آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

هیچ جریانی از طریق ترانزیستور به خروجی (c) نمیره
سلام استاد منظورتون از خروجی, D هست ؟ چون خروجی پایه رگولاتور با حرف D نشون دادید

و در خروجی ( c) ولتاژ ۵ ولت میده
و همچنین در اینجا

بخش کوچکی از جریان ، از رگلاتور عبور کنه و مثلا اگه ۶ میلی آمپر از رگلاتور
چه چیزی باعث میشه که ازگولاتور جریان ناچیزی عبور کنه ؟باعثش همین مقاومت 100 اهمیه؟
در قسمتی از دیتاشیت طبق عکس زیر این مقاومت از 100 اهم به سه اهم کاهش یافته دلیلش چیست یعنی در اینجا چه هدفی داره که این مقاومت اینقدر ناچیز 3 اهم قرار داده؟

http://www.reuk.co.uk//OtherImages/power-transistor-voltage-regulator.jpg

در واقع وقتی ولتاژ 0.5 ولت بین بیس و امیتر هر ترانزیستوری ایجاد بشه ترانزیستور در استانه هدایت قرار میگیره و اماده میشود و با بالارفتن از محدوده 0.5 تا 0.7 ولت هدایت ترانزیستور بیشتر و بیشتر میشه یعنی 0.65 هدایتش کمتر از 0.7 هست و 0.6 هدایتش بیشتر از 0.55 است ؟

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

با سلام خدمت جناب غزال و تشکر فراوان بابت زحمتی که در تهیه و ارایه تحلیل شیوا و مبسوط که برای اینجانب نیز قابل فهم باشد متحمل شدید.
میدانم در این اوضاع و با توجه به مشغولیتها و امور مهمه زندگی روزمره ، وقت گذاشتن برای مسایل جانبی و چنین فعالیتهایی نشان از بزرگواری حضرت عالی دارد.
اینجانب در حد توان و سواد خود شماتیک مربوطه را مجددا با طرح اولیه شما از نظر شماره و نام قطعات هماهنگ و pcb را طراحی و آماده کردم.
ترکها را تا حد امکان ضخیم و پدها را تا حد امکان بزرگ کشیدم و عمدا مقداری فاصله قطعات را بیشتر گرفتم تا ساخت آن با امکانات آماتوری میسر باشد.
تا حد ممکن دقت کردم تا بدون ایراد و اشکال باشد.لطفا بفرمایید به چه صورت میتوانم فایلها را برایتان ارسال کنم تا بررسی فرمایید و در صورتی که تایید نمودید در انجمن قرار دهید تا سایر دوستان از روی آن اقدام به ساخت و تجربه نمایند.خودم هنوز آنرا نساخته ام گرچه تا دو سه روز آینده اینکار را انجام خواهم داد.امکان ارسال پیغام خصوصی به حضرتعالی وجود نداشت در صورت امکان آدرس ایمیلی محبت فرمایید.
خواهشمند است این پست را نیز به صلاحدید پاک فرمایید.
با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

سلام استاد منظورتون از خروجی, D هست ؟ چون خروجی پایه رگولاتور با حرف D نشون دادید

و همچنین در اینجا

چه چیزی باعث میشه که ازگولاتور جریان ناچیزی عبور کنه ؟باعثش همین مقاومت 100 اهمیه؟
در قسمتی از دیتاشیت طبق عکس زیر این مقاومت از 100 اهم به سه اهم کاهش یافته دلیلش چیست یعنی در اینجا چه هدفی داره که این مقاومت اینقدر ناچیز 3 اهم قرار داده؟

http://www.reuk.co.uk//OtherImages/power-transistor-voltage-regulator.jpg

در واقع وقتی ولتاژ 0.5 ولت بین بیس و امیتر هر ترانزیستوری ایجاد بشه ترانزیستور در استانه هدایت قرار میگیره و اماده میشود و با بالارفتن از محدوده 0.5 تا 0.7 ولت هدایت ترانزیستور بیشتر و بیشتر میشه یعنی 0.65 هدایتش کمتر از 0.7 هست و 0.6 هدایتش بیشتر از 0.55 است ؟

