذیه بله؟

سپاس

درود

پایه ۳ ورودی رگلاتوره نه خروجی .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام و درود خدمت استاد عزیزم
بابت بی مربوط بودن پست اینجانب در این تاپیک عذر خواهی میکنم

درخصوص نتیجه و روند تهیه آموزش های شما سوال داشتم که به چه مراحلی رسیده و چه زمانی منتشر می شود؟
خدانکنه مانند مسعولین محترم جمهوری اسلامی وعده داده شده را تکذیب کنید و از انتشار آموزش جلوگیری کنید.
سپاسگذارم

درود

مقرر شده در این خصوص صحبتی نشه.
ازآنجاکه اراده و اختیاری بابت تصمیمات لازم ندارم و پس از انکه مدت قابل توجهی کلیه امور شخصی را تعطیل و هزینه قابل توجهی صرف این موضوع کردم و نهایتا تصمیماتی خارج از اراده و اختیارم در واپسین لحظات مانع برگزاری دوره شد و تکرار آن بعید و دور از ذهن نیست و در اینصورت لطمات مادی شدیدتری وارد میکنه لذا بناگزیر در کنار امور معمول و شخصی خود در اوقات آزاد تلاش میکنم تا قادر به هضم و تحمل هزینه های مربوطه باشم و لذا بسیار به کندی پیش میره .

استدعا دارم از ادامه این بحث خودداری فرمایید و اگه فیلم ها تکمیل و اماده بشه خودم اعلام میکنم تا تصمیمات لازم اتخاذ بشه.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

پایه ۳ ورودی رگلاتوره نه خروجی .

سپاس

درود استاد ایسی رگلاتور رو رو یک برد دیگر انداختم دقیقا همین مشکلی که تو برد اول داشتم تو برد دوم پیش اومد کمو زیاد میشد ولی بدون اپ امپ !!!تا ولتاژ ۰ هم میومد !!!
ایسی سفارش دادم به دستم برسه تعویض میکنم و نتیجه را گزارش میکنم
از صحت و سلامت برد دوم و همه قطعاتش ۱۰۰ درصد اطمینان دارم چون قطعات نو بود و تست هم شد
سپاس

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد
به جایه tip35 میشه از ماسفت هم استفاده کرد ؟
مثلا ماسفت irf3205
۱۱۰ امپر ۵۵ ولت nچنل
هیچ چیز دیگه ای نمیشه به جاش گذاشت که جریان بیشتری گرفت؟ بدون مدار رله و اینا ؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام استاد
به جایه tip35 میشه از ماسفت هم استفاده کرد ؟
مثلا ماسفت irf3205
۱۱۰ امپر ۵۵ ولت nچنل
هیچ چیز دیگه ای نمیشه به جاش گذاشت که جریان بیشتری گرفت؟ بدون مدار رله و اینا ؟
سپاس

درود

فت هم قابل استفاده است اما باید تست و تجربه کنید ،
در برخی از تغذیه ها از فت استفاده کردم و مشکلی حادث نشد .
البته در برخی از تغذیه ها چند ولت کمتر از ترانزیستور قابل دریافت میشه.
استفاده از فت موجب افزایش جریاندهی نمیشه ، ماکزیمم آمپری که در مشخصات قطعه می بینید در شرایط خاصی مطابق نمودارهای قطعه و در فرکانس هایی قابل استفاده است .

مشکل اساسی تولید حرارت بالا در جریان بالاست که موجب صدمه قطعه میشه.
اگه افزایش جریاندهی به این سادگی بود مشکلی در این خصوص نداشتیم.

مشکل تغذیه خودت حل شد که در فکر ارتقاء کیفیت هستی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

فت هم قابل استفاده است اما باید تست و تجربه کنید ،
در برخی از تغذیه ها از فت استفاده کردم و مشکلی حادث نشد .
البته در برخی از تغذیه ها چند ولت کمتر از ترانزیستور قابل دریافت میشه.
استفاده از فت موجب افزایش جریاندهی نمیشه ، ماکزیمم آمپری که در مشخصات قطعه می بینید در شرایط خاصی مطابق نمودارهای قطعه و در فرکانس هایی قابل استفاده است .

