آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود استاد کیت سی ان سی منظورمه چشم من تایپیک مجزایی میزنم و به شما اطلاع میدم
استاد به جایه tip35 میشه از 2n3055 قابلمه ای استفاده نمود؟
سپاس

درود

سی ان سی ها یک مدل خاص و ثابت نیستند و تنوع گسترده ای دارند و مانند هر سیستم الکترونیکی باید مطابق دستور طراح استفاده کرد ، همانطور که دیتاشیت همه آی سی ها یکسان نیستند.
2n3055به جای tip35 در بسیاری از موارد اشکالی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

سی ان سی ها یک مدل خاص و ثابت نیستند و تنوع گسترده ای دارند و مانند هر سیستم الکترونیکی باید مطابق دستور طراح استفاده کرد ، همانطور که دیتاشیت همه آی سی ها یکسان نیستند.
2n3055به جای tip35 در بسیاری از موارد اشکالی نداره.

سپاس

سلام استاد وقت بخیر
بابت ترانزیستور که راهنمایی کردین ممنونم
اما در مورد سی ان سی یک عکس راهنما داره ولی چون سری اولم هستو سر در نمیارم میترسم مشکلی توش بوجود بیاد
من تایپیکی میزنم و لینکش رو پست میکنم اگر وقت داشتین یه نگاهی بکنین ممنون میشم
سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد یکی از دوستان یک تایپیکی زدن ولی من از سایت و اینا زیاد اگاهی ندارم و اشنا نیستم نمیدونم لینکشو از کجا بیارم از جناب مهندس که اون تایپیک رو زدن خواهش کردم شمارو مطلع کنم ولی نمیدونم نتیجه چیشد (در مورد سی ان سی اسم تایپیک هم اشتباه نکنم سی ان سی هست دقیقا همین طور که تایپ کردم)
استاد یک شماتیک منبع تغذیه دیدم ۰تا۳۵ ولت با ای سی lm723 یکی از دوستان پی سی بی هم زد براش خیلی خیلی کوچک و جمو جور هست و هزینشم خیلی کمه همینطوریش ۳۵ ولته ۴ امپره
میخاستم اگر اجازه بدین شماتیکو پیوست کنم ازش یه ایده بگیریم روی این منبع سوار کنیم یا همونو یکم تغییرش بدیم
چون بعضی چیزاش معلوم نیست و مثل اینکه شماتیک یه خورده مشکل داره تعداد ولوم هاشو اینا زیاده پتانسیو متر تریمر داره که نمیدونم برای چه کاری هست یکی از دوستانم پی سی بی زد براش ولی کامل نیستو ولوم جریان نزاشته براش ولتاژش هم ۰تا۳۱ با ترانس ۲۴ گرفتم فکر کنم برای ۳۵ ولت ترانس ۲۶ ولت نیاز است
اجازه هست پیوست کنم شماتیک رو تا یه ایده ای بگیرم ازشون برای کسانیکه ولتاژ بالا میخوان یا همونو یکم تغیر بدیم ؟
من ساختمش حقیقت از این که خیلی جمو جوره خوشم اومد و ارزون در میاد و قطعات خیلی پیچیده ایم نداره البته در پی سی بی ولوم جریان گذاشته نشده شاید اون بیاد یکم پیچیده تر شه ولی بازم کوچیکه ساختمش خوبه ولی نمیدونم محافظ اتصال کوتاه داره یا ن فکر کنم نداره و ترانزیستور قدرتش بسوزه در این صورت