درود

بابت خطای نام نقطه خروجی که اشتباها c معرفی شده حق با شماست و علیرغم دقت زیاد متاسفانه خطاهای من روزافزون شده و اصلاح میکنم و خروجی D صحیحه
و بابت اصلاح خطا سپاسگزارم

اما تصویری که با مقاومت ۳ اهمی ارسال فرمودید هدف متفاوتی داره و هر چند با مقاومت های کوچکتر و ۱ اهمی هم قابل استفاده است اما اولا موجب کاهش حساسیت میشه و صرفا برای افزودن جریان رگلاتور قابل استفاده است و ثانیا مقاومت ۳ اهمی عبور جریان تا مقدار حدود ۲۴۰ میلی آمپر را ممکن میکنه که تغییر ولتاژ در خروجی رگلاتور در جریان های محتلف محسوس تر میشه لذا قطعا هدف طراح این بوده که بخش قابل توجهی از جریان را از رگلاتور هم دریافت کنه که ۳ اهمی انتخاب کرده اما همانگونه که در خلال تحلیل گفتم اگر استفاده از مقاومت بزرگتر میسر بود و موجب اختلال نمیشد از مقاومت بزرگتر استفاده میکردم اما اساسا در حدود ۱۵۰ اهم موجب بروز اختلالاتی شد و ناگزیر به استفاده از ۸۲ اهمی شدم زیرا قصد من افزایش جریان رگلاتور نیست بلکه تثبیت ولتاژ با دقت بسیار بالاتر از رگلاتور مورد نظرم بوده و لذا با مقاومت سری و غیره ، ناحیه ای از مشخصه رگلاتور که تغییر ولتاژ تقریبا صفر است مورد استفاده قرار گرفته و بهمین علت باید بخش بسیار کوچکتری از توانایی جریاندهی رگلاتور را استفاده کنیم تا در خروجی شاهد تغییر ولتاژی نباشیم.

اما اینکه نقشه ارسالی شما که درپیوست کپی کردم و فرمودید متعلق به دیتاشیت است بنظرم بعیده و لذا فایل کامل دیتاشیت را ارسال فرمایید بررسی و مطالعه کنم
و حتی اگر در دیتاشیتی منتشر شده باشه نسبت به اصالت دیتاشیت تردید میکنم نه به اطلاعات مربوطه خودم زیرا
درسته که اطلاعات و تجربیات کاملی ندارم اما در این حد مطمئنم که بیس ترانزیستور در نقشه ارسالی شما نیاز به مقاومت سری هم داره و بدون مقاومت موجب صدمه زودرس ترانزیستور میشه و اگر بفرمایید چرا من هم در نقشه خلاصه منظور نکردم به این دلیله که هدف من صرفا تفهیم تحلیل بوده و همامنطور که ابتدای پست مشاهده میفرمایید تاکید کردم از نظر تحلیلی مشابه نقشه اصلی است ولی عملا قابل استفاده نیست
مضافا که استفاده از ترانزیستور قدرت تیپ مثبت ، بزرگترین ضعف و خطاست و موجب کاهش طول عمر دستگاه میشه و لذا هرچند از تیپ مثبت ترانزیستور قدرت هم استفاده میشه اما من بجهت تفهیم ساده تر تحلیل در نقشه خلاصه منظور کردم و ا ستفاده عملی از آن مورد هدفم نبوده

ضمنا همانطور که تلویحا اشاره کردم اینکه هدایت ترانزیستور متناسب با تغییر ولتاژ بیس امیتر در ناحیه ۵/. الی ۷/. است از نظر علمی صحیح نیست و فقط جهت تفهیم تحلیل مفید است بطوریکه پذیرش این فرضیه ناقص و ناصحیح نه تنها هیچگونه زیانی به واقعیات علمی ( که عامل هدایت ترانزیستور مقدار جریان بیس است نه ولتاژ بیس امیتر ) وارد نمیکنه بلکه درک روابط پیچیده را بسیار ساده و تجسم آنرا ساده تر میکنه .
بویژه که عمده مخاطبان انجمن علاقه ای به روابط علمی و ریاضی ندارند و صرفا خواستار تسلط بر عملکرد سیستم های الکترونیکی هستند تا کشف عیب و اعمال تغییرات صحیح در راستای هدف دلخواه را مقدور سازد.