مشکل اساسی تولید حرارت بالا در جریان بالاست که موجب صدمه قطعه میشه.
اگه افزایش جریاندهی به این سادگی بود مشکلی در این خصوص نداشتیم.

مشکل تغذیه خودت حل شد که در فکر ارتقاء کیفیت هستی؟

سپاس

درود ممنون استاد
بابت تغذیه خودم هم همون lm317 ای که داشتم رو یه برد دیگه انداختم که اونو تازه ساختم و همه چیش نو هست
دقیقا همین مشکل پیش اومد خب معلومه که هیچ قطعه ای اسیب ندیده جز ۳۱۷ و وقتی که میدونیم ۳۱۷ اسیب دیده هرکاریم کنیم عیب بقیه قطعات پیدا نمیشه اگه واقعا بقیه قطعات چیزیش شده باشه
دیروز سفارش دادم به دستم برسه ۳۱۷ رو تعویض کنم ببینم نتیجه چی میشه باز هم گزارش میکنم در هر صورت
سپاس

• Like

alirezap30

کاربر
2012-10-13
25
40
ساری

با سلام خدمت استاد عزیز
اولا تشکری کنم از استاد غزال عزیز که هر چه مطالب تحلیلی ایشان را مطالعه میکنم سیر نمیشوم و بعضی اوقات ساعتها درگیر مطالب ارسالی ایشان میشوم. دست مریزاد استاد. خدا خیرتان دهد که البته شامل خیر نیز شده اید.
بنده منبع تغذیه طرح جنابعالی را مونتاژ کردم با توجه به قطعات در اختیار (2n3055 بجای tip35 و b1342 بجای Q1 و ترانس 21 ولت 2سر دو امپر)
طبق دستورالعمل جنابعالی کالیبره و راه اندازی شد. بسیار عالی کار کرد.بعد از چند روز در صدد ساخت قاب با استفاده از بدنه پاور کیس شدم و پس از اتمام کار ایراد به شرح زیر مشاهده شد:
بدون بار تغییرات ولتاژ از صفر تا 26.5 ولت (مطلوب)
با لامپ 21 وات خودرو از صفر تا 5.5 ولت (نامطلوب)
البته ای سی را از مدار خارج کردم، تغییری نکرد.
بطور کل منبع خروجی کم توانی داره ولی تو اولیه ترانس توان خوبی داره (دو سر خازن بزرگ)

با تشکر.

alirezap30

کاربر
2012-10-13
25
40
ساری

با سلام خدمت استاد عزیز
اولا تشکری کنم از استاد غزال عزیز که هر چه مطالب تحلیلی ایشان را مطالعه میکنم سیر نمیشوم و بعضی اوقات ساعتها درگیر مطالب ارسالی ایشان میشوم. دست مریزاد استاد. خدا خیرتان دهد که البته شامل خیر نیز شده اید.
بنده منبع تغذیه طرح جنابعالی را مونتاژ کردم با توجه به قطعات در اختیار (2n3055 بجای tip35 و b1342 بجای Q1 و ترانس 21 ولت 2سر دو امپر)
طبق دستورالعمل جنابعالی کالیبره و راه اندازی شد. بسیار عالی کار کرد.بعد از چند روز در صدد ساخت قاب با استفاده از بدنه پاور کیس شدم و پس از اتمام کار ایراد به شرح زیر مشاهده شد:
بدون بار تغییرات ولتاژ از صفر تا 26.5 ولت (مطلوب)
با لامپ 21 وات خودرو از صفر تا 5.5 ولت (نامطلوب)
البته ای سی را از مدار خارج کردم، تغییری نکرد.
بطور کل منبع خروجی کم توانی داره ولی تو اولیه ترانس توان خوبی داره (دو سر خازن بزرگ)

با تشکر.

بالا