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام استاد یکی از دوستان یک تایپیکی زدن ولی من از سایت و اینا زیاد اگاهی ندارم و اشنا نیستم نمیدونم لینکشو از کجا بیارم از جناب مهندس که اون تایپیک رو زدن خواهش کردم شمارو مطلع کنم ولی نمیدونم نتیجه چیشد (در مورد سی ان سی اسم تایپیک هم اشتباه نکنم سی ان سی هست دقیقا همین طور که تایپ کردم)
استاد یک شماتیک منبع تغذیه دیدم ۰تا۳۵ ولت با ای سی lm723 یکی از دوستان پی سی بی هم زد براش خیلی خیلی کوچک و جمو جور هست و هزینشم خیلی کمه همینطوریش ۳۵ ولته ۴ امپره
میخاستم اگر اجازه بدین شماتیکو پیوست کنم ازش یه ایده بگیریم روی این منبع سوار کنیم یا همونو یکم تغییرش بدیم
چون بعضی چیزاش معلوم نیست و مثل اینکه شماتیک یه خورده مشکل داره تعداد ولوم هاشو اینا زیاده پتانسیو متر تریمر داره که نمیدونم برای چه کاری هست یکی از دوستانم پی سی بی زد براش ولی کامل نیستو ولوم جریان نزاشته براش ولتاژش هم ۰تا۳۱ با ترانس ۲۴ گرفتم فکر کنم برای ۳۵ ولت ترانس ۲۶ ولت نیاز است
اجازه هست پیوست کنم شماتیک رو تا یه ایده ای بگیرم ازشون برای کسانیکه ولتاژ بالا میخوان یا همونو یکم تغیر بدیم ؟
من ساختمش حقیقت از این که خیلی جمو جوره خوشم اومد و ارزون در میاد و قطعات خیلی پیچیده ایم نداره البته در پی سی بی ولوم جریان گذاشته نشده شاید اون بیاد یکم پیچیده تر شه ولی بازم کوچیکه ساختمش خوبه ولی نمیدونم محافظ اتصال کوتاه داره یا ن فکر کنم نداره و ترانزیستور قدرتش بسوزه در این صورت

سپاس

ببخشید استاد بدون اجازه گذاشتم عکسو معذرت میخوام چون من جاییم اینترنت خیلی ضعیفه و چند روز یک بار دسترسی به سایت دارم
سپاس [video]https://uupload.ir/files/j8pr_d90cdeb1-55db-449f-8de8-ebc46a2077ce.jpeg[/video]
درصورت تمایل به تقویت منبع یا ایده گرفتن از این منبع برای ولتاژ زیاد در طراحی خودتان اگر لازم بود میتونم از اون یه نمونه ای که ساختم عکسو فیلمم تهیه کنم سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

ببخشید استاد بدون اجازه گذاشتم عکسو معذرت میخوام چون من جاییم اینترنت خیلی ضعیفه و چند روز یک بار دسترسی به سایت دارم
سپاس [video]https://uupload.ir/files/j8pr_d90cdeb1-55db-449f-8de8-ebc46a2077ce.jpeg[/video]
درصورت تمایل به تقویت منبع یا ایده گرفتن از این منبع برای ولتاژ زیاد در طراحی خودتان اگر لازم بود میتونم از اون یه نمونه ای که ساختم عکسو فیلمم تهیه کنم سپاس

درود

حتما
اگر مرتبط با این تغذیه هست همینجا عکس و فیلم آپلود کن
و اگه مرتبط نیست در تاپیک مجزایی منعکس کن و ادرسشو اینجا معرفی کن که ببینم چکار کردی ؟.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

حتما
اگر مرتبط با این تغذیه هست همینجا عکس و فیلم آپلود کن
و اگه مرتبط نیست در تاپیک مجزایی منعکس کن و ادرسشو اینجا معرفی کن که ببینم چکار کردی ؟.

سپاس

استاد ببخشید فکر کنم فقط کاربران ویژه میتونن تایپیک بزنن و تایپیکی پیدا نکردم که به این بخوره و چندان هم سر در نمیارم متاسفانه معذرت میخوام
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سپاس

درود

هر تغذیه ای برای ولتاژ بالا نیاز به رله داره که بصورت پله ای ولتاژ ترانس رو انتخاب کنه .
اگه میخوای بدون رله استفاده کنی همین تغذیه تاپیک هم صفر تا ۳۰ ولت کار میکنه .
اگه من توصیه کردم بیشتر از ۲۰ ولت استفاده نشه بدلایلی هست که در هر تغذیه ای این عوارض وجود داره و عمده علاقمندان نیازی هم به بالاتر از ۲۰ ولت ندارن.
اگه در نقشه شما اینو نگفته و ادعا گرده صفر تا ۳۰ ولته دلیل بی نیازی به رله نیست لذا اولا در صورت استفاده در ولتاژ بالا ، عمرش کم میشه ثانیا بشدت داغ میکنه.