سپاس و تقدیر

power-transistor-voltage-regulator.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

با سلام خدمت جناب غزال و تشکر فراوان بابت زحمتی که در تهیه و ارایه تحلیل شیوا و مبسوط که برای اینجانب نیز قابل فهم باشد متحمل شدید.
میدانم در این اوضاع و با توجه به مشغولیتها و امور مهمه زندگی روزمره ، وقت گذاشتن برای مسایل جانبی و چنین فعالیتهایی نشان از بزرگواری حضرت عالی دارد.
اینجانب در حد توان و سواد خود شماتیک مربوطه را مجددا با طرح اولیه شما از نظر شماره و نام قطعات هماهنگ و pcb را طراحی و آماده کردم.
ترکها را تا حد امکان ضخیم و پدها را تا حد امکان بزرگ کشیدم و عمدا مقداری فاصله قطعات را بیشتر گرفتم تا ساخت آن با امکانات آماتوری میسر باشد.
تا حد ممکن دقت کردم تا بدون ایراد و اشکال باشد.لطفا بفرمایید به چه صورت میتوانم فایلها را برایتان ارسال کنم تا بررسی فرمایید و در صورتی که تایید نمودید در انجمن قرار دهید تا سایر دوستان از روی آن اقدام به ساخت و تجربه نمایند.خودم هنوز آنرا نساخته ام گرچه تا دو سه روز آینده اینکار را انجام خواهم داد.امکان ارسال پیغام خصوصی به حضرتعالی وجود نداشت در صورت امکان آدرس ایمیلی محبت فرمایید.
خواهشمند است این پست را نیز به صلاحدید پاک فرمایید.
با احترام

درود

از لطف شما بینهایت سپاسگزارم
اگر باز هم ابهامی در بخش قدرت وجود داره مطرح فرمایید خوشحال میشم زحمات حضرت عالی را جبران کنم.
بابت ارسال فایل
از هر سایتی که آپلود فایل مقدورتان هست استفاده و از لینک مربوطه مطلع فرمایید تا اینجا بنام حضرت عالی منعکس و منتقل کنم.
و اگر مقدورتان نبود نشد مطلع فرمایید تا طرق دیگری پیشنهاد و حاصل زحمات شما را دریافت و منعکس کنم.

سپاس و تقدیر

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود

از لطف شما بینهایت سپاسگزارم
اگر باز هم ابهامی در بخش قدرت وجود داره مطرح فرمایید خوشحال میشم زحمات حضرت عالی را جبران کنم.
بابت ارسال فایل
از هر سایتی که آپلود فایل مقدورتان هست استفاده و از لینک مربوطه مطلع فرمایید تا اینجا بنام حضرت عالی منعکس و منتقل کنم.
و اگر مقدورتان نبود نشد مطلع فرمایید تا طرق دیگری پیشنهاد و حاصل زحمات شما را دریافت و منعکس کنم.

سپاس و تقدیر

اختیار دارید جناب غزال ، اینجانب فقط زحمت داشته ام برای جنابعالی.
خواستم در پیام خصوصی تقدیم کنم تا پس از تایید و تصحیح احتمالی برای عموم منتشر شود که پیام خصوصی مقدور نشد نمیدانم ایراد چیست.
این لینکهای مربوطه جهت بررسی حضرتعالی:]
خواهشمند است پستهای اخیر را در صورت صلاحدید ادیت فرمایید تا از حالت مکالمه دوطرفه خارج شود.
با احترام
با توجه به خواسته طراح محترم و گرامی PCB لینک های اولیه مطروحه در این پست جهت پیشگیری از خطای احتمالی حذف گردید .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

درود

مشاهده فایل‌پیوست 155303[/QUOTE]

اگر دو تصویر را ادغام فرمایید که رویهم بیافته ، بررسی آن بسیار ساده میشه و اگه زحمت قابل توجه داره ضروری نیست ولی دراینصورت بررسی آن نیاز به زمان قابل توجهی داره و ظرف مدت کوتاه مقدور نمیشه

سپاس و بسیار تقدیر و تشکر

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود

زحمات قابل تحسینی تحمل کردی و بینهایت سپاسگزارم
اما اتصالات رگلاتور منطبق با نقشه نیست
و تصاویر لازم را جهت اصلاح و بررسی پیوست میکنم و طی ویرایش همین پست بررسی میکنم

مشاهده فایل‌پیوست 155421

مشاهده فایل‌پیوست 155422

مشاهده فایل‌پیوست 155423

مشاهده فایل‌پیوست 155303
[/QUOTE]

با سپاس
کاملا حق با شماست و به همین جهت اصرار داشتم یک شخص مطلع بررسی نماید.
اشتباه از طرف اینجانب است و بدون توجه به راهنمایی شما و بسیار بی دقت و از روی عادت پایه ها را وصل کردم.
از این بابت عذرخواهی میکنم.
در اسرع وقت تصحیح و فایلهای جدید را پیوست خواهم کرد.
لطفا ترتیبی دهید باعث اشتباه دیگران نشود.
با احترام

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

با سپاس
کاملا حق با شماست و به همین جهت اصرار داشتم یک شخص مطلع بررسی نماید.
اشتباه از طرف اینجانب است و بدون توجه به راهنمایی شما و بسیار بی دقت و از روی عادت پایه ها را وصل کردم.
از این بابت عذرخواهی میکنم.
در اسرع وقت تصحیح و فایلهای جدید را پیوست خواهم کرد.
لطفا ترتیبی دهید باعث اشتباه دیگران نشود.
با احترام[/QUOTE]

درود

استدعا دارم با اینهمه زحمت خود را بدهکار هم تلقی میفرمایید
ازآنجاکه نقشه اصیلی که در نرم افزا قابل شناسایی باشه نکشیدم لذا بروز اشکال بسیار بدیهی است و از زحمات گرانقدر شما بینهایت سپاسگزارم
اگر تصور میفرمایید موجب خطا و خسارتی میشه حتما حذف میکنم اما فعلا جهت بررسی و اشاره به نکات مورد نظر لازمه ، بخصوص که کمک و یاری علاقمندان را میسر میکنه که دراینصورت کمک قابل توجهی بمن خواهند فرمود
ضمنا پتانسیومتر Vو I باید در لبه ضلعی باشه که روبروی ضلعی که tip35 نصب میشه قرار میگیره و ضمنا در دو ضلع بزگ برد باشند
یعنی لبه یک ضلع برد که ۹۵ میلیمتره tip35 نصب میشه که محل فعلی درست و خوبه ، اما لبه ضلع روبرو که اونم ۹۵ میلیمتره دو پتانسیومتر ولتاژ(v) و جریان (I ) قرار میگیره و این دو پتانسیومتر نزدیک بهم باشند اشکالی نداره ولی فاصله ای داشته باشند بهتره ولی حتما لبه ضلع بزرگ برد باشن چون مانند ولوم dvd یا ولوم پخش باید هر لحظه قابل تنظیم باشه و لذا دسته پتانسیومتر بیرون از قاب قرار میگیره
ضمنا باید ۳ پایه v وI باید کنار هم در یک خط باشه ولی vr1 به همین صورت درسته
ضمنا پایه ماکزیمم این دو پتانسیومتر باید سمت راست باشه یعنی پایه پتانسیومتر v که به R6 متصل شده باید سمت راست باشه و پایه پتانسیومتر I که به R10 متصل شده باید سمت راست قرار بگیره.