نقشه ای که شما ارسال کردی و بخشی از آن دیده نمیشه و خارج از تصویره اگر فقط ولتاژ متغیر میده و کنترل جریان نداره قطعا اضافه کردن کنترل جریان اثراتی روی ولتاژ میذاره
اما جهت اطلاع از کیفیت ولتاژ خروجی باید با ولتمتر آنالوگ یا اسیلوسکوپ در حدود ۱ یا ۲ آمپر تست کنی و ببینی وقتی بصورت ناگهانی جریان ۱ یا ۲ امپر میکشی افت ولتاژ ناچیز هم نداری ؟

در هر صورت برای طراحی با این آی سی باید دیتاشیت اونو عمقی مطالعه کنم و سپس با این آی سی طراحی کنم که فرصت ندارم و دلیلی برای اینکار هم ندارم چون طراحی تغذیه تاپیک حاضر پاسخ بسیار عالی و باورنکردنی و بیش از انتظارم داده و هر چقدر جستجو کردم تغذیه ای کاملی با این سادگی و تعداد ناچیز قطعات که چنین کیفیت و امکاناتی داشته باشه پیدا نکردم.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

هر تغذیه ای برای ولتاژ بالا نیاز به رله داره که بصورت پله ای ولتاژ ترانس رو انتخاب کنه .
اگه میخوای بدون رله استفاده کنی همین تغذیه تاپیک هم صفر تا ۳۰ ولت کار میکنه .
اگه من توصیه کردم بیشتر از ۲۰ ولت استفاده نشه بدلایلی هست که در هر تغذیه ای این عوارض وجود داره و عمده علاقمندان نیازی هم به بالاتر از ۲۰ ولت ندارن.
اگه در نقشه شما اینو نگفته و ادعا گرده صفر تا ۳۰ ولته دلیل بی نیازی به رله نیست لذا اولا در صورت استفاده در ولتاژ بالا ، عمرش کم میشه ثانیا بشدت داغ میکنه.

نقشه ای که شما ارسال کردی فقط ولتاژ متغیر میده و کنترل جریان نداره و از کیفیت ولتاژ خروجی هم اطلاع ندارم و باید با ولتمتر آنالوگ یا اسیلوسکوپ در حدود ۱ یا ۲ آمپر تست کنی و ببینی وقتی بصورت ناگهانی جریان ۱ یا ۲ امپر میکشی افت ولتاژ ناچیز هم نداری ؟

جلوگیری از افت ولتاژ بدون کنترل جریان فوق العاده ساده تر هست

در هر صورت برای طراحی با این آی سی باید دیتاشیت اونو عمقی مطالعه کنم و سپس با این آی سی طراحی کنم که فرصت ندارم و دلیلی برای اینکار هم ندارم چون طراحی تغذیه تاپیک حاضر پاسخ بسیار عالی و باورنکردنی و بیش از انتظارم داده و هر چقدر جستجو کردم تغذیه ای کاملی با این سادگی و تعداد ناچیز قطعات که چنین کیفیت و امکاناتی داشته باشه پیدا نکردم.

سپاس

درود ممنون استاد خیلی لطف کردین بابت اطلاعات ارزشمندی که دادین
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود ممنون استاد خیلی لطف کردین بابت اطلاعات ارزشمندی که دادین
سپاس

درود

ضمنا اطلاعات سطحی که از این آی سی دیدم نمیتونه ولتاژ کمتر از ۱ ولت بده و ادعای نقشه که از صفر تا ۳۰ ولت میده صحیح نیست چون تمهیداتی هم برای برای رفع این نقیصه ای سی در نقشه پیش بینی نکرده.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

ضمنا اطلاعات سطحی که از این آی سی دیدم نمیتونه ولتاژ کمتر از ۱ ولت بده و ادعای نقشه که از صفر تا ۳۰ ولت میده صحیح نیست چون تمهیداتی هم برای برای رفع این نقیصه ای سی در نقشه پیش بینی نکرده.

سپاس

درود
استاد من این مدارو ساختم و ولتاژ ۰ ولت هم میده
البته دوتا ولوم داره که یکی ۴۷۰ اهمه از۰تا۱.۲ کمو زیاد میکنه و یجورایی میشه گفت فاینه
و دیگری ۱۰ کیلو که ولوم اصلی ولتاژ هست
البته ولوم فاین برعکسه یعنی وقتی به سمت راست چرخش داره کم میشه ولتاژ ایراد از پی سی بیه یا شماتیک نمیدونم دیگه
سپاس
اگر لازمه فیلمو اینا تهیه کنم ازش سپاس

• Like
بالا