ترتیب پایه Tip35 بصورتی است که اگر نوشته روبروی شما باشه که قادر به خواندن آن باشید دراینصورت پایه سمت چپ که پایه شماره ۱ هست پایه بیس است که باید انتهای انتهای برد باشه و پایه ۲ یا پایه وسط کلکتور است و لذا بدیهی است که پایه سمت راست که پایه شماره ۳ هست امیتر است که بسمت داخل برد قرار میگیره نه ته برد ، بطوریکه روی ترانزیستور بسمت داخل برد و پشت ترانزیستور که فلز است و به رادیاتور پیچ میشه خارج از برد باشه

حسابی به زحمت افتادید و بسیار ممنون و مدیونم

باز هم از زحمات ستودنی حضرت عالی سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود
استدعا دارم با اینهمه زحمت خود را بدهکار هم تلقی میفرمایید
ازآنجاکه نقشه اصیلی که در نرم افزا قابل شناسایی باشه نکشیدم لذا بروز اشکال بسیار بدیهی است و از زحمات گرانقدر شما بینهایت سپاسگزارم
اگر تصور میفرمایید موجب خطا و خسارتی میشه حتما حذف میکنم اما فعلا جهت بررسی و اشاره به نکات مورد نظر لازمه ، بخصوص که کمک و یاری علاقمندان را میسر میکنه که دراینصورت کمک قابل توجهی بمن خواهند فرمود
ضمنا پتانسیومتر Vو I باید در لبه ضلعی باشه که روبروی ضلعی که tip35 نصب میشه قرار میگیره و ضمنا در دو ضلع بزگ برد باشند
یعنی لبه یک ضلع برد که ۹۵ میلیمتره tip35 نصب میشه که محل فعلی درست و خوبه ، اما لبه ضلع روبرو که اونم ۹۵ میلیمتره دو پتانسیومتر ولتاژ(v) و جریان (I ) قرار میگیره و این دو پتانسیومتر نزدیک بهم باشند اشکالی نداره ولی فاصله ای داشته باشند بهتره ولی حتما لبه ضلع بزرگ برد باشن چون مانند ولوم dvd یا ولوم پخش باید هر لحظه قابل تنظیم باشه و لذا دسته پتانسیومتر بیرون از قاب قرار میگیره
ضمنا باید ۳ پایه v وI باید کنار هم در یک خط باشه ولی vr1 به همین صورت درسته
ضمنا پایه ماکزیمم این دو پتانسیومتر باید سمت راست باشه یعنی پایه پتانسیومتر v که به R6 متصل شده باید سمت راست باشه و پایه پتانسیومتر I که به R10 متصل شده باید سمت راست قرار بگیره.

ترتیب پایه Tip35 بصورتی است که اگر نوشته روبروی شما باشه که قادر به خواندن آن باشید دراینصورت پایه سمت چپ که پایه شماره ۱ هست پایه بیس است که باید انتهای انتهای برد باشه و پایه ۲ یا پایه وسط کلکتور است و لذا بدیهی است که پایه سمت راست که پایه شماره ۳ هست امیتر است که بسمت داخل برد قرار میگیره نه ته برد ، بطوریکه روی ترانزیستور بسمت داخل برد و پشت ترانزیستور که فلز است و به رادیاتور پیچ میشه خارج از برد باشه

حسابی به زحمت افتادید و بسیار ممنون و مدیونم

باز هم از زحمات ستودنی حضرت عالی سپاسگزارم

با سلام
شما بسیار لطف دارید.
منظور اینجانب ، حذف فایلهای اشتباه اینجانب بود تا احتمالا کسی از روی آن برد را نسازد.
فایل شماتیک حضرتعالی که بدون اشکال است و باید به عنوان مرجع باشد.
PI و PV را بصورت پتانسیومتر در نظر گرفتم و اینطور در نظر گرفتم که در صورت استفاده از ولوم با سیمکشی اضافه و روی پنل نصب شود ، ولی حق با جنابعالی است در صورتیکه روی بورد و در مقابل هم و روی لبه نصب شود قابل دسترس تر و تنظیم آن ساده تر خواهد بود ، آنرا طبق فرمایش شما تغییر خواهم داد.
در مورد ترانزیستور قدرت ، در واقع محل آنرا ترمینال فونیکس پیچی قرار دادم نه خود tip35 را ، چون آنهم دورتر از برد و روی هیت سینک و با سیم وصل خواهد شد و امکان استفاده از ترانزیستورهای مختلف وجود خواهد داشت.ولی میبینم شما درست میفرمایید و برای برد اولیه بهتر است همانجا روی برد قرار گیرد ، بنابراین آنرا هم برای tip35 تغییر میدهم.
با احترام

آخرین ویرایش:
بالا